Het kasteel Batauwezate" te Nijme gen, toebehoorende aan den heer Hallo, is thans verkocht aan eene R.-K. kerkelijke vereeniging voor eene som van ongeveer f 40,000. Zondag in den vroegen ochtend is een krankzinnig meisje te Bolsward aan de waak zaamheid harer huisgenooten ontsnapt en in het water gesprongen, zoodat zij verdronken is. Er waren maalregelen genomen om haar in een krankzinnigengesticht te plaatsen, doch de lange tyd, die verloopen moet alvorens machtiging daar toe kan worden gevraagd en verkregen, was oor zaak van het treurig ongeluk. Na te Groningen 17 jongelingen voor de oorlogsmarine gedurende haar zesweeksch ver blijf te hebben aangeworven, heeft de kanon neerboot De Ever die stad verlaten om te Delf zijl haar fortuin te beproeven. Bij den tegenwoordig geringen bloei der handelsscheepvaart in die provin cie is het te verwachten, dat nog menig jongmensch zich voor de oorlogsvloot disponibel zal stellen. Zondag-namiddag ontstond te Tilburg weder brand, en wel in het pakhuis van de hee- ren G. Bogaers en Zn.men veronderstelt door broeiing van fabrieksafval (zoogenaamd molenvet). Pakhuis en ververij zijn verbrand. De schade wordt op p. m. f 20,000 geschat. Door het stille weder is de fabriek, die reeds begon te branden, behouden gebleven. Twee brandspuiten zijn mede door de vlammen vernield. Zaterdag-avond omstreeks halftien heeft in de kazerne te Harderwijk een treurig ongeval plaats gehad. De soldaat G. namelijk, die bestemd was om met het eerstvolgend transport naar Oost-Indië te vertrekken, heeft zich in een afgezonderd gedeelte der chambrée door middel van een gewoon zakmes van het leven beroofd. De redenen, die tot deze wanhopige daad hebben aanleiding gegeven, zijn onbekend. De godsdienstoefening der Israëlie ten te Meppel is Zaterdag 11. gestoord ten gevolge van een hevige woordenwisseling tusschen den leeraar en den voorzanger, die in de vacatire een proef- beurt waarnam, over het uitspreken van een He- breeuwsch woord, waarbij de kerkeraad (naar men zegt) de partij koos van den voorzanger en voorlezer. De opschudding had ten gevolge, dat de rabbijn in de latere godsdienstoefening niet optrad. Des avonds werd eene vergadering gehou den, door 60 der voornaamste gemeenteleden bijgewoond, waarin besloten werd een adres aan den breeden kerkeraad te richten, houdende aanvraag tot ontslag van den rabbijn, althans tot voorloopige schorsing; tot benoeming van den op dien ochtend dienstdoenden voorzanger in de be staande vacature, en tot wetsherziening, om den rabbijn ook de andere aan zijne functie verbonden betrekkingen te kunnen ontnemen, waaronder de post van schoolopziener over de Israëlietische scholen met 135 rijkstoelage, verklarende adressanten zich bereid, deze gelden uit eigen fondsen aan den nieuw te benoemen titularis uit te betalen. De volgende b ij zonderheden worden medegedeeld omtrent de onvluchting van een twintigtal gedeporteerden, waaronder de be kende Rastoul, een der hoofdmannen van de Parijsche Commune, van lie des Pins (Nieuw- Caledonië). De gedeporteerden hadden twee booten van negen meter lengte in gereedheid gebracht. Het toezicht van overheidswege op lie des Pins was zoo slordig, dat de bewakers hiervan niets bespeurd hadden, zoodat de gedeporteerden ver der ongehinderd zich een voorraad levensmiddelen konden aanschaffen en in zee steken. Alles was dan ook ter bestemder tjjd gereed. De vluchtelingen waren zelfs voorzien van een kaart en een kom pas. Deze beide voorwerpen hadden zij met een voor gewend doel geleend van een geestelijke, pater Janin. Eigenlijk was het plan tot ontvluchting door dertig veroordeelden beraamd. Maar toen zij allen met de beide booten in zee zouden gaan, kreeg de eene boot averij, en men was op dat oogenblik buiten staat de schade te herstellen. Er werd nu besloten, om nog vijf man te bergen in de onbe schadigde boot. Het lot zou beslissen, wie die vijf van de tweede helft zouden zijn. Alzoo werd ge daan. De twintig man gingen in zee, die door het onstuimig weder zeer hol stond. Daar men sedert niets meer van de ontvluchten vernomen heeft, zoo vermoedt men dat ze allen zijn omgekomen, menige dagen vóórdat de ontvluchting zou plaats hebben, bezocht de