DAGBLAD, i\°. 4742. Donderdag A0. 1875. 29 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Noaimers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEM, 2S Juli. [5 Voor eenigen lijd maakten wjj in een artikel melding van het alhier gevestigde „Bureel tot plaatsing" als een afdeeling van de Amsterdamsche vereeniging. Thans heeft zich het eerste resultaat van deze jeugdige inrichting voorgedaan. Naar men nl. verneemt is den heer H. J. Broekveldt Jr. alhier door bemiddeling van genoemd Bureel eene betrekking bij een Amsterdamsch handels huis aangeboden. In een verslag over de internationale ten toonstelling van aardrijkskunde te Parijs, voorko mende in de Haarl. Cl., wordt o. a. medegedeeld, dat Zaterdag jl. de tentoonstelling door verschei dene voorname personen is bezocht geworden, die met meer belangstelling dan bij de meeste andere sectiën in die van Nederland vertoefden. Reeds te 10 uren kwam de Oostenrijksche aarts hertog Albrecht en gevolg, die uitdrukkelijk ver langde een kaart van Sumatra en vooral van het noordelijk gedeelte daarvan te zien. Een daar aanwezig Nederlander moest hem een en ander uitleggen, waaromtrent hij goed op de hoogte scheen te zijn. Hij roemde daarbij zeer de volharding en de wijze politiek der Hollanders in de Atjeh- neesche zaken, en uitte als zijne meening, dat Noord-Sumatra een aanzienlijken bloei tegemoet- gaat. Later kwam de Russische gezant te Parijs, graaf Orlofl', in de Nederlandsche afdeeling, en heeft zich, tot in de minste bijzonderheden toe, van alles doen onderrichten. Te 2 uren kwam de sultan van Zanzibar met groot gevolg in nationaal costuumhij deed echter niet veel meer dan eene vrij vlugge wandeling door de verschillende zalen. Hij stelde echter blijkbaar belang in het Arabische werk van Edrisi, door prof. De Goeje, en heeft er zelfs hardop in staan lezen. Toen hij reeds uit de zaal was, kwam een der hem be geleidende heeren terug, om namens den sultan te vragen, of hij een exemplaar van dat werk kon bekomen. De heer Versteeg, de Nederlandsche commissaris, bood er hem een aan, dat met veel plichtplegingen werd aangenomen. Woensdag 11 Augustus zal bij gelegenheid van het alhier te houden congres van astronomen het gedenkteeken worden ingewijd ter eere van den hoogleeraar Kaiser, bestaande in eene buste, die geplaatst wordt in de vestibule van de ster renwacht. Bljjkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indié heeft de kolonel Wiggers van Ker- chem den 22sten dezer uit Atjeh aan de Indische regeering berichtdat toeankoe Daoed nog niet tot Sultan verheven was, dat de Schouwen bij Samalangan hevig beschoten is geworden en de kampong van dien naam daarop door drie oorlog schepen getuchtigd is, dat de gezondheidstoestand in Kotta Radja niet, maar daar buiten wel gunstig was, terwijl slechts enkele choleragevallen voor kwamen en de sterfte gering was. De 1ste luit. S. P. Lindhout is van het depót te Gouda bij het 2de bataljon van het 4de I reg. inf. alhier in garnizoen overgeplaatst. Deze officier zal den lsten van de volgende maand bij 's rijks geweerwinkel te Delft gedetacheerd worden, tot het bijwonen van den cursus aldaar. Voor het 14de Nederlandsch taal- en let terkundig congres te Maastricht is thans het pro gramma vastgesteld. Het congres zal gehouden worden op 24, 25 en 26 Augustus. Bij de gisteren te Amsterdam plaats gehad hebbende verkiezing is herkozen tot commissaris van de Handelmaatschappij de heer Ch. Van Eik, en gekozen tot commissaris-plaatsverv. Mr. M. H. 's Jacob. Maandag-avond werd te Amsterdam eene ver gadering gehouden van aandeel- en obligatiehouders in de Missouri,-Kansas en Texas-spoorwegmaat- schappij. Vertegenwoordigd warer. aan obligaliën Missouri Kansas Texas 2276000 doll., uitbrengende 2276 stemmenUnion Pacific Shares 747,000 doll., vertegenwoordigende 747 stemmen, en Sh. Scrip. Ree. 5,591,819 dollar.:. Door den voorzitter, den heer Mr. F. S. Van Nierop, werd aan de orde gesteld de beraadslaging over een voorstel tot minnelijke schikking der geschillen met de Maat schappij, door de crediteuren en de obligatiehou ders, welk voorstel in substantie is als volgt1°. de Forth Smith en Boonville Bridge obligatiën zullen erkend worden2". de tweede hypotheek en de hooge nommers der Tebo Neosho obligatiën zullen worden ingetrokken en vernietigd3°. de vlottende schuldeischers ontvangen eene tweede hypotheek of inkomen-obligatiën rentende 6 pCt. in currency voor hunne schuldvordering. De vol gende resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen„De vergadering, kennis genomen hebbende van het schrijven van de hh. Francis Skiddy c. s., gericht aan den heer E. Riggs, dd. New-York 3 Mei 1875, gelijk dit vervat is in het verslag der maandelijksche vergadering, zooals dit door het Comité aan de obligatiehouders bij af druk is medegedeeld, verklaart in te stemmen met de daarin voorgestelde wijze van regeling der hangende geschillen met de Missouri- Kansas- en Texas-spoorwegmaatschappij, en het Comilé uit te noodigen op de daarin genoemde grondslagen eene definitieve regeling af te sluiten, behoudens zoodanige wijziging als het Comité zal wenschelijk achten." Reeds 31 officieren, onlangs bij het O.