Aan den burgemeester van Monster is een prachtig gouden horloge, versierd met eene ge kroonde W, vanwege den keizer van Duilschland ten geschenke aangeboden, als blijk van erken telijkheid voor bewezen diensten aan de schip breukelingen van den Duitschen schoener Emilie, in November van het vorige jaar te Monster gestrand. Tegelijk met zijne aanstelling als superin tendent voor het onderwijs in de Transvaal-repu- bliek, heeft de heer \V. J. Van Gorkorn de opdracht ontvangen om een zestal hoofdonderwij zers en evenveel onderwijzeressen op te roepen, die geschikt en genegen zijn om tegen het aan staande najaar rnede naar Zuid-Afrika te ver trekken. Ten gevolge van het ontslag, door Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet als lid van de Tweede Kamer genomen, zal de verkiezing van een lid in het hoofdkiesdistrict Middelburg, voor het tijd vak loopende tot 20 September, plaats hebben op Dinsdag 3 Augustus e. k.; zoo eene herstemming noodzakelijk is, zal die geschieden op Dinsdag 17 Augustus. Bij circulaire van 9 dezer heeft de Ned. Handel maatschappij aan de assuradeuren bekend gemaakt, dat zij voor elk pand, door haar tegen brand te verzekeren, zelve voor 20,000 deelneemt. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend te Southampton aangekomen. De divisie, onder bevel van den kapt.-ter- zee J. Van Gogh, is den 8sten dezer uit Lissabon vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. Uit de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot verhooging der begrooling van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1875 blijkt: 1°. dat de vermeerdering der opbrengst van de opiumpacht voor 1875 niet ligt in de berekening van winst op de te ver strekken opium, maar in den geboden pachtschat, die voor 1875 bedraagt 10,067,880, tegen een bedrag van 7,980,120 in 1874; 2°. dat de resultaten der werving ten allen tijde zoo weinig stabiel zijn geweest, dat te dien opzichte niet anders dan zeer globale raming mogelijk is. Volkomen zekerheid, dat legen een handgeld van 300 en 50 werfkosten vóór het einde des jaars 1646 man zullen zijn aangeworven, kan niemand geven; maar vergelijking tusschen dat handgeld en de onlangs aan plaatsvervangers be taalde premiën van 600 a 700 behoeft geen vrees te geven voor de te wachten uitkomsten der werving. De miliciens der nieuwe lichting toch zijn thans voor 't meerendeel ingedeeld. 3°. dat ook de minister een te lang gerekt onafge broken verblijf in de koloniën schadelijk voor de militairen acht, en derhalve nadeelig voor de instandhouding van het leger; 4°. dat ofschoon de minister meende omtrent den aankoop van het terrein van passer Senin reeds uitvoerige mededeelingen te hebben gedaan, hij de toelich ting aanvult door beantwoording van de geopperde vragen en bedenkingen. Jaarlijks zal te rekenen zijn op minstens ƒ11000 zuivere inkomsten, zijnde ruim 6'/j pCt. van het kapitaal van aankoop ad ƒ162,500. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag '10 Augustus des middags te 3 uren. Als buitengewoon lid van Ged. Staten van Z.-H. is heden herkozen de heer C. Maas Geesteranus. Door eene commissie uit de prov. staten is o. arapport overgelegd omtrent de aanvrage van het gemeentebestuur van Katwijk om subsidie voor een waterweg ter verbinding van Katwijk-aan-Zee met het uitwateringskanaal van Rijnland. De com missie adviseert overeenkomstig het voorstel van 'Ged. Staten om voor dat werk een provinciaal sub sidie van 40.000 te verleenen, mits ook het Rijk gelijk subsidie toesta. Zij ziet alleen bezwaar in de door het gemeentebestuur van Katwijk voor gestelde tolheffing, waarvoor zij een matig brug geld wenscht in de plaats te stellen. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Sneek Mr. W. Gorter, griffier bij het kantongerecht te Holwerd; aan Mr. L. J. van Riemsdijk eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveenbenoemd tot procureur bij het prov. gerechtshof in en de arrond.