LEIDSCH DAGBLAD. IS10. 4731. Vrijdag A0. 1875. 16 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEKTIEN: Van 1—6 regelsf 1.06. Iedere regel meer0,174. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 15 Juli. {2[Naar aanleiding van een paar ingezonden stukjes, bestemd om de kiezers voor den gemeen teraad te raden den 20sten dezer opnieuw hun stembiljet met zijn naam in te vullen, komt de heer Mr. J. T. Buys met allen ernst tegen dien raad op en schrijft aan de redactie van de Leid- sche Courant„Niemand die mij kent zal mij in staat achten om eene betrekking, die ik door plichtsbesef gedrongen, neerlegde, weer ie aan vaarden omdat mijne ijdelheid gestreeld werd. Geen meerderheid, hoe groot ook, zou mij van besluit kunnen doen veranderen, en eene herkie zing, louter als ovatie, mij grieven, in plaats van mij aangenaam te zijn. Maar er is hier vrij wat meer in het spel dan mijn persoonlijke wensch. Indien ik openlijk tegen de bedoelde slukjes op kom, dan is het omdat ik voorzie, dat men door hier en daar naar den gegeven raad te luisteren, den triomf zal bevorderen van beginselen, tegen welke ik van den eersten tot den laatsten dag als lid van den gemeenteraad gestreden heb. Mogen vele kiezers de waardeering van mijn arbeid daarin zoeken, dat zij met mij dien strijd voort zetten." Voor het exarnen der aanstaande ambtenaren bij den civielen dienst in Nederl.-Indiê hadden zich 55 candidaten aangemeld. Van deze hebben zich gedurende het examen zes teruggetrokken, terwijl dertien zijn afgewezen. Onder de 36 aan genomen candidaten zijn drie meesters in de rechten, en vier Indische ambtenaren, wien het diploma den weg opent voor anders onbereikbare bevor dering. De twaalf op de gisteren medegedeelde lijst eerstgenoemde candidaten, die tot geen dezer categorieën behooren, worden nevens de drie mees ters in de rechten dadelijk ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal. Onder de 55 can didaten zijn dertien leerlingen van de rijksinstelling te Leiden; de 42 overige zijn leerlingen van de gemeentelijke inrichting te Delft. Van de 13 leer lingen der Leidsche instelling zijn 11 aangenomen en 2 afgewezen. Van de 43 leerlingen der Deut sche inrichting zijn 25 aangenomen, terwijl de overigen óf zijn afgewezen óf zich hebben terug getrokken. De muzikale soirées, Dinsdag- en Woensdag avond door Pflagingsoperettengezelschapop „Zomer- z01'g gegeven, waren goed bezocht. Het programma was beide avonden rijk aan komische scènes, die met overbeterlijke takt werden uitgevoerd. We kunnen niet anders dan den reeds meermalen geuiten wensch herhalen, dat er gedurende de kermis gelegenheid mocht bestaan om dit gezelschap te gaan hooren, waarvan zeker menigeen zou ge bruik maken om zich te ontspannen en eens hartelijk ie lachen. heeft zich eene onderlinge brandwaar borgmaatschappij voor gemeente- en armbesturen geconstitueerd, die reeds met 1 Januari in wer king zal treden. Tot directeuren zijn benoemd de heeren T. A. O. De Ridder en S. Crommelin, en tot commissarissen de heeren: Mr. H. H. Van Cappelle, advocaat, secretaris van de kamer van koophandel en tevens rechtskundig adviseur der maatschappij, te Arnhem; C. J. M. Dijkmans, bur gemeester van Amerongen en Leersum, directeur der levensverzekering aldaar; Mr. L. W. Ebbinge burgemeester van Smilde, Mr. A. Greebe, burge meester van Zaandam; R. W. Haentjens Dekker, burgemeester en secretaris van Oudewater, lid der s aten van Z.-Holland; J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg, en P. C. Swemer, burgemeester van Beesd. Door fraai weder begunstigd, werd gister middag in Den Haag de door de afdeeling Den Haag en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw aangekondigde harddraverij met paard en chais op den rijweg tusschen de Maliebaan en het Boorhuis gehouden. Zestien personen namen aan de harddraverij deel. Van hen waren over winnaars: van den prijs, een prachtige zilveren pièce de milieu, gevuld met bouquetten, benevens een rijk met zilver gemonteerde zweep, T. Ritsema, uit Garsthuizen (Groningen), met de bruine ruin Graaf Adolf, bestuurd door den bekenden Wybe De Boer; van de eerste premie, een theestel in zilver, G. Reinders, te Zuiderdorp, met den zwarten bles Burgemeester, berijder C. Lampe; en van de tweede premie, eveneens een voorwerp in zilver, ter waarde van f 50, D. Roepman, te Rotterdam, met de Slimme Jan, bestuurd door Jan De Boer. Bij het noordelijk zendingsfeest te Win schoten, dat gisteren gehouden werd, bedroeg het cijfer der aanwezigen minstens tien duizend. Het feest is in de beste orde volgens het programma gevierd. Het stoomschip John Bramall lag eer gisteren te Batavia zeilklaar naar Rotterdam; de Voorwaarts, van Nieuwediep naar Batavia, is dien dag van Southampton vertrokken, en de Koning der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, Point de Galle gepasseerd. Volgens de 55ste rekening van het Zuid- Hollandsche fonds voor weduwen en nagelaten kinderen van onderwijzers, was de slaat van het fonds op het einde van 1875 /'109,321.07. De ontvangsten hebben bedragen f 8740.42, de uit gaven f 8520.10. Tot dit fonds behooren 95 dubbele, 176 enkele en 2 adspirant-deelhebbers. Uitkeering werd gedaan aan 40 weduwen en 38 kinderen. De proeven, door de heeren Dr. Staring en Mr. Sickesz, te Laren (Gelderland), in vereeniging met de heeren Leen en Van Harlingen, te Lochem, genomen lot het schillen van akkermaalshout door middel van stoom, kunnen als geslaagd beschouwd worden. Vele zwarigheden, welke zich aanvankelyk voordeden, zijn door hen overwonnen, en de finan- cieele uitkomsten dezer nieuwe bewerking zijn bevredigend. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat onder de acten van vergunning voor het gebruik van stoomketels, welke door tasschen- komst van den Commissaris des Konings aan de burgemeesters ter uitreiking worden gezonden, het visum zal moeten worden geplaa'st van den betrokken burgemeester, voor zooveel de vergun ning voor de oprichting van het stoomwerktuig door het gemeentebestuur is verleend. Het vergelijkend examen voor adspirant- landmeter bij het kadaster zal aanvangen 13 Sep tember a. s. De examen-commissie is samenge steld als volgt: voorzitter de heer A. Bevers, hoofdingenieur verif. bij het depart, van Gnanciën; leder, de heerenC. J. Genet, ingenieur-verif. te Rotterdam; J. J. Slaterus, landmeter lste kl. te Rotterdam W. Blüm, directeur van de burger school voor middelb. onderwijs, W. B. P.eeser en J. Straub, hoofdonderw., in Den Haag. H. M. de Koningin is hedenmiddag te halfvijf uit Wildbad in Den Haag teruggekeerd en aan het station verwelkomd door Prins Frederik en verschillende civiele en militaire autoriteiten. Hel Staatsblad n°. 130 behelst liet besluit j van den 3den Juli jl. betrekkelijk het verbod tot j in- en doorvoer van aardappelen uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Canada, alsmede van afval van deze aardappelen, enz. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Maastricht Mr. A. J. Sassen, kantonr. te Heerlenaan Mrs. J. H. W. Swellen- grebel en J. A. Vaillant, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leden der comm. van admi- nistr. over de gevangenissen te Rotterdam, en benoemd tot leden Mr. J. van Gennep, Mr. A. A. Weve en J. Thooft, terwijl het vicepresidium is opgedragen aan het lid Mr. D. H. Delprat; benoemd tot notaris binnen het arrond. Breda, standpl. de gemeente Bergen-op-Zoom, H. A. van Goch, cand.- notaris aldaartot commissaris van politie te Utrecht J. Vervoren, thans te Harderwijk; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Assen Mr. E. Oosting, rechter-plaatsverv. en adv. aldaar; tot rechter- plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Dordrecht Mr. W. van der Eist, adv. aldaar, en Mr. J. A. van Dorsser, adv. aldaar en burgem. der gem. Dubbeldamtot rechter in de arrond.-rechtbank te Heerenveen Mr. J. de Sitter, subst.-griffier by het prov. gerechtshof in Groningen; tot burgem. der gem. Zuilichem C. R. Röntgen; tot burgem. der gem. Alem G. Koopmans; aan J. F. de Wit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gem. der gem. Loosdrecht; aan W. F. A. van der Zee, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 24 Mei j.l„ toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift den officier-machinist fste kl. P. A. Van Aken, op zijn verzoek, wegens langd. dienst, met ingang van 1 Aug. op pensioen gesteld, onder toeken ning van een jaarlijksch pensioen van 900 en van eene verhooging van dat pensioen van 525 'sjaars, voor verblijf in milit. dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; H. Lambers, ontv. der dir. bel. en acc. te Beilen, benoemd tot ontv. derz. mid delen te Stadskanaal (Onstwedder gedeelte)aan C. A. F. J. Van der Noordaa eervol ontslag ver leend als adjunct-commies bij het depart, van financiën, met vrijlating van aanspraak op pensioen; H. De Graaf, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Scheemda, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Enschedé; V. H. Nie- mantsverdriet, ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Zierikzee, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te GorredijkF. C. M. Groshans, ontv. der dir. hel. en acc. te Zwartsluis, benoemd tol ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Oldenzaal; aan den Oost-Indischen ambtenaar H. Van Duivenbode Varkevisser, gewezen ads.- resident van Karang Anjer (Bagelen), thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioeD. Gemengd Nieuws. Gisteren werd een jeugdig persoon door het prov. gerechtshof van Noord-Holland tot 4 maanden celstraf veroordeeld. Deze veroor deeling schijnt het eergevoel van den knaap ge kwetst te hebben; ten minste nauwelijks in de cel teruggekeerd, heeft hij getracht zich aan zijn halsdoek op te hangen. Een tijdige afsnijding door de veldwachters heeft den zelfmoord belet. Te Delfshaven slopen Dinsdag-mid dag C. Van Oosten en P. De Hidden den win kel van A. Lissenberg binnen en namen een stuk

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1