LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4740. Dinsdag A0. 1875. 27 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn i-40* Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEXTIEN: Van 16 regelsf 1,05. Iedere regel meern 0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. LEIDES, 26 Juli. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f'.26.50, ƒ5.40 enJ/2.75 en de laagste 26.50, ƒ5.20 en 2.65. jjjjAan het lokaal van het prov. bestuur van Zuid-Holland is heden aanbesteed het maken van een bibliotheek-gebouw met eenige daarmede in verhand staande werken, naast en aan de biblio theek, behooren.ie tot de academische gebouwen alhier. Hiervoor waren twaalf biljetten ingekomen. De heer W. H. Smits te Oegstgeest was minste inschrijver voor 15785. Ten raadhuize in Den Haag is heden aan besteed de levering van ijzerwerken voor de gas fabriek. Hiervoor waren acht biljetten ontvangen en werd het minst ingeschreven door de heeren Schretlen en C°. te Leiden, voor ƒ27.500. De heer J. D. Sigal, predikant hij de Ned. herv. gemeente te Rijnsburg, is beroepen te Westmaas. De raad der gemeente Alkemade heeft onlangs besloten, de kermissen in de verschillende onder- deelen der gemeente dit jaar gelijktijdig te doen aanvangen op den 16den en te doen eindigen op den 21sten Augustus e. k., een en ander des morgens te 6 uren. Aan de vergelijkende examens, waaraan in de tweede helft der maand Augustus degenen onderworpen zullen worden, die verlangen in aan merking te komen voor opleiding tot tolk voor de Chineesche taal of tot technisch ambtenaar voor het boschwezen in Nederlandsch Indiê, kunnen ook deelnemen zij, die in dit jaar met goed gevolg het eindexamen der hoogere burger school afleggen, doch het getuigschrift deswege niet vóór 1 Augustus kunnen bekomen. Zij zullen zich evenwel, om tot die vergelijkende examens te worden toegelaten, vóór 1 Augustus bij het depar tement van koloniën moeten aanmelden. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht kunnen na atgelegd examen worden geplaatst twee kweekelingen om voor rekening van het depar tement van oorlog te worden opgeleid tot paar denarts bij het leger hier te lande, en twee kweekelingen om voor rekening van het depar tement van koloniën opgeleid te worden voor den militairen veterinairen dienst in Oost-Indië. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen voor die opleiding in aanmerking komen, kunnen zich tot uiterlijk vóór 15 Augustus aan melden bij den inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht, onder overlegging van de noodige bescheiden. De jongelieden op 's rijks veeartsenij school toe te laten moeten op 1 September van het jaar, waarop zij aan die school komen, den vollen ouderdom van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 21 jaren. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt ver zocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebracht, dat de be langen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Den betrokken miliciens wordt her innerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den be paalden dag onder de wapenen komen, overeen komstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Het bestuur van de afdeeling Arnhem der Geldersche Maatschappij van landbouw, er op bedacht eenigen luister bij te zetten aan de 30ste algemeene vergadering dier Maatschappij, te houden 28 en 29 Juli a. s. te Velp, is er in geslaagd een maaiveld te bekomen nabij het landgoed „Daalhuizen", aan den Velperweg, ter beproeving van het in den loop van dit jaar in Europa, doch hier te lande nog niet ingevoerde gecombi neerd Amerikaansch gras- en maaiwerkluig „Russel Peerless." De beproeving heeft plaats op a. s. Don derdag des namiddags te 2 uren, onder de leiding van een Amerikaansch monteur en van den agent voor Nederland van het huis Russel te Canton, den heer L. Nagel, te Arnhem. Naar men verneemt heeft de heer Mr. J. C. Van de Kasteele, rechter in de arrond.-rechlbank in Den Haag, wegens redenen van gezondheid tegen 1 October zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. B. en Ws. in Den Haag hebben ter benoe ming van leeraren aan de hoogere burgerschool aan bevolen a. als leeraar in de wiskunde de heeren P. Zeeman Gz., te Goes, C. L. Landré, te Utrecht b. als leeraar in de Nederlandsche taal de heeren A. W. Stellwagen, te Zierikzee, H. J. Kievit de Jonge, te Dordrecht; c. als leeraar in de aard rijkskunde, de heeren L. B. Van der Kolk, te Groningen en J. C. Van den Berg te Winterswijk. Bij het examen voor leerling-apotheker te Meppel zijn Zaterdag 4 van de 6 adspiranten ge slaagd; zijnde de heeren: J. B. Visser, geb. te AmstelveenP. Rozenberg, geb. te Kampen J. Ruigrok, geb. te ScheveningenG. C. C. Al- lart, geb. te Aarlanderveen. De examens zijn nu afgeloopen. In 't geheel zijn van de 36 geëxami- neerden 33 geslaagd. Voor leerling-apotheker zijn te Middelburg geëxamineerd drie candidaten, van wie één is afgewezen en twee toegelaten zijn, te weten de heeren: H. J. J. Wolf, geb. te Zalt-Bommel en wonende te Delft, en Bruno Zijp, geb. en wonende te Edam. Het stoomschip W. A. Scholten is gister ochtend door den nieuwen waterweg naar zee gestoomd, direct naar New-York, met een diep gang van 53 decimeter; de Koning der Neder landen is 22 dezer van Padang te Batavia aan gekomen; de Torrington, van Rotterdam naar Java, is dien dag te Port-Said aangekomen. Door de rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst zijn benoemd: tot bin- nenlandsch correspondent, te St.