Alphenaan H. P. Van Kassei, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Ilpendam, en als zoodanig benoemd H. J. Calkoen benoemd tot burgem. der gem. Boskoop D. Bakker; met ingang van 1 Sept. benoemd tol apoth. 3de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Ned.-Indië de voor die betr. opgeleide kweekelingen der pharmacie W. A. Kneepkens en E. Verschool!'. Gemengd Nieuws. Sedert gistermiddag te twee uren wordt alhier vermist het negenjarig zoontje van B. in de Groenesteeg. Alle nasporingen zijn tot nogtoe vruchteloos geweest. Maandag-namiddag is te Dordrecht het zevenjarig dochtertje van mevr. de wed. W. P. S., verschrikt van een bladenden hond, van de Vriezebrug in de Spuihaven gevallen. Een persoon is er nog bijgesprongen, maar hij kon het kind, dat reeds weggezonken was, niet meer vinden, zoodat het vervolgens met behulp eener dreg is opgevischt. In de garnizoens-infirmerie ingebracht heeft men alles wat de kunst vermag beproefd, om de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Nader wordt gemeld dat dekastelein F. te Slrijen niet alleen zijne huisvrouw maar ook zijn dochtertje zou vergiftigd hebben. Naar men verzekert zou ook de dienstmeid J. d. B., die Maandag uit haar dienst was weggezonden door de huisvrouw van F., in verzekerde bewaring zijn gesteld. Te Breda begon Zaterdag-nacht eens klaps de brandklok te luiden, de torenwachter te blazen en het carillon te spelen. De brandautori- teiten snelden allen toe, doch zonder noodzaak. Er was iets in het uurwerk gebrokendit begon daarop te spelen, terwijl, waarschijnlijk door het afgebroken stuk van 't carillon, ook de brandklok in beweging was gekomen. De torenwachter had toen, in de verwarring, maar mede geblazen. Onder St.-Odilienberg is in den nacht van Dinsdag op Woensdag tot tweemalen een in braak gepleegd. Eerst in het kasteel Freymersum, waar de dieven kisten en kasten openbraken maar niets van waarde konden vinden. Daarna zijn de dieven het goed Paalder, thans bewoond door Duitsche Carmelitessen, binnengedrongen. Ook daar mislukte de poging, door het leven dat de ver schrikte zusters maakten. In de richting van een der nonnen, die voor een raam stond te schreeu wen, werd nog een revolver afgeschoten, zonder echter te treffen. Door den heer P. Hasselo te Zutfen is in de steenfabriek van de heeren Jansen Boogert te Hoogeveen een fabricage ontworpen, waarbij door middel van walswerk door stoom gedreven de Twentsche kleiaarde van de nadeelige bestand- deeleri wordt gezuiverd, en bij verdere bewer king zeer geschikt lot het vervaardigen van steenen blijkt te zijn. Te Sebastopol zijn Maandag vrij sterke schokken van aardbeving waargenomen, waardoor eenige huizen beschadigd zijn. CS-eld- en efïectenmarlrt. Amsterdam, van 17 tot 23 Juli. Ofschoon de handel over het algemeen weinig levendigheid vertoonde en vooral de omgezette kapitalen niet groot waren, hadden er toch in enkele soorten min of meer belangrijke fluctuation plaats en maakten enkele een belangrijke avance of ondergingen zij een betrekkelijk groot verlies. Tot de laatste behoorden onze Nationale 3 pCt. Schuld, die '/2 pCt. daalden, terwijl de 2'/a en 4 pCt. vrij stationair bleven. Van de Nederland- sche industrieele waarden kwamen de Aand. Handelmaatschappij tot 101 pCt. en stegen de Aand. Ned.-Ind. Handelsbank zelfs 9 pCtAand. Rijnspoor kwam 2, en Aand. Ned.-Ind. Spoorw. 