dienovereenkomstig na aftrek van de waarde der postzegels met port belast. Omtrent verschillende in handen van com mission der prov. staten gestelde voorstellen van ged. staten zijn de rapporten uitgebracht. Met betrek king tot het adres van F. Van den Ouwelanl te Parijs en I. A. baron Van Hardenbroek te Utrecht, daar bij subsidie vragende ten behoeve van den aanleg voor een spoorweg van Utrecht naar Antwerpen, stemt de commissie in met het advies van ged. stater, om op het gedaan verzoek afwijzend te beschikken. Het voorstel om aan de Holl. landbouwmaat- schappij het gevraagde subsidie ad f 500 toe te staan, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten voor de aanstelling van wandelleeraars in Noord- en Zuid-Holland, heeft volgens het commissioriaal rap port algemeen bijval mogen ondervindende comm. beval zelfs de oprichting aan van eene goede zelfstan dige landbouwschool op het voetspoor van het buitenland. Bij beschikking van den minister van Gnan- ciên is in de achtste klasse gerangschikt het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnzen te Weert c. a., waar aan met ingang van 1 Aug. aanstaande is verbonden een vast tractement van 1500's jaars en eene jaarlijksche vergoeding voor bureelkosten van f 700. Z. M. heeft pensioen verleend aanG. Sonnevelt, ing.-verif. van het kad., 1867; J. Tamson, ontv. der dir. bel. en acc., f 1467; M. Koomans, wed. van J. A. Brand, in leven ontv. der dir. bel. en acc., f 988; J. H. Mabé, wed. van J. Poster, in leven ontv. der reg. en dom., f 1321. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam is op den N.-Z. -Voor burgwal bij de Dirk-Van-Hasseltsteeg Donderdag avond door twee personen hevig gevochten. Het tooneeltje eindigde met het te water springen van een der deelnemers aan de vechtpartij, die lustig in de gracht rondzwom, maar weigerde op het droge te komen. Evenals in het stieren-renperk, beproefde men den zwemmer met een lazzo te vangendit gelukte en de dappere werd naar den wal getrokken en uit het water gehaald. Eenige personen uit Amsterdam he fa- ben onlangs eene processie naar Uden enz. gehouden. Den bedevaartgangers was o. a. verboden luid te biddenbij de ontmoeting van een anderen stoet uit Nijmegen werd dit nochthans gedaan, en daarover is tegen den pastoor Schlüter proces-ver- baal opgemaakt. Gistermiddag is te Amsterdam een knaap, die in de Markengracht bezig was met zwemmen, verdronken. Gisterochtend is in de verlengde Sarphatistraat aldaar een loodgieter van een in aanbouw zijnd perceel gevallen met het ongelukkig gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Volgens bericht uit Egmond aan den Hoef bestaan daar twee gemeente-ontvangers. De vroegere, ontslagen en opgevolgd door een ander, blijft zijne betrekking waarnemen en de nieuwe moet lijdelijk toezien. Te Hoogezand wilden een paar jonge lieden in 't huwelijk treden, toen bet bleek dat de bruid, oud 21 jaar, als kind van het mannelijk geslacht in 't geboorteregister was geplaatst, onder den voornaam van Geert in plaats van Geertje. De voltrekking van het huwelijk is voorloopig uitgesteld. Op de verkooping van den inboedel van wijlen den heer De Mol te Harderwijk heeft een eetservies van Saksisch porselein 1700 gulden opgebracht. Bij die gelegenheid waren nagenoeg 140 opkoopers uit andere plaatsen tegenwoordig. Een veertienjarig jongeling te Arn hem heeft een groote hoeveelheid kersen gegeten, van welke hij ook de pitten doorslikte met het treurig gevolg, dat hij nog in den loop van den dag onder hevige smarten den geest gaf. Wegens opgemaakt proces-verbaal door den heer burgemeester van Weslervoort, is gedagvaard, om op 16 Juli voor het kantonge recht te Zevenaar te verschijnen, de rijksontvan ger van Westervoort, wegens het niet behoorlijk kennis geven aan het gemeentebestuur van ver andering eener dienstbode. De dienstbode was thans reeds twee jaar in dienst. Uit Brandwijk wordt gemeld dat de brigadier titulair der rijksveldwacht te