LEIDSCH DAGBLAD. A0. 4712. A0. 1875. Donderdag 24 Juni. STADS-BE RICHTEN. HET GEMEENTE-VERSLAG. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maaDdenf 1. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemcene Politieverordening, vastgesteld [en 16 October 1873 Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat bij gelegenheid van het feest, door de bargery het Sta- lentencorps aan te bieden, op het feestterrein de RuïüO, aanst. Donderdag den 24 Juni, de passage met rijtuig, tot het aanbrengen cn afhalen van bezoekers, niet anders mag geschieden lan'Jvan de zijde der Steenschuur O. Z., terwijl de rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting van de Raamstegen ^_dat gedurende dien avond, van 7 uren tot na den afloop der feestviering, het rijden lang3 het Rapenburg van de Nieuwsteeg iot de Steenschuur, en laDgs de Steenschuur IF. Z. verboden is. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 22 Jani 1875. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 21stcn dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele be lasting van wijk III, dienst 1875/6, en voor het patentrecht (schippers, kramers, tappers enz.) alsmede van wijk I en II, mede over dat dienstjaar; zijnde ieder verplicht zyn aanslag op den brj de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Laidsche Coarant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Juni 1875. li. Een minder boeiend onderwerp dan de weten- schappelijke onderzoekingen in het gemeente-archief, waarmee wij ons vorig artikel besloten, leveren de geldmiddelen op, maar het belang, dat wij allen daarbij hebben, verbiedt oris dat hoofdstuk met stilzwijgen voorbij te gaan. Reeds terstond valt ons het verschil in het oog tusschen de rekening en verantwoording over den dienst 1873, die in ontvangst 642850,15 en in uitgaaf ƒ629134,94 bedroeg en de begrooting voor 1874, beloopende in ontvangst en uitgaaf 497421,96. Juist geen bewijs van vooruitgang biedt de vergelijkende opgave van verschillende heffingen in beide genoemde jaren aan. Onder de 16 posten toch komen er zes voor, die in '74 minder opbrachten dan in '73, al is het verschil dan ook niet groot te noemen. Een der hoofd bronnen van vertier echter, de beestenmarkt, wijst, een vermeerdering aan en wel ƒ4268,80 tegen 3829,70 in '73. Dit gunstig verschijnsel laat zich gemakkelijk verklaren uit het cijfer, dat de op de wekelijksche beestenmarkten verhandelde waarde vertegenwoordigt, berekend naar de ge middelde prijzen over het geheele jaar, zijnde de hoogst belangrijke som van 6208362 of ruim ƒ370000 meer dan het vorige jaar. Het aantal verhandelde runderen bedroeg niet minder dan 19102, en wanneer men nu een paar bladzijden verder in het Verslag ziet, dat daarvan per Hol- landsche spoor werden vervoerd (dus aan- en af voer) slechts 7116 stuks, dan mag men met allen grond verwachten, dat de exploitatie der in aan leg zoo goed als verzekerde spoorweglij n Leiden Woerden vooral op den toenernenden bloei onzer beestenmarkt een hoogst gunstigen invloed zal uit oefenen. Immers uit de rijke Rijnstreek, die thans ook zonder spoorwegverbinding verreweg het groot ste aantal runderen bij ons aan de markt brengt, zal bij een verbeterde communicatie een nog veel grooter aantal runderen worden aangevoerd. Keeren wij tot de financiën terug, er bestaat alle reden voor. Onder de werkelijke ontvangsten in 1873 komt o. a. voor: Winsten (batig slot) uit ondernemingen van nijverheid, door de gemeente geëxploiteerd of waarin de gemeente aandeel heeft, en daarachter het respectabele cijfer van ƒ38440,90. Die post is niet gespecificeerd, en toch 't ware een zoo geringe moeite geweest hem in onder- deelen op te gevengasfabriek en nog eens gas fabriek, ziedaar de bron dier winst of wil men liever het misschien zachter klinkende, maar daar om niet minder onbillijke „balig slot". Ziedaar de waarheid, maar niet de geheele waarheid want verhoogen wij bovengenoemde som tot een halve ton gouds, dan eerst zullen wij ongeveer wellicht nog niet ten volle het cijfer der winst hebben aangegeven, dewijl in het Gemeente-verslag niet onder het „batig saldo" is gerekend wat de gemeente te weinig betaalt voor eigen gasver lichting ten koste van de overige gas verbruikers, met name de industrieelen, op wie die „winst" voor de gemeentekas 't meest drukt. Men ziet het, ook voor een Gemeente-verslag is toelichting soms niet overbodig. Wij weten 't wel, dat wij nog kort geleden een tweetal artikelen aan dat onderwerp wijdden, maar de onverbiddelijke vol harding, waarmee voor een niet onbelangrijk deel de gemeentekas wordt gevuld ten koste van de gasconsumenten, noopt ons elke gelegenheid aan te grijpen om met even regelmatigen aandrang een naar onze meening billijker exploitatie der gasfabriek te vragen. De aanhouder wint, en het „Carthaginem esse delendam" miste ook in den Romeinschen Senaat zijn uitwerking niet. Onder de uitgaven trekt vooral de verhoo ging die de kosten der brandweer ondergingen 17599,54 in '73 tegen 2053,08 in '72) de