LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4728. A0. 1875. Dinsdag 13 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1«^0. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, Juli. J Maandag 26 dezer zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier een keuring plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks zeemacht een ver bintenis wenschen aan te gaan. >1 By de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 26.50, f 5.20 en ƒ2.60 en de laagste 25.50, ƒ5.10 en 2.55. De talrijke kunstvereerders en vrienden van mevrouw Offermans-Van Hove hebben in een huiselijk feest aanleiding gevonden haar als kun stenares eene bijzondere hulde te brengen. Die vereerders uit geheel Nederland, waaronder die van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden eene eerste plaats innemen, hebben bij de viering van haar 25-jarig echtfeest haar een prachtige pendule geschonken, voorstellende Beethoven, om ringd voor de attributen en zinnebeelden der muziek, benevens twee candelabres als zijstukken. Dit kostbare geschenk ging vergezeld van een album, waarin de namen zijn opgeteekend van hen die er toe hebben bijgedragen. De zangver- eeniging „Polyhymnia" bood haar ter zelfder gelegen heid een pièce de milieu met zilveren voet aan. Talrijke andere bewijzen van belangstelling ontving het feestvierend echtpaar, waarvan vermelding ver dient de oplettendheid van de zangvereeniging „Caecilia", die Zaterdag op reis was lot deelneming aan den zangwedstrijd, door de Gentsche maat schappij geopend, en uit Antwerpen een telegram aan de jubilarissen zond, tot overbrenging van hare gelukwenschen op dit feest. De liedertafel „Rotle's Mannenkoor" heeft gisteren op het concours te Gent den eersten prijs behaald. De Sumatra, van Batavia naar Nieuwediep, is den 8sten dezer te Suez aangekomende Merapi is 24 Mei van Greenock te Batavia aangekomen; de Friesland, van Vlissingeri naar Batavia, is den Ssten dezer aldaar gearriveerd; de P. Caland is Zaterdag te New-York gearriveerd. Zr. Ms. stoomschip De Valk,' commandant Dronkers, aan boord van welk schip zich H. M. de Koningin bevindt, is gisteren ter reede van Vlissingen aangekomen. H. M. woonde er de gods dienstoefening bij en is vervolgens naar Duitsch- land vertrokken. De heer W. M. Logeman, leeraar aan de b. b. s. met vijf- en driejarigen cursus te Haarlem, herdacht Zaterdag zijn 25-jarige werkzaamheid bijj het onderwijs in die stad, vroeger aan het gymnasium en de industrieele teekenschool. Hij ontving van de zijde der leeraren en leerlingen en zijne talrijke vrienden de ondubbelzinnigste be wijzen van belangstelling en achting. Door wijlen vrouwe E. M. Oskamp, wed. van den heer G. J. Dijk, is aan de diaconie der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam gelegateerd een kapitaal van ƒ80,000, inschrijving 2'/, pCt. Nederl. Werkelijke Schuld. Kort geleden is eene groote bouwhoeve, met tuin en boomgaarden, gelegen te Lutleraede, gemeente Geleen, door uit Pruisen verdreven zusters van liefde aangekocht, die naar men verneemt voor nemens zijn er eene meisjesschool in te richten. Door de Kanaalmaatschappij is Zaterdag te Amsterdam aanbesteed het bouwen van een huis op den duinrand nabij de Noordzeehaven. Laagste inschrijvers waren de heeren B. Hagen en Co. te Haarlem, voor 14,328. Gisteren had te Rotterdam eene openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het bestuur van de Rotterdamsche afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond. Eene motie werd aangenomen, de strekking hebbende, dat de vergadering, over tuigd van het nut van het volksonderwijs, zoo veel het in hare macht is (met het oog op de te betalen contributie) zal medewerken om de Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs te steunen. Te YVaddinxveen hadden Vrijdag de aangekon digde harddraverijen plaats, 's Voormiddags liepen 20 paarden. De prijs werd behaald door de Deugd, van den heer C. Haak, van Rotterdam, pikeur A. Bos, terwijl de premie ten deel viel aan den David, van den heer C. Olsthoorn, van Slompwyk, pikeur J. Olsthoorn. Aan den wedstrijd na den middag namen 12 paarden deel van zessen klaar. De Wilhelmina, eigenaar de heer Van Haaren, van Amsterdam, bereden door den bekenden pikeur J. Den Boer, bekwam den prijs; de premie be haalde de Slimme Jan, van den heer Roepman te Rotterdam, dat als rijder voerde J. Bos. Naar men verneemt heeft het departement van marine met de Nederl. stoombootmaatschappij te Amsterdam gecontracteerd voor den bouw van een ram-monitor van verbeterde constructie, waarbij van de opgedane ondervinding met deze soort van schepen partij getrokken, en rekening gehouden zal worden met de hoogere eischen die thans, in onderscheiding bij weinige jaren vroeger, aan het geschut moeten worden gesteld. iZ. Zr. Ms. raderstoomschip Merapi is den 9den dezer te Porl-Saïd aangekomen, en zou den 12den de reis naar Atjin voortzetten. De officier-van-gezondheid 2de kl. bij de marine S. F. Kruyt wordt met 1 Aug. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord; de kapt.-luit.-ter-zee W. L. A. Gericke, off.-instruc- teur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt, onder dankbetuiging, met den laatsten dezer eervol van die betr. ontheven en met 1 Aug. gedet. bij het depart, van marine, ter waarneming der betrekking van inspecteur over de artillerie der marine, in welke boedanig heid hij tevens deel uitmaakt van de commissie lot het examineeren van zeeofficieren enz., ter vervanging van den luit.-ter-zee lste kl. H. J Van der Mandele, die met eerstgemeld tijdstip eervol wordt ontheven van de tijdelijke waarn. van gen. betrekking en toegevoegd aan den met dat detail belasten hoofdofficier, terwijl de luit.- ter-zee lste kl. W. F. Blaauw met 1 Aug. wordt geplaatst als officier-instructeur bij het Instituut. Z. M. heeft tot lid der Nederl. hoofdcom missie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia in 1876 benoemd Dr. M. W. C. Gori, te Am sterdam; herbenoemd tot burg. van Gouderak M. Bron, tot burg. van Diessen M. M. Van Dijck tot burg. van Eygelshoven W. D. Wimmers. Gemengd Nieuws, Zaterdag is in Den Haag het zoontje van den bloemist W., 5 jaren oud, aan den Noordwest-Buitensingel in een tuin spelende, bij het overgaan van een plank in het water ge vallen, zonder dat iemand het bemerkte. Kort daarop werd hij levenloos opgehaald. Volgens bij het departement van jus titie ingekomen stukken heeft een zadelmaker hier te lande van zekere Lonaensche firma, zich noemende Soisson en C0., order ontvangen tot afzending van lederen geldbeurzen of geldtasschen met geheime sluiting, en bijvoeging eener fac tuur, waarop, volgens toezegging, onmiddellijk be taling volgen zou door tusschenkomst van een der bankiershuizen te Amsterdam. Die toezegging werd echter niet nagekomen, terwijl bij onderzoek bleek, dat de leden der firma verdwenen zijn. Gistermiddag wilde in Den Haag een beschonken persoon aan den Noordwal proeven van zijn zwemkunst afleggen door met anderen te wedden de vaart tweemalen over te zwem men. De weddenschap echter verloor hij, daar de man op zijn tweeden tocht den wal niet kon bereiken en in het midden van het water weg zonk. Na herhaald hulpgeschrei zijn eenige omstan ders er in geslaagd hem behouden op het droge te brengen. De petroleumlamp in een der wagens van de Haagsche tramway is Zaterdag-avond op het oogenblik van vertrek van den Kneuterdijk naar Scheveningen gesprongen, waardoor het rjjtuig van binnen eensklaps in brand stond. Een drie- of viertal passagiers sprongen nog tijdig er uit. De vlam werd kort na het uitslaan met behulp van een emmer water geblusclit. De schade be paalde zich tot het verschroeien van het zitkussen. Te Alphen is een hond, die ongeveer een maand geleden door een onbekenden hond gebeten was, en bij wien zich verdachte verschijn selen voordeden, na veearlsenijkundig onderzoek als lijdende aan hondsdolheid afgemaakt. Een metselaar en een opperman, werk zaam op de suikerfabriek aan den Haagweg te Delft, kregen dezer dagen verschil, omdat de opperman naar den zin van den metselaar niet spoedig genoeg steenen aandroeg. Laatstgenoemde, daarover in drift ontstoken, gaf den opperman met zijn truweel zulk een slag op hel achterhoofd dat de schedel gespleten werd en het werktuig tot op het hersenvlies doordrong. De verwonde is naar het gasthuis vervoerdzijn toestand is thans redelijk. Aan misbruik van jenever schijnt dit onheil weder te moeten toegeschreven. De rechter van instructie uit Den Haag, vergezeld van den griffier, heeft Zaterdag den verwonde een nader verhoor doen ondergaan. In de Amsterdamse he „Gemeenschap pelijke Vleeschhouwery" schijnt het erg ongemeen schappelijk toe te gaan. Eenige maanden geleden ontstond een administratief geschil in het bestuur, dat tot de leden doordrong. Thans wordt van niet minder dan van slechte, ja valsche boekhouding gesproken. Op een Vrijdag-avond gehouden verga dering van leden heeft zelfs het woord „schurk" door de zaal geklonken. Het oordeel van den rechter zal in de hangende geschillen worden ingeroepen, ten minste dit scheen te moeten worden opge maakt als het resultaat der zeer onstuimige ver gadering. De korporaal V. R.die bestemd was om van Harderwijk naar Oost-Indië te vertrekken maakte Donderdag-avond met eenige kameraden een zeiltochtje op de Zuiderzee. Door den hevigen wind waaide zijn pet af, en om deze terug te bekomen sprong hij over boord. Hij had echter niet op den zwaren golfslag gerekend en verdronk. Te Maastricht is Donderdagmiddag een 75-jarige leidekker van het dak van het R.-K. weeshuis, waarop hij werkzaam was, op straal gevallen, doordien de haak, waaraan zijn ladder hing, losliet. Hij was onmiddellijk dood. Diep trof dit ongeluk de achterblijvende hoogbejaarde

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1