en wel zóó erg, dat het niet gaan kon en per rijtuig naar huis moest vervoerd worden. De Amst. Ct. meldt, dat eenige in den Zandhoek te Amsterdam wonende personen onder verdenking liggen van medeplichtig te zijn ge weest aan den diefstal, die in den nacht van 15 op 16 Mei jl. bij den heer Piek te Oudshoorn is gepleegd. Bij een houtvlotter in den Zandhoek, zoo zegt men, is een haak gevonden, die den dag na den diefstal op de werf van de heeren Piek is vermist. Dat eenvoudig instrument zou o. a. aanleiding hebben gegeven tot het bezoek van de politie aan Hein Schut, in de Palmstraat. Vernomen hebbende wat er gaande was, moet deze man tot zijn huishoudster gezegd hebben „Daar heb je 't al, 'k wou dat ik nu maar dood was," en hij heeft dan ook Donderdag-middag zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Deze zelfmoord geschiedde achter een schutting, op dat gedeelte van de Prinsengracht, hetwelk uitloopt op de gracht van den Stads-timmertuin. Het lijk is naar de Ooster-begraafplaats gebracht en later aldaar begraven. Er moeten reeds verschillende arrestatiën gedaan zijn. Gisterochtend heeft te Amsterdam een jongen van de goederen, welke in de woning van de wed. Salm aan de Martelaarsgracht wer den gebracht, een mandje ontvreemd, waarin zich ongeveer /'1300 aan geldswaarde bevond. Sedert 23 dezer zijn uit Harderwijk niet minder dan 12 koloniale militairen (meest allen Franschen) gedeserteerd. Eerst zijn er door den jachtopziener te Nunspeet drie aangehouden, daarna gisteren vier door de Zwolsche politie, ter wijl er wederom vijf op den loop zijn. De politie is alom druk in de weer om hen op te sporen. Voor eiken deserteur wordt bij aanhouding drie gulden premie uitbetaald. Te 's-Herlogenbosch is een militair in hechtenis genomen, die, terwijl hij kamerwacht had, zich schuldig heeft gemaakt aan het weg nemen van een bankbiljet van f 60, dat de serg.- majoor bij vergissing had laten liggen. Hij had het biljet verborgen op zekere plaats in de kazerne, voor zulke kostbare voorwerpen allerminst bestemd. Op de tentoonstelling, die 12 Juli te Breda geopend wordt, zal te bezichtigen zijn een afslaand tafeltje met zwarten voet en waarvan het blad, op notenboomhout met zwarten rand, de welgelijkende beeltenis te zien geeft van luite nant-generaal Van Swieten, te paard gezeten. Deze beeltenis is geheel van ivoor, in verschillende kleu ren vervaardigd en in de kleinste bijzonderheden keurig afgewerkt. De vervaardiger, de heer Camp- huys, schrijnwerkersbaas bij de werkplaats der staatsspoorwegen te Tilburg, heeft het in zijne vrije uren bewerkt voor de tentoonstelling, die in het vorige jaar in Den Haag zou worden gehouden maar niet is doorgegaan. Het is thans eigendom van Z. K. H. Prins Hendrik, die het welwillend voor den duur der tentoonstelling te Breda heeft afgestaan. Bechtzaken. Voor het kantongerecht te Zuidbroek zal Don derdag de volgende zaak aanhangig worden ge maakt. Een landbouwer heeft den tolmeester bij het Middenste-verlaat te Wildervank aangesproken tot teruggave van vijf centen voor betaalde tol, op grond dat hij ingeland is van het water schap „het Wildervankster participanten-verlaat" en alle ingelanden zijn vrijgesteld van tol. Dezen grond ontkent de tolmeester niet, maar hij houdt zich stipt aan de letter van het tarief, waarbij de vrijdom is verleend. Volgens het tarief nl. zijn vrij van tolde paarden en rijtuigen van het Kon. Huis, die van Prinsen en Prinsessen van het Kon. Huis, Kon. maréchaussée, renboden des Konings etc. Vervolgens „alle ingelanden van het water schap voornoemd." Door deze bepaling meenen de ingelanden nu, dat zij zonder vijf of tien cent te betalen, met paarden of vee den tolboom kun nen passeeren. Maar de tolmeester vat de zaak anders op, en beweert dat wel de ingelanden, maar niet hun beesten vrijgesteld zijn. Ter terechtzitting der arrond.