-rechtbank te Utrecht, Jhr. Mr. E. Van den Berch van Heem slede, adv. te Utrecht; aan den kapt. F. Dunkier, directeur der muziek bij het reg. grenadiers en jagers, vergund het aannemen en dragen der versierselen der orde van den Nichan Iftihar 4de kl.aan de voor den dienst in Indië bestemden soldaten A. P. Defoux en A. F. Vial, van het kol. werfdepót, vergund het dragen van de Fran- sche herinneringsmedaille voor de expeditie in Mexico; den kapt. E. J. F. Frank, van de infanterie, thans op nonact., op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op 482 's jaars; aan den voor den dienst in Indië bestemden sol daat C. Eskens, van het kol. werfdepót, vergund het dragen der Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Zondag-middag werd in het cellulair huis van arrest te Gorcum gevankelijk binnenge bracht zekere M. K., van Leiden, als letterzetter werkzaam op de drukkerij van den uitgever G. v. d. M.( tegen wien door de arrond.-rechtbank te Gorcum een bevel tot gevangenneming was ver leend, ter zake eenër lange reeks van diefstallen van boekwerken en gedrukte zoowel als onge drukte boeken papier, gedurende maanden achter een door hem op de werkplaats van zijn patroon gepleegd; zelfs een gouden medaillon met por tretten van afgestorvenen werd door dien ontrou wen knecht ten nadeele zijner patrones gestolen. Tegen zijne huisvrouw, die het vaak kostbare papier en drukweik in scheurpapier omzette en dit bij winkeliers en uitdragers verkocht, is even eens door de rechtbank rechtsingang met dag vaarding in persoon verleend. Ook hier ging het kruikje weder zoolang te water totdat het brak en werden man en vrouw, geheel buiten verwach ting, door de politie opgespoord en aan de justi tie overgeleverd. Zondag-ochtend omstreeks 8 uren is in de Kleine Wittenburgerstraat te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de bewoner van een melkkelder met zijn vrouw ter kerk was, drongen twee mannen in huis, dreigden de drie kleine kinderen, die zij er vonden, met een mes, en ontvreemdden uit een kabinet, dat zij openbra ken, een lakensch pak, een zilveren horloge en 20 aan geld. „Het was in het begin van den Haar- lemmerhoul. In een wijden kring, gevormd door een aanzienlijk getal toeschouwers, bevonden zich vijf personen, een man met een draaiorgel, een andere met een soort van turksche trom, twee jongens naar ik gis van omstreeks 10 en 14, en een klein meisje, zeker niet ouder dan een jaar of zes zeven. Het meisje danste of liever trippelde op stelten met den oudsten jongen, wie weel voor den hoe- veelsten keer op dien dag. Het scheen dezen niet vlug genoeg te gaan, niet genoeg in de maat te zijn van het gekras, gebrom of gepiep van het orgel, althans ik en meer anderen met mij zagen hoe ruw hij de arme kleine voortsleurde en in de armpjes kneep. Er kwam een pijnlijke, akelige trek op het gezichtje, haar borst hijgde, maar steeds ging de marteling voort, er waren nog geen cen ten genoeg opgehaald. Eindelijk kon zijniet meer; ze waggelde en dreigde te vallen; tranen vloeiden over haar wangenzij snikte hoorbaar. De orgel man zag haar een oogenblik aan, de kleine sid derde voor zijn hyenablik, zij wist waarschijnlijk bij ondervinding wat die blik beduidde: slaag en geen etenKrampachtig trachtte zij zich te her stellen en zich goed te houden; waarachtig zij slaagde er iD. De zevenjarige rnartelaresse had reeds geleerd haar aandoeningen te bedwingen. Maar wie weet lot welk een prijs 1 Een oogen blik later boog zij zich voor de omstanders en glimlachte. Zij glimlachte, terwijl de tranen nog niet droog waren op haar wangen en haar hartje wellicht dreigde te bersten onder haar naamloos leedA. H. E., die ooggetuige was van boven staande marteling weinige dagen geleden, op de Haarlemsche kermis, en er openlijk mededeeling van doet in het „Handelsblad", vraagt daarbijVal len die zoo wreedaardig geëxploiteerde kinderen in de termen der wet tegen den kinderarbeid Zoo ja, waarom houdt men daar dan niet stren ger de hand aan? Zoo neen, wordt hel dan niet hoog lijd, ook die arme martelaren in