-Maartensdijk, F. N. M. Eyck van Zuilichem; en tot buiterilandsche correspondenten: te Berlijn, Freiherr von Quasi; te Neurenberg, A. Essenweinte Keulen, Aug. Reichenspergerte Mainz, T. Schneider. De offleier-van-gezondheid 1ste kl. H. J. Nieuwkerk, laatst behoord hebbende tot hel eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland terugge keerd, is op nonact. gesteld. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden voor de staten Alabama en Florida, met standplaats te Mobile, buiten kosten of bezwaar van het rijk, benoemd E. W. Lesser aldaar. Gemengd Nieuws. Gisternacht te ruim 12 uren is in Den Haag brand ontstaan ten huize van den heer M. op den Houtweg. Door spoedig aangebrachte hulp door de bewoners en de politie was men de brand weldra meester. Een ledikant is geheel I uitgebrand. Men vermoedt dat de brand is ont staan door het omvallen van een brandende kaars. Aangaande het ongeval, Vr ij dag-mid dag een kindje in Den Haag overkomen, meldt het Vad., dat het kind niet alleen behouden, maar zelfs spoedig geheel hersteld zal zijn. De kleermaker v. H. aan 't Zieken kwam als ge woonlijk te ruim vier uren thuis en werd door zijn vrouw verzocht even in een naast de tijdelijke woonkamer gelegen vertrek te komen, waar ge verfd werd. Slechts één oogenblik verwijderden zij zich, en van die gelegenheid maakte het kindje, dat voor een gesloten venster op tafel zat te spelen, gebruik om 't raam te openen. Hij boog zich te ver naar voren en stortte uit de tweede, zeer hooge verdieping op straat. Opmer kelijk was het, dat de kleine, door den heer chir. Van den Bergh dadelijk onderzocht, blijkbaar geen der leden had gebroken. Alleen was het kakebeen geheel verschoven en het hoofdje van 't bewuste- looze kind verdraaid. De moeder, hoewel doodelijk verschrikt en ontroostbaar, had de tegenwoordig heid van geest het hoofdje zelf dadelijk recht te zetten en 't kakebeen in te drukken. In de Egelantiersstraat te Amster dam moet het dezer dagen bij een huiselijken twist zoo hevig zijn toegegaan, dat de vrouw des huizes haren echtgenoot met een petroleumlamp heeft geworpen. De man is, naar men zegt, aan de gevolgen overleden. Bij het voederen van de slangen in „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, had dezer dagen de oppasser nauwelijks de glazen afscheiding opgeschoven om een konijntje in het hok te zetten, of de slang sprong vooruit en beet een der personen, die vlak voor het hok stonden, naar het scheen een vreemdeling, in de pink, zoodat het bloed rondspatte. De slang trok dadelijk na den beet den kop terug, zoodat het hok kon worden gesloten. De oppasser, die den vreemdeling herhaaldelijk had gewaarschuwd niet te dichtbij te komen, hielp den gekwetste dadelijk met compressen van water en azijn, en kon gelukkig de verzekering geven, dat de slang niet tot de gifsoorten behoorde. „Artis" trouwens bezit geen enkele gifslang. Zaterdag-ochtend is te Amsterdam in de IJgracht het lijk opgevischt van een jong meisje, dat sedert Woensdag werd vermist. Naar men verhaalt had hare moeder haar opgedragen, van eenig gereed liggend geld tien stuivers te geven aan een busbode en voor het overige dub beltje boodschappen te doen. Bij vergissing gaf het kind de geheele som aan den bode. Uit vrees voor onaangenaamheden schijnt zij toen in het water te zijn gesprongen. Ir. den nacht van 17 op 18 Juli 11. is in het logement van V., aan de Spaansche kade te Rotterdam, diefstal gepleegd van een gouden remontoir, een massief gouden halsketting en een reistasch, waarin verschillende benoodigdheden. Van dezen diefstal wordt verdacht gehouden een ongeveer 38-jarig reiziger in koffie, wonende te Parijs. De heer C. P. De Groot, te Veendam, die indertijd voor vier meisjes, weezen van een voormalig gezagvoerder ter zee, giften heeft gevraagd, ten einde haar naar hare bloedverwanten in Afrika te kunnen overzenden, deelt thans mede, I dat hij bericht heeft ontvangen, dat die kinderen den 3den Juni iri welstand aldaar zijn aangekomen en zich zeer gelukkig geioelen. Te Kuilenburg is Vr ij d ag - a v o n d om streeks halfnegen brand ontstaan in de hooischu- i

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1