LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4724. A0. 1875. Donderdag 8 Juli. STADS -BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nemmersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vin 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerB 0.17i. Groolere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be- laatiogeo alhier ia ter hand gesteld het op den 6den dezer maand invorderbaar verklaarde kohier voor da personeele be lasting van wijk IV, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanilag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaataiog in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 7 Jnli 1875. LEIDEN, 9 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Voorwaarts van de maatschappij „Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwe diep op den lOden dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zullen er brieven naar Padang worden gezonden. De brieven behooren den 9den te mid dernacht, drukwerken en monsters te zes uren 'b avonds ten postkantore alhier bezorgd te zijn. Te Westcapelle hebben ten gevolge van de bittere armoede in den afgeloopen winter 50 huisvaders het werk moeten staken, waardoor even zooveel huisgezinnen met ruim 100 kinderen in de grootste ellende kwamen. De omliggende gemeenten hebben gedaan wat zij konden om den nood te lenigen, maar nog valt er veel te helpen, voordat zij, die door ontberingen ziekte waren uit geput, hunne krachten hebben teruggekregen. Om aan den nood tegemoet te komen zal morgen hier ter stede eene inteekenlijst circuleeren op een werkje, getiteld'. „Een volk dat zijne groote mannen in eere houdt, kan niet vergaan," dat blijkens achterstaande advertentie bjj de heeren M. S. De Zeeuw en F. B. Den Boer te Middel burg ten voordeele van die ongelukkigen is uitge geven. Wij hopen dat menigeen onzer ingezetenen blijk zal geven van zijn weldadigheidszin, waar zoo dringend hulp vereischt wordt. In September e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865, gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1874, ter verkrij ging van diplomata voor het eerste natuurk. exa men en het natuurk. examen voor hulpapothekers, het tweede natuurk. examen, of van akten van bevoegdheid als arts, hulpapotheker of apotheker. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten, moeten daarvan vóór 25 Augustus e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuurk. examen en het natuurk. examen voor hulpapothe kers, den hoogleeraar Dr. P. J. Van Kerckhoff, te Utrecht; voor het tweede natuurk. examen, den hoogleeraar Dr. F. C. Donders, te Utrecht; voor het geneesk. examen, den hoogleeraar Dr. M. Polano, le Leiden, en voor het examen van apothe ker en het practisch examen van hulpapotheker, den hoogleeraar Dr. R. S. Tjaden Modderman, te Groningen. Zij, die alleen wenschen te worden toegelaten tot het leveren der bewijzen, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 4 en in de tweede zinsnede van art. 8 van genoemde wet, en alzoo het eerste natuurk. examen of het natuurk. examen van hulpapotheker voor alsnog niet wenschen af te leggen, behooren daarvan vóór 20 Aug. schrif telijk opgave te doen aan den voorzitter der com missie voor die examens, den hoogleeraar Dr. P. J. Van Kerckhoff, te Utrecht. Weldra zal te Noordwijk een geregelde stoom- boutdienst op Leiden worden geopend, voorname lijk correspondeerende op de sneltreinen die van daar vertrekken. De proefvaart is reeds gedaan en mag als geslaagd beschouwd worden. Men wacht nog slechts op de goedkeuring van gedep. staten dezer provincie. Het stoomschip Holland, van Nieuwediep naar Batavia, is 4 Juli te Aden aangekomen, heeft de voor die plaats bestemde lading gelost, en vertrok, na steenkolen ingenomen te hebben, den volgenden dagde Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, passeerde den 6den Juli 's och tends te 10 uren Dungeness. In de laatste zitting der Commissie voor het tweede natuurkundig examen, die gisteren te Amsterdam werd gehouden, is het diploma aan den heer A. Faassen uitgereikt. Van de 8 can- didaten zijn er dus 7 geslaagd. Bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen Ds. Bryce in Den Haag. De luit.-ter-zee L. R. Koolemans Beynen zal deelnemen aan de Eng. Noordpool-expeditie, aan boord van de Pandora, door lady Franklin en sir Allan-Young voor eigen rekening uitgerust. Maandag werd eene bijeenkomst gehouden van de Haagsche leden der Vereeniging voor lijkverbranding, tot oprichting eener afdeeling 's-Gravenhage. Tot leden van het afdeelingsbestuur werden gekozen de heeren: Dr. H. J. Betz, Mr. H. C. Verniers van der Loeff, Dr. P. Van der Stok, D. A. Thieme en J. G. C. A. De Vogel. Naar meo verneemt zou het voornemen bestaan de Tweede Kamer tegen half Augustus bijeen te roepen, en wel ter behandeling van de kiestabel. Indien de N. R Ct. goed is ingelicht, dat staat er een derde editie te verschijnen, met Apeldoorn, Loenen en Bergen-op-Zoom als nieuwe kiesdistricten. Z. K. H. Prins Hendrik heeft eene belang rijke som geschonken als