LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4743. A0. 1875. Vrijdag 30 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Oonrant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Van 1- PRIJS DER ADVERTENTIEN -6 regels1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS - BERICHTEN. Oproeping In werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1§72 en 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 16den April en den 26sten Mei 1875, A N°. 1124/2 en 1(532 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 27 en n°. 35; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevesiigde milicien-verlofgangers der lichtingen van 1872 en 1873, be- hoorende tot het 2de en 5de regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepen-vereenigingen en daartoe op Zaterdag den Sisten Juli aanstaande, des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uni form gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zul lende deze miliciens met onbepaald verlof worden gezonden uiterlijk vóór uil. Augustus e. k.\ zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Vrijdag tion SOsten Juli aanstaande,des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun toekomende Haggeld; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Juli 1875. LEIDEN, 29 Juli. De 2de luitenant H. N. Ravesleyn van het alhier in bezetting zijnde 2de bataljon 4de reg. inf. is bg het depot van het reg. te Gouda over. geplaatst. De sterkte van den eersten ban der d.d. schutterijen was, met inbegrip van de reserve, op 1 Januari jl.: eerste categorie (thans nog ongehuwd, gehuwd of weduwnaars, zonder kind of kinderen) 25921, tweede categorie (na hunne inlijving ge huwd en sedert in het bezit van kind of kinderen gekomen) 16198; te zamen 42119 man. Te Lei den bedroeg de 1ste categorie 544, de 2de 249 man. De 59ste jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is Woensdag te Amsterdam gehouden. Het verslag bevat o. a. het volgende: De inkomsten over 1874 hebben bedragen eene som van f 85,644.85s. De renten van het kapitaal bedroegen 50,465, en de opbrengst der collecte f 29,717.96. De geza menlijke koslen van het Invalidenhuis te Leiden bedroegen f 21,602,48. Gedurende 1874 zijn in dat gesticht verpleegd 65 man; een der groote lokalen is thans tot recreatie-zaal ingericht, waarin een biljart is geplaatst, als blijvend aandenken aan de heuglijke gebeurtenis der 25-jarige regeering van Z. M. den Koning, die ook feestelijk door de invaliden werd herdacht. Het getal nieuwe deelge- recbtigden in het fonds, gedurende 1874 opgeno men, bedraagt 217, en het getal verminkten uit den tegenwoordigen oorlog met Atjeh, door het fonds bedeeld, is reeds tot 29 geklommen. De Staatsct. behelst het kon. besluit, waarbij bewilliging is verleend op het ontwerp der sta tuten van de naamlooze vennootschap „Bouw- vereeniging te Voorschoten." Haar doel is het stichten van pen of meer woningen te Voorschoten, geschikt ter bewoning van gezinnen uit den ge goeden stand. Op de gisteren te Voorschoten gehouden paardenmarkt waren tusschen de 700 a 800 paarden aan de lijn. In het begin liet het zich niet aanzien dat er zooveel paarden zouden komen, daar zij zeer laat kwamen. De prijzen waren van 500 a /600. Te Alphen is Dinsdag in tegenwoordigheid der leden van den gemeenteraad en van de plaat selijke schoolcommissie de openbare lagere school, na verbouwd te zijn overeenkomstig een plan van den heer J. Gosschalk, architect te Amsterdam, weder in gebruik gesteld. Door de aangebrachte verbeteringen kan het schoollokaal geacht worden in alle opzichten aan de eischen van den tijd te voldoen. Het stoomschip Madura, van Nieuwediep naar Batavia, is 27 dezer des avonds van South ampton vertrokkende Voorwaarts, van Nieuwe diep naar Batavia, is dien dag te Suez aangeko men en heeft onmiddellijk de reis voortgezet. Te Haarlem werd gisteren de dertigste algemeene vergadering van het Ned. Onderwijzers genootschap geopend. Aangenomen werd het vol gend voorstel der Commissie: 1. Het voort gezet lager onderwijs omvat behalve de gewone vakken: a. de kennis der Ned. Staatsinstellingen; b. de beginselen der landbouwkunde; c. het hand en rechtlijnig teekenen; d. de beginselen der landbouwkunde; e. die van het boekhouden; die der staathuishoudkunde; g. die van het Fransch, het Engelach en het Hoogduitsch, en h. voor meisjes de nuttige en fraaie handwerken. 