LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4708. Zaterdag A0. 1875. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. i BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den 5denFebruari jl., Provinciaalbladn°. 15), houdende uitnoodi- ging om, door het aansporen der ingezetenen tot mildda digheid, zooveel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlij ksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie van den 16 November 1820, n°. 81, door de Districtscommissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlandenzal worden gehou den, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdag, den 21sten en 22sten Juni aan staande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegaven orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoozeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemde ling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der inlirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van lederen strijd, waarin ons vader land gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is ge sticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landge- nooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hun gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in eu door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Neder landsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan, die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aan gevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1875. LEIDEN, 18 Juni. Het vauxhall en bal, dat gisteravond den réunisten en ingezetenen door de sociëteit Minerva" werd aangeboden, was zeer druk bezocht en werd in den beginne begunstigd door het heerlijkste weder. Alles beloofde met het sierlijk verlichte feestterrein een prachtigen avond. Langzamerhand begon de lucht evenwel te betrekken, totdat men eindelijk door de hevige stortbuien genoodzaakt werd zijn toevlucht in het feestlokaal te zoeken. De zaal leverde vooral thans gedurende hel hal met die op de maat zwevende, inTeestgewaad getooide paren en met de schitterende verlichting van ongeveer'2700 gas pitten een interessant schouwspel op. Lang bleven vele der feestvierenden genoeglijk bijeen. Het Amster- damsche Parkorkest kweet zich, zooals trouwens te verwachten was, verdienstelijk van zijne taak. Ook de hedenmiddag door het gezelschap „Doc- trina" ten voordeele van de kinderen der Leidsche Armenscholen op het feestterrein gegeven fancy- fair, opgeluisterd door de muziek der rijdende artillerie uit Amersfoort, werd vrij goed bezocht. Onwillekeurig dacht men aan de fancy-fair op Hardestein, die Van Lennep ons in zijn „Klaasje Zevenster" zoo meesterlijk wist te teekenen. Het was dan ook voorzeker geen alledaagsch gezicht .hier de schoonen van het schoone geslacht de plaats van hare concurrenten op een gewone kermis te zien bekleeden. In den loop van den middag hielden bovendien verschillende gezelschappen zooals Operam-Demus, Utile Dulci en Non sordent in undis nog feeste lijke vergaderingen. Na afloop van de Gondelvaart zal hedenavond in de sociëteit „Minerva" eindelijk nog een café chantant van Rotterdamsche artisten plaats hebben. Eene inzameling, Dinsdag 11. hij den feeste- lijken maaltijd der réunisten gehouden ten be hoeve van het Gedenkteeken voor Leidens Ontzet, heeft de som van f 223,585 opgebracht. Velen der aanwezigen gaven hunne ingenomenheid met het plan der Commissie te kennen, en algemeen uitte men den wensch, dat het schoone kunstgewrocht der heeren Koelman en Vogel spoedig binnen onze stad moge verrijzen. Een eigenaardige bijzonderheid is, het dat de eerste student, die aan de Leidsche hoogeschool werd ingeschreven, Theodorus Leuwen, tot dezelfde familie behoorde als de heer Jan Van Leeuwen, candidaat in de letteren alhier, wien, zooals reeds is medegedeeld, door de literarische faculteit der hooge school te Groningen de gouden medaille werd toegekend voor zijn antwoord op eene prijsvraag. In de tweede helft der rnaand Mei zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ge zonden, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden Mej. Martens, Mej. G. Kuyper, G. Overdijk, "Wedding, Diniwer, allen te Amsterdam; Mej. Bimmerman, Breda; A. Van der Heyde, Delft; M. L. Van Wijngaarden, Dordrecht; B. W. Nyjen- liuzeu, Druten K. Ten Schavendijk, Geerdijk; J. P. Jansen, J. Van Leeuwen, K. A. Cornet, Wed. Schouten, allen te 's-GravenhageVan Noolden, Groningen; L. Van der Walle, Harderwijk; H. Van den Bosch, 's-HertogenboschJ. H. Van den Berg, Leiden; Wilmer, Nieuwediep; Jansen, Tilburg. Niet minder dan over dag was het gisteravond in Den Haag druk en opgewekt. De illuminatie bepaalde zich als gewoonlijk tot de