2 pCt. op, doch Aand. Hollandsche IJzeren-Spoorw. verloren l'/j pCt. van de laatste rijzing. In Aand. Exploitatiemaatschappij, die aanvankelijk 4'/a pCt. daalden en daarvan 3 pCt. herwonnen orn op 83'/j pCt. Ie sluiten, was vrij belangrijke affaire. Spanjaards waren flauw. Russen in alle soorten vast gestemd, met veel vraag naar 4'/3 pCt. van 1875. Van de Oostenrijksche Schuld was de pa pierrente belangrijk, 13/s pCt. lager, terwijl de zilver- rente prijshoudend bleef. Turken met weinig handel stationair. In Peruanen was vrij veel handel eq belangrijke fluctuatie met sterjse neiging tot daling, i zoodat de 5 pCt. zelfs s/4 pCt. beneden den slot- koers der vorige week sluiten. Columbianen sluiten 1 pCt. hooger dan de vorige week, waarschijnlijk naar aanleiding van het gunstige financieele rap port dat dezer dagen in de „Londensche Financier" publiek gemaakt is, en volgens hetwelk de uitgaven des lands over 1873/74 met 1.362.673 dollars door de ontvangsten zouden zijn overtroffen. De Noord-Amerikaansche fondsen waren over 't geheel vast gestemd, niet alleen de staatsobli- gatiën, die zich a/, en pCt. verbeterden, maar ook onderscheiden Spoorwegwaarden. Certif. van Aand. North-Western kwamen 1 pCt. en de ver schillende obligatiën dier maatschappij van 21/, tot 4 pCt.Milvvaukie, Goudbonds, Central Pacific en Union Pacific waren mede williger; Missouri-Kansas- Texas '/a pCt., Erie Shares l'/i pCt. enz.Oblig. Chicago South-Western daalden echter bijna 2 pCt. naar aanleiding van een bericht dat de Chicago en Rock-Island maatschappij, de garant dezer obligatiën, op grond van belangrijke voor schotten, welke zij aan de maatschappij zou gedaan hebben, een eisch tot executie zou hebben ingesteld. Geld op prolongatie blijft aangeboden. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft gisteren de kre- dietwet ten behoeve der opera aangenomen, en de artl. 14 en 15 van het ontwerp van wet op de verkiezing van den Senaat, en besloten Maan dag over te gaan tot de derde lezing van deze wet en Donderdag de permanente commissie te benoemen. De bekende predikant Athanase Coquerel is, naar uit Parijs wordt gemeld, Zondag overleden. De nationale vergadering heeft verworpen het voorstel der regeering om eene commissie te benoemen belast met het opstellen eener lijst van 75 candidaten voor den senaat. De commissie voor het parlementair initia tief, belast met het onderzoek van een voorstel tot opheffing van den staat van beleg, heeft den minister van binnenlandsche zaken gehoord. Deze heeft verklaard, dat de regeering het wapen, dat de staat van beleg haar verschaft, niet uit handen kan gevrn, zoolang er geen nieuwe wet op de drukpers bestaat; want het is juist tegen de druk pers, dal het wapen haar van nut is. Voor 't overige, zeide hij, heeft het gouvernement er een zeer matig gebruik van gemaakt. In '1 geheel heeft het slechts drie dagbladen gestraft, waarvan één in Algerië, dat de nationale vergadering heeft gehoond. De regeering zal véór de prorogatie de wet op de drukpers niet indienen. Gedurende de vacantie zal zij hare aandacht aan die gewichtige aangelegenheid schenken. Maar nu reeds moet zij een voorbehoud maken ten opzichte van den staat van beleg in de departementen der Seine, der Rhone en der Bouches du Rhóne. Het zal name lijk de vraag zijn, of in die gewesten de staat van beleg niet moet in stand blijven, ook nadat de wet op de drukpers zal aangenomen zijn. Ouitscbla-ncl. De Augsb. Allg. Zeil. meldt dat de domproost Hohn te Würzburg, naar 't zeggen van Würzburger bladen, wegens zijne bij gelegenheid der verkie zingen herhaaldelijk uilgesproken liberale overtui ging, door den bisschop ter verantwoording ge roepen en in zijn ambt geschorst is. Het blad zegt naar aanleiding daarvanMocht dit bericht zich bevestigen, dan zal de Beiersche regeering wel niet mogen dralen om met kracht tegen deze onverantwoordelijke beperking der kiesvrijheid en tegen deze inmenging van het geestelijk gezag op staatkundig gebied op te komen. Spanje. Uit St.