hoofdbestuur de heer A. H. Van Tienhoven, te Gorcum. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, passeerde den Isten dezer des avonds Kaap St.-Vincent; de Groningen, van Batavia, is gisteren te Suez gearriveerd. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd den heer P. J. 't Hooft, gep. dirigeerend officier-van gezondheid 2de kl. van het O.-I. leger. De Vei'eeniging voor lijkverbranding hield gisteren in Den Haag eene vergadering tot vast stelling van haar organisatie. De desbetreffende voorstellen van het voorloopig bestuur werden onveranderd aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Dr. L. J. Egeling, Dr. J. Rutgers, M. F. A. G. Campbell, W. C. A. Staring, Dr. J. E. De Vrij en Ds. J. W. Middelburg, allen in Den HaagProf. D. Huizinga, te Groningen; Mr. VV. \V. Van Lennep, te Am sterdam; Dr. Th. H. Mac Gillavry, te Uti-echt; Prof. A. C. Oudemans Jr., te Delft; Dr. A. Fokker, te Middelburg; Prof. C. P. Tiele, te Leiden; Ds. Joh. Hooykaas Herderschee, te Nijmegen; Dr. S. Hoogewerfi', te Rotterdam; Jhr. Mr.J. J. F. De Jong van Beek en Donk, te Zwolle; Jhr. W. A. Van der Feltz, te Assen; Dr. C. J. Vaillant, te Schiedam en Dr. T. J. Stieltjes, te Rotterdam. Het voorstel om de eerste algemeene vergadering in 1876 te Rotterdam te houden werd aangenomen. De zesde algemeene vergadering der Neder- landsche Juristenvereeniging zal te Rotterdam worden gehouden op den 26sten, 27sten en 28sten Augustus a. s. De regelingscommissie voor deze vergadering heeft zich geconstitueerd en bestaat uit de heeren Mrs. J. Pols, president, H. H. Tels, M. Mees, penningmeester, G. J. A. Faber, J. Knot tenbelt, J. Rombach en S. Hannema, secretaris. De 29ste groote algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-Vereenigingen zal van 2426 Au gustus te Potsdam gehouden worden. Door hel Ned. Landh. congres te Heeren veen is aangenomen de conclusie der bex-aadslaging over de proefstations, strekkende om aan de regeering het oprichten van een rijks-proefstation te vragen. Ook is besloten, aan de regeering te vragen de vaststelling van een tijdelijken landbouwraad, gekozen uit candidaten door de maatschappijen opge geven, ter voorbereiding van landbouw-kamers. Aan de harddraverij hebben 11 paarden deel genomen. De prijs, een zilveren thee- en koffieser- vies, ter waarde van f 300, is behaald door den heer Tuyll van Sex-ooskerken, van Velzen, met het paard Pandoer, bereden door den pikeur De Boer, en de premie, twee karaffen met zilver gemonteerd, door den heer Koopmans, van Akkrum, met het paard Wilhelmina, bereden door den pikeur Hylkenxa. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, op Woensdag 8 Sep tember e. k. en volgende dagen, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuur kundig examen voor aanstaande veeartsen. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich schriftelijk vóór 1 September aan te melden bij den directeur van gemelde school. Bij het departement van koloniën is, ten behoeve van de verminkten bij de expeditiën tegen Atjin en van de door de aldaar gesneuvel den nagelaten betrekkingen, ontvangen eene som van f 1300.66, zijnde een gedeelte der gelden door den generaal-majoor J. C. J. Smits, com mandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bx'onbeek, in Arnhem en andere omliggende gemeenten tot bovengemeld doel en tot oprich ting in Indië van een Atjin-monument ingeza meld. Voormeld bedrag is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Voor de noodlijdenden door den watersnood op Java is thans in het geheel door de commissie f 35,523.62'/j ontvangen. De betrekking van superintendent van het onderwijs in de Transvaalsche republiek is thans aangeboden aan den heer W. J. Van Gorkum, te Groningen. De Stoomvaartmaatschappij „Java" heeft eene leening uitgeschreven, groot twee xxxillioen, verdeeld in aandeelen van '1000 en 500 gulden, rentende vijf percent. Donderdag had te Utrecht de uilloting plaats van 30 seriën der Rotterdamsche weerbaarheids- leening. De loten zijn betaalbaar met f 2.75; uitgeloot zijn N°. 