bevestigd aan een sper, uitgebracht achter een stöombarkas. Terwijl op een gegeven oogenblik de barkas vooruit stoomende was, werd de mijn ontstoken en had de ontploffing plaats. Een enorme waterkolom van minstens 30 rneters hoogte ver hief zich, van den dijk gezien, nagenoeg rakelings van de barkas; het nederstroomende water viel op het achtergedeelte van het vaartuig, dat daar tegen beschut was met een overdekking van zeil doek. De proef is volkomen gelukt, daar het stoornvaartuig geen letsel had bekomen en geen water overgenomen had. Van vele kanten worden berichten ontvangen omtrent de onweders die in de laatste dagen hebben gewoed. Hier en daar zijn runde ren in de weide door den bliksem gedood. Te Katwijk is door het inslaan van den bliksem in het huis bewoond door Van der Meer brand ontstaan, dien de brandweer na ijverige pogingen meester werd. Gisterochtend werd de koornmolen van den heer Kempenaar te Leidschendam getrof fen de aangerukte spuit behoefde geen dienst te doen, daar er geen brand ontstond; de bliksem heeft zijn weg genomen langs de ijzeren roede door de kap van den molen. Onder Wateringen, aan den Heul, trof de bliksem een man in de «ogen. Hij verloor onmiddellijk het gezicht. Te Poeldijk sloeg de bliksem in een woning op 't oogenblik dat twee personen in biddende houding voor den schoorsteen zaten. Een van hen, de tuinier Knaap, werd gedood, terwijl de ander, zijn zwa ger, aan den rechterarm ernstig gewond werd. Ook het zoontje van IC. trof de bliksem aan een zijner armen en bovendien werden nog eenige meube len van den muur geslagen en beschadigd. Onder Abbenbroek is eene vrouw door den bliksem ge troffen, doch gelukkig slechts licht gekwetst. In een huis aan den straatweg te Charlois, bewoond door den bouwman P. Kranenburg, is de bliksem geslagen in eene gesloten kamer, zonder iets te beschadigen, is eene tweede kamer doorgegaan en waarschijnlijk door den schoorsteen en langs het dak ontwekenalthans van het laatste is eener rij pannen weggeslagen en gedeeltelijk ver brijzeld. De twee kamers stonden oogenblikkelijk vol van een zwavelachtigen rook, die lang daarna nog te bespeuren was. Op Fijenoord is Maandag namiddag een man getroffen. Hij heeft alleen eenig letsel aan het spraakvermogen bekomen. Te Hekelingen sloeg Maandag door een glasruit de bliksem in een arbeiderswoning, trof er eene vrouw en zocht een uitweg door den zijmuur naar boven, waar een zolderraam aanmerkelijk beschadigd werd. Eerst na verloop van een half uur werd het ongeval ontdekt en de vreeselijk kermende vrouw hulp toegebracht. Aan de zijden van haar lichaam, aan beenen en armen waren donkerroode vlekken, als brandblaren op te merken. De onderkleeren waren gescheurd en min of meer verzengd. Uit een der zijden waren een paar druppels bloed gevloeid. Hoogstwaarschijnlijk zal zij in 't leven behouden blijven. Onder Strijen sloeg Zondag-avond de bliksem in het woonhuis van den molenaar en baande zich een weg door het vertrek, waar het gezin zich bevond, naar de schuur, waar brand ontstond in het slroo. Aan de tegenwoordigheid van geest van eenige huisgenoo- ten heeft men het te danken, dat de brand geen verderen voortgang had. Te Sloten (Noord-Holland) is Maandag-namiddag de bliksem geslagen in een hooiberg, die daardoor afbrandde. De korenmole naar van Gouderak, G. Veerman, bevond zich met zijn knecht in den molen, toen de bliksem er in sloeg, den molen van binnen zeer beschadigde en den molenaar doodde. De knecht is slechts weinig ge deerd. Veerman, een ijverig en geschikt man, laat een bedroefde vrouw en vier jeugdige kinderen achter. Eenige oogenblikken later sloeg de bliksem in een hooiberg bij de boerenwoning van G. Den Balvert in den Zuidplaspolder onder Moordrecht. De berg stond dadelijk in vlam. Door lofwaardige inspanning van eenige knechts van den zaagmolen der heeren De Jong, werd het huis, dat reeds begon te branden, bewaard. De brandweer van Gouda was zeer spoedig met twee spuiten bij den brand, die de woning verder beveiligden. Door den grooten afstand kwam de spuit van Moor drecht eerst later. Door de goede maatregelen mocht het gelukken den brand tot den gevulden hooiberg le beperken. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook te Gent bij Nijmegen is Maandag middag door het onweder een man doodehjk getroffen. Kechtzakcu. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft giste ren den metselaarsbaas N., die vóór eenigen tijd een zijner knechts met een kalkschop eene ver wonding aan het hoofd toebracht, eene maand cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete opgelegd. Eene werkvrouw uit Delft, die zich aan diefstal in dienstbaarheid schuldig maakte en daardoor in het bezit kwam van een gouden medaillon en eenige andere voorwerpen, zal deze oneerlijkheid met drie maanden gevangenisstraf moeten boeten, tot welke straf zij gisteren mede door de recht bank werd verwezen. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad heeft adv.-gen. Mr. Polis tot verwer ping geconcludeerd in de zaak van Mr. Driebeek tegen P. Tiddens, hoofdzakelijk betreffende de van- waardeverklaring der gijzeling legen Tiddens uit gesproken. Geen der aangevoerde cassatiemiddelen achtte adv.-gen. geschonden ten aanzien van het door het hof bevolen ontslag uit de gijzeling. Hij kon niet begrijpen hoe kan worden geklaagd over omkeering van den bewijslast ten opzichte van de nationaliteit van T., terwijl het hem voorkwam, dat een logement ongetwijfeld als een handelsinrichting moet worden beschouwd, hetgeen bij pleidooi was betwist. Ook de bewering als zou T. zich te Londen hebben gevestigd orn nooit in Nederland terug te keeren, kon adv.-gen. niet toegeven. Hij geloofde ten slotte dat de veroordeeling van den eischer tot schadevergoeding, niet in strijd was met de wet. Den 30sten dezer zal de hooge raad uit spraak doen. De maréchaussée, die onlangs te Heusden, bij het schieten op een van hondsdolheid verdachten hond, twee personen verwondde, ten gevolge waarvan één hunner eenige dagen later overleed, is bij vonnis van den krijgsraad veroordeeld tot eene maand celstraf. BUITENLAND. Frankrij k. De sultan van Zanzibar heeft zich Zondag van Parijs naar Versailles begeven om een bezoek te brengen aan Mac Mahon. Vervolgens heeft hij den hertog d'Audiffret-Pasquier, voorzitter der nationale vergadering, bezocht. Maandag heeft hij den accli- matatie-tuin bezichtigd. Hij heeft het verlangen te kennen gegeven, om tot correspondeerend lid van de acclimatatie-maatschappij benoemd te wor den en aan haar zijne medewerking beloofd voor alles wat de Flora en Fauna in Zanzibar betreft. De nationale vergadering heeft gisteren bij eindstemming aangenomen het budget van uitga ven in Algerië en de budgetten van financiën en oorlog. De permanente commissie heeft de vacantie vastgesteld van 4 Augustus tot 16 November; waarschijnlijk zou heden het rapport in de natio nale vergadering gedeponeerd en de discussie onmiddellijk gehouden worden. België. De Indép. zegt dat de nieuwe suikerconventie op de volgende grondslagen gevestigd is. Frank rijk en Nederland nemen het stelsel van controle in de fabrieken aanBelgië neernt dit stelsel niet aan, maar vermindert den accijns op de suiker met de helft, d. i. van 45 fr. op 22.50 fr. Engeland, dat op 't oogenblik geen accijns heft, verbindt zich geen hooger uitvoer-premie dan de drie andere rijken te geven, wanneer het opnieuw de belasting op de suiker mocht invoeren. Ouitschland. Uit Fulda wordt gemeld dat op 't oogenblik tusschen de Pruisische bisschoppen onderhandeld wordt over de vraag, of, en zoo ja in welken vorm, zij de verklaring van onderwerping aan de wet zullen afleggen, die van hen in de wet op het beheer der katholieke gemeentegoederen wordt verlangd. Volgens een telegram uit Breslau heeft de vorst-bisschop Förster de in de wet op het beheer der kerkelijke goederen voorgeschreven ver klaring, om in 't vervolg de wet te zullen gehoor zamen, den opperpresident doen toekomen. Te Zeil, in Beieren, hebben bij de verkie zingen ongeregeldheden plaats gehad, en wel van dien aard, dat een der kiezers aan de gevolgen der op hern gepleegde aanranding is overleden. Een aantal personen zijn gearresteerd. Spanje. De correspondent van de Pall-Mali Gazelle schrijft uit Tolosa „Het blijkt dat koningin Isabella verlof heeft gevraagd gedurende den zomer haar verblijf te St.