LEIDSCH DAGBLAD N°. 4739. Maandag A0. 1875. 26 Juli. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting van wijk VIII, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 24 Juli 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Juli 1875, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 24 Juli. De vroeger medegedeelde brief van de Oud studenten der Leidsche Hoogeschool in de Kaap kolonie en den Oranje-vrijstaat is door de Commis sie voor de Algemeene Reünie beantwoord met het volgende schrijven: Medestudenten Uwe hartelijke toespraak is ons één dag te laat in handen gekomen en dientengevolge op de fees telijke samenkomst van de voormalige kweekelingen der Leidsche Hoogeschool niet voorgelezen. Doch wij hebben zorg gedragen, dat zij werd medege deeld aan al de daar aanwezigen, alsook aan hen, die met u verhinderd waren zich naar Leiden te begeven. Het origineel van uwen brief zullen wij den Academischen Senaat aanbieden, ter bewaring in het archief der Hoogeschool. Uit naam van alle feestgenooten betuigen wij u thans onzen innigen dank voor uwe deelneming in onze vreugde. Ook wanneer gij gezwegen hadt, zouden wij ons overtuigd hebben gehouden van uwe sympathie. Wij kennen uwe liefde voor de Alma Mater, uwe trouwhartige gehechtheid aan uwe vrienden in Nederland. Maar het was ons toch hoogst welkom, als uit uw eigen mond te ver nemen, hoe warm uw hart voor Leiden en uwe medestudenten klopt. Daaraan hebben wijuherkend. Het denkbeeld om ons schriftelijk van uwe deel neming te verzekeren is u ingegeven door die zelfde vriendentrouw, die wij, in vroeger en later tijd, in u hebben leeren waardeeren. De schoone feestdagen, die wij samen in de Academiestad mochten doorbrengen, hebben in ons de liefde voor de Hoogeschool aangewakkerd en tevens het blijde vertrouwen op hare toekomst. De feestviering van het Studentencorps en de ontvangst, die ons van zijne zijde ten deel viel, getuigden luide van dankbare ingenomenheid met het roemrijk verleden der Alma Mater, van een krachtig ontwikkeld Esprit de Corps en van de levendige bewustheid, dat het tegenwoordig geslacht geroepen is om het erfdeel der vaderen ongeschonden te handhaven. Onder den indruk der pas gevierde feestelijkheden wan hopen wij minder dan ooit aan de vervulling uwer wenschen voor den bloei onzer Hoogeschool. Moge zij, terwijl zij beantwoordt aan hare schoone roeping, ook uw vaderland ten zegen zijn! Aan haar derde eeuwfeest heeft Zuid-Afrika althans in den geest deelgenomen. Laat die betrekking tusschen u en haar niet verbroken, maar veeleer telkens opnieuw door uwe zonen worden aange knoopt! Vergeet Leiden niet en blijft onzer in liefde gedenken! Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6373 vol wassen personen en van 1720 kinderen. Aan de zwem- ^n badinrichting Rhyn- z i g t zij n gedurende deze week 1106 baden genomen Tegen 1 September a. s. is voor een civiel ingenieur of voor een ingenieur van den waterstaat de gelegenheid opengesteld, om aan de kon. milit. academie te Breda als leeraar in waterbouwkunde en het waterbouwkundig teekenen op te treden, tegen een jaarlijksch tractement van ƒ2000 a ƒ2400. Sollicitanten kunnen zich tot het bekomen van nadere inlichtingen wenden tot den generaal-majoor, gouverneur van vermelde inrichting, wien tevens de verzoeken om plaatsing moeten worden ingezonden. De geneesk. staatscommissie, zitting hou dende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd den heer S. Orobio de Castro. Bij het apothekers-examen te Meppel zijn gis teren geëxamineerd vier dames en twee heeren, die allen geslaagd zijn,mej.Van Leyden, te Medemblik; A. E. Van Buuren, te Smilde; J. E. C. F. Breu- nissen Troost, te Deurne; A. J. H. Keuken meester, te Leidschendamen de heerenJ. F. Langelaan, te Heemstede; G. J. Van Hemert, te Haaften. Behalve de reeds gemelde zijn door de examencommissie te Middelburg nog akten van bevoegdheid als leerling-apotheker uitgereikt aan J. Van Riel, N. G. Orie en J. A. Pittens. Het stoomschip Rotterdam is gisteren door den nieuwen waterweg binnengekomen, diepgaande 53 decimeter. Dit is het eerste stoomschip dat met volle ongebroken lading van New-York langs den nieuwen waterweg Rotterdam zal bereiken. De Torringtonvan Rotterdam naar Java, is 22 dezer te Port-Said aangekomende P. Caland is dien dag van New-York naar Rotterdam vertrokken. Woensdag a. s. zal in de Remonstrantsche kerk te Amsterdam de sterfdag van Joh. Seb. Bach plechtig herdacht worden. Bij die gelegen heid zal een programma van werken van dien componist worden uitgevoerd. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwarlier is voor nemens in de eerste helft der maand September e. k. te Heerhugowaard een ploegwedstrijd te houden. Blijkens een in alle Duitsche dagbladen ge plaatst bericht, worden met 1 September a. s. de Pruisische bankbiljetten ad Rtiir. 25 inge trokken. Door den Ned. consul te Rendshurg is aan A. Zerssen, op verzoek, eervol ontslag verleend als zijn vice-consul te Tönning, en als zoodanig in diens plaats aangesteld J. H. Jess aldaar. De off. van admin. 3de bl. F. D. Clarkson, aan boord van Zr. Ms. monitor Tijgerwordt met den laatsten dezer op nonacl. gesteld en vervangen door den off. van admin. 3de kl. J. C. van Reyn, terwijl de off. van admin. 3de kl. J. C. Vos geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Thans is het ontwerp van wet met memorie van toelichting betreffende den aanleg van Staals- spoorwegen door de regeering aan de Tweede Kamer ingediend. Art. 1 van dit ontwerp luidt aldus:] Voor rekening van den Staat worden aan gelegd'spoorwegen van: 1°. Zwolle naar Almelo; 2°. Dordrecht langs Gorcum en Tiel naar Eist 3°. Amersfoort langs Veenendaal en Wageningen naar Nymegen4°. Zaandam langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen en De Ven5°. Stavoren langs Hindeloopen en Sneek naar Leeuwarden 6». Nymegen naar Venlo langs den linker Maasoever. De kosten van de nieuw voorgestelde lijnen be- loopen totaal 36 millioen gulden. Z. M. heeft G. Dirkzwager en H. C. E. Van IJsselstein erkend en toegelaten als Britsche con sulaire agenten, respect, te Maassluis en te Ter- neuzen, op den voet van Ned. onderdaanaan L. Hoofjes, huisvrouw van C. Van Rijn, te Breukelen Nijenrode, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 2 Juli jl., toegekend de bronzen medaille alsmede een loffelijk getuigschrift; benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den panembahan Tjokro Adi Ningrat van Bankallan en den panembahan Noto Koesoemo van Sumanap. Gemengd IVievrws. Gisteravond omstreeks negen uren is alhier een begin van brand ontslaan in de fabriek van den beer Van Wensen in de Looierstraat. Een drietal spuiten waren spoedig aangerukt, doch behoefden gelukkig geen dienst te doen. In de nabijheid van de Alexanders- kazerne in Den Haag is gisteravond uit het water opgehaald het lijk van een huzaar van het garni zoen aldaar, die sedert 14 dagen vermist werd. Op het Zieken is gistermiddag een kindje van 3 jaren van de bovenste verdieping aan de straat zijde uit het raam gevallen en op een hek terecht gekomen, met het gevolg dat het onmiddellijk dood was. Woensdag-middag omstreeks half- twee reden een timmerman en een boer in een erg beschonken toestand eenige minuten gaans buiten Woerden tegen een huis aan, ten gevolge waarvan 't rijtuig kantelde en brak en de daarop zittenden zoo gewond werden, dat de heer Van der Lee, chirurgijn te Woerden, 't ergste van hun toestand vreesde. Bij den brand bij den bouwman Den Balvert in den Zuidplas-polder onder Moordrecht hebben zich ook de werklieden van de stoom zagerij van de heeren Iloogendijk bijzonder onder scheiden. Zij bevonden zich het eerst bij den brand, en hadden zij niet dadelijk het brandende rieten dak met allerlei vaatwerk, dat maar water houden kon, beklommen, stellig zou geen blusschen meer mogelijk geweest zijn. D o n d e r d ag - a v o nd is de laatste trein van Harlingen naar Nieuweschans gederailleerd ten gevolge van het niet sluiten der spoorbrug te Sappeineer. Twee waggons zijn ingestooten, één is omgeslagen. De personen bleven ongedeerd. Te Maastricht is Donderdag-nacht brand uitgebroken in den bergzolder van den timmerman en schrijnwerker D. Hoewel het vuur tot het bovengebouw beperkt werd, is de schade nog al aanmerkelijk. Van den hoofdbewoner is alles tegen brandschade verzekerd, doch van de drie andere daar inwonende huisgezinnen, die ins gelijks veel schade geleden hebben, niets. Te Nistelrode nabij Veghel isdeblik- sem geslagen in de woning van den landbouwer J. Van der Heiden, terwijl deze juist bezig was vuur aan te leggen. Hij werd bewusteloos neer geworpen, en toen hij weer tot zich zeiven kwam stond zijn huis reeds in volle vlam. Het huis is totaal afgebrand, doch het vee werd gered. De schade bedraagt p. m. ƒ3000. Alleen het huis was verzekerd, en wel voor 1300. Op Schouwen - D u ivel an d en elders liep sedert eenigen tijd zekere J. Van Dongen rond bij beweerde bloedverwanten van L. Van der Lisse, in leven stadhouder van Oosterland. Hij gaf voor, hen in het bezit van diens nalatenschap te zullen te stellen, en wist zich daarvoor vrij aan zienlijke sommen te doen geven. Hij is nu gevan kelijk naar Zierikzee gebracht.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1