werff, van het reg. veldart.in rang en betrek king verplaatst: naar Gorcum, den 1 sten luitenant A. A. Reyns, magazijnen, der art. 2de kl. te Willemstad; naar Willemstad, den 2den luit. N. S. Sluyters, magazijnm. der art. 3de kl. te Grave. Gfemengd Nieavrs. Gisteravond omstreeks acht uren is te Rotterdam aan de oostzijde der Schiekade nabij de Heulbrug uit het water opgehaald het lijk eener onbekende vrouw, naar gissing tusschen de 40 en 50 jaren oud, dat naar de loods voor drenkelingen is overgebracht. A^tn boord van een Rotterdamsche stoorpsleepboot, welke met eenige Rijnschepen op sleeptouw zich Zaterdag-namiddag ter hoogte van Loevenstein bevond, verloor een der opvarende matrozen op eene vreeselijke wijze het leven. Over de houten brug, van boord tot boord op het achter schip aangebracht en waarop de zware sleeptrossen rusten, zweepte bij eene kleine wending van het stoomvaartuig een dier strak gespannen trossen zijdelings af,'juist toen de matroos zich tusschen de trossen bevond, zoodat het hoofd den ongeluk kige van den romp werd gescheiden. Alszeker wordt uit Amsterdam mede gedeeld dat twee geëmployeerden bij de Nederl. Handelmaatschappij zijn ontslagen wegens deel neming aan den windhandel in dividenden dier Maatschappij. Zondag-avond heeft te Amsterdam een jongmensch in de Land-van-Beloftensteeg, ten gevolge van een twist met zijn aanstaande en het overmatig gebruik van sterken drank, op de open bare straat zich met een mes een zeer gevaarlijke halswonde toegebracht. Hij werd kort daarop naar het gasthuis vervoerd. Eergisteren, den laatsten kermis zondag te Haarlem, zij» aldaar ongeveer 6000 vreemdelingen van Amsterdam en andereplaatsen over den Hollandschen spoorweg aangebracht. Dezer dagen kwarn te Deventer een man beschonken te huis, waardoor hij twist met zijn vrouw kreeg, die zóó hoog liep, dat hij haar in de gracht achter zijne woning wierp. Eenige buren kwamen terstond te hulp en haalden de vrouw uit het water. Zij gaven onmiddellijk van het gebeurde kennis aan de politie, die tegen den aan sterken drank verslaafden man proces verbaal opmaakte. Een Duilscher, Richard Mensel, te Geiersthal in Thüringen, is het gelukt hardglas te bereiden, dat bij gewone wanddikte eene drukking van 30 atmosfeeren kan verdragen, terwijl eene op gewone wijze en uit dezelfde stof gemaakte flesch bij dubbele sterkte nooit eene drukking, die 15 atmosfeeren overtreft, weerstaan kan. Mensel is thans in Parijs en heeft in de voorstad Pantin aan het bestuur der vereeniging „Céramique" het bewijs geleverd, dat zijne methode boven die van De la Bastie verre de voorkeur verdient. De ge noemde vereeniging was met den uitvinder reeds in onderhandeling, en heeft nu geweigerd de methode van haar landgenoot te gebruiken. Men kan tegenwoordig te Par ij s eiken morgen gratis in de open lucht een paard zien, wiens werkzaamheden verbazing wekken. Het is wel waar geen vlug, fijn gebouwd, keurig ge monteerd exemplaar, het is eerder een grof en lomp brouwerspaard, dat langzaam en afgemeten het volgende verricht: Er wordt in de rue de la Banque een asphaltplaveisel gemaakt. Om de laag dezer stof goed vast in elkander te drukken, ge bruikt men een rollenden dubbelen cilinder, die door een paard getrokken wordt. Bedoelde vier voeter nu is geheel alleen met de zorg voor zijn cilinder belast. Hij rolt dien over de straat, raakt de randen van het trottoir, zonder er evenwel ooit op te komen, vervolgt ongestoord zijn weg van het eene einde der straat naar het andere, neemt een flinken draai zoodra de cilinder de asphalt- laag verlaat, en keert terug om haar opnieuw te pletten, zoolang tot zij stevig genoeg in elkander gedrukt is, daarbij nauwkeurig lettende op de plaatsen, die nog ongelijkheden .v.ertoonen. Is zijn taak af, dan houdt hij stil voor -de plaats waar werklieden hem wachten. In Hamburg is thans een .treurige gebeurtenis het onderwerp der gesprekken. De jeugdige weduwe van den gewezen bankier Thor- mahlen, in die stad, de dochter van een apothe ker in Bergedorf, heeft zich bij het gerecht