LEIDSCH DAGBLAD. N°. 47B8. A0. 1875. Maandag 19 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke n Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1,05. Iedere regel meer0.171. Grootere tellers naar ptaalsraimte. LEIDEN, 1? Juli. J Gedurende deze week zijn dagelijks in het kerkhuis alhier opgenomen van 6271 vol wassen personen en van 1621 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting R h y n- z i g t zijn gedurende deze week 597 baden genomen. Door het bestuur der Pomologische Vereeniging te Boskoop is bepaald, dat aldaar eene tentoon stelling van bloemen en vruchten zal gehouden worden op 19 en 20 Juli a. s. Daar vooral de rozen er thans in bloei komen, kan deze expositie zeer belangrijk zijn, Uit Waddinxveen word gemeldVerleden week leed deze plaats een groot verlies door het afsterven van haren oudsten, door velen innig be treurden geneesheer, den heer J. P. H. Nourrisse, in den ouderdom van 77 jaren, waarvan hij er 53 in de onverdroten uitoefening van zijn vak had doorgebracht. Evenals zijn vader, die hier in vroegeren tijd dezelfde betrekking bekleedde, bezat hij in hooge mate het vertrouwen zijner patiënten en de achting van alle medeburgers. i Te Vlissingen wordt de groote loods aan de pontonbrug in gereedheid gebracht voor de plech tige ontvangst der genoodigden bij den proeftocht op 19 Juli naar Sheerness. In dat lokaal zal het banket aan de gasten worden aangeboden. De muziek van het regiment grenadiers en jagers zal naar men verneemt dit feest opluisteren, terwijl des avonds een prachtig vuurwerk zal worden afgestoken, alvorens de genoodigden met een der booten naar Engeland zullen vertrekken, om Woens dag-morgen terug te keeren. De regelingscommissie voor dit feest bestaat uit de heeren: baron Van Lynden, van Koudekerke; Jhr. Hoeuft, van Amster dam, en P. Forbes Wels, van Vlissingen. Uit eene vertrouwbare bron verneemt men, dat de Pruisische regeering, na de gegeven opening van de zijde van het Nederlandsche gouvernement, werkelijk de onderhandelingen voor de spoorweg aansluiting van ZutfenWinterswijk naar de Ruhr heeft begonnen, en wel door het aanwijzen van drie speciale commissarissen en voorts uitnoodiging aan de Nederlandsche regeering heeft gedaan om harerzijds ook commissarissen aan te wijzen om te Berlijn over de aansluiting te confereeren. De kunstschilder W. Maris, in Den Haag, is door de „Sociélé royale Beige des quarel- listes", te Brussel, tot eerelid benoemd. j Aangaande de landbouwfeesten, in Septem ber te Zaandam te houden, verneemt men dat er o. a een harddraverij op de Spoorstraat zal plaats hebben, om een prijs van ƒ250 en premiën van 100 en 50. De tentoonstelling van vee zal op een weiland worden gehouden, terwijl het terrein op de Gedempte-gracht geheel wordt af gesloten voor tentoonstelling en feestterrein. Het subsidie van de gemeente bedraagt 700. Een agent van een Engelsch huis in landbouwwerk tuigen is van plan zijne in werking zijnde machines, o. a. een stoomdorsch-machine, te exposeeren, Gisteren werd te Amsterdam door de Kamer van koophandel en fabrieken eene vergadering gehouden, waarin o. a. besloten werd tot onder steuning van het adres, ingediend door de Kamer te Rotterdam aan den minister, waarbij zij tot betere regeling van de Duitsche post verzoekt 1°. instelling van een nachttrein van Oberhausen naar AmsterdamRotterdam, om de aankomst der Duitsche post reeds in den vroegen ochtend te verzekeren, zoodat de brieven reeds te 8 uren '■verkrijgbaar zouden zijn, en 2°. verandering in een tot Emmerik doorgaanden sneltrein van den gewonen trein, te 4.50 en 4.55 van Rotterdam en Amsterdam vertrekkende, tot Zeist, zoodat deze vóór 7.25 te Emmerik zou aankomen, wan neer de trein naar Oberhausen, in aansluiting aan den trein naar Minden, afrijdt. De Amsterdamsche roei- en zeitvereeniging „De Hoop" zal op 27 Juli a. s. een huishoudelijk feest vieren door het houden van wedstrijden op den Amstel van roei- en zeilvaartuigen, om diverse prijzen. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft voor het eerste gedeelte van het geneeskundig examen getuigschriften uit gereikt aan de heeren C. Van Schouwen, med. doctorandus, en J. Visser, milit. student, cand.-arts. De kapt. der genie bij het O.-È leger J. J. Hellendoorn is ten gevolge van in Atjeh bekomen wonden overleden. Tot regeling van den veeartsenijkundigeri dienst in de provincie Noord-Brabant is dat gewest verdeeld in tien districten, als: Cuyk, Oss,'s-Her- togenbosch, Helmond, Eindhoven, Tilburg, Raams- donk, Breda, Zevenbergen en Bergen-op-Zoom. In elk dier districten, uitgezonderd Helmond, is thans een rijksveearts aangesteld, die, behalve de bij dragen der betrokken gemeenten, eene toelage uit de provinciale kas van ƒ300 'sjaars geniet. De districts-veeartsen zijn o. a. gehouden tot het doen van kostelooze inenting tegen de longziekte, wan neer hunne hulp daartoe in het district wordt ingeroepen, terwijl hun tevens de verplichting kan worden opgelegd tot het doen van voorlezingen en voordrachten en het geven van onderwijs in de vakken door gedeputeerde staten