EIDSCH N°. 4737. A0. 1875. Vrijdag 23 Juli. Het Bond tegen Plaatsvervanging en Nommervenvisseling. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1*40. Afzonderlijke Noaimcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere tellers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PROCES-VERBAAL om de opening der stembriefjes, die ter benoeming van negen .leden van den Gemeenteraad van Leidenden 20sten Juli 1875 zijn ingeleverd. tOp heden den eenentwintigsten Juli achttien honderd vijf en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureel van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes be stemde zaal op het 'Raadhuis plaats genomen, des morgens te:negen uren. Het bureel is samengesteld uit den heer Hendrik Philip ChristofTel Stoffels, Wethouder, Voorzitter, en de heeren Jan Van Heukelom Junior en Mr. Paul Claude Librecht Lezwijn, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 20sten Juli '1875 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en be vonden zeven honderd vier en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn oven groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voor- gèlezen. Het bureel heeft van onwaarde verklaard zes stem briefjes, die oningevuld zijn. 'Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zeven honderd acht en tachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren A. H. Ei^emao 725 stemmen. Mr. L. D. Suriogar 712, Dr. W. C. Van den Brandeler 707, J. M. E. Dercksen 573, Jan Van Henkelom Junior 455, F. A. Verater 434, Mr. H. P. J.; Tollens 425, l)r. J. E. Van Iterson 415, Mr. J. E Gond- amit 406, J. C. Van der Zweep 318, W. F. Vaa Wijk Jr. 316, N. J. Sanders 310, G. Wilhelmy Damsté 299, L. C. Qaant 190, Mr. H. J. Kann 171, G. J. Corts 140, Mr. P. A. Van der Lith en A. Tieleman ieder 10, Mr. J, A. F. Coebergh 6, D. A. Schretlen, J. W. Filippo en G. F. Alsche ieder 5, G. J. Grashuis 4, S. De Clercq, Mr. M. D'Anmerie, Mr. W. C. D. Olivier en P. J. Van Hoeken ieder 3, M. H. Foptein, D. A. Hoogenstraaten Wz., Mr. H. P. Van Kaathoven, D. C. Dros, Jhr. J. F. L. Coenen van 'a Gravesloot, l)r. A. Van Rb\jn, T. Paddenburg, C. F. B. Cnypers, C. J. Leembruggen, Mr. S. Vissering, A. G. Hessels, H. W. F. Bakker, Prof. De1 BoBeVal Faure, Mr. J. T. Buys, Mr. J. Van Outeren,Mr. J. L. Klaverwijden, J. C. Fischer, Dr. H. B. B. Kortman, T. W. J. Van den Aardwegh, S. A. Andreson, 'Mr. A. E. J. Modderman ieder 2, C. Le zwijn, P. Brooshooft, C. Van den Berg, W. F. Steygerwalt, Mr. C. G. Van Sandick, H. A. Schmier, M. P. J. Wijtenbnrg, H. C. Coebergh, W. A. Elshof, J. Van Schravendijk, A. D. D. Sohretlen, G. M. De Graaf, W. L. Van Kaathoven, H. Schiegel, L. C. Van Gelder, A. Rutgers Van der Loeff, T. A. M. Schamper, J. Van Kampenhout, J.B. Lindemau, W. Smit, C. C. Tielemao, A. J. Wijtenbnrg, G. H. G. Groen, Past. L. Van Wissen, J. Creyghton, .Autonio Vogelpoel, F. Mattaar, L. Sraita, J. Van Scbaick,1 P. D, Engels, J. P. H. Van Kaathoven, W. Van Dorp, D. Noot hoven van Goor, Mr. S. Fockema Audreae, G. C. Krnlder, Pi De Bruin, J. J. Sleyser, L. Van Dij I, A. De Mare, P. J. Van 't Hooft, S. C. Van Doeabnrg, M. S. Reyst, J. Van Lith, J. J. Reyst, Dr. J. A. Boogaard, J. Scholten, J. H. Sala, J. A. Van Dijk, W. Cullet, J. Kiek, Mr. W. Van der Kaay, M. J. Kropff, J. G. Saoders, Schramp, II. Spoorman, J. Kop, H. Van lteyn, J. Kwaadgras, P. Ramakers, B. Saroni, H. Gijsman, C. Christiaanse, J. De Haas, H. Toorens, J. M. Couvée, N. K. Swemer; J. Eggers, Ds. J. H. Donner, Jhr. P. Rappard, P. Somerwil, Cort9 Fabr., Mr. C. G. Van Sandick, P. P. Dieben, P. J. H. Oortwijn, Dr. A. Van