183, 186, 203,404,801,1496, 1618, 2271, 2353, 2490, 2835, 3122, 3148, 3303, 3480, 4144, 4286, 4714, 4955, 5668, 6024, 6107, 6110, 6315, 6545, 6746, 7004, 7584, 7853 en 7986. Bij het in werking treden van het alge meen postverdrag op 1 Juli van dit jaar zijn vervallen alle vrijdommen van briefport welke ingevolge vroegere schikkingen met de Belgi sche en Duitsche postadministratie zijn verleend voor de ambtelijke briefwisseling van sommige Nederlandsche justitieele en politie-ambtenaren met hunne ambtgenooten of andere autoriteiten in België en Duitschland. De aandacht der be trokken ambtenaren is vanwege het departement van justitie daarop gevestigd. Gemengd IVierrws. Gistermiddag te drie uren kwam op de Maas te Schiedam, nabij het hoofd, eene stoom boot met eene kleinere in aanvaring, waardoor de laatste kantelde. Naar rnen verneemt zijn bij dit ongeluk twee der opvarenden van de gekantelde boot verdronken, en werd een derde zoo zwaar gekneusd, dat zijn leven er waarschijnlijk mee gemoeid zal zijn. Gistermiddag te halftwee is te Am sterdam brand uitgebroken in de timmermans werkplaats van Schut, in de Buiten-Oranjestraat. Onvoorzichtigheid met vuur moet daarvan de oor zaak zijn. Met behulp van twee brandspuiten mocht de bxandweer er spoedig in slagen den brand te blusschen. Te 's-Gravesande is Donderdag-avond de bliksem in den korenmolen geslagenhij ver brijzelde een der roeden en den staart, en richtte op verscheiden zolders vrij wat schade aan. In het woonhuis beneden ontstond brand, die echter nog tijdig werd gebluscht. In de gemeente Stavenisse werd dezer dagen tijdens de kermis een rnan dood gevonden. Verscheiden kenteekenen doen aan eene misdaad denken. De justitie doet onderzoek. 5fDe politie uit Genxert heeft te Eind- ixoven gevankelijk binnengebracht P. Langeveld uit Erp, die 29 Juni te Gemert zekeren H. Stukstette met een glas zoodanig tegen het hoofd heeft geslagen, dat het glas in stukken sprong. De wonde, daardoor toegebracht, was zoo ge vaarlijk, dat de dokter, die aanstonds geroepen werd, verklaarde, dat de lijder niet vervoerd mocht worden naar zijne woning. De verwonding ge schiedde op de openbare straat, even buiten de herberg, die zij kort te voren beiden verlaten hadden. Rechtzaken. Gisterochtend deed de ai-rond.-rechtbank in Den Haag uitspraak in de zaak tegen Jhr. S., beschul digd den schoenmaker Lavino, die om betaling eener rekening kwam vragen, slagen te hebben toegebracht. Het O. M. had gerequireerd schuldig verklaring en veroordeeling tot 15 dagen eenzame opsluiting en f 50 boete. De rechtbank vereenigde zich roet dat requisitoir en veroordeelde Jhr. S. tot genoemde straf. BUITENLAND. Frankrij k. De parlementaire commissie, belast met het nazien der ï-ekeningen van 1869, heeft den baron Decazes gehoord over het verschil, dat in de offxcieele opgaven van het keizerrijk oxxxtrent de sterkte des legei's bestond. Terwijl men toch in het proces-verbaal van den uitslag van het plebis ciet in 1870 vermeld vindt dat er 337,000 man onder de wapens waren, heeft de regeering op de begrooting gelden aangevraagd voor 425,000 man in actieven dienst, en de gelden daarvoor zijn door het wetgevend lichaam toegestaan. De baron Decazes heeft verklaard, dat hij in zijne nasporingen twee besluiten van 1862 en 1868 gevonden had, waarbij de minister van ooilog gemachtigd werd om de soldij, op de begrooting uitgetrokken voor militairen, die met verlof naar huis werden gezonden, te gebruiken tot verbe tering van den toestand der in dienst gebleven soldaten. De commissie, deze opheldering onvol doende achtende, heeft besloten den