-rechtbank waren gisteren ter verantwoording geroepen twee beambten der nachtpolitie in Den Haag, beklaagd van eenvoudigen diefstal. Hun was hoofdzakelijk ■opgedragen, toezicht te houden op de steenkolen, welke voor de gasfabriek worden bewaard op een afgesloten terrein nabij de aschstaal. In de maand Mei jl. kwam der politie ter oore dat baggerlieden van tijd tot tijd nogal vrij belangrijke hoeveelheden steenkolen thuis brachten, doch een onderzoek daar omtrent ingesteld had niet het gewenscht gevolg. Dit was echter wel het geval toen de politie huis zoeking deed bij de wakers. In den kelder of op den zolder werden partijen gaskolen verborgen ge vonden en in beslag genomen. De verdachte per sonen beweerden niet aan diefstal schuldig te zijn, daar zij van den meesterknecht der fabriek verlof gekregen hadden van een afgezonderde partij het beste te mogen uitzoeken en medenemen. Dit werd echter door bedoelde personen pertinent tegenge sproken en de deskundigen, de heeren Rutten en Happel, die de steenkolen onderzochten, consta teerden dat slechts '/50 gedeelte steen zich in de kolen bevond en oordeelden ze dus alleszins bruik baar voor de gasfabriek. In deze zaak werd het O. M. waargenomen door den subst.-ofGcier Mr. Roest. Naar zijne meening moesten, ofschoon er aanwezig waren, de verzachtende omstandigheden niet in te ruime mate worden aangemerkt. Hij eischte met het oog op de geringe waarde van het gestolene bij den een was voor eene waarde van f 5, bij den ander van f 1.50 gevonden veroordeeling tot gevangenisstraf van drie maanden. Morgenmiddag uitspraak. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie voor de organieke wetten, die, gelijk men weet, zich in beginsel heeft verklaard voor het systeem der tegenwoordige kiesdistricten, maar zich heeft voorbehouden voor de sterk bevolkte departementen eene uilzondering te maken, heeft thans omtrent dat punt eene beslissing genomen. Zij heeft zich namelijk met 17 stemmen tegen 9 vereenigd met een voorstel van Ernest Picard, volgens hetwelk die departementen in meer dan één kiesdistrict zullen gesplitst worden, welke negen of meer afgevaardigden naar de Kamer zenden. Indien de Kamer dit voorstel goedkeurt, dan zullen er slechts zes departementen zijn, die rneer dan één kiesdistrict vormen. De commissie heeft voorts de bepaling van de kieswet van 1849 overgenomen, volgens welke een kiezer, die zes maanden gevestigd is in eene gemeente, aldaar het kiesrecht kan uitoefenen. Sommige dagbladen schatten, dat er minstens 2000 personen door de overstrooming in het zuiden des lands zijn omgekomen. Alleen te Tou louse moet het aantal dooden wel 1000 zijn. Elk uur ontdekt men bij het wegruimen van de puin- hoopen of bij het vallen van het water nieuwe lijken. De gezamenlijke schade in de overstroomde districten wordt voorshands op 200 millioen begroot; te Toulouse alleen op 100 millioen. De gemeen teraad te Toulouse heeft eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de bezetting dier stad bij de overslrooming zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens de gemeente. De raad heeft voorts besloten, door een marmeren steen de herinnering aan de groote diensten, door het leger bij die ramp bewezen, levendig te houden. Op dien steen zullen de namen der burgers en soldaten, die bij hunne pogingen tot redding omgekomen zijn, gegrift worden. Duitscïiland. De rijksregeering laat de noodige voorstellen gereed maken om het Duitsche strafwetboek aan te vullen met bepalingen in gelijken zin als bij de Belgische Kamer van afgevaardigden naar aan leiding van het incident-Duchesne zijn aangenomen. De Leipziger universiteit heeft den koning van Saksen de waardigheid van rector magnifi- centissimus opgedragen. Te Melz is een Lotharinger als Fransch spion gearresteerd. Per post was een brief ver zonden aan het adres van zekeren L., tijdelijk verblijf houdende te Maintz. Of die persoon zich nog niet aldaar bevond, dan wel of hij reeds ver trokken was, althans de brief kwam met het merk „onbestelbaar" te Melz en werd aldaar volgens de bestaande voorschriften na zekeren tijd geopend, om te zien wie de afzender was. Men vond in het couvert slechts een briefje van een Franschen