Iperen, Dr. D. De Loos, Mr. P. C. Klaverwijden, J. A. Schmier, A. W. Sijthoff, Mr. C. P. 11. Klaverwijden, J. Schoenmakers, L. Vollebregt, A. II. Verstcr, Mr. W. A. De Jonge, W. L. Van Ameron, A. Poot, P. Van Santen, J. Van der Linden, J. Krantz, L. De Houter Wz., D, Pander, P. De Haas, M. Loeber, H Van der Horn, Prof. Bieren9 de Haan, Prof. Van Geer, Dr. H. Boursse Wils, C. A. Jollie, J. Van Welzen, F. S. Van de Pavord Smits, A. P. Snijers, H. Sasse, P. Van Rossera, G. F. Boo- gers, D. J. Meysiüg, P. J. Neubaae, Prof. L. W. E. Rau- wenhofT, Mr. K. F. N. Land, W. Leursman, H P. A. Van Wensen, J. C. Van Rossen, Mr. F. Was, Mr. M. H. A. Lisman, H. A. Schmier, W. G. Le Garde, J. F. Bouzie, Mr. A. J. Wijnstroom, W. Rodenburg, F. A. Versteeg, A. Van der Heyden, J. Christiaanse Wz., F. Van der Laken, D. J. Dobbe Wz., J. D. Van AVijk, J. Dobbe Wz., W. Rozier. N. J. Lempke, J. Verbrugge, J. W. Hoogenstraaten, J. H. Wijnstroom, F. Stijuinan, M. J. Marks en A. De Vroede ieder een stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid vao stemmen verkregen Be Heeren A. H. EigemaD, Mr. L. D. Snringar, Dr. W. C. Van den Brandeler, J. M. E. Dercksen, J. Vau Heukelom Junior, F. A. Vorster, Mr. H. P. J. Tollens, Dr. J. E. Van Iterson en Mr. J. E. Goudsmit. Zijn derhalve verkozen tot leden van den Gemeenteraad de Heeren A. H. EIGEMAN. Mr. L. D. SU RING AR. Dr. W. C. VAN DEN BRANDELER. J. M. E. DERCKSEN. J. VAN HEUKELOM Junior. F. A. VERSTER. Mr. H. P. J. TOLLENS. Dr. J. E. VAN ITERSON, en Mr. J. E. GOUDSMIT. En zijn tegen deze opening van stembriefje? door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van Tillen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 21 Juli 1Ö75. STOFFELS, Voorzitter. J. VAN HEUKELOM Jn. a P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Oproeping In wcrkeltjken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1973. De BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 16den April 1875, A. N°. 1124/2 (2 Je afd.), Provinciaalblad n°. 27 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting 1872, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, het 1ste, 3de, 4de, 6de, 7de en 8ste regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen tot hel houden van herhalingsoefeningen dat zij daartoe op Diusdag den Bden Aug. aanst., des namiddags vóór vier Uren, bij hunne corpsen tegenwoordig' moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleedtng en uitrusting door hen bij hup ver trek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlof pas en zakboekje, züllende de opgeroepen manschappen in het genot van onbepaald verlof worden hersteld, nadat zij gedurende dertig dagen in werkelijken dienst zullen zijn gehouden; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Zaterdag den Bisten Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij' daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, m het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, 22 Juli 1875. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht van wijk IV, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Jnli 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 15 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), wordt bepaald dat de ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad noodige her stemming zal geschieden op Dinsdag den 3dcn Augustus aan staande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Juli 1875. Op gevaar af dat onze lezer9 ons zullen be schuldigen van in herhalingen te vervallen, willen wij in deze regels terugkomen op