opnieuw 2/3 daartoe worde verstrekt en door de gemeente f -44,000. Het gemeentebestuur daarente gen wenscht dat daartoe uit 's Rijks kas /'96,000 worde geschonken, in welk geval het bepaald heeft zijnerzijds nogmaals f 18,000 te zullen bijdragen. J. W. J. Van Dijk is gesteld ter beschik king van den gouv.-generaal van Ned.-Indiê, om te worden benoemd lot technisch ambtenaar bij het boschwezen aldaar. Aan S. P. Kuyper en C. P. Dekker, han delende onder de firma Hooglant en van Herwer den, te Nieuwediep, is tot wederopzegging ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst op de Zuiderzee, en in de zeegaten en havens van Noord-Holland en Friesland. Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee W. J. Scholten van Aschat, is den 11 den dezer te Plymouth binnen- geloopen, en zou den volgenden dag de reis naar Atjin voortzetten. Aan boord was alles wel. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, 25 Mei van Padang vertrokken, is den 11 den dezer Aden gepasseerd; de Holland, van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde Zaterdag ochtend te Southampton; de J. B. Walker, 29 Mei 's avonds van Southampton vertrokken, is den llden dezer 's morgens te Port-Saïd aangekomen de Rotterdam, na langs den nieuwen waterweg in zee te zijn geloopen, is Zaterdag voor Vlis- singen gearriveerd om kolen in te nemen, doch kon wegens stormweer niet op de haven komen het stoomschip Celebes kapt. Jaski, van Nieuwediep naar Batavia, is den Oden dezer te Padang gear riveerd en in den avond van den 12den dezer te Bataviade Tromp is gisteren van Buenos-Ayres te Vlissingen aangekomen. Openbare vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur a. s. "Woensdag des voormiddags te elf uren. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zullen a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft aan E. Tijsmans, op zijn ver* zoek, met ingang van 1 Aug. eervol ontslag ver* leend als notaris te Waalwijk; benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Cortgene Mr. O. F. Wiercx van Rhijn, adv. te Delft; aan Dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Italiëaan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. Courtain, van het kol. werf depot, vergund het dragen der Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico Gemengd ÏNietrvvs. Bij gelegenheid der serenade, die Zaterdag-avond aan den heer Wetrens op de Oude Vest gebracht werd, had een ongeluk plaats, dat evenwel geen ernstige gevolgen had. In de nabijheid der woning van den heer W. lag een beurtschip, waarop, ten einde beter de gelegenheid te hebben van de ovatie getuige te zijn, bereids eenige per sonen hadden postgevat. Daar zij te veel aan de eene zijde van de schuit schijnen gestaan of ge zeten te hebben, kreeg het touw of de ketting, waaraan het vaartuig lag, het te zwaar te ver antwoorden en brak, waardoor de schuit het evenwicht verloor. Allen, die zich op het vaar tuig bevonden, kwamen met een flinken sprong behouden op den wal, behalve de heer B., die te water geraakte, doch spoedig door den matroos Heinsius, die zonder aarzelen den drenkeling na sprong, werd gered. De persoon, die onlangs bij eentwist in de Bouwelouwesteeg alhier ernstig gewond werd, is Zaterdag aan de gevolgen der bekomen wonden in het Ziekenhuis overleden. Hedenmiddag had in het Haagsche Bosch een zeer treflend ongeluk plaats. De heer Jhr. W. H. C. Van Rappard, luil.