grijs geruit laken en een stuk grijs waterproef ter gezamenlijke waarde van 45 weg, waarna zij het op een loopen zetten naar den Binnen weg, in de richting van Rotterdam. De agent van politie D. Ubas, van het voorgevallene onderricht, ijlde de dieven na en het is hem, met behulp van een paar andere personen, gelukt hen in de Adria- nastraat te arresteeren, waar zij zich in een stal onder eenig stroo hadden verborgen. C. Van Oosten maakt thans voor de derde maal kennis met de justitie. Dinsdag heeft zich te Grave een schitterend luchtverschijnsel vertoond. Op niet zeer groote hoogte bewoog zich van het westen naar het oosten een roode vuurbol, die een helder licht van zïch afwierp en ongeveer na een minuut tijds in een fonkelenden stralenregen ui|gen?pafifi. In den Zuidpolder bjj Edam is Dins dag, bij het inheien der palen voor het stoom gemaal, de haak van de ijzeren rammelschijf gebroken en dat gevaarte van 18 meter hoogte op de ploeg van 24 man, die aan het werk was, neergestort. Een der werklieden, uit Hoorn, was bijna dadeljjk een lijk, een tweede werd aan het hoofd en een derde aan den schouder gewond. De overledene laat vrouw en kind achter. Maandag begaven zich de bedelaars kolonisten D. J. W. en P. C. T. v. P., die reeds herhaaldelijk pogingen in 't werk stelden om uit Ommerschans te ontvluchten, naar den winkel van den heer Ente, alwaar zij, terwijl het door hen verlangde in gereedheid werd gebracht, de geld- lade opentrokken en daarin elk een greep deden. Onmiddellijk door de politie gearresteerd, gaven zij de ontvreemde gelden weder over. Het schijnt hun doel alleen te zijn om in het tuchthuis te komen, daar zij het gevangenisleven boven dat in de gestichten verkiezen. Drie jongens, waarvan een 11, een 13 en een 15 jaren telt, zijn Zondag-avond te Vlissingen gearresteerd wegens diefstal van twee kruiken jenever en een kruik bier, ten nadeele van den stationsrestaurateur aldaar. Deze daad op zichzelf zou zoo vreemd niet zijn, ware het niet dat de diefstal met een schier ongelooflijke brutaliteit is gepleegd. De jeugdige boosdoeners hebben nl. in een voorlokaal van het huis weten te dringen, de jenever uit een daar aanwezig vat getapt en, na ze zorgvuldig verborgen te hebben, op verschillende tijden opgedronken. Dat deze jonge deugnieten niet vatbaar zjjn voor ver betering, kan blijken uit de omstandigheid, dat de twee jongste reeds twee en de oudste drie vonnissen wegens diefstal hebben ondergaan. Een zonderling geval heeft zich te Appeltern voorgedaan. Van een nest met jonge ooievaars werd sedert eenigen tijd een der ouders gemist, en keerde deze ook niet weder. Een kraai, bewogen waarschijnlijk met het lot der overge blevene (vermoedelijk het wijfje), heeft zich als beschermster opgeworpen en verdedigde dezer dagen vrij heftig het nest en de jongen tegen twee vreemde ooievaars, zoodat zij moesten aftrek kon. De kraai blijft steeds het nest mede bewonen. Een slachter in Hannover is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij vleesch had verkocht met trichinen, waardoor 400 per sonen ongesteld werden, terwij! er 50 aan de gevolgen stierven. De beroemde schaakspeler Prof. An dersen, van Berlijn, heeft gisteren en eergisteren de Amsterdamsche schaak-sociëteit bezocht en speelde met verscheidene leden eenige partijen, waarin zijn onovertroffen talent en nog onverzwakte vaardigheid opnieuw aan het licht kwamen. Van die partijen werd aanteekening gehouden, om ze later openbaar te maken. In de pyroteehirische school te Toulon heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad. Een luitenant de-r marine vulde flesschen met dynamiet, schietkatoen en phosphate van calcium. Men wil dat een zweetdroppel in contact kwam met eene stof, die ontploft na in aanraking met water te zijn geweest. Drie personen werden gedood. Te Graz is het volgende rechtsgeding gevoerd: Een echtpaar was een jaar getrouwd; bij hen woonde de vader der vrouw in. Herhaal delijk had men woorden over meel, dat de oude man gebruikte en van den voorraad zijner dochter nam. De schoonzoon zeide tot