een onderwerp, dat wij reeds voor eenigen lijd behandelden, maar van zoo hoog gewicht achten, dat wij er nogmaals op wenschen le wjjzen, en wel juist op dit oogenblik. Nog weinige dagen en wij schrijven den 25sten dezer maand. Met dien datum te beginnen, zullen in twee dagbladen, „Het Vaderland" en de „Nieuwe Rolterdamsche Courant", opgaven verschijnen van een aantal landgenooten, die het wél meenen met het vaderland, wél ook met hun gezinnen en die wat hij ons Nederlanders juist niet altijd het ge val is van die gezindheid willen doen blijken. Het zijn de namen van hen, die zich willen aan eensluiten lot hét vormen van een verbond ter verkrijging voor Nederland van onvervreemdbaar heid van weerplicht, met andere woorden van hen, wier streven het is algemeepen dienstplicht te zien ingevoerd, dus afschaffing van het voorrecht om zich le doen vervangen door een remplacant of nummerverwisselaar. Maar dal is een zaak van politieken aard, die in het Leidsche Dagblad niet thuis hoort, zullen onze lezers hoofdschuddend zeggen, en terecht. Doch tevens zullen zij ons toestemmen, dat de quaestie ook louter uit het oogpunt van sociaal, van maatschappelijk belang kan worden beschouwd, daar zij diep ingrijpt in onze huiselijke aangelegen heden. Daarom vestigen wij er hier de aandacht op. 't Is voor zoo menig ongefortuneerd gezin een treurige tijd, die der loting voor de militie. Het lage nommer, dat de loleling dienstplichtig zal maken, zal hem veroordeelen zich gedurende een grooler of kleiner aantal maanden te bewegen te midden van hen, wien hun indeeling bij het leger een brevet van geldelijk onvermogen geeft. In de oogen van het publiek daalt men daardoor een aanzienlijk aantal sporten op de maatschappelijke ladder. Hoeveel opofferingen zich een eerlievend huisvader getroost om zoo iets te voorkomen 't is hem alleen bekend. Of wel, bij algeheele onmogelijkheid om het lot te ontgaan, dat men nu ja, wel niet tot schande rekent, maar zeker 't allerminst als een eer be schouwt, wordt de milicien in de gelederen inge deeld, waar hij allen vertegenwoordigd vindl, be halve hen die zich onderscheiden door rijkdom of rang, beschaving of talenten. En waarlijk, de wapens voor het vaderland le dragen, een voorrecht dat Grieken en Romeinen alleen aan hun slaven weigerden 't is geen eer in onze dagen. Vraag het den soldaat, wien ge daareven den toegang zaagt weigeren in dat koffiehuis, waarvan de eigenaar gewoon is alleen „fatsoenlijk" publiek te ontvangen. Is het wonder dat de milicien zich door een zekere beschroomd heid voelt aangegrepen, zoodra hij in aanraking komt met wat men in tegenoverstelling van het militair element de „burgers" uoemtToch is het zijn plicht, in tijd van nood de rechten en vrgheden der burgerij te verdedigen. En als hij daarloe wordt opgeroepen, zal hij, de zoon van brave, maar onvermogende landge nooten, lot nevenman in het gelid misschien een dergenen bekomen, die voor een zekere som gelds de plaats innemen van hen, wier vermogen hen in staat stelde zich te doen vervangen. Juist die nummerverwisselaars en remplafanten behooren tot de minst gunstig bekende kazernebewoners. Daarbij moet men niet vergeten, dat het den gegoeden burger heel wat minder opoffering zou kosten in krijgsdienst te treden dan den minder door de fortuin begunstigde, die door de oproeping voor den krijgsdienst maar al te vaak belemmerd wordt in de eerste schreden, die hij zet op den weg, door beroep, bedrijf of nering voor hem geopend. Dat alles en nog oneindig veel meer kan anders

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1