Streefkerk en de gemeenteveldwachter te Molenaarsgraaf er in zijn geslaagd de vrouw, die in den namiddag van den 28sten Juni te Brandwijk de woning van E. Uterdijk in brand heeft gesloken, op te sporen en tot bekentenis te brengen. De justitie heeft in loco onderzoek gedaan. Donderdag is op verschillende plaat sen in ons land door het onweder schade aange richt. Zoo sloeg te Hillegersberg de bliksem door een schoorsteen in eene arbeiderswoning, richtte in huis eenige verwoesting aan en baande zich door een raam weder den weg naar buiten. De bewoners bleven ongedeerd. Te 's-Gravenpolder is de korenmolen totaal vernield. In de boerderij bewoond door L. Schoulen te Middelrode zijn de gebouwen totaal in de asch gelegd. Alleen het vee en het paard werden gered. Donderdag-avond en gisternacht hebben in de omstreken van Kuilenburg zware onweders gewoed. De donder was hevig en hield de beide keeren nagenoeg anderhalf uur aan. Er is verbazend veel regen gevallen, die nogal schade aan het koren heeft gedaan, terwijl het naar de zijde van Utrecht meer heeft geleden door hagel. De bliksem is geslagen in de directie-keet van de aannemers der werken aan het fort te Everdingen, zonder evenwel belangrijke schade aan te richten. Donderdag is in het huis van arrest te Middelburg overgebracht een boerenmeisje, ver dacht van in de vorige week onder de gemeente Biggekerke brand te hebben gesticht. In den laatsten tijd zijn weder her- haaldelijk meer of minder ernstige gevallen van vergiftiging waargenomen, veroorzaakt door be hangselpapier, dat door arsenikhoudende kleur stoffen groen geverfd was. De gezondheidscommissie te Amsterdam vestigt naar aanleiding hiervan nogmaals de aandacht der ingezetenen op het gevaar, dat aan het gebruik zoowel van bedoeld behangselpapier als van groene rolgordijnen, kleed- jesstofïen (tarlatan), kunstbloemen, lampekappen, sitspapier, enveloppen, enz. verbonden is, onder ernstige aanbeveling, de noodige behoedzaamheid in acht te nemen bij de keuze van bovengenoemde voorwerpen. In een domino-club te Par ij s heeft een lastige gezelschapper den bijnaam gekregen van „Dubbel-zes", omdat het steeds zoo groote moeite kost hem weg te krijgen. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft gisteren de wet op 't hooger onderwijs tot art. 4 aangenomen. Het rechtercentrum heeft besloten de keuze van De Bourgoing in het departement Nièvre goed te keuren, echter onder uitdrukkelijk protest tegen de woelingen der Bonapartisten. Donderdag is in het geheele Rhönebassin veel regen, op enkele plaatsen ook hagel geval len. De waterstand is hooger. De kardinaal-aartsbisschop van Besanfon is gisterochtend overleden. De raad van state heeft dezer dagen uit spraak gedaan in eene begrafenis-quaestie. De wet van 23 Prairial jaar XII bepaalt, dat in elke plaats, waar meer dan één gezindte beslaat, een afzonderlijke begraafplaats voor iedere gezindte moet zijn, en dat daar, waar slechts één kerkhof is, de belijders van verschillende gezindten begra ven moeten worden op plekken, die door muren, slooten, enz. behoorlijk van elkander gescheiden zijn. Dezelfde wet bepaalt, dat de kerkhoven, het zij ze bebooren aan de gemeente hetzij aan par ticulieren, onder toezicht staan van de gemeente lijke overheid. Nu was in October 1873 te Sint-Hilaire-la-Gravell (departement Loir-et-Cher) een zekere Hallé gestorven. Daar deze persoon de laatste sacramenten niet heeft willen ontvan gen, zoo verzette de geestelijke zich tegen het begra ven van het lijk binnen de gewijde ruimte van het kerkhof. De maire wendde zich tot den prefect met de vraag hoe te handelen. Deze antwoordde, dat hij te handelen had overeenkomstig den wil van den pastoor. Het lijk werd dientengevolge op eene afzonderlijke plek, afgescheiden van de gewijde ruimte, begraven. De bloedverwanten van Hallé klaagden den maire hierop bij den raad van state aan wegens misbruik van macht, of schending der wet. De raad nu heeft den maire in 'l gelijk