bijdrage: 1®. voor het fonds ten behoeve van een blijvend gedenkteeken ter nagedachtenis aan Antony Van Leeuwenhoek, bestaande in een gouden medaille, die om de tien jaren zal worden uitgereikt aan den Neder lander of vreemdeling, die geacht zal worden in dat tijdsverloop, of vroeger, het meest ter ver meerdering van kennis der microscopische wezens te hebben bijgedragen; 2°. voor de gedachtenis viering, die den 8«ten September a. s. ter nage dachtenis van Leeuwenhoek zal worden gehouden in de Kamer te Delft, waarvan hij van 1660 1699 bewaarder is geweest. Zoowel voor de stichting van het fonds als voor de tentoonstelling, bij gelegenheid der ge dachtenisviering te houden, welk een en ander, op het initiatief der Nederl. dierkundige ver eeniging, geschiedt onder samenwerking van bijna alle Nederlandsche naluur- en geneeskundige ge nootschappen, vindt de Commissie ook overi gens eene belangstellende medewerking. Voor de tentoonstelling zijn reeds zeer merkwaardige voor werpen ingezonden en toegezegd. Gelijk reeds is bekend gemaakt, zal hel fonds worden overge dragen aan de Kon. Academie van wetenschappen, die zich zal belasten met het beheer en met de toekenning der medaille. De opbrengst van het „Willem III Fonds", opgericht ter herinnering aan de feestviering van Zr. Ms. 25-jarige regeering, is, ten bedrage van 3034.08'/a, door de Hoofdcommissie, na aftrek der onkosten, aan heeren regenten van het Centraal Israëlietische weeshuis te Utrecht overhandigd, om ten name dier stichting op het Grootboek le worden ingeschreven. Een album, inhoudende de namen van hen die tot dit fonds hebben bijgedragen, zal Z. M. den Koning worden aangeboden. Blijkens het verslag door de gedeputeerde aan de provinciale staten uitgebracht over den toestand van Zuid-Holland in 1874, bedroeg de bevolking dezer provincie den 31sten December jL 735,315 inwoners (354,076 van het mann. en 381,239 van het vrouw, geslacht), zijnde over het gezamenlijk bedrag 13,851 meer dan het jaar le voren. De bevolking beliep 31 December 1874 in de gemeenten hoven de 10,000 zielen 353,920, in die daarbeneden 381,395 zielen. Het getal geboorten bedroeg in 1874 30,780, te weten 15,748 jongens en 15,032 meisjes; sterfte: 19,851 personen (10,128 mann. en 9723 vrouw, gesl.)huwelijken 6424; echtscheidingen 67. De toestand der behoeftige klasse was in 1874 over 't algemeen gunstig. In de meeste gemeenten bestond voldoende gelegenheid tot het verkrijgen van werk, en hoewel de eerste levensbehoeften duur waren, zijn ook de loonen in 't algemeen gerezen. De volksgezondheid was voldoende. Die gunstige toestand was ook voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de zachte weersgesteldheid in den winter, waardoor velerlei arbeid kon worden verricht. De pogingen, die in het werk werden gesteld om aan de kinderen der behoeftigen kos teloos onderwijs te verstrekken, werden in den regel met een gunstigen uitslag bekroond. Men telde in 1874 in deze provincie 38,449 paarden, 703 ezels en muilezels, 214,942 runde ren, 63,414 schapen, 30,627 varkens (niet mede- gerekend 19,061 in den herfst geslachte)wat het pluimvee betreft, had men206,366 hoenders, 2852 kalkoenen, 43,150 eenden, 2205 ganzen en 637 zwanen. Wat verschillende takken van nijverheid betreft: de scheepsbouw bleef kwijnend; de toestand der suikerraffinaderijen was ongunstig (de uitvoeren in Nederland bedroegen in 1874 85,750 ton tegen 100,250 in 1872); de concurrentie der tenge volge van den zeer hoogen accijns in Frankrijk buitengewoon beschermde geraffineerde suiker valt steeds moeielijker vol te houden en de uitvoer uit Frankrijk nam dan ook in 1874 zeer sterk toe, terwijl de onze verminderde. De toestand der branderijen en distilleerderijen was over 't alge meen niet ongunstig; de bierbrouwerijen gingen vooruit: tegen 1,197,100 kilo meel in 1873 werd in 1874 te Rotterdam 1,430,100 kilo gebruikt. Te Delft en Dordrecht was de bierbrouwerij echter minder dan 't jaar te voren. In Schiedam nam het getal branderijen toe, maar niet de productie in gelijke verhouding. Over de haringvisschenj wordt medegedeeld, dat er minder vangst en buitengewoon groot netten- verlies was geweest, bijgevolg minder gunstige uitkomsten dan in 1873. Door 113 loggers, sloepen en hoekers, welke die visscherij va^fee Maassteden en Noord-Holland uitoefenden, zijn aangebracht 64,363 vaten pekelharing en 1,349,700 stuks steurharing, zijnde minder dan in 1873 12,888 vaten pekelharing en 1,511,400 stuks steurharing, ofschoon het schepental 11 meer was. Steeds blijft Duitschland de hoofdverbruiker van onzen haring; daarentegen schijnt de concurrentie in België af te nemen, doch de hoofdverbruiker van den Hol- landschen haring wil dien alleen dan, wanneer de prijs dien van den Schotschen niet te boven gaat. Het verslag deelt nog verdere bijzonderheden over visscherij, handel enz. mede. De hoofdonderwijzers G. Brinks en D. H. Van Kalkeren en de hulponderwijzers E. Vogelzang (zich schrijvende Vogelezang), H. W. De Beyl en

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1