LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4720. Zaterdag A°. 1875. 3 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 2 Juli. De brieven, naar Ned.-Indié te verzenden per stoomschip Torringtondienen op 3 Juli ten post- kantore alhier bezorgd te zijn te 5 uren 's avonds, drukwerken en monsters te 12.15 's middags. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. G. Boerlage, geb. te Uithoorn, met acad. proef schrift Bijdrage tot de kennis der houtanatomie. De heer R. Dijkstra, docent aan het gym nasium alhier, is benoemd tot leeraar in de Neder- landsche en Hoogduitsche taal aan de hoogere bur gerschool met driejarigen cursus te Rotterdam. Z. M. heeft, op hun verzoek, ingetrokken de benoeming van J. Polak, apolh. te Amsterdam, tot lid en secretaris en van Dr. J. P. Th. van der Lilh, hoogl. te Utrecht, Dr. A. F. Bauduin, lste off.-van-gez. 2de kl. in Den Haag, en Dr. H. Herz, hoogl. te Amsterdam, tot leden der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van de geneesk. examens, vermeld in art. 3 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad n°. 97); en benoemd: tot lid en secretaris dier commissie, M. R. Timmerman, offic.-van-gez. lste kl. te Amsterdam, thans plaatsverv. lid; tot leden: P. J. Haaxman, apotlv. te Rotterdam, thans plaats verv. lid; Dr. D. Doyer en Dr. G. D. L. Huet, hoogl. te Leiden; tot plaatsverv. leden: J. D. Sachse, officier-van-gezondheid hij de zeemacht te Amster dam, en W. Stoeder, apoth. aldaar. De Leidsche correspondent van De Standaard zond gisteren aan dat blad het volgende bericht „Uit de leerlingen der hoogere burgerschool heeft de leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan die inrichting een gezelschap Fransche tooneelislen gevormd, dat aanstaanden Zaterdag-avond in den stads-schouwburg twee tooneelstukjes zal opvoeren, afgewisseld door pianomuziek, voor het publiek toegankelijk tegen betaling van 50 cents entrée." De correspondent roept daarbij uit: Inderdaad, onze hoogere burgerscholen gaan vooruit Wij kunnen hem verzekeren dat deze vooruit gang niet de h. b. s. maar het gymnasium betreft, en dat alleen zij, die een invitatiekaart ontvangen, toegang tot de voorstelling hebben. Op de algemeene vergadering van aandeel houders in de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij zijn, behalve heFreeds gemelde, nog met algemeene stemmen goedgekeurd de overeenkomsten betref fende: 1°. hel gemeenschappelijk station te Arnhem, met kosteloozen afstand van eenig terrein voor uitbreiding van dit station en aanleg van den spoorweg ArnhemNijmegen, en het gemeen schappelijk gebruik der Staatsspoorwegwerken te Amsterdam, hiertoe met den Rijnspoorweg in verband te brengen; 2°. de aansluiting te Rot terdam in verband met den spoorweg Leiden Woerden. Vervolgens werd, mede met acclamatie, de directie gemachtigda. om de bestaande over eenkomst met de lih. J. P. de Bordes en Mr. L. A. J. W. baron Sloet, aan wie destijds voor- loopige concessie was verleend voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Leiden naar Woerden, in dier voege te wijzigen, dat de gewaar borgde opbrengst worde verhoogd, en b. tot deel neming in het maatschappelijk kapitaal der op te richten Maatschappij voor den aanleg van den spoorweg LeidenWoerden, voor zoover bij nadere gelegenheid tot inschrijving deze niet door anderen i moge zijn volteekend. Op de eerste algemeene vergadering van het landhuishoudkundig congres te Heerenveen werd o. a. door den heer Groeneveld rapport uit gebracht over de George Ville-mest. Het rapport strekt om aan te loonen dat er nog niet genoeg gegevens zijn om tot eene gevolgtrekking over de waarde of onwaarde er van in staat te stellen, zoodat de commissie voorstelde haar nog een jaar werkzaam te laten, doch met toevoeging van twee leden, waartoe zij voordroeg Dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden, en J. Van Renesse, leeraar aan de burgerschool te Wageningen. Dit voorstel werd aangenomen. De leden der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst vergaderden Woensdag-avond te Amsterdam in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt, welke met verschillende bouwkundige teekeningen versierd was. Uit het door den secre taris voorgelezen verslag over 1874 bleek o. a. dat het ledental der Maatschappij met 49 ver minderd was en op 1 Mei dezes jaars bedroeg 969dat de commissie voor de kunstgeschiedenis ontbonden werd, ten gevolge van de instelling eener commissie van rijksadviseurs, en dat de afdeelingen Rotterdam, Arnhem, Zwolle, Schagen, Den Haag, Leiden, Delft en Amsterdam over 't algemeen zich in een goeden financieelen toe stand mogen verheugen. Tot honoraire leden der Maatschappij werden benoemd de heeren Schadd en Dens, te Antwerpen Adler, Lucal, Persius en Gropius te Berlijn; Bohnstedt, te Stuttgart; Da- vioud, Questel en Sidyl, te Parijs; en Gannissié, te Rijsel. De rekening der Maatsck., rnet een voordeelig saldo sluitende, werd