waarnemende gouverneur lie des Pins. Rastoul verzocht hem te spreken. Hij vroeg hem de uitkeering van 850 fr., die hij overgewonnen had en die men hem zonder last geving van hooger hand niet had willen uitbetalen. Dit verzoek werd hem toegestaan. Later heeft men ontdekt, dat hij die som gevraagd had, om zich het noodige voor de uitrusting aan te schaffen. Vijf a zes dagen na de ontvluchting werd er appél over de gedeporteerden op lie des Pins gehouden. Het bleek toen dat verscheidene hunner ontbraken. Men ging aan 't zoeken en men vond aan de kust de beschadigde boot. Dit gaf de autoriteiten aanleiding om te denken, dat de ontbrekende manschappen nog niet vertrokken waren. Eenige van de tien overgeblevenen, zich overtuigd hou dende dat alle pogingen om hunne gewezen mak kers te achterhalen thans vruchteloos zouden zijn, vertelden nu de geheele toedracht der zaak. On middellijk gingen nu drie schepen in zee om de twintig gevluchten op te sporen. Zij keerden onverrichter zake terug. Een paar Parijsche chevaliers d'in- dustrie, die zich onledig hielden met 't vervaar digen van, zooals zij 't noemden, spiritistische photographieën, zijn door de rechtbank de een Buguet tot 1 jaar gevangenisstraf en 500 fr. boete, de ander Leymarie tot jaar en 300 fr. boete veroordeeld. Bij 't rechtsgeding waren een paar kisten aanwezig vol kartonnen hoofden van mannen, vrouwen, kinderen, grijsaards van eiken leeftijd, niet of zonder baarden. Dit waren de geesten, die de kunstenaars photographeerden. Overeenkomstig inlichtingen, die hij door middel van een vrouw, welke de taak van kassier had, inwon, koos Buguet een dier kartonnen hoofden en plaatste dit op een ledepop. De ledepop werd met een blauwen doek overhangen (blauw wordt, gelijk men weet, op een photographie wil), over den kop van de pop werd een gazen sluier geplaatst om de omtrekken minder scherp te krijgen. Dit alles werd dan in een apart kabinetje met half licht gephotographeerd. Dezelfde glazen plaat nu, waarop dit beeldje was overgebracht, werd door Buguet gebruikt voor het portret van het onnoo- zele schaap, dat door hem gevild werd. Boven dien bracht de photograaf er den godsdienst bij in het spelhij schreef aan de lieden buiten Parijs, die voor het verkrijgen der geest-photographie volstaan konden met het zenden van een afbeeldsel, op welken tijd het gebeurde, en hy verzocht hen op dat uur met hem ernstige gebeden omhoog te zenden voor het gelukken der onderneming. Op merkelijk is het dat zij, die de dupe geweest zijn van de kunstenaars, stokstijf vasthouden aan de gelijkenis van de portretten der geesten, 't Is trouwens ook minder aangenaam te ei kennen, dat men beetgenomen is. De geesten-photographieën kosten toch niet minder dan 20 fr. en er is er zelfs een onder de getuigen, die 2000 fr. aan Buguet kwijt geraakt is. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 12 tot 18 Juni. Sedert ons laatste overzicht is er betrekkeljjk weinig verandering in den toestand van geld- en fondsenmarkt gekomen. De wisselkoersen, vooral de Engelsche, hebben hun vooruitgaande beweging voortgezet, in het vooruitzicht der invoering, zij het ook van tijdelijken aard, van gouden munt, en op de kennisgeving dat de Ned. Bank nu gemunt en ongemunt goud zal inkoopen tot een voorloopig bepaalden vasten prijs, evenals vroeger met het zilver het geval was. Het geld op prolongatie is voortdurend ruim gebleven en de koers heeft op 3 pCt. stand gehouden. Onze Nat. Schuld bleven nagenoeg onveranderd. In enkele soorten van binnenlandsche industrieele waarden hadden in den loop der laatste week echter sterke (luctuatiën plaats. Zoo daalden Aand. Stoomvaart „Java" plotseling van den laatst geno teerden koers van 86 op 63 pCt. ex dividend, Stoombootmaatschappij „Nederland" verloor 2 pCt.; Aand. Exploitatiemaatschappij dobberden, onder den indruk van de voorwaarden der nieuwe over eenkomst met den Staat, tusschen 86 en 90 pCt., om 87 pCt. te sluitenNed.