:LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4735. A0. 1875. Woensdag 21 Juli. STADS-BERICHTEN. ïeb- ler. iab 11 nil PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. nD( Franco per postn 1*40. 7i 0.02. 'bjh Afzonderlijke Nemmers.. 3te- len Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. .N. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor Kof/ie huis houders, Slijters en Tappers alsmede voor de wijken I, II en III, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, ver krijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot] twee uren, worden de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Ue Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 20 Juli 1875. Jen ere LEIDEN, 20 Juli. Bij de stemming voor 10 leden van den ge meenteraad zijn op heden ingeleverd: ten Raad- del huize door de wijken 1, 2, 3 en 4388 stem- len briefjes; op den Burg door de wijken 5, 6, 7, 8 en 9406 stembriefjes. Het aantal kiezers voor er. den gemeenteraad bedraagt 1610. Er bestaat gelegenheid tot verzending der eD correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Madurawaarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 24sten dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal er een brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in ijdjilen avond van den 23steu Juli en de.brieven de» volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. In de tweede helft der maand Juni zijn aan w het postkantoor alhier de volgende brieven ge- id zonden, die wegens onbekendheid van de adres- ;n santen niet bezorgd zijn kunnen worden: k Van der Meer, AarlanderveenM. Schuumer, >ij Koosje Delleger, J. D. Bloemen, F. Hagers, Lucas hl -en Tram, Wed. Van Sorgen, Van Sitterd, H. Oud- j't meyer, Mej. A. M. Groenewoll, M. Gerbehey, jj allen te Amsterdam; A. Tetschert, ArnhemCor- j" nelia Van Dalen, Dussen; J. C. Engelhart, N. Langenzaal, C. N. W. Van Pallandt, allen te 's-Gra- venhageF. Van Bemmel, RijnsaterwoudeR. Steenmeyer, Steenbergen; Schrap, Velp; Roos, niet vermeld. Door den minister van binnenlandsche zaken is een nader gewijzigd wetsontwerp ingediend tot herziening der kiestabel. De regeering laat het voornemen varen tot vorming van het district Amsterdam tot een zevenvoudig district, de keuze van een zevende lid zal Amsterdam eerst te beurt vallen als die stad 325000 zielen telt. Voorgedra gen wordt de vorming van een nieuw district met de (hoofdplaats Loenen a. d. Vecht met 44259, en Apeldoorn met 44.049 zielen; als hoofdplaats van het tegenwoordig district Steenwijk wordt wordt voorgesteld Meppel; de regeering handhaaft het nieuwe district Bergen-op-Zoom behoudens enkele wijzigingen. Mocht het voorstel tot wet worden verheven, dan geeft het district Leiden, dat thans 90517 zielen telt, aan het district Haarlemmermeer de gem. Woubrugge, Ter Aar, i Nieuwveen, Sassenheim met 6508 zielen en ontvangt van het district Delft: Stompwijk, Voor- burg, Veur mot 6506 inwoners, zoodat het een kiesdistrict wordt met 90515 zielen. Behalve door het circus Oscar Carré zal de Leidsche kermis in de volgende week bezocht worden door het Théatre des Variétés van Amster dam onder directie van Boas, Judels en Louis Bouwmeester, op het Pieterskerkpleinde schouw burgtent van Stoete en G°. op het Hooglandsche Kerkplein; het honden- en apenspel van A. Wery en 't ThéAtre des Variétés van J. Calp op de Beesten- markt. De IJzergracht, waar het vorige jaar i het Cagliostro-theater van E. Basch stond, zal thans worden ingenomen door eenige kleine spellen. Verder zullen evenals vorige jaren langs Nieuwen Rijn, Visch-, Aal-, Bloem- en Beestenmarkt grootere en kleinere tenten en kramen van allerlei soort hunne standplaatsen vinden. Op de Beestenmarkt zullen bovendien voor de jeugd vier caroussels geplaatst worden. Het stoomschip Prinses Amalia is 17 dezer van Batavia naar Nederland vertrokken, en zal Aden en Napels aandoende Voorwaarts van Nieuwediep naar Batavia, passeerde 19 dezer 's ochtends Gibraltar. De „Société Royale des Choeurs" te Gent, niet tevreden met de uitspraak der jury ten op zichte van de toewijzing der medailles bij het zangconcours aldaar, heeft een speciale gouden medaille aan de Mannenvereeniging „Caecilia" in Den Haag aangeboden, aan welke Vereeniging, volgens 't oordeel der „Société Royale", de eerste prijs moest zijn geschonken. De opening der stoomvaartlyn op Engeland tusschen Vlissingen en Sheerness werd gisteren op feestelijke wijze gevierd. Tal van hooge autoriteiten, benevens de voornaamste buiten- en binnenlandsche spoorwegdirectiën alsmede de verslaggevers van onderscheidene binnen- en buitenlandsche dagbladen waren ter bijwoning van het feest uitgenoodigd. Z. K. H. Prins Hendrik arriveerde per open rijtuig uit Middelburg, vergezeld van zijne adjudanten graaf Van Hogendorp en Jhr. Taets van Amerongen. Aan de loods van het havenstation werd hij opge wacht en gecomplimenteerd door het dagelijksch bestuur der gemeente en den