LEIDSCH DAGBLAD N°. 4721. A0. 1875. Maandag 5 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 3 Juli. (HfAanst. Dinsdag zullen de jaarlijksche overgangs examens van de leerlingen der Hoogere Burger school in het gebouw op de Pieterskerkgracht een aanvang nemen. In het belang dergenen, die daarbij mochten wenschen tegenwoordig te zijn, daar ze in het openbaar gehouden worden, deelen we hier de regeling mede: '^Dinsdag 6 Juli. Aardrijkskunde, 1ste klasse, te 9 uren. Cijfer- en stelkunde, 1ste kl. te halftien. Aardrijkskunde, 2de kl. te 10 uren. Engelsche taal, 2de kl. te halfelf. Geschiedenis, 2de kl. te 11 uren. Engelsche taal, 4de kl. te halftwaalf. Mechanica, 4de kl. te 1 uur. Aardrijkskunde, 4de kl. te halftwee. Staatsinrichting 4de kl. te 2 uren. Aardrijkskunde, 3de kl. te halfdrie. Geschiedenis, 3de kl. te 3 uren. Staatsinrichting, 3de kl. te halfvier. Woensdag 7 Juli. Fransche laai 1ste kl., te 9 uren. Engelsche taal 1ste kl., te 9 uren 45 m. Natuurlijke historie 1ste kl., te 10 uren 15 m. Fransche taal 3de kl. te 10 uren 45 m. Hoogduitsche taal 3de kl. te halftwaalf. Meetkunde 3de kl., te 1 uur. Engelsche taal 3de kl., te half twee. Cijfer- en stelkunde 3de kl., te 2 uren. Meet kunde 2de kl., te halfdrie. Natuurlyke.historie 4de kl., te 3 uren. Natuurkunde 4de kl., te halfvier. Donderdag 8 Juli. Nederlandsche taal, 1ste kl. i te 9 uren. Geschiedenis, 1ste kl. te halftien. Hoogduitsche taal, 1ste kl. te tien uren. Schei kunde, 4de kl. te halfelf. Nederlandsche taal, 4de kl. te 11 uren. Staathuishoudkunde, 4de kl. te halftwaalf. Fransche taal, 2de kl. te halftwee. Hoogduitsche taal, 2de kl. te 2 uren. Nederlandsche taal, 2de kl. te halfdrie. Fransche taal, 4de kl. te 3 uren. Hoogduitsche taal, 4de kl. te halfvier. Vrijdag 9 Juli. Natuurlijke historie, 3de kl. te I 9 uren. Nederlandsche taal, 3de kl. te halftien. j Natuurkunde, 3de kl. te tien uren. Natuurlijke historie, 2de kl. te halfelf. Cijfer- en stelkunde, 2de kl. te 11 uren. Wiskunde, 4de kl. te halftwaalf. De teekeningen der leerlingen zullen gedurende 'J de overgangsexamens ter bezichtiging liggen. Gisteren is aan de hoogeschool alhier be- I vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de I lieer H. D. Benjamins, geb. te Paramaribo, met I acad. proefschriftgeschiedenis van de histologie der villi intestinalesheden zijn bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heeren: S. K. Huls- hoff, geb. te Leeuwarden, met acad. proefschrift het ooglijden in het Heilige-Geest Weeshuis te Leiden, en D. Bakker, geb. te Lambertschaag, met acad. proefschrift: bijdrage tot de behande- I ling van typhus met koude baden. Op de tentoonstelling van bloemen enz. te Rotterdam, die heden geopend is, zijn door de jury o. a. onderscheidingen toegekend aanJ. v. Leeuwen alhier, 2de pr. z. m. en f 15 voor een H met rozen geschikt tafel-bloemstuk, 3de pr. br. ra. voor eene verzameling van sierplanten, 1ste pr. lz. m. en f 10 voor dracaena's, 1ste pr. z. m. voor yucca's, 2de pr. br. m. voor anthurium scherze- rianum, 1ste pr. z. m. voor oranjeboompjes, 1ste pr. z. m. voor enkelbloemige pelargonium zonale, 2de pr. br. m. voor dubbelbl. id., 1ste pr. g. m. voor een mozaïekperk van bladplanten, geschikt voor de open lucht, z. m. voor bontbladerige warme kas- I planten; H. Beekman te Oegstgeest, 1ste pr. z. m. voor 50 versch. afgesneden rozen, lsle pr. z. m. voor fuchsia's; Joh. Van Leeuwen le Sassenheim, 