-Sebastiaan wordt van 26 dezer gemeld: De Carlisten verdrijven de verwanten en vrienden van liberalen. Zondag zijn 900 personen uit Tolosa, Vergara, Onate en Azpeitia verjaagd. Er heerscht groote opgewondenheid. -De gezagvoerder van het stoomschip Pleiades, te Londen van Calcutta gearriveerd, rapporteert den 17den Juli bij Kaap de Gates het Italiaansche barkschip Eraclio gepraaid te hebben, waarvan de gezagvoerder berichtte, dat terwijl het schip in stille dreef, het door Spaansche booten werd uitgeplunderd. Het Carlistische noorderleger is thans in twee hoofdcorpsen verdeeld: het eene staat in Biscaye onder de bevelen van Mogrovejo, het andere in Alava onder de bevelen van Mendiri. In het centrum hebben 314 Carlist n zich aan de regeering onderworpen. De Gaceta kondigt aan dat beslo'cn is eene leening te sluiten van 7000000 piasters 17500000) tegen een intrest van 6 pCt., om daaruit de vroegere eigenaars der geëmancipeerde slaven op Porlo-Rico schadeloos te stellen. De inschrijvingen zullen gelijktijdig worden opengesteld te Parijs, Londen, Madrid en Porto-Rico. In het noorden hebben de Carlisten, volgens berichten van hen zeiven afkomstig, het garnizoen van Hernani, dat een uitval deed om eene bezen ding levensmiddelen te dekken, teruggeslagen. Telegrammen. LONDEN, 27 Juli. De manifestatiën ten gunste van den heer Plimsoll en ten nadeele der regee ring nemen eene steeds grootere verhouding aan. Heden is er meeting van zeelieden in de Oostin- dische dokken en Donderdag volksverzameling op Trafalgar-square. BERLIJN, 27 Juli. Door Posener bladen wordt uit Dobryca gemeld, dat dezer dagen een onder zoek is ingesteld naar den toestand der katholieke kerk- en hospitaalkas, waarbij is gebleken, dat aanzienlijke sommen, zoowel in rentebewijzen als in geld, ontbraken. De proost Ruszcynsky ver klaarde, dienaangaande geene opheldering te willen geven. DE KERMIS. Een goed denkbeeld was 't van den heer Couvée om het vijfde der acht zomerconcerten op Zomer- zorg met de kermisweek te doen samenvallen, en de talrijke opkomst op gisteravond bewees dat hij in den geest der inteekenaars met hunne dames gehandeld heeft; waar de kermis dan ook weinig te „genieten" aanbiedt, was dit ook geenszins te verwonderen. Een prachtige zomeravond, een fraaie, tijdens de concerten buitengewoon verlichte tuin, een keurig programma, uitgevoerd door de gunstig bekende kapel van het stafmuziekcorps der gre nadiers en jagersinderdaad, alles lokte tot ge nieten uit. Voor de jeugd is eveneens gelegenheid om zich te amuseeren. Op de Beestenmarkt bevindt zich het cirque van acrobaten van den heer Wery in verbinding met het groot honden- en apentheater. Zeer interessante kunsten worden hier vertoond. Niet alleen gymnastiek, koorddans en acrobatische toeren, maar ook pantomimes, zooals gisteravond „de Struikroovers of de herberg in het bosch te Zigadin in Hongarije", met tableaux, gevechten enz., worden door het gezelschap uitgevoerd, terwijl de honden en apen de toeschouwers telkens in lachen doen uitbarsten. Wij kunnen dit cirque den ouders voor hunne kinderen gerust aanbevelen. Het tooneelgezelschap van de heeren Stoete en NIetiwenhuts opende gisteravond de tent op de Nieuwstraat, en reeds bij deze eerste voorstel ling, beslaande in de „Twee Weezen", heeft de directie voorzeker de overtuiging ontvangen dat er hier nog velen gevonden worden die Stoete niet vergelen hebben en ook die met genoegen van de buitengewone gelegenheid gebruik maken om tegen geen al te hoogen entreeprijs comedie- voorstellingen bij te wonen. De vertooners wisten door hun spel de toeschouwers zeer te boeien en werden herhaalde malen toegejuichtaan de cos tumes was veel zorg besteed. Aan een drukke opkomst als gisteravond zal het hun gedurende de geheele kermisweek ongetwijfeld niet ontbreken. De tweede soirée musicale van het gezelschap van den heer Th. Van der Heem in de Stads- zaal viel gisteren een beter bezoek ten deel dan de eerste. Het is dan ook bijzonder geschikt om eene feestvierende schare, die niet al Ie nauw keurig toeluistert en niet al te kieskeurig is, te amuseeren. Bovendien geven de beide clowns herhaalde proeven van hunne buitengewone vlug heid en verwierven vooral Ms. Jenny Mills en Mr. Westbrook door hunne voordrachten de goedkeuring der aanwezigen. Maar ook de andere sujetten weten door het opvoeren van operettes, geestige voordrachten, aardige chansonnettes muziekuitvoeringen en vreemde dansen het publie,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2