aandacht. Wij zien dan ook, dat op dat gebied verscheiden verbeteringen werden aangebracht de inventaris der stoombrandspuit werd uitgebreid, een waterreservoir met verwarmingstoestel en gasleiding aangebracht, ten einde de machine spoedig van warrn water te kunnen voorzien; een reddingstoestel aangeschaft benevens nieuwe slan gen (75 meter) en bonzeilen. Voor het lager onderwijs werd bijna 110000 uitgegeven, waarvan alleen aan jaarwedden, toe lagen enz. 61505,88 tegen 17625,78 voor middelbaar en 11750 voor hooger onderwijs (het gymnasium), nuttig bestede sommen onge twijfeld, maar waarvoor men dan ook het recht heeft rijke vruchten te verwachten. Het armwezen kwam der gemeente op 62708,29 te staan; het onderhoud van eigendommen en de kosten van openbare werken vorderden 234627,43, waar onder voor stralen, pleinen enz. 24080,75 en voor haveos, vaarten enz. 23636,10. De bijdrage aan het Rijk in de kosten van bet gebouw van het Academisch Ziekenhuis 125000) en de aanvulling van het reservefonds der stedelijke gas fabriek 30000) hadden natuurlijk grooten in vloed op het hooge cijfer der hoofdsom. Na al die Cnancieele beschouwingen is het een aangename verpoozing een oogenblik stil te staan bij hetgeen vermeld wordt aangaande het Museum van schilderijen en oudheden, dat thans geheel gereed en behoorlijk in orde gebracht is. Zooals onze lezers weten, is het volgens de den 17den Januari 1874 afgekondigde verordening van den Raad dagelijks toegankelijk van 10 tot 4 uren tegen betaling van 10 cents de persoon, terwijl des Zondags van 12 tot 4 uren vrije toegang wordt verleend. Onder die vrijgevige bepalingen kan en zal hel Museum ongetwijfeld aan zijn doel beantwoorden en veel nut stichten, vooral onder de minder ontwikkelde volksklasse. Dat het reeds aanvankelijk niet aan belangstellenden ontbreekt, bewijst het aantal betalende bezoekers van 1 Mei tot ultimo December 1874, zijnde 3300. Bij de aangebrachte verbeteringen, de ten geschenke of in bruikleen ontvangen of wel de aangekochte voor werpen stil te staan, gedoogt onze ruimte niet. Besluiten wij daarom met onze instemming te betuigen met het woord van hulde, den heer Wttewaal, die deze gemeente metterwoon heeft verlaten, in het Verslag gebracht voor alwat hij voor het Museum deed. LGIDES, 23 •Juni. Gisteren is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Ph. Castendijk, geb. te Haarlem, na verdediging van stellingen. De off.-v.-gez. 3de kl. F. Daniels, van het 4de reg. inf., is overgeplaatst bij het 1ste reg. inf. te Leeuwarden. De kapt. H. J. G. Furstner, van het 4de reg. inf., is overgeplaatst bij het 8ste reg. met bestemming voor het gedeelte te Doesburg; de kapt. M. L. L. Schell, van het O.-I. leger, wordt bij het 4de reg. inf. gedetacheerd en heiast met het commando over de 4de comp. van het depot te Gouda. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad werd omtrent het voorstel betrekkelijk de toewijzing van de inschrijvingen op de eerste serie der 4'/, pCt. rentende geld- leening van ƒ1,800,000 medegedeeld, dat totaal voor eene som van ƒ1,193,000 is ingeschreven. B. en Ws. waren van oordeel dat de serie kon worden gegund ad 95 pCt. en deden daartoe het voorstel. Bij de beraadslaging hierover maakten sommige leden bezwaar tegen het lage bedrag van den koers, met het oog op de volgende lee ningen en uithoofde van het feit dat in andere gemeenten, die in minder gunstige flnancieele omstandigheden verkeeren dan Den Haag, de koers op 100 slaat. Men gaf dus in overweging te gunnen tegen 96 pet. of wel in hei geheel niet, te meer daar in 1880 tot de aflossing wordt overgegaan en andere fondsen op een hoogeren koers staan. Een voorstel van den heer De Charro om niet te gunnen onder 96 pCt. en om de leening tot dat cijfer open te stellen werd, na bestrijding door den heer Polak en den Voorzitter, rnet 18 tegen 10 stemmen aangenomen. Naar aanleiding diar- van is de inschrijving opengesteld tot 28 dezer. H. M.^ de Koningin is gisterochtend per stoomschip Valk te Woolwich aangekomen. Zij reist incognito onder den naam van gravin Van Buren. Het stoomschip Thomas Sorby is 21 dezer te Batavia aangekomen; de Maas, van New-York naar Rotterdam, is gisteren Lezard gepasseeerd. Ter vervulling van de bestaande vacature van predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is opgemaakt het volgende drietal: Ds. C. J. Bryce, te 's-GravenhageDs. G. J. Van der Flier, le Delft; Ds. J. J. Van Toornenbergen, te Rotterdam. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den cand.-arts D. Koert. Voor het admissie-examen tot de lessen der hoogeschool te Groningen is geen enkel adspirant opgekomen. Het waarborgkapitaal van 500000 drie percents inschrijving op het Grootboek, dat bijeen moest worden gebracht om te kunnen aanvaarden de som van 1,800,000, door den Raad van Amsterdam in 1874 bestemd voor den bouw van arbeiderswoningen, is sedert eenigen tijd gevonden, i Reeds is de koninklijke goedkeuring verleend aan

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1