2de I pr. br. m. voor 50 versch. afgesn. rozen; H. Van Nes, firma K. Van Nes en Zonen, te Boskoop, br. m. als bestuursprijs voor 50, 2de pr. get. voor 25 versch. afgesn. rozen, 2de pr. br. m. voor aardbeziën, in Boskoop gewonnen, 2de pr. z. m. en f 10 voor coniferen, 1ste pr. z. m. voor coni feren na 1865 in den handel gebracht; W. C. Boer te Boskoop, 3de pr. br. m. voor de grootste verzameling van aardbeziën, 2de pr. get. voor eene verz. van id., 12 versch., 1ste pr. z. m. voor eene verz. van id., in Boskoop gewonnen, 1ste pr. get. voor maandbloeiers (aardb.)C. Frets te Boskoop, 3de pr. z. m. voor coniferen. De soirée musicale, gisteravond op Zomerzorg door Pflagings concert- en operettengezelschap gegeven, werd door een zeer talrijk publiek bijge woond. Het programma bood veel afwisseling aan en menig nummer er van werd herhaaldelijk toe gejuicht. De comique scènes, waarvan wij o. a. slechts de „Fête a la Représentation de Robert le Diable" en de „ckansonnette comique de M. Debruil" noemen, wekten vooral den lachlust der aanwezigen op. Het Ballet Divertissement vond ook veel bijval. In de operette „Le Violoneux", dat vlug werd afgespeeld, vervulde de heer Maugé zijn rol als Père Mathieu op een uitmuntende wijze, en werd door de beide anderen goed bijgestaan. Jammer is het dat het gezelschap zoozeer aan den tijd verbonden en daardoor niet in de gele genheid is het programma met wat meer gemak af le spelen; het genoegen van den avond zou er zeker hij winnen. Evenwel willen wij hopen dat het gezelschap het niet bij deze enkele uitvoering zal laten, maar ons spoedig weer eens zal komen bezoeken. Omtrent de Victoria regia in den Acade- mietuin alhier wordt door den heer H. Witte in No. 27 van het weekblad „Sieboldia" het volgende medegedeeld „De zaden (ik had die, daar in den vorigen zomer hier geen rijpe zaden gewonnen waren, aan de vriendelijkheid van den heer Van Hulle, te Gent, te danken) werden gezaaid den 18den Januari 11. en kiemden reeds zeer spoedig, zoodat den 14den April een paar planten, welker blade ren toen circa 2 Decimeter doorsnede hadden, in het midden van het groole bassm konden worden geplaatst. Dat de groei daardoor weinig gestremd werd, blijkt hieruit, dat reeds op den lsten Mei het grootste blad 0.38 Meter diameter had. Van toen af ging de ontwikkeling geregeld en snel voort, zooals de volgende opgaven doen zien Op 15 Mei hadden de grootste bladeren een diam. van 0.69 Meter, den 22slen 0.94, den 29sten 1.04, den 5den Juni 1.20, den 12den 1.29, den 19den 1.42, den 26slen 1.64 Meier. De naar boven gerichte rand was toen 0.07 Meter hoog, terwyl thans (2 Juli) de doorsnede van het grootste blad 1.76 Meter bedraagt en de rand Ö.075 Meter hoog is. De ontwikkeling laat derhalve dit jaar niets te wenschen over, en is zelfs zóó krachtig, dat het niet twijfelachtig is, of deze prachtige plant zal zich binnenkort nog veel grootscher voordoen, dan tot dusver alhier het geval was. In den toe stand waarin ze zich nu bevindt, dwingt ze reeds ieders bewondering af. Naar het zich laat aanzien, zullen de knoppen spoedig verschijnen en zal ze denkelijk binnen weinige dagen in bloei zijn. Wij lieten thans twee planten in het bassin, ofschoon ééne plant, blijkens vroegere ondervin ding, meer dan toereikend is om dat te vullen. Door dezen maatregel hopen wij echter in de gelegenheid te zijn, de bloemen wederkeerig met elkanders stuifmeel te bevruchten, daar het ver moeden, herhaaldelijk uitgesproken, dat deze plant in de Europeesche tuinen door zelf bevruchting (wel is waar hier niet letterlijk op te vatten daar elke bloem kunstmatig bevrucht moet worden, 't welk dan toch steeds met eigen stuifmeel ge schiedt) zou verzwakken, niet ongegrond schijnt te zijn. 