bescherming te nemen? Eene ondoordachte verbintenis voor het Oost-Indische leger, door een infanterist, te Gor cum in garnizoen, aangegaan, en waarover hij te laat berouw gevoelde, deed hem het noodlottig besluit opvatten zich het leven te benemen. Geheel ge kleed sprong de zoon van Mars daartoe Maan dag-avond in de Groote haven, doch werd hoewel met inspanning tijdig door tusschenkomst van een agent van politie en eenige schippers gered. Zondag-morgen werd te Zwolle door een hengelaar met een worm in de Nieuwe Haven eene slang gevangen 1.03 M. lang, en dik gemid deld 2.5 centim. in diameier. De commissaris van politie, die haar aankocht, heeft deze zeld zaamheid ten geschenke gegeven aan het museurn der Overijselsche Vereeniging van provinciale welvaart. Zaterdag-middag is bij 't station Apeldoorn een oppassend arbeider, men zegt ten gevolge van onvoorzichtigheid, van een wagen van een zandtrein gevallen. Zijn rechterbeen is over reden en verbrijzeld. In de groote of S t. - Libuin uskerk te Deventer is eene kunstschildering ontdekt uit het laatst der 14de of 't begin der 15de eeuw, voor stellende het laatste oordeel. Betreffende het ongeluk, Woensdag 11. met den trein van Weenen naar Munchen, waarin zich de Duitsche kroonprins bevond, wordt aan de IV. R. Cl. medegedeeld, dat de botsing veroorzaakt werd door eene vergissing van een baanwachter, die een wissel verkeerd had gesteld. Een stoker der locomotief van den goederentrein is gedood; verschillende passagiers ontvingen lichte verwondingen en een jager van den Duitschen kroon prins werd vrij ernstig gekwetst. Toevallig bevond zich in den trein de arts Dr. G. Van Brakel, van Dordrecht, die de noodige hulp aan de gekwetsten verleende en zooveel mogelijk den bedoelden jager verbond, waardoor deze in staat was de reis naar Munchen te vervolgen, om aldaar verder te wor den verpleegd. BI ij kens nadere berichten uit het Zwitsersche kanton Genève omtrent het hevig on- weder, dat aldaar heeft gewoed, lag op een ter rein te Cologny nog den volgenden dag de hagel ter hoogte van 38 centimeter en waren daaronder vele ronde steenen van 15 a 18 millimeter mid dellijn, maar ook langwerpige van 40 millim. lang en 30 a 32 breed. GS-eld- en eflfectenmarkt. Amsterdam, van 3 tot 0 Juli. De jongste crisis te Londen heeft uitgewerkt, voor zooveel n. 1. de openbare geldmarkt betreft, en alles is nu tot rust wedergekeerd. Voor hoe lang? Deze vraag te beantwoorden ligt voorzeker in niemands macht, omdat niemand kan weten of er nog veel „schoorsteenpapier" bij de Bank en bankiers voorhanden is, dat nu nog geregeld voor goede munt gehouden wordt, totdat er eene stagnatie in de betaling van eenige posten plaats heeft, waarvan dan weder eene uitbarsting het gevolg is, zooals wij er zeer onlangs een hebben zien plaats hebben. Zeker is het, dat er onge kend groote sommen van dat papier gedisconteerd zijn, hetgeen een bewijs oplevert voor de min solide wijze waarop in den jongsten tijd zaken gedaan werden. Gelukkig heeft onze Beurs met de geheele zaak weinig of niets te maken gehad en is zij met den schrik vrijgekomen plus de daling in eenige der voornaamste speculatiefondsen en eene tijdelijke rijzing van den prolongaliekoers, die echter nu zelfs tot 2'/j pCt. is teruggeloopen met over vloedig aanbod. In de fondsen bleef het over 't geheel weder zeer kalrn, terwijl de affaires uiterst miniem waren. De soliedste fondsen, waartoe ook onze Nationale Schuld behoort, maakten andermaal eenige vor deringen: de 2'/2 pCt. rezen 3/s, de 3 pCt. i/j en de 4 pCt. circa pCt; zoo ook waren de Russische Staats- en de meeste Spoorwegef fecten goed prijshoudend. Van de eerste was er vooral vraag naar 1872, '1873 en 1875er leenin gen, echter steeds voor kleine posten ter geldbe legging. Groote Russische Sporen werden voor 268 gedaan, Baltische rezen l1/,, terwijl Kiew- Brest Aandeelen 3 verloren. Portugeezen blijven voor geldbelegging gezocht. Ook Spanjaards waren

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2