-Sebastiaan te vestigen, doch dat koning Alphonsus haar dit geweigerd heeft, maar haar tevens te kennen heeft gegeven dat zij vol komen vrij was zich te vestigen op de Balearische eilanden, waar alles wat zij zou kunnen wenschen ter harer beschikking zou worden gesteld. Daar nu de Balearische eilanden een soort van Spaansch Galedonië zijn voor personen van rang, heeft de koningin dat voorstel opgenomen als een onver antwoordelijke beleediging. Don Carlos vernam deze zaak, schreef haar en bood haar een villa aan in de nabijheid van Zaraus, met verlof vrij in zijne bezittingen le verkeerenhiervoor heeft Isabella eene hartelijke dankbetuiging geschreven en verzocht het aanbod in overweging te mogen nemen. De graven Bardi en Caserte, schoonbroe ders van don Carlos, zijn naar Isabella gezon den met instructies orn alles voor haar reis in gereedheid te brengen, ingeval zij het aanbod aanneemt." Van Carlistische zijde wordt uit Hendaye van 19 Juli gemeld: „Quesada heeft voor ons fort San-Leon in Alava een échec geleden. Zijn aanval aan het hoofd van 12,000 man, met veel artillerie, is door ons garnizoen, uit een enkel bataljon bestaande, krachtig afgeslagen. De ver liezen van den vijand zijn aanzienlijk, de geest zijner troepen heeft er onder geleden. De Alphon- sisten hebben uit wraak en volgens hun barbaarsch decreet van 29 Juni al wat te velde stond aan den linkeroever van de Ega in brand gestoken, en hen, die met het inoogsten bezig waren, als gevangenen medegenomen. Tal van verbannen families komen in onze steden aan, zij zijn van alles ontbloot, want Quesada verbiedt hun iets mede te nemen. De verontwaardiging is in onze provinciën ten top gestegen." Het bombardement van Puycerda is des namiddags te 1 uur begonnen. De Carlisten be schoten de stad uit twee Krupp-kanonnen, twee getrokken kanonnen en twee houwitsers. Het gar nizoen beantwoordde flink het vuur, terwijl van alle kanten regeeringsgezinden opdaagden om de stad te hulp te komen. Te zeven uren hielden de Carlisten met vuren op en te negen uren ver lieten zij hunne posities, terwijl het garnizoen van Puycerda des nachts te '1 uur uitgetrokken is om de Carlisten te vervolgen. Een man en eene vrouw zijn gekwetst en eenige huizen licht beschadigd. Uit Madrid wordt van 20 dezer gemeld: Het fort Collado, de laatste sterkte der Carlisten in Castellon, heeft zich op genade of ongenade overgegeven. Daardoor zijn 11 Carlistische aan voerders, 300 manschappen en twee kanonnen in handen der Alphonsisten gevallen. -De commissie voor de samenstelling eener constitutie heeft het amendement tegen godsdienstvrijheid verworpen. De Gacela meldt, dat ten gevolge der ver volging 2000 Carlisten op Fransch grondgebied zijn gevlucht in de omstreken van Puycerda, twee mortieren en 12 wagens met ammunitie achter latende. De Diario van Sint-Sebastiaan verzekert dat een pistoolschot is gelost op don Carlos, terwijl hij de straten van Cibar doortrok. Hij is niet gewond. De misdadiger is onbekend. Het wordt thans ook in de regeerings- dépéches erkend, dat Dorregaray in de omstreken van Seu de Urgel is. Verschillende divisies regee- ringstroepen zijn op marsch in die richting. In de Times komt een telegram voor van den Spaanschen minister van financiën, luidende: „Daar mij verzekerd is, dat de financieele com missie eene mededeeling heeft ontvangen van den raad an vreemde fondsenhouders, waarbij in mijn voorstel wordt toegestemd, heb ik onmiddel lijk last gegeven aan den president, aan te kon digen dat de coupons mogen worden aangeboden." Telegrammen. St.-PETERSBURG, 20 Juli. Het internationale telegraafcongres is gisteren gesloten. De voorzitter wees in de redevoering, waarmede hij de zitting sloot, op de verkregen resultaten. Ten slotte werd het ontwerp der conventie, dat langs diplornati- schen weg nu tot stand moet komen, onderteekend.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2