aan te wijzen. De regeling werkt zeer gunstig. Naar men verneemt zullen de manoeuvres in de Peel, door de gecombineerde wapens der 3de divisie te verrichten, onder de leiding van den generaal-majoor Beekman, den 17den Aug. een aanvang nemen en gedurende een tiental dagen worden voortgezet. De onderofficieren van den hoofdcursus van 's-Hertogenboseh en Maastricht zullen daaraan deelnemen. Blijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. heeft kolonel Wiggers van Kerchem 12 dezer uit Atjeh bericht, dat niets bijzonders was voorge vallen, de gezondheidstoestand gunstig en de sterfte gering was. Nadat in dertien dagen geen cholera was voorgekomen, waren er den llden drie lijders, waarvan één overleden is, den 15den dezer zou de vuurtoren op Poetoe-Bras worden ingewijd. Op het graf van wijlen Ds. J. J. Van den Broek in Den Haag, op Eik-en-Duinen, is een fraaie gedenksteen geplaatst, die Donderdag op plechtige wijze is onthuld. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwediep naar Batavia, is 13 dezer Yarmouth, eiland Wight, gepasseerd. Gisteren is Zr. Ms. stalen kanonneerboot N°. 3, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. F. M. Lange, te Hellevoetsluis op de gebruike lijke wijze in dienst gesteld. De prov. staten van Limburg hebben met algemeene stemmen tot buitengewoon lid van gedep. staten herkozen Mr. Victor Nijst, lid der staten voor het kiesdistrict Maastricht. Met het stoomschip Madura, gezagvoerder B. Ordeman, zal den 24sten dezer van Nieuwediep naar Batavia vertrekken een detachement sterk 180 militairen, onder welke 8 onderofficieren. Over dat detachement zal het bevel worden ge voerd door den kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. Arnolcjjy, terwijl tot medegeleiders zijn bestemd de 1ste luit. der inf. van voornoemd leger J. F. E. Pex, de 2de luit. der inf. van voor meld leger G. C. Stokhuyzen en de 2de luit. der inf. C. K. J. Van der Bussche. Het hoofdcomité van het Roode Kruis hier te lande heeft de aandacht van zijne comités gevestigd op de in de maand Juni van het volgend jaar te Brus sel, onder voorzitterschap van den generaal Renard, in België te houden „exposition internationale et congres d'hygiène et de sauvetage." Het hoofdcomité zal zich belasten met het vervoer van voorworpen, die eventueel door de subcomités voor deze tentoon stelling mochten worden bestemd. Z. M. heeft S. R. Stokvis erkend en toe gelaten als onbezoldigd consul van Spanje te Rot terdam, op den voet van Nederlandsch onderdaan. Gemengd Nieuws. Gisterochtend werd een rjjksveld- wachtet van Rotterdam naar een naburig dorp gezonden om een arrestant naar het huis van arrest in Den Haag over te brengen. Onderweg vond hij gelégenheid om met een boerenwagen mede te künnen rijden en alzoo op zijn gemak naar het dorp te komen. Ongelukkig schrikte weldra het paard, en geraakten wagen, paard en passagiers in het water, echter met dit gevolg dat alles nog spoedig op het droge werd gebracht. De veldwachter had evenwel geen tjjd te verlie zen om ter bestemder plaatse te zijn en tijdig aan het station te Rotterdam te komen, en moest zich getroosten met het natte pak den arres tant bij aankomst aan het station Den Haag in den gereedstaanden celwagen te doen plaats nemen en zelf er achter op te gaan zitten, verheugd er nog zoo gelukkig te zijn afgekomen. Gisternacht omstreeks halftwee is te Amsterdam brand uitgebarsten in de beneden verdieping van de Kon. Nederl. stoomdrukkerij in het lokaal van de groote snelpers waarop de „Standaard" gedrukt wordt. Door de hulp van een deel van het personeel, dat nog werkzaam was, is de brand spoedig met eenige emmers water gebluscht, zoodat de aangerukte handspuiten der brandweer geen dienst behoefden te doen. Een der werklieden heeft, door in een vlaag van verbijs tering en ontsteltenis met de hand een der groote spiegelruiten van de winkelpui stuk te slaan, om langs dien weg uit het huis te komen en de brandweer te waarschuwen, welk doel hij ook bereikte, een wonde aan den pols bekomen, die het noodzakelijk maakte hem per vigelante naar het gasthuis te transporteeren. Te Utrecht is aan den Rijnspoorweg bij het afladen van de goederen van den heer E. Basch, een der kisten, waarin geschilderd glas geborgen was, op den grond gevallen, waardoor de inhoud geheel verloren ging. Dit schilderwerk, vervaardigd door den heer Creutz, te Hamburg, bezat hooge waarde. Een koopman te Arnhem, die 29 Juni jl. op het expeditiekanloor van Van Gend en Loos ter verzending heeft afgegeven een brief voor den heer E. YV. te Neustadt, inhoudende 1 bankbiljet van 100 thaler en 10 dito elk van een thaler, heeft van den geadresseerde bericht ontvangen dat hij den brief ontvangen heeft, doch zonder de geldswaarde. De bekende ex-onderwijzer Schneb- belie, door de Goesche rechtbank tot drie maan den celstraf veroordeeld, is te Filippine gepakt en naar Goes overgebracht. Bij het schijfschieten der infanterie in Den Helder zijn twee der manschappen van den observatiepost, doordien zij zich niet voldoende

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1