Te Eerlijn is een bediende op een der grootste bankierskantoren, na uitbetaling van zijn verschenen salaris, op staanden voet ontslagen, omdat hij een luchtreisje met Godard had mede gemaakt. Bechtzaken. Onlangs werd vermeld dat te Amsterdam een brutale diefstal had plaats gehad van een spoor mandje, dat een geldsom bevatte ten bedrage van 1230. De daders werden spoedig opgespoord en in hechtenis genomen, en Donderdag werd deze zaak bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam be handeld. De eerste beschuldigde, pas 18 jaar oud, lag op Maandag '28 Juni U.. op de Martelaarsgracht op een baal koffie te leunen en hing den luiaard uit. Een jonge schippersknecht, die ook dien dag geen werk had, voegde zich bij hem. Önder het praten viel hun aandacht op eene juffrouw, die uit een spoormandje een portemonnaie haalde en een bij haar staand persoon daaruit betaalde. De lust om die portemonnaie met haar inhoud meester te worden bekroop de twee leegloopers, en het besluit werd genomen dat, terwijl de schippers knecht op de wacht zou staan, de sjouwer de portemonnaie uit het mandje zou halen. De eerste beschuldigde naderde de juffrouw, opende het mandje dat naast haar stond en poogde de por temonnaie te ontvreemden. Door de menigte pa pieren, die dit voorwerp bedekten, was dit onmoge lijk, en nu besloot hij het mandje zelf mede te nemen. In een oogwenk waren de twee personen met het mandje verdwenen. Op den N.-Z. Voorburgwal werd het geopend en f 320 aan den schippersknecht ter hand gesteld. Het mandje, verminderd met het geld, werd op een stoep gezet en de twee dieven na men afscheid van elkander. De sjouwer ging een vriend bezoeken die in de P. C. Hooftstraat werkte, onthaalde dezen en zich zelf op een aantal borreltjes en gaf hem ook een 3 a 400 gulden. Verscheiden winkels werden door beiden bezocht, en ieder kocht een portemonnaie met zilveren beugel, zilveren hor loge met gouden ketting en een nieuw lakensch pak. Herbergen en 's avonds danshuizen werden druk bezocht. In één dier huizen op den Zeedijk ver wisselden zij van kleeren en lieten de oude achter. Daardoor kwam de justitie hen op het spoor. Onderricht van den diefstal, werd de politie 's avonds gewaar dat twee personen met veel geld op zak in een danshuis waren geweest. Onmiddellijk ging men daarheen, en bij het onderzoek der achter gelaten kleeren vond men een quitantie van een gekochten ketting. Naar een ander danshuis gaande, vernam men dat daar twee personen vertoefden. Een der agenten begaf zich naar den sjouwer, want deze was één der twee, vroeg diens naam, en daar deze overeenkwam met dien welke op de quitantie vermeld stond, en men veel geld bij hem vond, werd hij met zijn makker, die inmiddels door andere agenten ondervraagd was, in hech tenis genomen. Behalve de gekochte voorwerpen werd bij hen nog gevonden f 543.75. Onmiddellijk bekende de sjouwer den diefstal, bij welke beken tenis hij op de terechtzitting bleef. Zijn makker beweerde de afkomst van het geld niet te hebben geweten, daar de sjouwer hem verhaald had dat hij het geld gevonden had. Degeen die op wacht had gestaan werd eenige dagen later in hechtenis genomen; bij hem werd niets gevonden; volgens zijn beweren had hij aan een ander persoon, die dit echter ontkende, ƒ100 in bewaring gegeven en het andere te Leiden verteerd. De schuld der bekl. werd als volledig bewezen aangenomen en bet O. M. bij monde van Mr. Op ten Noort eischte voor allen een cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden. De rechtbank veroordeelde hen tot 15 maanden cellulaire gevangenisstraf. Een commissionair in effecten in Den Haag, die Woensdag voor het prov. gerechtshof in Zuid- Holland terechtstond beschuldigd van valschheid in vier onderhandsche geschriften en het gebruik maken daarvan, is heden tot 5 jaren tuchthuis straf en twee geldboeten van f 50 veroordeeld. BUITENLAND. Frankrij li. De nationale vergadering heëft met 470 tegen 155 stemmen het voorstel aangenomen om reces le nemen van 4 Augustus tot 4 November. Het adviesjacht Forfait, van het Fransche eskader in de Middellandsche Zee, is tijdens het uit voeren van manoeuvres tusschen Corsica en Villa Franca door de Jeanne d'Arc in den grond ge- loopen. De equipage is gered; laatstgenoemd schip is zwaar beschadigd. I >TXitschl:ni<l. Het bisschoppelijk algemeen