intendant Guillot, directeur van de comptabiliteit bij het ministerie van oorlog, te hooren. Zooals rnen zich herinneren zal moet men onlangs ontdekt hebben dat het keizerrijk in 1870 eene som van 90 millioen aan de openbare kas heeft onttrokken het onderzoek der commissie nu staat met deze zaak in verband. De Commissie voor de wet op de vrijheid van hooger onderwijs heeft besloten, bij de beraad slaging over de derde lezing dier voordracht voor te stellen, de daarin gebrachte bepaling te schrap pen, volgens welke de diocesen, die in het bezit zijn van vrije hoogescholen, rechtspersoonlijkheid zullen bekomen. Duitschlaiid. Blijkens een telegraphisch bericht uit Munchen aan de Duitsche bladen zijn niet alle geestelijken in het aartbisdom Munchen het met hun aarts bisschop eens omtrent zijne houding ten opzichte der verkiezingen voor den Beierschen landdag. Hij heeft namelijk een herderlijken brief uitge vaardigd, waarin hij aandringt op de verkiezing van mannen, die hun geloof in woord en daad aan den dag leggenmannen, bedeeld rnet den noodigen moed en trouw, om onder alle wissel valligheden op te komen voor troon, vaderland, godsdienst, kerk, wet en openbare orde. Tevens heeft hij aan de geestelijkheid van zijn aartsbisdom gelast, dat stuk zonder eenige bijvoeging cf toe lichting op den kansel voor te lezen. Volgens de Siidd. Presse hadden eenige geestelijken bij hem vooraf een eerbiedig, maar dringend verzoek om intrekking van den brief ingediend. Groot-Britarxniê. Bij koningin Victoria is een verzoekschrift inge komen, onderteekend door meer dan 140,000 personen, onder welke 24 pairs en parlements leden. Daarbij wordt protest ingediend tegen de vooi'gestelde invoering van zekere ritualistische praktijken bij den dienst der Anglicaansche kerk 't dragen namelijk van een bijzonder gewaad door den geestelijke bij 't bedienen van 't heilig avondmaal, en 't wenden van 't gelaat oostwaarts, bij diezelfde gelegenheid. De onderteekenaars van 't verzoekschrift achten deze voorgestelde nieuwig heden gevaarlijk voor de Britsche staatskerk, en smeeken de koningin er hare goedkeuring aan te weigeren. Tennyson's pas verschenen drama „Queen Mary" zal in 't Lyceum-theater ten tooneele worden gevoerd. Spanje. De Oostenrijksche gezant heeft aan den koning het grootkruis van de orde van den heiligen Stepha- nus overhandigd. Uit St.-Sebastiaan wordt van 1 Juli gemeld: De forten van Alza, Ametzagana en Arramendi hebben de batterijen der Caxdisten van San-Marcos gedemonteerd. De Carlislen werpen van tijd tot tijd lichte projectielen op Passages en Renteria. Zij werpen te Santiagamendi hatterijen, gemon teerd met groote stukken, op, met het doel Hernani te beschieten. Generaal Blanco wacht vex-sterkingen af orn San-Marcos aan te vallen. Volgens de Gaceta zijn de steden en dorpen Santa-Barbara, Villatuerta, Estella, Cirauqui, Ma- neru en Artazu in Navarra door de regeerings- troepen hevig beschoten. Estella werd gebombar deerd met kanonnen van 16 centimeter. Van Carlistischen oorsprong is de volgende dépêche uit HendayeDe vijand heeft den 30sten Juni uit Hernani een uitval gedaan en de hoogte van Montevideo aangevallen. Hij is met vrij groote verliezen teruggeslagen. De Alphonsistische troe pen van Castilië, sterk 14,000 man, zijn opge steld tussclxen Miranda en La Puebla; onze troe pen staan daartegenover en versperren den doortocht naar Vitoria. De artillerie heeft op de linie van Alava eenige guerillas van den vijand uiteengedreven. Eene kolonne van 8000 Alphon- sisten, uit Lerin naar Allo gaande, is op Navarra teruggeworpen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Donderdag zijn de verkiezingen voor den rijks dag begonnen. In vier kiesdistricten der hoofdstad werden de liberale candidaten gekozen, onder

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2