LEIDSCH N°. 4709. A0. 1875. Maandag 21 Juni. STADS- BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels,f 1.05. Iedere regel meerD 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Van Wijk, Smid, wonende alhier, houdende verzoek om in zijn huis aan het Leven daal NL 158 eene smldsvnring te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 18-24 (StaaUtUd n». 19); Doen te rveten. dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodedoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den -24sten Juni aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Juni 1875. LEIDEV, 19 Juni. Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool hebben de overgeblevenen van het bataljon vrijwillige jagers dier aca demie aan curatoren overgedragen het beheer en de begeving van de in 1856 door die jagers ge stichte studiebeurs, opdat zij voortdurend in stand blijve en aan het doel, waarmede zij gesticht •werd, beantwoorde. Curatoren hebben die opdracht aanvaard, blijkens akte van 8 Febr. 1875. In overeenstemming met de aanbeveling van curato ren, en krachtens art. 3 van Zr. Ms. besluit van 2 December 1823 (Staatsblad n°. 49), heeft de minister van binnenlandscbe zaken bij beschik king van 16 Juni jl. het college van burgemeester en wethouders der gemeente Leiden benoemd tot provisoren voor de gemelde stichting. De akte van 8 Februari wordt door de Staatsct. mede gedeeld. Het kapitaal bedraagt thans 8000 inschrijving nominaal, gevende eene jaarlijksche rente van 240 en een saldo in contanten van 167.55. Evenals gisteren het gezelschap „Doctrina" wenschle heden ook het gezelschap „India Orien- talis" het aangename tevens dienstbaar te maken aan het liefdadige. De opbrengst toch der matinée musicale, die heden op het feestterrein gegeven en druk bezocht werd en waarop het Amsler- damsch Parkorkest een keurig programma uit voerde, strekte ten voordeele van de gewonden in den oorlog met Aljin en bedroeg 576.87. Hedenavond zullen de feesten, die van het stu dentencorps uitgingen, door bet gezelschap „Sem- pre Crescendo" besloten worden met een vauxhall en bal op de Ruïne, waarbij het muziekcorps der grenadiers en jagers zich zal doen hooren. Donderdag-avond a. s. zal het feest plaats heb ben, dat het Studentencorps door de burgerij wordt aangeboden. Z. M. de Koning, H. M. de Koningin, de Prinsessen Marianne en Marie en de Prinsen Alexander, Frederik en Hendrik hebben ingetee- kend op de uitgave van het Plaatwerk en de geschiedkundige herinneringen hij gelegenheid der Maskerade, op last der Commissie bij de firma Jacs. Hazenberg Cornsz. alhier uitgegeven. Werd het feestlokaal op de Ruïne door velen bezocht, die het om zijn nette versiering prezen en was ook het in feestdos getooid terrein de plaats waar zij genoeglijke uren doorbrachten, bij menigeen hun ner is zeker de wensch opgekomen om door afbeel dingen er van zich ook later alles weder duidelijk voor den geest te kunnen brengen. En daartoe is men op uitstekende wijze in de gelegenheid door zich de photographieën aan te schaffen, voorstellende het in- en uitwendige van het feestgebouw bij gelegenheid der plechtige uitreiking van een vaandel door de Leidsche jufferschap aan het studenten corps, benevens andere keurige gezichten op dit terrein in cabinet- en stereoscoop-formaat, ver vaardigd door den heer A. Koorenhoff met instrumenten van den beroemden opticus J. H. Dallmeyer te Londen. Dit laatste verdient te meer vermelding, daar tot nogtoe architecten en kunst schilders vooral dit tegen dergelijke afbeeldingen hadden, dat er in den regel kogellenzen bij gebe zigd worden, welke door hun bolvormige gedaante de rechte lijnen der architectuur verwringen en bovendien een valsch perspectief geven. Hier heeft men daarentegen eene correcte teekening, hetgeen o. a. goed uitkomt hij de lijnen van het dak aan het feestgebouw, die evenwijdig blijven loopen, zoo ook bij de kapconstructie in de zaal. De sigarenhandelaar J. P. Burkels, firma Dresselhuys en Nieuwenhuysen, hofleveranciers, in de Veenestraat in Den Haag, heeft deze week ter gelegenheid der Leidsche studentenfeesten een Oranjevlag uitgestoken, waarop aan de eene zijde het embleem van het Leidsche Studentencorps met het: „Virtus, Concordia, Fides" is aange bracht, en aan de andere zijde het volgende versje, met een Latijnsche inscriptie er onder, waarin het jaartal 1575 verscholen is, te lezen staat Blijf, Leidens Hoogeschool! opnieuw drie eeuw' in stand, Strek steeds tot roem en eer van ons Oud-Nederland! FLoreat aC CresCat haeC SCIentlae SeDes, VIVant et aVgeant StVDIosII Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5966 vol wassen personen en van 1720 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt zijn gedurende deze week 662 baden genomen. Ds. J. D. Sigal te Rijnsburg is bij de Ned. herv. gemeente te Vlissingen beroepen. Dr. Porges te Mariënbad, onder wiens lei ding H. M. de Koningin aldaar verleden