vicariaat van Hil- desheirn heeft evenals de prins-bisschop van Breslau aan den opperpresident de verklaring gegeven, dat het in het vervolg de wetten op het beheer der kerkelijke goederen zal naleven. Uit Warmbrunn in Silezië wordt nog ge meld: „Sedert den namiddag van den 20sten dezer woeden hier vreeselijke onweersbuien mei zware plasregens. Den 21sten kwam er een wolkbreuk, die nog vermeerderd door het bergwater reeds 's ochtends te 9 uren de bergstroomen zoo deed zwellen, dat zjj half Warmbrunn onder water zetten. De verwoesting daardoor aangericht is onbeschrij felijk. Menschenleveos zijn tengevolge van den bliksem, die op 8 verschillende plaatsen insloeg, ook te betreuren. De weg naar Schreiberhau en Petersdorf is geheel versperdverscheidene bruggen zijn weggeslagen of gedeeltelijk vernield. De meeste families, die de badkuur volgden, zijn uit vrees voor groolere rampen ijlings vertrokken. Wel was 't water 's avonds reeds 11 /a voet gevallen, doch men is ernslig beducht voor nieuwen toevoer van de bergen." Groot- Britannië. In het hoogerhuis heeft lord Derby, in ant woord op eene vraag van lord Hampton, ver klaard, dat vermits Engeland, Frankrijk, Neder land en België het stelsel van suikerraffinage in entrepot hebben aangenomen, hij het betreurt dat Frankrijk heeft besloten de werking der wet tot Maart uit te stellen. De Britsche regeering heeft tegen dit uitstel verloogen ingediend en haren vertegenwoordiger ter conferentie gelast de over eenkomst niet te teekenen, totdat de zaak op de eene of andere wijze is opgehelderd. Zij zal alles in het werk stellen om Frankrijk over te halen op zijn besluit terug te komen. Mocht zij hierin niet slagen, dan zou zij in overweging nemen, welke maatregelen zouden genomen moeten wor den; represaille-maatregelen kwamen haar onaan neembaar voor. Zij hoopt weldra de correspon dentie te kunnen overleggen. Spanje. De volgende dépêche uit Madrid doet denken, dat in de zoogenaamde constitutioneele commissie een geschil is ontstaan, dat een oogenblik ernstig dreigde te worden: „De constitutioneele commissie heeft een nieuw amendement tot invoe ring van eenheid van godsdienst verworpen. Aguirre De Tejada, lid van de commissie, heelt de voor standers van het amendement gesmeekt zich niet terug te trekken. De discussie zal worden voort gezet." In de Gaceta is opgenomen de volgende circulaire van den minister van oorlog: De regeering heeft opgemerkt dat sommige soldaten naar de Carlisten overloopen, om zich daarna weer le onderwerpen, ten einde zich zoodoende aan den militairen dienst te onttrekken en de straffen te ontgaan die op dat misdrijf zijn gesteld. Opdat derhalve voor allen, die zich aan den dienst ont trekken, de straf dezelfde zal wezen, heeft Z. M. het volgende bevolen: 1°. De Carlistische krijgs gevangenen, die uit het leger gedeserteerd zijn, zullen niet uitgewisseld maar gefusilleerd worden. 2°. Zij die hun regiment verlaten zullen volgens de wet gestraft worden. 3°. De familieleden van deserteurs zullen van het oogenblik der desertie af verbannen worden naar de streken die door de rebellen bezet zijn. Telegrammen. KASSEL, 24 Juli. De keizer heeft 2000 M. geschonken tot leniging van den nood der in woners van het district Hünfeld, die door over strooming en hagelslag hebben geleden. LONDEN, 24 Juli. In het huis der lords is het wetsontwerp betreffende de concessie voor den kanaaltunnel voor de tweede maal gelezen. Wegens ongesteldheid van den aartsbisschop van York is de zitting der Noord-Engelsche con vocatie tot 10 Aug. verdaagd. De beslissing over de ritualistische gebruiken de voorname vraag van den dag wordt daardoor feiteljjk voor een jaar uitgesteld. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ter voorziening in de aan de openbare school voor m. u. I. onderwijs 1ste kl. voor jongens, door het vertrek van den heer W. Melgerd, ont stane vacature van hulponderwijzer in het bezit der akte; voor de Fransche taal, op eene jaarwedde van 600, worden voorgedragen: 1». H. M. Hubregtse alhier, 2°. K. Rigterink te Hoogezand, en ter aanvulling van het drietal3°. J. W. Dautzenberg te Waubach. De agenten van politie verzoeken den gemeen teraad: 1°. Onafhankelijk van ouderdom, voor hen het aantal dienstjaren op een bepaald getal te stellen, en 2°. te bepalen dat na het eindigen van dien diensttijd het pensioen op 2/3 van het activi- teits-tractement wordt gesteld. Zij wijzen er op, dat in de gemeente Delft op gelijke wijze gehandeld wordt. B. en Ws. raden, aan W. H. Bosman, hulp onderwijzer aan de openbare school voor m. u. 1. onderwijs 1ste klasse, voor jongens, op zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen tegen 15 Augustus. Ter voorziening in de vacature van onder wijzer 2de kl., op eene jaarwedde van f 600, aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogen den, ontslaan door het verleend eervol ontslag aan den heer G. Brinks, worden voorgedragen1°. M. Koopal; en ter aanvulling van het drietal: 2°. S. H. W. Van Goor den Oosterlingh en 3°. J. J. Van der Weyde, allen binnen deze gemeente werkzaam. B. en Ws. raden, om aan J. W. F. Van Brussel, opzichter der 2de klasse bij de fabricage- werken alhier, op zijn verzoek tegen '1 Aug. een eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen. I. J. Mulder, oud 58 jaar, beambte bij de Stadsbank-van-leening alhier, sedert 1847 onaf gebroken in verschillende betrekkingen bij de ge meente dienstdoende, verzoekt dat art. 1 en 11 der verordening regelende het pensioen aan gemeente ambtenaren zoodanig mogen gewijzigd worden, dat een beambte, die circa 29 jaren in dienst bij de gemeente is, in de te maken gunstige verordening kan deel nemen. B. en Ws. geven in overweging om tot de benoeming van een concierge van het museum van schilderijen en oudheden in de Lakenhal over te gaan en diens bezoldiging vast te stellen op een bedrag van f 300. Thans is met de bedoelde werkzaamheden belast J. Leget, die getoond heeft voor die taak in alle opzichten geschikt te zijn. Programma's Tan Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Maandag 26 Juli, te halfacht, door het muziekcorps der Leidsche d.d. Schutterij onder directie van den heer F. Blumentritt. 1ste aid.: N°. 1. uDe Hoornblazers", Marsch, F. Blumentritt2. Ouverture »Le Comte d'Essex", Mercadante; 3. .Die Morgenblatter", IV al ze r, Strauss; 4. Fanlaisie de l'Opéra vLa Fille du Régiment", Donizetti; 5. Adagio aus der Sonatine Op. 20 N°, 2 you Kuhlau; arr. F. Blumentritt; 6. Masken-Tanz, Faust. 2de afd.: N°. 7. Zwei Motive (Gebet der Franken und Chor der Priesterinnen) aus der historisch-romantischen Oper: vlrmingard" von V. E. Nessier; arrangirt F. Blu mentritt; S. «ÈrtihlingsUeder," Walzer, Gungl; 9. Fantasie, sDas Nachtlager in Granada", Kreutzer; 10. iLebewohl!" Polonaise, Goedecke; 11. »Soldatenliebe", Marsch, Kunze. Zotuerzorg. Dinsdag 27 Juli, des avonds te halfzeven onder directie van den heer H. Völlmar. 1ste afd.N°. 1 »Jubel-Marsch", Zawertal; 2. Ouverture van de Opera uFra Diavolo", Auber; 3. Souvenir uit de Opera van Gounod :iRomeo et Juliette", Kinsbergen; 4. nFrühlings-Lieder". Walzer, Gung'lFanlaisie uit de Opera van Thomas vLe Songe d'une Nuit d Êté", Buyssens. 2de afd.N°. 6. Ouver ture vDer Vampyr", Lindpainlner; 7. vL'Anemone-Polka". (Solo voor Piston), Hymans; 8. .Air d'Église" (1667), Stra- della'; 9. Fanlaisie over motiven uit de Opera van C. M. Von Weber vEurianlhe", Dunkier; 10. L'F.ioile du Nord". Marche, Dunkier. Ter markt te Leiden aangevoerd. 23 en 2-1 Jtili. Wintertarwe 14 hectoliter 9.00 a f 9.50. Zomer- tarwe 14 heclol. f 7.50 a f 8.00 Winterrogge 12 heet. f 7.00 a f 7.50. Zomerrogge 12 hectol. f 6.00 a 6.50. Zomergerst 12 hectol. f 7.25 a fl.bO. - Chevalier-gerst 12 hectol. f 8.00 a f 8.50. Zware Haver 13 hectol. 5.50 a f (5.00. Lichte Haver 13 hectol. 4.25 a f 4.50. Dui- venboonen 10 hectol. f 9.50 a f 10. - Paardenboonen 10 hectol. f 9.00 a 9.50. - Ossen stuks f a /—O. Stieren, 10 stuks f 60.00 a f 140. - Kalfkoeien 50 stuks f 180.00 a f 345.00 Varekoeien GO stuks f 140.00 a f 210.00. Vette koeien 110 stuks/"205.00 a ƒ295.00 Kalveren (vette) 85 stuks ƒ35.00 a f 78.00 Kalveren (magere) 41 stuks 5.00 a ƒ8.00. Hamels (magere) 1600 stuks 14.00 a f 21.50 - Hamels (vette) 750 stuks, f 27.00 a ƒ38.50. Varkens (magere) 42 stuks 16.00 a ƒ34.00 Varkens (biggen) 140 stuks ƒ6.00 a 13.00. Lammeren (magere) stuks a Grasboter 9410 kilogr., 1ste qualit. 4 val 61.00 a ƒ65.00. Schei- 2de qualiteit. vat 51.00 a ƒ55.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.52» a /1.62s; Schei-'2de qualiteit per kilogr. f 1.27s a /1.37s

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2