-Indische Handelsbank kondigde 10 pCt. dividend aan, terwijl de Aand. tusschen 114'/2 en 117>/4 varieerden en 117 pCt. sluitenGestempelde Centraalspoorweg-obligatiën vielen van /89 op f 84, doch herwonnen weder /2'/2. In de overige Spoorwegfondsen waren handel en variatiën gering. Van de buitenlandsche markt valt weinig te zeggen. De meeste Russische Staats- en Spoor wegfondsen gaan langzaam maar met wissen stap voorwaarts. Aandeelen Kiew-Brest, die aan vankelijk van f 154'/a tot f 180 in de hoogte vlogen, moesten ten slotte, op een halven gulden na, de geheele winst weder derven. Ook Portu- geezen blijven gezocht voor geldbelegging tot een 5/s pCt. verhoogden koers. Oostenrijkers blijven verlaten en bewegen zich steeds om dezelfde koersen als vroeger. Terwijl Binnenl. Spanjaards nagenoeg onveranderd bleven, verloren de Buiten!, opnieuw 3/j pCt. Ook Turken, Egyptenaren en Peruanen verloren resp. '/e, '/4 en pCt. Verbeterde wisselkoersen op Amerika veroor zaakten ook eene verbetering van tot pCt. in de Noordamerikaansche Staatsfondsen. Er ging echter niet veel in om, evenmin als in de Spoor wegwaarden, niettegenstaande in enkele soorten der laatstgenoemde nogal fluctuatie plaats had. Union-Pacific Aand. monteerden 21/, en Obligatiën pCt., Missouri Kansas Texas 1 pCt., doch Erie's verloren opnieuw 1 pCt. en Chicago Northwestern ruim 2'/a pCt., waarvan slechts 1 pCt. werd herwonnen, daar zij 40'/a pCt. sluiten. Overigens blijft de effectenmarkt bij voortduring uiterst stil en gaat er steeds minder en minder om. Alle lust tot ondernemingen van eenigen omvang ontbreekt, waartoe wel is waar veel bijdraagt dat de solide effecten hoog in prijs zijn en het publiek van de minder solide een afschrik heeft gekregen, omdat de kansen op beterschap hoe langer hoe ongunstiger schijnen te worden, hetgeen grootendeels moet worden toegeschreven aan het gebrek aan vertrouwen, dat zoowel op commercieel en financieel als op politiek gebied bestaat en waartoe men grond vindt in de belang rijke faillissementen, die van tijd tot tijd in Enge land en Duitschland plaats hebben, en in de toe nemende spanning over geheel Europa. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Mei. Als een bewijs dat het in Indië evenmin aan kapitaal als aan ondernemingsgeest ontbreekt, wanneer duurzaam grondbezit voldoende waarbor gen aan den kapitalist aanbiedt, wordt gewezen op het tot stand komen eener naamlooze vennoot schap met een kapitaal van f 1,000,000, die zich ten doel stelt om de tabakscultuur op de oost kust van Sumatra aan te moedigen en te ver beteren, tabak op te koopen en te doen aanplanten, te bereiden en te verkoopen. Zij draagt den naam van „Deli-Batavia-Maatschappij." In de dertig stalen van Atjin, die de sou- vereiniteit van den koning der Nederlanden erkend hebben, is den 16den der vorige maand de in- en doorvoer van wapenen op eene boete van 100 tot f 1000 verboden, en zijn de rechtbanken aan gewezen waarvoor overtredingen van dat ver bod berecht zullen worden. Aan de hervorming van het Preanger-stelsel is dezer dagen de laatste hand gelegd door de verdeeling der districten in onder-districten, wier hoofden den titel dragen van adsistent-wedono, gelijk overal elders op Java. Door den goaTerceor-generaal van Ned.-Iodië zyo de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens ziekte, de opz. 1ste kl. bij den waterstaat enz. G. G. Van Geijen. Benoemd: Tot secr. der res. Pasoeroean H. C. A. VanEldik Thieme, tot secr. der res. Japara TV. F. L. Chaatean; tot laten hulpond. (ond. 2de kl.): aan de openb. vierde lagere school te Batavia I. A. Broos, aan de openb. tweede lag. school te Bata via, J. Oostenbroek. By het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madnra tot contr. 1ste kl. C. L. De Vries, tot contr. 2de kl. J. Eschbach, tot adsp.-contr. J. R. Abegg. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den ritm. der cav. J. J. Bijleveld. Bevorderd: Bij de artillerier tot lsten lnit. M. B. Rost van Tonningen; bij den mil. gen. dienst: tot mil. apoth. 1ste kl. G. H. Beer, tot mil. apoth. 2de kl. B. Frijlink. Departement van Marine. Vergnnning verleend: Om te repatrieeren, wegens langd. verblyf in Oost-lDdië, aan den luit.-ter- zee 2de kl. W. J. Derx en aan den off. van adm. 2de kl. M. D L. Hertzveld. BUITENLAND. Frankrij k. In de nationale vergadering hebben gisteren Louis Blanc en Madier de Montjean het wetsont-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2