-I. leger benoemd, hebben hun eed in handen van den commandant van het koloniaal werfdepot te Harderwijk afgelegd. Maandag is niet minder dan 29000 aan handgeld uitbetiald. Aan de hoogere burgerschool in Den Haag zijn benoemd: tot leeraar in de wiskunde de heer P. Zeeman Gz. te Goes, tot leeraar in de Ned. taal de heer A. W. Stellwagen te Zierikzee, tot leeraar in de aardrijkskunde en enkele lessen in de geschiedenis de heer L. B. Van der Kolk te Groningen. De heer F. Burgers, thans 1ste machinist bij de werken te Schellingwoude, is benoemd tot machinist bij de duinwaterleiding in Den Haag. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan de Prins Hendrik-stichting voor ouden van dagen te Eg- mond-aan-Zee eene jaarlijksche bijdrage van ƒ500 verzekerd, ten einde de spoedige opening van het gesticht te bevorderen. Te Bodegraven is door de ijverige bemoei ingen van de heeren J. L. F. De Meyere Jr. en J. G. S. Schoüb, die zich met de collecte hebben belast ten voordeele der overstroomden in 't zui den van Frankrijk ƒ145.15 bijeengebracht. Het Ned. stoomschip Holland is 21 dezer van Nieuwediep te Padang en 25 dezer te Batavia aangekomende Borneo is den 20sten te Poelo Bras (reede Atjeh), aangekomende Celebes zou den 29sten van Batavia naar Nederland vertrek ken de Sumatra, van Batavia naar Nieuwediep, is 20 dezer Malta gepasseerdde Hampton, van Batavia naar Rotterdam, is 24 dezer van Aden vertrokken; de W. A. Scholten, van Rotter- j dam naar New-York, is 26 dezer Lezard gepasseerd. Zr. Ms. stoomschip Bromo is den 26sten dezer te Port-Said aangekomen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de muilkorven, waarvan honden moeten voor zien zijn in de gevallen in de wet van 5 Juni 1875 vermeld, moeten zijn ingericht naar het model, dat, na de invoering van voormelde wet op 1 Sep tember e. k., ter secretarie van elke gemeente des Rijks voor ieder te bezichtigen zal zijn en waarvan de beschrijving luidt als volgt: Een enkel voudige stalen band omgeeft den hals van den hond. De uil einden van den band worden met behulp van een vastzittend of hangend slot zóó bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleu tel of zonder doorsnijding van den band onmoge lijk is. Aan weerszijde van het verticale middel- vlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekge- deelte van den band sterke metalen draden vast geklonken, die over het aangezicht van den hond loopen, den neus tusschen zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keelzijde van den band opnieuw zijn vastgeklonken. In dwarsche richting zijn, naar gelang van de taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaaldraden aangebracht, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklon ken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten, dat het dier de kaken in den korf kan openen en beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbonden wor den door uitvijlen der draden en opvolgend sol- deeren, zoodanig dat scherpe, uitstekende punten worden vermeden. Zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedekken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedekking geschikt metaal, en den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten vóór, om of onder den neus en den bek met zachte stof te bekleeden. Van wel onderrichte zijde wordt medege deeld, dat, boven het vroeger bepaalde twaalftal candidaten voor den burgerlijken dienst in Ned.- Indië, door het deparlement van koloniën nog vijf candidaten ter beschikking van den gouv.-generaal zullen worden gesteld. De minister van oorlog heeft de corps com mandanten gemachtigd om aan de miliciens van de lichting 1872, die daartoe aanzoek mochten doen, toestemming tot het aangaan van een huwe lijk te verleenen; echter voor zoover zij thans in werkelijken dienst zijn of in den loop van het jaar nog voor de herhalingsoefening moeten opkomen, eerst bij hun vertrek met groot verlof. De luit.-ler-zee 1ste kl. C. Schuylenburg, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedet. als commandant op de kanonneerboot n°. 35, wordt met den laatsten dezer op nonact. gesteld, en vervangen door den luit.-ter-zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, terwijl de luit.-ter-zee 2de kl. J. E. Sickens en de officier van admin. 1ste kl. F. Hora Adema, beiden aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk, worden op nonact. gesteld, en de luit.-ter-zee 2de kl. C. Moll geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; deluit.-ter.-zee 2de kl. P. Holtz- apffel, 1ste officier aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger, wordt met den 5den Aug. op nonact. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. H. A. Schippers. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Tiel, standpl. de gem. Zaltbommel, Mr. G. Kolft, adv. en cand.-notaris te Deil; tot griffier bij het kantongerecht te Vollenhove, Mr. L. M. Wiltgensteiner, adv. te Groningen; aan J. H. Van Marselis Hartsinck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1