jaar de baden gebruikte, is door Z. M. den Koning-Groot hertog benoemd tot ridder van de Eikekroon. De bedoelde kuur moet de beste gevolgen gehad hebben, zoodat zij dit jaar waarschijnlijk niet be hoeft herhaald te worden. Gistermiddag te drie uren is in de fabriek van de heeren L. J. Enlhoven en 0>. in Den Haag een kolossaal monument gegoten, dat door Banda's bevolking zal worden opgericht, zooais uit de voorzijde blijkt „ter herinnering aan het feest der 25-jarige regeering van Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxem burg, enz. enz. enz", dat gevierd is op het plein, waar dit monument zal worden geplaatst. Op de achterzijde prijken de woorden: „Hulde aan Z. M. Willem III". Het gieten werd verricht in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten be nevens eenige genoodigden en is zeer goed geslaagd. Uit het verslag der Alg. Nederl. Vereeniging „Tesselschade" blijkt dat de Vereeniging in bloei toeneemt. Het ledental is van 1677 tot 1789, het getal werksters van 473 tot 522 gestegen, van welke 265 leden en 190 werksters te Am sterdam. Aan zuiver werkloon is uitbetaald bijna 12,500, aan grondstof ƒ6500; de bijdragen heb ben ruim ƒ5000 bedragen, behalve giften van ruim 100 voor de fondskas. Het werk wordt beter; vooral in kindergoed en borduurwerk munt de Vereeniging uit. De schuld, ten vorigen jare ruim ƒ3000 groot, is tot op ƒ1150 verminderd, welke gelden zijn opgenomen tegen 5 pCt. rente. Het meerendeel der goederen, uit welker opbrengst deze som moet worden terugbetaald, is in hel depot in Den Haag en onder berusting van de penningmeesteres der afdeeling. Men hoopt dat j de schuld op de volgende algemeene vergadering geheel afgelost moge zijn. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd den heer H. J. F. Van den Bergh, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer G. Flohil, cand.-arts. De 2de luit. der iuf. J C. Telders is van het 2de bataljon 6de reg. te Breda naar het 1ste bataljon te Bergen-op-Zoom overgeplaatst. Z. M. heeft geagreëerd de door het kapittel der Duitsche Orde, Balye van Utrecht, gedane admissie van den edel-expectant E. L. baron Van Heeckeren van Walien tot ridder-expectant der orde, gerechtigd tot het dragen van het kleine ordens-kruismet 1 Juli benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Enkhuizen F. C. Kist, ontv. der registr. en dom. aldaar; den kapt.-ter-zee J. Van Gogh, ten gevolge van nadere bestemming, ver vangen als lid der commissie tot het afnemen van het eindexamen der adelborsten der 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, door den kapt.-ter-zee Jhr. M. W. Van Rensse- laar Bowier, commandant van Zr. Ms. wachtschip aldaar; den off.-van-gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht L. P. Vlaanderen, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol ontslag uit den zeedienst verleend; met 1 Juli benoemd tot off.-van-gezond heid 2de kl. bij de zeemacht Dr. C. Alers; op hun verzoek, wegens langdurigen dienst, op pensioen gesteld den vice-admiraal J. J. Wichers en den kapt.-ter-zee P. Van der Velden Erdbrink, eerstgen., onder dankhet. voor de vele diensten den lande bewezen, op een pensioen van 3000, laatstgen. op een van ƒ1500, en ter zake van verblijf in militairen dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhooging van het pensioen toe gekend len bedrage van 1125 aan den vice-admiraal, en 1275 'sjaars aan den kapitein-ter-zee; be vorderd: tot vice-admiraal, den schout-hij-nacht F. L. Geerling; tot schout-bij-nacht, den kapt.- ter-zee R. L. De Haes; tot kapt.-ter-zee, dekapt.- luit.-ter-zee C. A. B. D. Rijk en A. J. Van Mans- velt; tot kapt.-luit.-ter-zee, de luit.-ter-zee 1ste kl. W. L. A. Gericke en C. H. Bogaerttot luit.- ter-zee 1ste kl. de luit.-ter-zee 2de kl. E. J. Hoos en J. P. J. Lucardie; tot luit.-ter-zee 2de kl. den adelborst 1ste kl. F. M. A. Mathon. G-emengd IVieuws. Ter correctioneele terechtzitting van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland van gisteren werd bevestigd het vonnis der Haagsche recht bank, waarbij vrouw S. is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ter zake dat zij, zooals men zich zal herinneren, zich heeft schuldig gemaakt aan ontvreemding van een groot aantal linnen goederen, ten nadeele van families in Den Haag, bij wie zij als schoonmaakster werkzaam was. Aan de brug over de Van den Bosch straat in Den Haag had Donderdag-avond een. allerschandelijkste vechtpartij plaats tusschen kanon niers en huzaren, aldaar in garnizoen; met de blanke sabel takelden zij elkander zoodanig toe, dat een hunner door burgers meer dood dan levend naar het hospitaal werd gebracht en nog vele anderen gewond werden. Naar men zegt bevinden zich eenige Duitsche geestelijken in de provincie Utrecht, waar zij verschillende gemeenten bezoeken, en schijnt er plan te bestaan om zich hier of daar te vestigen-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1