secretaris, onder wier begeleiding de Prins zich naar de pontonbrug in de buitenhaven begaf, waar zich bevonden de leden van het comité voor de Vlissingsche vaart, de heeren G. J. Sprenger, F. Wibant en Mr. Tak van Poortvliet, benevens de directeuren en com missarissen der Koninklijke Stoombootmaatschappij, de heeren Van Lennep, Insinger, Raman en Bijleveld, alsmede de feestcommissie. De heer Springer heette den Prins hartelijk welkom aan die plaats, en dankte Z. K. H. voor al hetgeen hij in het belang van Nederland en Zeeland had verricht, waarop de Prins voor dien welkomsgroet dank betuigde. Hierop begaf de Prins zich met de genoemde aanwezigen aan boord van het bij de ponton liggende stoomschip Stad Vlissingenalwaar hem, na dit schip bezichtigd te hebben, een déjeuner werd aangeboden. Inmiddels brachten de treinen van 2.20 en 3.20 de gasten uit Nederland en Duitschland aan; die uit Engeland arriveerden later; allen werden bij aankomst met muziek ontvangen. Gisteren had te Rotterdam in de Luthersche kerk het jaarlijksche openbaar examen plaats van de leerlingen der inrichting voor doofstommen onderwijs aldaar. Het werd door vele belangstel lenden bijgewoond en leverde het bewijs van de uitstekende vruchten die het onderwijs had ge dragen. De vorderingen in de verschillende leer vakken bleken niet onaanzienlijk te zijn. Wat, afgescheiden hiervan, het meest trof, was de vlugheid van opvatting, de opgewektheid en de levendigheid en de verstandsontwikkeling van meest al de leerlingen. Toen het examen en de prijsuitdeeling afgeloopen waren, namen een twaalf- 1 tal leerlingen hun afscheid. Uit vertrouwbare bron verneemt de Midd. Ct., dat de regeering de wijzigingen in de ontwerp overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen niet heeft goedgekeurd. Het ontwerp zal dientengevolge door de Stal en-Generaal niet in behandeling genomen worden. Gisteren is te Amsterdam ten raadhuize aanbesteed het verrichten der werken voor het verlagen en verhreeden van drie steenen wulf- bruggen in de Utrechtschestraat. Laagste inschrij ver was de heer J. P. Cornelissen, voor ƒ6781. Door burgemeester en schepenen van Ant werpen is aan het gemeentebestuur van Leeuwar den mededeeling verzocht van de plaatselijke ver ordeningen en voorschriften betreflende het school wezen en het onderwijzend personeel. Men stelde zich voor, daarvan gebruik te maken bij de nieuwe regeling van het openbaar onderwijs te Antwerpen. De Locomotief zegt in zijn mail-overzicht: Wij kunnen de goede tijding geven, dat de geruchten, als zou er in 's lands kas te Soerabaya een tekort ontdekt zijn ten bedrage van 100.000, geheel ongegrond bevonden zijn. Voor de eer en den goeden naam van den algemeenen ontvanger aldaar en zyn ondergeschikt personeel verheugt het ons zulks te kunnen constateerendoch dit neemt niet weg, dat de noodzakelijkheid om èn in de comptabiliteitswet, èn in de bezoldiging en het gehalte van 't personeel der Algemeene Reken kamer en der centrums van 's lands kas ver betering te brengen, urgent blijft. Door het Indische bestuur is aan de regeering hier te lande de uitzending gevraagd van een honderd tal 2de luitenants der infanterie, deels om de open plaatsen aan te vullen door sneuvelen of overlijden ontstaan, maar voornamelijk met het oog op den terugkeer van een aantal kapiteins, lste en 2de luitenants van het leger hier te lande, die bij dat in Oost-Indië sedert 1873 voor twee jaren gedetacheerd waren. Vandaar de bepaling dat nog in de maand November a. s. in Den Haag een buitengewoon examen zal gehou den worden van onderofficieren van het leger hier te lande, ter verkrijging eener benoeming als 2de luitenant der infanterie voor het O.-I. leger. Het examen voor apothekersleerling, te Meppel gehouden, is voor al de 6 candidaten gunstig geweest, zijnde de heeren: A. P. S. Sluis- man, te Sneek; D. Postma, te Grijpskerk; P. F. A. Ten Bosch, te Nieuw-Leusen; H. Boddi, te UithuizenH. Ebbinge, te Groningen en P. A. Huber te Weiwert. De oefeningsdivisie onder bevel van den kapt.-ter-zee J. Van Gogh is den 18den dezer te Madera aangekomen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin als blijk van belangstelling in het 25-jarig huwe lijksfeest van mevrouw Offermans Van Hove, deze gevierde zangeres Hd. portret met facsimile vereerd. Hedenochtend zijn uit Den Haag 500 personen, meerendeels vrouwen, naar Brielle ter bedevaart gegaan. De luit.-ter-zee lste kl. J. M. Brevet, gedet. bij 's Rijks werf te Willemsoord en toegevoegd aan den onder-directeur der marine aldaar, wordt met den laatsten Sept. op nonact. gesteld en ver vangen door den luit.-ter-zee S. Krayenhoff van de Leur. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank te Leiden Mr. E. Kist; tot hoogheemraad van Rijnland A. Van Lennep; tot griffier by het kantongerecht te Grave Mr. C. M. W. Schnell, adv. te Beusichem; tot plaatsvervangend kantonrechter teNijkerk H. Ooster,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1