politie-commissaris, die den bedoelden L. een honorarium van 250 franken verzekerde, omdat hij zich voorgoed te Metz wilde vestigen en hem geregeld bericht wilde geven omtrent den toestand en de bewegingen van aldaar aanwezige troepen, maar vooral omtrent de werkzaamheden voor de fortiGcaiién. "Wat de postdirectie toen met de politie heeft overlegd om L. op het spoor te komen, wordt niet gemeld, maar wel dat het zoo werd aangelegd, dat L. zelf naar een aan hem geadresseerden brief met geldswaarde kwam vra gen en toen in hechtenis is genomen en aan de justitie uitgeleverd. Grroot-Oritaniiiê. In het Lagerhuis heeft de heer Bourke gisteren verklaard, dat het gouvernement geen nadere informatiën kan geven omtrent den politieken toestand van Griekenland. Er hebben zich aldaar geen exceptioneele of abnormale omstandigheden voorgedaan; alleen eene aftreding en verandering van ministerie. Het Britsch gouvernement ziet geen enkele reden van ongerustheid. Lord Erling- ton heeft aangekondigd, dat hij Donderdag aan de regeering zal vragen, of de agenten van vreemde reeders te Londen, Liverpool, Leith, Newcastle en Cardiff protesteeren tegen hetgeen in art. 6 van het ontwerp betreffende de koopvaardijvaart voorkomt omtrent de nationaliteit der schepen. Er is gisteren in het kamp van Aldershot eene groote wapenschouwing gehouden over 20,000 man. De prins en prinses van Wallis, de sultan van Zanzibar en keizerin Eugenie waren er bij tegen woordig. Oostenr.-Hong. Monarchie. De keizer van Oostenrijk is gisterochtend te halfzeven te Eger aangekomen. Hij werd door den stadhouder en den commandant der troepen be groet. Aan het spoorwegstation wachtte de keizer op de komst van den czaar. Toen deze was gear riveerd, omarmden zij elkander hartelijk. Nadat de eerewacht door hen in oogenschouw was genomen, begaven zij zich in de wachtkamer en vertrokken te halftien in de richting van IComotau. De internationale graan- en zaadmarkt zal den 23sten en 24sten Augustus te Weenen plaats vinden. Er zal dan tevens in het gebouw, dat voor de algemeene tentoonstelling heeft gediend, eene tentoonstelling gehouden worden van werk tuigen voor brouwerijen, bakkerijen, stokerijen, enz., zoomede eene internationale expositie van graansoorten. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 29 Juni. Het budget zal eerstdaags openbaar gemaakt worden. Het betrek kelijk aanzienlijk tekort bedraagt vijf millioen. Het is ontstaan door den hongersnood in Azië, door de veeziekte en de overstroorningen, waardoor een gedeelte van den oogst vernield is. Er zal een permanente commissie ingesteld worden, orn te waken voor het behoud van het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven en voorts om door ge zonde staathuishoudkundige begrippen de middelen op te sporen voor de rnaterieele ontwikkeling des lands. Het bericht dat de regeering voornemens zou zijn de rente van de staatsschuld te reduceeren, wordt formeel tegengesproken. WASHINGTON, 29 Juni. De minister van Gnanciën heeft bevolen, dat er in de maand Juli een bedrag aan goud tot 5,000,000 dollars zal verkocht worden. De minister heeft geen inkoop van obligatiën bevolen. BODENBACH, 29 Juni. Prins George van Saksen heeft de keizers van Rusland en Oostenrijk alhier ontvangen. Na het diner en een allerhar telijkst afscheid is de keizer van Rusland naar Dresden en de keizer van Oostenrijk naar Budweis vertrokken. BORDEAUX, 28 Juni. Mac Mahon heeft Castel- sarrazin, Moissac en andere overstroomde streken bezocht en ondersteuningen uitgedeeld. De ontvangst was overal zeer hartelijk. De maarschalk is heden naar Tarbes vertrokken. Alle ontvangers der be lastingen zijn gemachtigd, om inschrijvingen voor de noodlijdenden aan te nemen. MADRID, 28 Juni. De Spaansche vloot heeft de havens Bormes en Mandaco, aan de Canta- brische kust, gebombardeerd. LONDEN, 29 Juni. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp op den arbeid in tweede, en dat op de amortisatie van schuld in derde lezing aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2