aan gegeven met de zelfbeschuldiging, dat zij haar in Maart gestorven echtgenoot door vergif om het leven bracht. Aanvankelijk meende men dat zij aan krankzinnigheid leed. De bijzonderheden echter, die de ongelukkige mededeelde, waren van dien aard, dat men niet langer twijfelen mocht. Zij was tegen haar zin met den bankier gehuwd, en het huwelijk was dan ook alles behalve gelukkig. Aan den rechter van instructie deelde zij het ver langen mede, om spoedig door den aardschen rech ter gevonnisd te worden. Na den dood van haar echtgenoot had de weduwe zich naar hare betrek kingen in Hildesheim begeven. Door gewetenswroe ging gekweld, vertrok zij echter weder spoedig en wendde zich tot den geestelijke Harms, in Hermannsburg, wien zij vroeg, hoe men een be gane zonde weder goed kon maken. Door boete, berouw en ondersteuning der armen, was het antwoord van dezen. Zij keerde daarop naar Hil desheim terug, gaf veel aan de armen, doch kwam niet tot rust. Zij begaf zich opnieuw naar den heer Harms en deelde hem de door haar begane misdaad mede. Nu gaf hij haar den raad zich terstond bij het gerecht aan te geven, waar aan zij gevolg gaf. Een apothekersbediende, die haar zonder erg had bijgestaan door de bezorging van 't vergif, werd mede gevangengenomen, doch is spoedig weder op vrije voeten gesteld. Rechtzaken. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een niet onbelangrijk geding, ingesteld door mej. J. E. Mickenbagen tegen den burgemeester der hoofdstad. Eischeres concludeerde, dat de gedaagde zal veroordeeld worden om aan eischeres te vergoeden alle kosten door haar gehad en geleden, ter zake van het ongeval op 8 Maart 11., toen een haar toebehoo- rend rijtuig, komende van de Muiderpoort in de verlengde Sarphatistraat, plotseling op den publie- ken rijweg in een diepen kuil is gestort, om welken kuil zich geen staketsel bevond, terwijl aan den kant, van waar haar rijtuig kwam aanrijden, zich geen licht bevond, maar slechts voor de geul, waarin de pijpen lagen of gelegd moesten worden; dat ten gevolge hier van een der paarden in den kuil is ge stikt en het andere beschadigd, terwijl aan het rijtuig belangrijke schade werd toegebracht. De gedaagde oordeelde de vordering onbewezen en ontkende de verantwoordelijkheid voor het pretense ongeval. Deze laatste bewering van ge daagde acht de rechtbank onjuist„daar een gemeente is een zedelijk lichaam, dat door zijne bestuurders bij overeenkomst zich kan verbinden en jegens derden verbonden zijn, en zoo ook, ingeval van onrechtmatig toegebrachte schade, krachtens de wet, tot vergoeding dier schade kan aangesproken worden, daar er geen reden denk baar is, waarom handelingen of verzuimen, die met contractueele verbintenissen in strijd zijn, wel, maar de zoodanige, die wederrechtelijke schade toebrengen, niet namens het zedelijk lichaam zouden kunnen gepleegd worden en tot vergoeding aanleiding geven, dat hieruit volgt, dat de artt. 1401, 1402, 1403 B. W. op den gedaagde als zedelijk lichaam van toepassing zijn." De feiten van het ongeval moeten door eischeres door ge tuigen of op andere wijze aangetoond worden. Greld- en efïectenmarlst- Amsterdam, van 26 Juni tot 2 Juli. Wij hebben helaas weder eens een schandaal op onze beurs gehad, bij gelegenheid der rescontre- afrekening der dividenden Handelmaatschappij. Die zaak heeft ten gevolge gehad dat de handel in die bewijzen ernstiger dan ooit is besproken en, voor zoover ons bekend is, wel veel afkeuring uitgelokt maar geen enkelen verdediger in het openbaar gevonden heeft. Hopen wij dat er uit het kwaad, dat gesticht is, althans dit goede moge voortkomen, dat die schandelijke zwendelarij in het vervolg uit den effectenhoek verbannen worde. Overigens ging het weer uiterst kalm toe. De Juli-coupon moest gedeeltelijk weder geplaatst worden en velen verkozen daarvoor onze Nationale Schuld, waardoor de 2</j pCt. pCt. stegen en de 4 pCt. tot pari werden gevoerd. Naar aanleiding van den inkoop tot amortisatie van /"2'/J millioen Aand. Handelmaatschappij was er in dat fonds nogal veel te doen. Aand. Indische Handelsbank monteerden ex dividend l'/j pCt. Spaansehe fondsen waren wederom flauw, terwijl de Peruanen, op geruchten van het sluiten eener nieuwe leening, belangrijk daalden; de 6 pCt. 2'/j pCt. tot 59 en de 5 pCt. 3 pCt. tot 44'/2 pCt. De aankondiging der rentebetaling van de 5 pCt. Turksche Schuld deed den prijs pCt. verbeteren. Russische fondsen, die weder voor geldbelegging gevraagd waren, zijn over 't geheel een weinig hooger geloopen. De Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsenmarkt was niet alleen uiterst kalm, maar er ging bijna niets om. 