LE1DSCH DAGBLAD. I\0. 4738. Zaterdag A°. 1875. 24 Juli. EEN FIKSCH PLAN. PRIJS DEZER COLRAAT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer.0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. jjS T A D S - B E R I C H T E N. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat krachtens art. 14 en 15 der wet van 29 Juni 1851 Staats blad. N°. 85) de verkiezing van een lid van den Gemeen teraad, ten gevolge van het niet aannemen der op hem uitgebrachte benoeming, door den heer Mr. H. P. J. TOLLENS, zal plaats hebben op Dinsdag den 3den Augustus aanstaande. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Èurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Juli 1875. Goed is een geneesheer die ziekten geneest, maar beter een die ?e voorkomt. Zoo ook op een ander gebied: Gelukkig het land, waar weldadigheid wordt geoefend jegens hen, die daartoe hun toevlucht moeten nemen, maar gelukkiger het land, waar zooveel mogelijk wordt zorg gedragen, dat de behoefte aan bewij zen van liefdadigheid zich niet doet gevoelen. Elke stap, gezet op den weg die tot laatstgenoemd doel leidt, verdient toejuiching, en op zulk een schrede mogen wij wijzen. In een onlangs te Rotterdam gehouden verga dering toch zijn de principieele bepalingen vastge steld voor een op te richten Algemeen Nederlandsch Weduwenfonds voor werklieden. Geheel in den geest van onzen tijd, waarin men er meer en meer op uit is door vereende krachten te verkrijgen wat voor elk individu onbereikbaar is, den tijd van brand- en levens-, zeeschade- en zooveel andere verzekeringen, als evenveel bewijzen voor de nog altijd onverzwakte waarheid van het oud-Hollandsche spreekwoord: eendracht maakt macht, den tijd zelfs van glasverzekeringen, zoolang althans het veelbesproken hardglas ons nog niet in staat heeft gesteld onze huizen van minder breekbare ruiten te voorzien. Die loffelijke zucht tot samenwerking in aan merking genomen, mag men er zich zelfs over verwonderen, dat het denkbeeld tot het stichten van een weduwenfonds voor werklieden niet reeds veel vroeger ontslaan en tot verwezenlijking ge komen is. Hoe menigmaal toch wordt de hulp der liefdadigheid ingeroepen voor vrouwen uit den arbeidenden stand, die na den dood van het hoofd des gezins, meer of minder vroegtijdig, hetzij ten gevolge van een of ander ongeval, waarvoor juist de werkman zoo vaak blootstaat, hetzij op de natuurlijke wijze, geheel hulpeloos achterblijven, dikwijls nog met onverzorgde kinderen tot haar last 't is een geijkte term, die maar al te juist uitdrukt dat wat voor meergegoeden hij zulk een verlies een reden tot troost is, voor de we duwen uit den arbeidersstand slechts de bezwaren vermeerdert. En de weduwen der arbeiders, die geen beroep op de liefdadigheid doen? Zij komen gewoonlijk ten laste alweder dat harde, maar ware woord van kinderen of betrekkingen, ofschoon het voor beide partijen, met hoeveel liefde die natuurlijke verplichting ook moge worden vervuld, toch altijd veel verkieslijker ware dat zij niet tot de onver mijdelijke noodzakelijkheden behoorde. Den werkman in staat te stellen om te voor komen dat de vrouw, met wie hij lief en leed deelt, na zijn dood tot zulk een hulpbehoevenden toestand zou vervallen ziedaar het doel van een Algemeen Nederlandsch Weduwenfonds voor werklieden. Het welslagen der ontworpen inrich- ting zal natuurlijk afhangen van de meerdere of I mindere deugdelijkheid der grondslagen, waarop zij zal worden gevestigd, van de wijze, waarop zij zal beheerd worden. Het pleit zeker voor het plan, dat de ontwer pers zich de oprichting van een algemeen werk- mans-weduwenfonds hebben voorgesteld. Immers men weet het, dat bij grooter deelneming dergelijke ondernemingen ook grooter kans van slagen aan bieden. Aangezien nog slechts de principieele grondslagen zijn vastgesteld, zal men eerst later met de bijzonder heden der voorgenomen inrichting bekend kunnen wordenwij hebben hier nog slechls met een be gin te doen, maar een begin, waarvan het begin sel zeker ieders goedkeuring zal wegdragen. Onge twijfeld zullen dan ook velen, bij wie thans van tijd tot tijd wordt aangeklopt tot ondersteuning van hulpbehoevende werkmansweduwen, gaarne indien de eventueele statuten zich daartegen niet verzetten bijdragen tot ondersteuning der lof waardige onderneming. Al moge het hoofdbeginsel zijn, dat de werkman door eigen middelen zijn weduwe een minder zorgvol bestaan verschaft, de bijdragen van hen, die willen medewerken om hem die taak gemakkelijker te maken, zullen zeker niet worden versmaad. Hoe dit zij, met belang stelling wachten wij nadere bijzonderheden omtrent de zaak af. Boven zeiden wij reeds, dat zulk een inrichting geheel overeenkomt met den geest van onzen tijd, voegen wij daarby, dat de behoefte daaraan zich heden ten dage veel sterker doet gevoelen dan vroeger het geval kon zijn. Ziehier wat wij be doelen: Op kleinere plaatsen, ten pl^ttelande 't is een algemeen bekend feit wordt minder armoede