zijne vrouw, dat hij het niet langer wilde verdragen en dat hij zijn vader zou dooden. De dochter verzette er zich niet tegenalleen zeide zijWacht tot ik ook boos word. Na drie dagen werd zij boos en des nachts stonden zij op, begaven zich naar de kamer van den grijsaard, en terwijl de schoonzoon zijne han den vasthield, begon zijne dochter met een doek hem te worgen. Na verloop van eenigen tijd ver wisselden zij van rol. Om liet schreeuwen te be letten duwden zij hem een doek in den mond. De vader verweerde zich zooveel hij kon, maar de dochter hield hem stevig vast en de schoonzoon trok uit alle machteindelijk na twee uren was de oude dood. Al deze bijzonderheden werden zonder eenig berouw of aandoening door de dochter zelve in de publieke terechtzitting medegedeeld. Hebt gij met uw vader nog gesproken, toen gij dien nacht te zamen in zijne kamer kwaamt? vroeg de. •rechter. O ja, een beetje. Mijn man heeft tot vader gezegd: Nu moet je sterven, vader; ik zal je nu van kant maken. Toen heeft vader gebeden en gesmeekt, dat wij hem niets zouden doem Voorzitter. Gij hebt daaraan geen gehoor gege ven? Besch. Wij zijn dadelijk begonnen. De voorzitter vroeg vanwaar de wond kwam, die de vermoorde op het gelaat had. Besch. Vader heeft zoo geschreeuwd; toen heeft mijn man hem een tik gegeven, opdat hij stil zou zjjn. Vandaar de krabbel. Op de vraag of zij wist wat met moordenaars werd gedaan, antwoordde zij, dat die werden opgeslotenvroeger werd er ook wel eens een gehangen, maar dat deed men piet meer. „Spijt het je niet om je vader dat ge hem ver moord hebt Besch. Och neen, hij was al zoo oud. De schoonzoon bevestigde de medegedeelde bijzonderheden, en ook deze moordenaar toonde niet de minste ontroering. Op de vraag of het hem geen leed deed, dat hij zijn schoonvader ver moord had, verzekerde hij, dat het hem volstrekt niet speethij had zich zeiven al willen van kant maken, zoo erg had die man hem gehinderd. Beide moordenaars zijn ter dood veroordeeld. Sec htza ken. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland be rechtte gisteren drie crimineele zaken, welke ver leden week werden behandeld. De betrokken, beschuldigden werden veroordeeld: 1°. J, W. Moesbergen, schaapherder te Pernis, wegens dief stal van drie schapen en twee lammeren uit eene weide onder de gemeente Hof van Delft, tot 5 jaren tuchthuisstraf; 2°. H. Vons, sjouwer te Schiedam, ter zake van valschheid in authentieke, publieke en onderhandsche geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan, mede tot 5 jaren tuchthuisstraf en twaalf geldboeten van f 50; 3°. A. Crama en W. Voorend, touwslagers knechts te Vlaardingen, wegens diefstal bij nacht door twee personen van een tros touw uit de werkplaats van hun meester, de eerste tot één jaar en de tweede tot achttien maanden eenzame opsluiting. Ten aanzien van laatstgenoemde ver oordeelden nam het hof het gemis van nadeel als verzachtende omstandigheid in aanmerking. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting der nat. verg. van Dinsdag vroeg, ter wijl men bezig was met hel opnemen der stemmen, de heer Albert Grévy, voorzitter der commissie, onmiddellijke discussie over de zaak van het comité voor het beroep op het volk. Door de heeren Gavini en Echassériaux, Bonapartisten, was middelerwijl eene interpellatie aangekondigd, aldus luidende: „Wij vragen verlof het gouver nement te interpelleeren over het gedrag van de Bonapartistische partij". De minister Buffet merkte op, dat de interpellatie, aldus geformuleerd, gansch en al afwijkt van het parlementair gebruik. Men interpell eert een ministerie over zijne handelingen of meening, maar niet over de daden eener partij. Het kabin.et heeft te dien aanzien niets te ver- anl woorden. De heer Raoul Duval gaf te kennen, dal, nadat er gestemd zou zijn over de conclusie der commissie, over het comité voor het beroep op het volk niet meer te debatteeren viel, tenzjj iemand verlof vroeg om het gouver nement te interpeh'eeren. De voorzitter zeiu'e dat de heer Duval den juisten regel aangaf. De heer Duval deponeerde