gesteld. Daar de Bonapartistische Guulois hel be drag zijner inschrijvingen voor de slachtoffers van den watersnood aan het centraal comité, onder voorzitterschap van de gemalin van Mac Mahon, doet toekomen, zoo worden de namen der in schrijvers in het Journal officiel vermeld. In het ofücieele blad nu werd de lijst publiek gemaakt, waarop keizerin Eugénie en de keizerlijke prins voorkwamen. De eerste werd door het J. o. be titeld als keizerin Eugénie, maar de keizerlijke prins werd eenvoudig genoemd prins Napoleon (Eugène Louis). De Bonapartisten hebben zich hieraan zeer geërgerd. Tot dusver is bij het centraal comité eene som ingekomen van 2'/i millioen. Duitsclilancl. De directeur van politie te Leipzig, Dr. Rüder, heeft naar men verneemt bij de algemeene Duit- sche „Kredit-Anstalt" aanvraag gedaan om een voorschot van 100,000 franken op de collecte, die hij, in vereeniging met het Fransch consu laat te Leipzig, zal houden ten behoeve van de slachtoffers der overstrooming in Frankrijk. In het tjjdperk der groote zwendelarijen werd van verschillende zijden aangedrongen op eene herziening der kort te voren in werking getreden wet op actiën, enz., en gelijk altoos in zulke gevallen, verlangde men naar zeer strenge bepalingen. Inmiddels is de agitatie bedaard en de bondsraad tot het besluit gekomen, van verdere afzonderlijke wetten op actiën enz. af te zien en eene eventueele herziening der bestaande wet te verbinden met die van het geheele handelsrecht. De bondsraad acht het wel een hoogst belangrijk onderwerp; maar vooreerst zijn de gevolgen der toenmalige zwendelarijen niet meer te keeren, en ten tweede is de toestand op 't oogenblik niet van dien aard dat er snelle maatregelen noodig zijn. GS-root-Britannië. In het Lagerhuis zeide de heer Bourke gis teren, in antwoord aan den heer Eaton, dat geen officieel bericht was ontvangen of de Chineesche regeering besloten had legaties en consulaten in te stellen in Europa; dit werd waarschijnlijk ver oorzaakt door de afwezigheid van den heer Wade, die echter spoedig te Peking zou terugkeeren. De commissie van enquête naar den dood van den heer Margary had Peking nóg niet verlaten, omdat het beter was het koude jaargetijde af te wachten. Spanje. Volgens een telegram uit Miranda verloren de Carlisten gisteren in een gevecht bij Trevino (Alava) 400 dooden en 60 krijgsgevangenen. Zij trokken zich op bevel van Perula in het noorden, van Alava terug. Men verzekert dat Mendiri zijn ontslag heeft. De weg naar Vitloria is geheel vrij. Voor het tegenwoordige gelden de bewe gingen van de beide noorderlegers der strijdvoe- rende partijen alleen het bezit van Vittoria. Het regeeringsleger doet wat het kan om de stad te ontzetten, het Carlistische tracht het gewonnen terrein zoo goed mogelijk te behouden. Uit Vit toria heeft een bode het regeeringsleger weten te bereiken. De gouverneur van de stad meldt, dat het garnizoen en de vrijwilligers op alles voor bereid zijn, maar dat de Carlisten om de stad heen nog dagelijks versterkingen ontvangen. Omtrent den strijd bij La Junquera wordt uit Le Perthuis nog het volgende gemeldDe aanval op La Junquera was beraamd om de troepen van generaal Arrondo, le Figuieres gecan- toneerd, te lokken. Saballs viel met 9 bataljons Arrondo aan, waarop gedurende vijf uren hevig gestreden werdde Carlisten werden uit elkander geslagen en Arrondo trok La Junquera binnen. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. OoBtenr.-Hong. .Monarchie. De Duitsche kroonprins, die den 7den Weenen verliet, heeft, zooals reeds gemeld werd, tusschen de hoofdstad en Linz aan een ernstig gevaar blootgestaan, daar de trein, waarin hij gezeten was, met eenige wagens in botsing is geraakt. Keizer Frans Joseph kreeg nog denzelfden nacht bericht van het ongeval en liet terstond per telegraaf zijn leedwezen aan den kroonprins beluigen, hem tevens gelukwenschende met zijne redding uit levensge-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2