geleden dan in grooter gemeenten, om dat de ingezetenen er meer van nabij bekend zijn met elkanders omstandigheden en de hand der liefdadigheid veelal juist aan hem of haar wordt toegereikt, die er de grootste behoefte aan ge voelt. Nu spreekt 't van zelf dat bij de steeds toe- nempnde bevolking hier te lande, nu de groote steden zich meer en meer uitbreiden, ja op bijna elke plaats, ook ten plattelande, het aantal inge zetenen steeds vermeerdert, dezen ook minder gelegenheid hebben zich op de hoogte te stellen van elks bijzondere omstandigheden; het gevolg daarvan is dat menigmaal juist die arbeiders vrouwen, die haar man door den dood hebben verloren, maar te fier zijn om zich tot anderen om hulp te wenden, van alle ondersteuning, waarop juist zij zooveel aanspraak zouden hebben, verstoken zijn. Ook in die leemte zal het arbeidersweduwen- fonds voorzien. Bepalen wij ons voorloopig lot deze weinige regelen over dit onderwerp. Spoedig hopen wij meer te vernemen van een plan, dat ongetwijfeld aller belangstelling overwaardig is. LEIDEN, 23 Juli. In de tweede helft van de rnaand Sept. e. k. zal, ter benoeming van één of meer adspirant- ingenieurs bij deu waterstaat een vergelijkend onder zoek plaats 'hffiben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingeniêur hebben afgelegd aan de poly technische school te Delft, mits zij op 1 Nov. e. k. den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt. Zij, die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 Sept. daarvan aan het depart, van binnenl. zaken doen blijken bij op zegel geschreven adres. Voor het eerste natuurk. staatsexamen hebben zich 80 candidalen aangegeven, waarvan zich 21 vóór of gedurende het examen terug trokken, 35 werden afgewezen en 24 toegelaten, t. w.: J. Keyzer, P. A. Faassen, K. Van Giffen, L. Steinmeier, J. H. Lindman, P. Stolje Jr., J. De Groot Kz., H. E. Bimmerrnan, A. F. Verschuur, H. G. J. Rahder, L. J. De Rochemont, W. Blaak- hert, F. Van Valkenburg, L. Marcus, G. C. Eykman D. G. Boer ma, J. C. Mohr, J. J. Quadekker, M. Ph. Rieselade, A. Ekerman, A. Kuipers, H. Drijf hout, G. C. Van Balen Blanken, M. C. Giltjes. Bij de tweede zitting 4874/75 der commissie voor het natuurk. staatsexamen, te Amsterdam gehouden, zijn zes militaire studenten van den geneeskund. dienst tot candidaat-arts bevorderd A. Faassen, P. J. Kintz, A. P. Langeveld, J. A. Wijnhoff, A. D. Van Steenbergen en J. C. F. Schilfer. Bij het examen van apothekers-leerlingen te Meppel zijn gisteren alle candidaten toegelaten: Smeets uit Gulpen, De Longte uit Zutfen, Van Dierman en Oldeman uit Wormerveer, Van Gunkel uit Amsterdam, en Ophorst uit Gorcum. De commissie tot afneming van de examens voor leerling-apotheker te Middelburg heeft geëxa mineerd en toegelaten de heerenJ. G. Hertstein, J. Broodmar. en A. P. Guldenberg. De geneesk. staatscommissie, zitting hou dende te Utrecht, heeft het getuigschrift voor het iste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer M. K. Enthoven, milit. student, cand.-arts. Te Oegstgeest zijn tot leden van den gemeen teraad gekozen de heeren A. Olsthoorn, D. M. v. d. Hoef en H. H. R. Heyrmans. Te Aarlanderveen zijn tot leden van den gemeenteraad herkozen dé' heeren A. P. Zaalberg, L. Rodenburg en G. Van Niekerk, herstemming tusschen de heeren G. Verduyh en J. H. Riïtirig te Alphen herstemming tusschen de heerèiV' G'. L. Pièk, B. ËrkelèVlS,1 P. Oosthóek Mz., A. Oosthoek, J. Visser, M. Van Hoóff, G. Van der Meer en P. H. Schoutente Noordwijk herkozen de heeren Mr. F. A. G. graaf VaVi Limburg Slirum Noord- wijk, Dr. J. Everwijn en A. Van der Plas Bz. te Oudshoorn herkozen de heeren H. Kloöt, W. G. Wernink en S. G. Piek. Eene te Boskoop gehouden collecte voor de noodlijdenden door den watersnood in Frankrijk heeft f 81.67 opgebracht. De zegepraal, die de liedertafel „Rotte's Mannenkoor" bij het concours te Gent behaalde, wordt door haar in de eerste plaats geweten aan de wijze waarop haar jeugdige directeur, de heer Ludwig Felix Brandts Buys, de voorbereidende oefeningen heeft geleid en bovenal ook aan de groote mate van inzicht, waarmede hij het Vlaam- sche prijsnummer heeft «pgevat, zóó dat het de bewondering van den componist zelf heeft gaande gemaakt. Ten einde haren directeur daarvoor dank -.te betuigen, bracht de zangvereeniging hem gister avond eene serenade. Namens het-bestuur der Koninklijke Koor- maatschappij van Gent wordt het bericht, als zou zij, ontevreden over de uitspraak der Jury, waarbij de eerste prijs met algemeene stemmen aan de liedertafel „Rotte's Mannenkoor" was gegeven aan de Mannenvereeniging Caecilia in Den Haag „eene speciale gouden medaille" geschonken heb ben, geheel ongegrond verklaard. Zij rekent het ten plicht te verklaren, dat, zelfs bij verschil van meening, zij het nooit op zich zou hebben willen nemen, het werk der onafhankelijke en kundige mannen, wier hulp zij had ingeroepen, te verbreken.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1