-kolonel der art. op nonact., is even voorbij de boschwachters- woning van het paard gevallen en weinige oogen- bhkken na het ongeluk overleden. Het lijk is naar het commissariaat van politie op de Nieuwe Haven gebracht. Voor het prov. ge rechts hof van Noor d- Holland zal morgen behandeld worden de zaak der valsche munters. De eerste der vier beschul digden is de maker der valsche muntstukken, Willem Bolhoven, van beroep stukadoor, die daartoe in twee gipsvormen een echt muntstuk afdrukte; bij voegde die twee vormen tegen elkander en omwoelde ze met een touw. Zoodra de vormen droog waren, maakte hij er een gaatje in, om het smeltsel van een compositie-lepel daarin te gieten. Was die specie vast geworden, dan nam hij het nagemaakte muntstuk er uit, schuurde, na eerst den rand een weinig te hebben afgevijld, ze met schuurpapier en wreef het plat der munt, om de kleur te bevorderen, met sigarenasch op. In het najaar van 1873 was hij met dit werk begonnen en vervaardigde toen alleen kwartjes. Met deze kleine winst niet tevreden, begon hij in 1874 halve guldens en daarna guldensslukken te maken, om eindelijk in het laatst van genoemd jaar zich uit sluitend met rijksdaalders bezig te houden. Uit één compositie-lepel toch maakte Bolhoven 6 kwartjes of 4 halve guldens of 3 guldens of l'/2 rijksdaalder. In zijn makker J. H. Tophof, onlangs in de ge vangenis overleden, had hij een uitstekend persoon om de valsche geldstukken in omloop te brengen. Bolhoven kon niet zooveel maken of Tophof wist ze uit te geven. Later, toen de grootere geldstuk ken vervaardigd werden, namen ook de vrouwen van B. en T. alsmede Mijndert Bolhoven aan het in omloop brengen deel. In Januari 1875 werden de 4 personen in hechtenis genomende vrouw van B. in een winkel, waar zij een valschen rijks daalder wilde uitgeven; B. en T. op een avond in B.'s woning, bij hunne terugkomst uit Haarlem, alwaar T. ongeveer 15 rijksdaalders dien dag had uitgegeven. Alle beschuldigden hebben volledig bekend; 104 getuigen zijn door het O. M. gedag vaard. Als advocaten zijn toegevoegd: voor Willem Bolhoven Mr. W. H. IC. Moulhaanvoor de vrouw Mr. Tydeman Jr.; voor Tophof's weduwe Mr. D. Mesritz; terwijl door M. Bolhoven Mr. Ph. A. Haas Az. als verdediger is gekozen. Te Amsterdam is Zaterdag- avond omstreeks negen uren in de pikputten aan de koolteerfabriek, staande aan het Zaagmolenpad buiten de Zaagbarrière, brand uitgebroken, die in den beginne een ernstig karakter scheen aan te nemen, daar zich een zee van vuur vertoonde. Door den hevigen wind was het gevaar voor de belendende gebouwen zeer groot, doch het gelukte de brandweer, die met groole macht was aan gerukt, den brand ongeveer te tien uren meester te worden. Gewerkt hebben eene stoomspuit en vier handspuiten. De drijvende stoomspuit Jan Van dei- Heide was onderweg, doch kreeg tegenbevel. Het gebouw heeft zeer weinig geleden. Bij het inrukken is ten gevolge van het gedrang van het volk eene spuit en een brandwacht in eene der slooten geraakt. Een telegram uit Singapore meldt dat het Oostenrijksche korvet Erzherzog Friedrich op de Simboku-rivier een gevecht heeft gehad met Dajaksche zeerooverstwee matrozen werden gedood en een zwaar gewond. Uit New-York wordt bericht dat de stoomboot Vicksburg, van Quebec naar Liverpool, den Isten dezer door een dnjvenden ijsberg ver pletterd is, ongeveer op 120 Eng. mijlen ten zuid oosten van St.-John's (New-Foundland). Het vaartuig had een bemanning van GO koppen, benevens 28 passagiers. Van die S8 zijn er 5, die in een sloep zich redden, door de stoomboot State of Georgia opgevischt. Van een aantal anderen, die mede in sloepen ontkwamen, heeft men nog niets vernomen. Men houdt voor zeker, dat er bij de ramp 40 menschen verdronken zijn, onder welke de kapitein. Een treurig ongeval had dezer dagen te Hoogemierde nabij Eindhoven plaats. Een landbouwer, na een kar met gras te hebben gela den, om deze naar zijne woning te vervoeren, plaatste zijne drie kinderen, die bij hem waren, op den wagen. Vervolgens nam hij als naar ge woonte zijn zeis en drukte deze ter bevestiging in het gras. Bij ongeluk raakte de zeis het voetje van een der kinderen, zoodat al de teentjes werden afgesneden. De Russische prins Nicolai Tsche- lakojew is door de rechtbank te Tiflis, wegens mishandeling en opsluiting zijner gemalin, ver oordeeld tot deportatie naar het gouvernement Irkutsk, voor den tijd van 17 jaren, met verval lenverklaring van al zijne rechten