't Is misschien niet ondienstig hierbij'te voegen, dat de Academietuin om dezen tijd dagelijks, van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uren, voor iedereen (behalve kinderen zonder geleide) kosteloos toegankelijk is; 's Zondags van 9 tot 7 uren." Aan het verslag van de te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Ned. Rijnspoorweg maatschappij ontleenen wij nog het volgende Voor de aansluiting te Rotterdam aan den Hollandschen en den staatsspoorweg was alles voorbereid, maar het ter uitvoering gereed liggend plan werd door eene wijziging, welke de Tweede Kamer er in bracht, onbruikbaar gemaakt. Dit leidde tot nadere onderhandelingen, waarbij de vraag ter sprake kwam, in hoever het met het algemeen belang kon strooken, de Maatsch. te ontheffen van hare verplichting van die aansluiting, die veel van haar belang had verloren. In verband hier mede kwam de spoorweg LeidenWoerden ter sprake en het resultaat der onderhandelingen was, dat zoo de Alg. Verg. haar goedkeuring hechtte aan te dezer zake aan te bieden besluiten, die Maatschappij zal worden ontheven van hare verplichting tot aansluiting te Rotterdam, doch vrij zal blijven om (mits zich binnen een zekeren tijd daaromtrent verklarende, en alsdan binnen 3 jaar daaraan gevolg gevende) uit eigen beweging daartoe over te gaan. Zoolang dit niet is geschied blijft zij belast met het kosteloos brievenvervoer volgens bestaand contract; daartegenover stelde de Maatschappij zich jegens de regeering aansprake lijk, dat de spoorweg LeidenWoerden vóór of uiterlijk op 1 Juni 1878 gereed korne en onmid dellijk daarna in exploitatie worde gebracht. In de overeenkomst met de concessionarissen voor die lijn moeten nu wijzigingen goedgekeurd wor den, ten doel hebbende deelneming in de onder neming te bevorderen, door het gegarandeerd bedrag der netto inkomsten per kilom. van f 3000 tot 4220 te verhoogen of van 3 pCt. tot 4*/i pGt. van 't kapitaal van 3 millioen. Ook zou machtiging moeten verleend worden, om, zoo des niettemin de 3 millioen niet ten volle geplaatst worden, het resteerend bedrag voor rekening der Maatschappij te nemen. Zooals gisteren gemeld is, werd deze overeen komst met algemeene stemmen goedgekeurd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6274 vol wassen personen en van 1324 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- z i g t zij n gedurende deze week 2328 baden genomen. Heden werd ons het pholographisch portret van den bekenden Jakob Doom uit Naarden ver toond. De knaap is flink opgegroeid en zijn voor komen maakt een aangenamen indruk, terwijl een door hem net en duidelijk geschreven versje blij ken geeft van den dienst die hem zijn kunsthand bewijst. Het luidt als volgt: 'k Heb met mijn kunsthand dit geschreven Voor U, die mij hebt welgedaan! God moge ook U Zijn zegen geven Op uwe verdere Levensbaan! Door de afdeeling der Hollandsche Maat- schappij van landbouw „Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg" is met algemeene stemmen als candi- daat aanbevolen voor het lidmaatschap van het

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1