2. Het strekt zich uit, naar gelang der plaatselijke behoefte, over één of meer der genoemde vakken en wordt gegeven 1°. in afzonderlijke schoten van voortgezet lager onderwijs; 2". in hoogere klassen van scholen voor gewoon lager onderwijs, of 3°. in avondscholen, die of het geheele jaar of alleen des winters worden gehouden. Elke gemeente, waar behoefte blijkt te bestaan aan voortgezet lager onderwijs, is verplicht daarin op voldoende wijs te voorzien door het inrichten en onderhouden van scholen of klassen hierboven genoemd. Wan neer het in de gemeente bestaande middelbaar onderwijs geheel of voor een gedeelte in die be hoefte behoorlijk voorziet, wordt dit bij de inrich ting van het voorgezet lager onderwijs in aanmerking genomen. Het provinciaal blad van Zuid-Holland bevat eene circulaire van den commissaris des konings in die provincie aan heeren burgemeesters en schoolopzieners, waarbij op verlangen van Z. Exc. den minister van binnenl. zaken diens circulaire van 20 Juli (nopens de bemoeiingen dier ambtenaren in zake de verkiezingen) wordt medegedeeld. De commissaris des konings voegt er het volgende bg „Ter toelichting van voormelde circulaire heeft Z. E. mij voorts medegedeeld, dat, naar de meening van Z. E., ambtenaren van het uitvoerend gezag zich van aanbeveling en bestrijding van candidaten in de verkiezingen behooren te onthouden, onver schillig of zij daarbij al dan niet van hunnen titel gebruik maken. Eindelijk heeft mij de heer mi nister nog bericht, dat in het slot van Z. E's. bovenvermelde circulaire, met opzet in het alge meen van; „verkiezingen" wordt gesproken, daar, hetgeen ten aanzien van de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal geldt, evenzeer van toepassing is voor de verkiezingen van leden der Provinciale Staten, en, wat de burgemeesters in het bijzonder betreft, vooral ook voor de verkiezingen van leden van gemeenteraden. Onder mededeeling van het bovenstaande, heb ik de eer U, namens Z. E. den voormelden minister, de stipte naleving van het daarin opgemerkte in voorkomende gevallen aan te bevelen." Door het hoofdbestuur der Geldersche Maat schappij van landbouw is tot eerelid benoemd Z. K. H. Prins Alexander. Naar men verneemt zal de heer Botgorschek, directeur van de concerten aan het Badhuis te Scheveningen, den 14den der volgende maand eene soirée dansante in de kurzaal aldaar geven, waarvan de opbrengst geheel zal strekken ten voordeele van de slachtoffers der overstroomingen in Hongarije. Aan den heer A. Cankrien, kapitein bij het regiment schutterij te Rotterdam, is door den minister van oorlog vergunning gegeven deel te nemen aan de door de divisie infanterie te houden manoeuvres in N.-Brabant en Limburg. Genoemde kapitein is door den gen.-maj. commandant der derde divisie infanterie ingedeeld bij de tweede compagnie 1ste bat. 5de reg. infanterie, om als commandant dezer compagnie op te treden. De directeur-generaal van het departement van justitie in Brazilië, belast met een onderzoek naar het penitentiair stelsel hier te lande, heeft gisteren het opvoedingsgesticht te Alkmaar be zocht, en zou heden het huis van reclusie te Leeuwarden in oogenschouw nemen. Dinsdag zijn tusschen de gouvernementen van Engeland, Frankrijk, Nederland en België de verklaringen uitgewisseld omtrent de nieuwe in ternationale suikerregeling. Met 1 Maart 1876 zal alsnu de zoogenaamde exercise (toezicht in de fabrieken) worden ingevoerd, wanneer de Kamers in de verschillende landen zich vereenigen met de daartoe door de regeeringen in te dienen wetsvoorstellen. Met 1 Aug. a. s. zullen aan de bureelen der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen te Rotterdam, evenals in de overige der door de Maatschappij geëxploiteerde en op Ne- derlandsch grondgebied gelegen stalions, geene vreemde muntspeciën of buitenlandsch bankpapier meer tot betaling van vrachten, verschotten en remboursementen van het goederenvervoer in be taling aangenomen worden, maar moeien die in Nederl. courant voldaan worden, waarbij de mark tegen 59 cents, de frank tegen 47" cents bere kend wordt. Ter gelegenheid der aanstaande plechtig» herdenking van het 200-jarig bestaan der Portu- geesch-Israëlietische synagoge te Amsterdam zal, naar men verneemt, de feestrede uitgesproken worden door Mr. J. L. De Leao Laguna. Met 1 October a. s. zal de indeeling van het rijk in militaire afdeelingen eene belangrijke wgziging ondergaan. Bij die nieuwe indeeling is het rijk verdeeld in vijf militaire afdeelingen. De 1ste luit. der inf. J. K. Koot, die bij het O.-I. leger was gedetacheerd, is weder bg het leger hiér te lande, het 8sle rag. inf. ingedeeld. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het negende hoofd- sluk der staatsbegrooting voor 1874. Het strekt om de uitgaven van f 7448,77 voor kosten der terugreize van den afgetreden en vrije overtocht voor den nieuw benoemden gouverneur voor Suriname op den dienst van dat jaar te verevenen naar aanleiding van een bezwaar der rekenkamers. Aan den machinist 1ste kl. in het vaste corps H. Prins is toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienstde luit.-ter-zee 2de kl. M. C. Van Doorn I en W. M. E. Bervoets, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar in

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1