mïnisterieele departementen, het gebouw van het provinciaal bestuur en het raadhuis. De sociëleits-tent in 't Bosch en een klein deel van die omgeving waren ook verlicht, en daar bewoog zich een talrijke menigte om er de muziek van het regi ment grenadiers en jagers te genieten. In den zoölogisch-bolanischen tuin, voor vreemdelingen toegankelijk, en dan ook overvol van bezoekers, speelde het muziekcorps van het 3de regiment huzaren, onder directie van den kapelmeester Bernhardt. Het was er een ware vauxhall. Tegen verwachting begon het juist omtrent het tijdstip, waarop het vuurwerk zou worden afgestoken, hard te regenen. Dit gaf groote teleurstelling voor de menigte wandelaars, die óf van de sociëteit, öf van andere kanten naar de Maliebaan trokken om het schoone programma van het vuurwerk in uilvoering te zien. Evenwel werden alle nom mers grif en goed afgestoken, zonder merkbare hindernis van den zwaren regen. Vooral muntten uit het naamcijfer van H. M. de Koningin, wijders een groot mozaïek, prachtig in kleurschakeering, het wapen van 's-Gravenhage, en vooral de slot- decoratie, waarin het woord Oranje, rustende op drie zuilen, een heerlijk schoon effect maakte. Nauwelyks waren de laatste stralen van dit slot stuk uitgedoofd, of het publiek ging huiswaarts of naar de stations, en dat wel onder een voorl- durenden plasregen. Toch was de stemming vroolijk en opgewekt en de herinnering aan het genot van den dag en den avond levendig. Tegen twaalf uren waren de meeste treinen, waarmee o. a. uit Lei den ruim 600 personen vervoerd waren, vertrok ken, doch in de stad bleef het niettemin vrij druk. De veeschilder J. H. L. De Haas, onlangs door den keizer van Oostenrijk met de Franz Joseph-orde begiftigd, is thans door den koning van Italië benoemd tot officier der orde van de Kroon. Jhr. Mr. P. H. Gevers Deynoot, commies bij 's Konings kabinet, die Z. M. den Koning steeds naar het Loo vergezelt, heeft van Hd., als blijk van tevredenheid, een kostbare reis-schry(neces saire ten geschenke ontvangen. De heer Wiselius, die gedurende vele jaren in den Indischen archipel als controleur bij het binnenlandsch bestuur werkzaam is geweest, heeft gedurende de eerste maanden van dit jaar een reis gemaakt door Gochin-China, het koninkrijk Kambodja en het daaraan grenzend deel van Siam, om aldaar den economischen en cultuurtoestand van volk en land van nabij gade te slaan. Ver scheiden dagen vertoefde hij tusschen de ruïnen van de eenmaal beroemde stad Ongkhor in het oude rijk van Khmer (thans onder Siarn behoorende), een streek voor zoover hekend nog door geen Hollander bezocht. Thans heeft hij Saigon verlaten, om ook Zuid-China en den Filippijnschen archipel te doorreizen. Gisteren werd aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken aanbesteed: 1°. het doorsnyden van den Oosterdoksdijk, het omleggen van den toegangsweg naar de oostelijke tijdelijke aanleg plaats en het onderhouden van den toegangsweg en de oostelijke aanlegplaats met steigers te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam; 2°. de uit voering van verschillende werken op de Rijks stapelplaatsen te Dordrecht en het onderhou den van drie stapelplaatsen gedurende drie jaren. Voor n°. 1 waren 7 biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer W. Blokland Az. te Neder-Hardinxveld, voor 29.500. Voor de tweede besteding was van de vijf inschrijvingen de minsie die van de heeren Van der Made en Gips te Dordrecht, voor ƒ10535. Gisteren is op de werf der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten de ijzeren stoomkanonneerboot De Geep, de laatste der drie booten voor rekening van het departe ment van marine aldaar in aanbouw. Te Arnhem is een Vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt de instandhouding der kweekschool van onderwijzeressen, gevestigd te Arnhem, in 1860 gesticht en 14 Maart 1863 nader bevestigd en uitgebreid. De Vereeniging stelt zich lol taak de opleiding van meisjes tot onder wyzeressen volgens de wet op het lager onder wijs, overeenkomstig de oorspronkelijke bestemming der kweekschool. Ten vervolge op de vroegere mededeelingen betreffende de bijeenkomst van de „Association for the reform and codification of the law of nations", in September e. k. te Amsterdam te houden, wordt nader bericht, dat door het bestuur in Amerika aan de orde zijn gesteld eenige reeksen van vragen, betrekking hebbende tot: a. de even redige vermindering in de wapeningen van Euro- peesche natiënb. de vorderingen gedurende het afgeloopen jaar gemaakt, met opzicht tot de codi ficatie van het volkenrecht; c. de formaliteiten en termijnen, welke van de natiën moeten worden. I

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1