't Belangrijkste was eene daling van 2 a 3 pCt. in Oregon en Californië- en van l.i pCt. in Missouri-Kansas-Texas Obligatiën. Hoezeer de rente van Juli altijd een massa geld aan de markt pleegt te brengen, bleek het nu toch dat ook de betalingen zeer aanzienlijk waren, zoodat de prolongatie tot 3' /a pCt. en 4 pCt. liep. Intusschen leert de ondervinding dat dergelijke betalingen spoedig weder ten goede van de geld markt komen, zoodat het zich laat aanzien dat er weldra weder overvloed zal zijn en dus de koers dalen zal. KOLONIËN. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij den post- en telegraaf dienst: tot commies lete kl A. Schneidertot comm. 2de kl. S. P. A. Ronkes; tot comm. 8de kl. J. Willemse; tot lsten klerk op het res.-boreel te Rembang J. J. "VV. Hornung. Ont slagen: Op verzoek, eervol, wegens ziekte, de eomm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst J. J. Jotting. Departement van Marine. Benoemd: TotJlsten stnurman D. P. J. Niekerk; tot loods J. J. Vodegel; tot loodsleerling L. A. Van Sprew. BUITENLAND. Frankrij k. Het hof van appèl te Parijs heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank, waarbij de Univers veroordeeld is eene vergoeding van 4000 fr. te betalen aan een winkelier. Deze namelijk achtte zich benadeeld door het blad, omdat het de Roomschen heeft aangespoord niets bij hem te koopen, aan gezien hij 's Zondags zijn winkel open had. De Univers heeft zich in cassatie voorzien. De Pays behelst een brief van De Cas- sagnac (vader) aan Gambetta, waarin hij hem met de wapens voldoening vraagt en hem ver antwoordelijk stelt voor de taal, die in zijn blad, La Rép. fr., gebezigd wordt. Een officier, die Mac Mahon vergezeld heeft naar de overstroomde gewesten, schrijft in een brief naar Parijs, dat de maarschalk gezegd heeft dat de verwoesting en ellende alles overtreffen, wat hij van dien aard in zijne veldtochten heeft gezien. Gewoonlijk vindt men de dooden in groe pen, die elkander omstrengeld hielden. Hier is het eene moeder, die hare kinderen, daar een man die zijne vrouw voor het laatst wilde om armen. Zoo ook heeft men in eene plaats de lijken gevonden van twee inwoners, Ducourneau en zijne vrouw. Hun huis dreigde te bezwijken, en lang hadden zij om hulp geroependoch wegens den sterken stroom waren zij niet met eene boot te bereiken. Man en vrouw lagen op de knieën, den dood afwachtende. Daar doet zich eindelijk het onheilspellend geluid hoorende woning kraakt, zij wordt in tweeën gescheurd. Ijlings werpen man en vrouw zich in elkanders armen, om althans den troost te hebben, dat zij aldus vereenigd sterven. Te Agen bedekte het water 36 uren lang de gansche stad. Het be reikte de hoogte van de tweede verdieping der huizen; 36 uren lang hieven de inwoners op de daken. Elk oogenblik hoorde rnen er het kraken van huizen, waarop doffe slagen volgden, eenigs- zins gelijk aan het rollen van den donder uit de verte. Het waren de slagen van woningen die instortten. De jeugdige meisjes, die te Agen hare opvoeding ontvingen in het klooster Notre Dame de Nevers, waren bijna van honger omgekomen Anderhalf etmaal waren zij op het dak van het gebouw, zonder iets hoegenaamd genuttigd te hebben. De honger is algemeen, en toch wordt de ellende met kalmte en waardigheid gedragen. De oorden der verwoes ting hebben ook vele roovers en moordenaars gelokt, zoodat de politie, reeds met zooveel werk

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2