en privilegiën, onder bepaling dat bij de vijf eerste jaren binnen het grondgebied der hem aan te wijzen gemeente en de twaalf overige binnen het gebied van ge noemd gouvernement moet blijven. Een tijd, zooals de bewoners van Urk thans beleven, is nooit te voren door hen gekend. Ieder geniet in ruime mate van de ansjovisvis- scherij. Arbeiders, die anders weinig verdienden, hebben thans f 12 a 15 per week. Vracht schippers liggen geen dag stil: de een gaat om zout, dat thans bij lasten wordt verbruikt, terwijl de ander ledige ansjovisankers aanvoert en een derde de gevulde ankers weder naar Amsterdam transporteert. Weduwen, die vroeger gedroogde koemest opzochten orn daarmede hun pot te koken (uit gebrek aan geld orn turf te koopen), verdienen thans per dag f 1 a 1.50 met het koppen van ansjovis. Kortom, er heerscht een ongekende welvaart. Wat vroeger nooit gebeurd is: vleeschhouwers uit Kampen komen eiken Maandag met versch geslacht koevleescb, dat hun bij partijen van 15 a 20 halve kilogrammen wordt afgekocht. De visschers verdienen aanzien lijke sommen geld; in de drie vorige weken won nen sommige /'900 a /"1000. Eiken dag komen er geregeld p. rn. 140 vaartuigen naar de haven om ansjovis te lossen, en er zijn thans vier zouterijen. Uit New -York wordt gemeld dat de stad Cucuta (in Nieuw-Granada) door een aard beving geheel verwoest is; slechts enkele huisge zinnen ontkwamen. Vijf andere plaatsen in den omtrek trof hetzelfde lot. Men verzekert dat van de bevolking van het district, 35000 sterk, niet minder dan 16000 menschen bij de ramp het leven verloren. BUITENLAND. Frankrijk. Van Victor Hugo zal weldra een werk in drie deelen verschijnen. Het eerste zal den titel hebben „Avant l'exil"; het tweede: „pendant l'exil"; het derde„après l'exil". De dichter zal in dit werk, gelijk reeds uit de titels blijkt, zijn openbaar leven schetsen. In de kazerne te Avignon is dezer dagen een groot aantal exemplaren van Boriapartistische vlugschriften, en onder deze: „les Calomnies contre 1'Empire," van Dugué de la Fauconnerie, directeur van den Pays, in beslag genomen. Laatstgenoemde brochure is bij duizenden exempla ren door het gansche land verspreid. Ï3uitschland. De zaak van Joseph Wiesinger (te Weenen ge arresteerd onder verdenking van deelneming aan een komplot legen prins Bismarck) komt aldaar morgen in behandeling. Volgens een Weener blad is in de aanklacht van het O. M. alleen' sprake van poging tot oplichterij, op grond dat het den besch. alleen te doen is geweest om pater Aemi- lius Bülow, provinciaal der Jezuïeten-orde, geld af te persen. Op verzoek van den advocaat-generaal zal de zaak niet voor gezworenen, maar voor een der kamers van het landsgerecht worden gebracht. Groot-B ritannië. De manoeuvres van het Engelsche leger zullen dit jaar in het kamp van Aldershot plaats hebben van 1 tot 31 Juli. Als vaste bezetting heeft dit kamp een samengestelde divisie, bestaande uit: 3 brigades infanterie (11 bataljons) 1 brigade cava lerie (16 escadrons); 2 batterijen rijdende artillerie; 6 batterijen veld-artillerie; 2 compagnieën genie troepen 2 afdeelingen genie-trein. Die troepen houden verblijf in barakken en worden om het jaar afgelost. Tegen het eind van deze maand komen daarbij de corpsen, bestemd om deel te nemen aan de manoeuvres. Zij worden gekam peerd, en een gedeelte er van is bestemd om later als nieuwe bezetting iu het kamp achter te blijven. In het geheel zullen de manoeuvres wor den bijgewoond door 936 officieren, '19,864 onder officieren en manschappen, 4(758 paarden en 108 stukken geschut. Daaruit worden twee legercorp sen van gelijke steikle geformeerd. Uit Londen wordt officieel meegedeeld, dat de nieuwe transatlantische telegraafkabel gereed is. Het tarief zal spoedig worden bekend gemaakt. Telegrammen. ATHENE, 14 Juni. Alle geruchten omtrent de abdicatie van den koning en de aankomst van

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2