alsnu de volgende interpellatie: „Ik wensch het gouvernement te interpelleeren over de houding, die het denkt aan te nemen ten opzichte van het comité voor het beroep op het volk, welks bestaan door de bij het rapport gevoegde stukken aan 't licht is ge bracht." De minister Bullet wenschte het debat over deze interpellatie onmiddellijk te doen plaats hebben. Dienovereenkomstig werd besloten. De heer Buffet heeft daarop geantwoord, dat de regeering voor den eerbied jegens en de gehoorzaamheid aan de constitutioneele wetten zal waken. Woe lingen, van welke zijde ook, zal zij niet dulden. Zoodra er handelingen plaats grijpen, die zij straf baar acht, zal zq de daders gerechtelijk vervolgen. Voor willekeur behoeft men geen vrees te koes teren. Eerbied voor de wet is het hoogste belang des lands. In de zitting van gisleren vroeg de heer Haen- tjens de urgentie voor het voorstel van Rouher, houdende machtiging der regeering tot het op roepen der kiezers in 't departement Nièvre. René Brice, gesteund door Gambetta, zeide dat zijne vrienden tegen de urgentie zullen stemmen. De urgentie, daarop in omvraag gebracht, werd verworpen met 335 tegen 296 stemmen. De heer Rouher heeft verklaard dat, toen bij het bestaan van een centraal Bonapartistisch Comilé loochende, hij daaronder een Comité verstond, dat vertak kingen had in de departementen. De overgelegde stukken hadden een privaat karakter. De bevoegd heid der commissie en der Kamer strekt zich niet tot deze uit. De Bonapartisten eerbiedigen en erkennen de constitutioneele wetten, maar hunne hoop is gebouwd op eene herziening dier wetten. De regeering vervolge ieder voor de recht bank, die tegen de wet handelt. Ten slotte ver zocht hij de Kamer zich niet door staatkundigen hartstocht te laten vervoeren. Alleen de radicale partij zou daarvan de vruchten plukken. Duitscbiand. De minister van koophandel heeft last gegeven tot het intrekken der bankbiljetten van 25 thaler, die na 1 September nog slechts bij de Pruisische hoofdbank zullen kunnen worden ingewisseld. De katholieke proost Löffler, te Maagdenburg, heeft bij de openbare autoriteit eene verklaring van onderwerping aan de wet ingezonden, zoodat de ingehouden toelage uit 's lands kas hem weder is toegekend. Groot-Britanmë. De heeren Moody en Sankey traden Maandag voor 't laatst in Engeland op. Zjj hielden hunne afscheidsconferentie uitsluitend ten aanhoore van de geestelijken, die hun bij hun arbeid hulp en medewerking hadden betoond. Een zevenhonderd tal, waaronder 188 geestelijken van de Anglikaan- sche Kerk, waren tegenwoordig. Moody sprak, Sankey zong, en verscheiden andere redenaars brachten den revivalist6 lof en dank voor 't door hen in Engeland verrichte. De beide Amerikanen gaven blijken van levendige ontroerd heid. Toen Moody gesproken had, maakte hij zich plotseling uit de voeten, om 't afscheid te ver mijden van de vele personen die hem de hand wenscliten te drukken. Een voorstel om gelden in te zamelen tot 't aanbieden van een tastbaar blijk van waardeering aan de beide mannen werd, daar de voorzitter der meeting verzekerde dat een geschenk den heeren Moody en Sankey onaange naam zou zjjn, niet in omvraag gebracht. Moody en Sankey keeren thans naar hun vaderland terug. Spanje. Uit Bayonne wordt gemeld dat Dorregaray niet in Navarra is kunnen doordringen en naar Bar- bastro terugkeert. Een gedeelte van zijn achter hoede, bestaande uit 172 man, onder welke 6 officieren, is genoodzaakt geworden bij Gavarnie op Fransch grondgebied te vluchten; zij zijn dadelijk ontwapend en zullen geïnterneerd worden. Don Alfonsus, de broeder van don Carlos, was bijna in Beieren gevangen genomen. Hij was over de Oostenrijksche grenzen gegaan naar Alt-Oelting. Nauwelijks echter had hij weder het Oostenrijksche grondgebied bereikt, of er kwam in Alt-Oetting een telegram van de Beiersche regeering, houdende den last hem onmiddellijk te arresteeren. Het ontwerp der constitutioneele commissie wil drie soorten van senaatsleden, nl.erfelijke

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2