goedgekeurd, en tot bestuurders werden herbenoemd de heeren N. W. Nachenius en J. G. Van Niftrik. De door de Maatschappij uitgeschreven prijsvragen zijn be antwoord, en de daarvoor uitgeloofde prijzen, 3 in getal, werden behaald door en uitgereikt aan de heeren A. J. Van Beek, H. L. Boersraa en Glercq de R.eus. Tot volgende plaats voor alge meene bijeenkomst werd Zwolle aangewezen. Te rekenen van 1 Juli is het maximum bedrag voor postwissels uit Nederland naar Duitsch- land verhoogd tot 300 mark, en voor postwissels uit Duitschland naar Nederland tot 175 gulden. Het recht van den afzender in Nederland te heffen bedraagta. voor 75 mark of daar beneden, 25 cent; b. boven 75 mark tot en met 150 mark, 50 cent; c. boven 150 mark tot en met 300 mark, 75 cent. Postwissels naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika kunnen, evenals tot dusver, tot geen hooger bedrag dan van 49 dollar 70 cent of 210 mark, en naar Gonstantinopel tot geen hooger bedrag dan van 8 Turksche ponden of 150 mark, worden verzonden. Het recht op deze wissels te heffen blijft mede onveranderd. In de postwissels voor Beieren en Wurtemberg, welke tot dusver in Zuid-Duitsche guldens werden opgemaakt, is van bovengemeld tijdstip af het bedrag in de markmunt te vermelden. De voor deze wissels bestaande afzonderlijke formulieren worden mitsdien afgeschaft, en, in de plaats daar van, van de formulieren voor de verzending naar het overige gedeelte van Duitschland gebruik ge maakt. Het port voor de berichten van ontvang, wegens aangeteekende postwissels naar België, is van 10 op 5 cent wordt verminderd. Bij het Duitsche postwezen is bepaald, dat de Nederlandsche gulden voortaan zal worden berekend tegen 1,75 mark. In het Staatsblad n°. 121 is opgenomen het kon. besluit van 17 Juni 1875, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en België op 21 Mei jl. in Den Haag gesloten postconventie. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar het Nieuwediep, is den 30sten Juni des ochtends Gibral tar gepasseerd; de Koning der Nederlanden, van het Nieuwediep naar Batavia, is den 29sten Juni des avonds te 8uez aangekomen en den volgenden dag van daar vertrokken; de Rotterdam is 29 Juni te New-York aangekomen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer W. A. Van der Star, van Amsterdam. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft bevorderd tot arts de heeren: G. J. H. Turnée Jr., milit. studenten cand.-arts, en F. Persant Snoep, stedelijk en platte lands-heelmeester. Aan den bode bij het departement van marine, Ph. J. Beneker, viel gisteren het voor recht ten deel gedachtenis te mogen vieren van 40-jarigen ijverigen en trouwen dienst. De officieren, ambtenaren en zijne collega's bij het departement, die er prijs op stelden dien dag voor Beneker tot een waren feestdag te maken, hadden zich ver- eenigd tot de aanbieding van een geschenk, bestaande in een prachtige marmeren pendule, waarboven een sierlijke bronzen groep prijkt. De vergadering, Woénsdag-avond te Amster dam gehouden door belanghebbenden bij den windhandel in dividenden der N. H. M., heeft tot dit resultaat geleid, dat alle commissionairs zich bereid hebben verklaard hunne verplichtingen na te komen. Staande de vergadering werden door sommige commissionairs, waaronder ook de heer Van H., die des middags ter Beurze niet geduld werd, belangrijke sommen hij de rescontranlen gedeponeerd. Sedert Maandag is eene rechtslreeksche telegraphische verbinding tot stand gekomen tus schen de Amsterdamsche en Rotterdamsche Beur zen. De berichten van Beurs tot Beurs worden in 2, 3 a 4 minuten overgeseind. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken had gisteren de aanbesteding plaats van het houwen van een buitensluishoofd met schutkolk aan de marinesluis te Vlissingen, het verruimen van een gedeelte der marinehaven en eenige daartoe behoorende werken. Hiervoor waren negen biljetten ingekomen. Het minst was ingeschreven door de heeren J. C. Van Hattem Az., te Sliedrecht, en H. G. de Wild, te Milligen, voor ƒ917.000. Aan het corps ingenieurs van den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-lndiê, hetwelk volgens de bij Zr. Ms. besluit van 22 Aug. 1873 vastgestelde organisatie behoort te bestaan uit: 5 hoofding. lste kl., ieder opeen tractement van 14,400 'sjaars; 5 hoofdingen. 2de kl., ƒ12000; 15 ingen. lste kl. 9000; 25 ingen. 2de kl., ƒ6000; 15 ingen. 3de kl., 4200; 10 adsp.-ingenieurs ƒ3000; terwijl drie der hoofdingenieurs van de lste of 2de kl., aan gewezen om dienst te doen als inspecteurs, als zoodanig vaste reiskosten tot een bedrag van 300 .'s maands ieder genieten, ontbreken thans de 10 adsp.-ingenieurs, die in de formatie begrepen zijn. Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in het bezit van het diploma van civiel ingenieur, die op gunstige voorwaarden voor die vacante betrekkingen in aanmerking wenschen te komen,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1