LEIDSCH DAGBLAD N°. 4704. Dinsdag A0. 1875. 15 Juni. STADS - BERICHTE N. PRIJS 1)EZER COrRA>T: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. Morgen In den loop van den oeliiend ver schijnt van deze Courant een Feestnummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. Antouins Franciscns Hop man, distillateur alhier, waarbij hij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie verzoekt om in zijn pand aan het Kort Rapenburg twee distilleerketels tc mogen doen ver plaatsen 2°. Jacobus Petrus Johannes Driesscn, goud smid alhier, daarbij verzoekende om in het achterste gedeelte van zijn huis aan het Rapenburg n°. 110 eeae Smidsouring te mogen doen plaatsen; en 3°. Johannes Willem Filippo Iz., pottenbakker alhier, houdende ver zoek om brandstoffen te mogen bergen in eene loods nabij zijne pottenbakkerij aan den Zuidsingel n°. G, Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 18-24 {Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incomuiodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 17den Juni aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 12 Juni 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1875 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, bij hun besluit vau 7/9 Juni jl, en op heden aan den Gemeente-ontvauger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op deu bij de wet bepaalden roet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1875. LEIDEN, 14 Juni. Zaterdag-avond kregen we reeds een voor proefje van de drukte, die in de eerstvolgende dagen langs Leidens straten zal heerschen. De heerenleden der Leidsche Zangvereeniging toch boden hunnen directeur, den heer Wetrens, hunne openbare hulde aan, overtuigd als zij waren dat de overwinning, die zij over de vele moeilijkheden in de beide dagen hadden behaald, in de eerste plaats aan hem te danken was. Te meer had deze ovatie een eigenaardig karakter, daar ook de de damesleden er niet in waren achtergebleven, hoewel zij niet allen er een werkdadig aan deel aan namen, doch zich door een commissie uit haar midden deden vertegenwoordigen, die eveneens, natuurlijk per rijtuig, deel van den optocht uitmaakte. Onnoodig is 't te zeggen, dat bij deze gelegenheid de b ste wenschen zoowel voor den heer Wetrens als voor de Yereeniging ■werden uitgesproken en dat de band, die directeur en leden verbindt, zoo mogelijk nog nauwer werd toegehaald. Nadat de plechtigheid was afgeloopen, werd er nog een tocht door de stad gedaan, om de vertegenwoordigsters van het dameskoor en corps naar hare woningen uitgeleide te doen. De menschenmassa, die bij deze serenade tegen woordig was, was ontzaglijk. Gisteravond gaf de alhier gevestigde Veree- niging „Harmonie" eene tooneelvoorstelling in den Schouwburg, welke door een belangstellend publiek werd bijgewoond, en waarin opgevoerd werden „Papa gaf permissie", een naar het Hoogduitsch bewerkt blijspel van Mr. C. F. Van der Brugghen van Lauwenrecht, alsmede het voor deze gelegen heid vervaardigd gelegenheidsstukje, „Een pleizier- tocht naar Leiden" getiteld, van den heer D. F. Van Heyst. Beide stukken werden door de ver- 1 tooners uitstekend afgespeeld. Vooral het tweede j droeg in hooge mate de goedkeuring van de toe- schouwers weg, die herhaaldelijk hen, die de rollen vervulden terugriepen en hij het einde ook luide den wensch te kennen gaven, den auteur te be- groeien, waaraan hij voldeed door zich aan den i rand der loge te vertoonen, waar hij met leven- dige toejuichingen werd begroet. Reeds in de pauze waren den heer Van Heyst in de directie kamer het diploma cri de insigne van het eerelid maatschap der Yereeniging overhandigd door haren beschermheer, den heer B. Th. baron Van Heem stra van Froma en Eibersburen, die in krachtige en waardige bewoordingen den schrijver gelukwenschte met deze onderscheiding, de tweede welke hij in den loop van een jaar uit zijne hand ontving, en er tevens op wees hoegroote eere „Harmonie"weervoer, nu het de rij der Juni-feeslelijUheden hij het drie honderdjarig bestaan der Iloogeschool mocht openen op eene wijze, welke zien deed, dat vooruitgang op het gebied der kunst haar streven en het wel slagen barer pogingen ook op heden verzekerd is. Tijd en plaats ontbreken ons om een exposé van het gelegenheidsstukje, dat allergeestigste gedeelten bevat, te geven. We vleien ons echter dat het wel de eerste, maar niet de laatste maal zal ge weest zijn, dat hel op de repertoires onzer tooneel- gezelschappen voorkomt. Naar wij van goederhand vernemen is het Bestuur der sociëteit „Minerva" zoo welwillend, om een enlreekaart te zenden voor den Vauxhall, op Donderdag a. s. aan de inleekenaars op de partij vanwege de burgerij aan het Studenten corps aan te bieden. Naar wij vernemen zullen Donderdag-avond een aantal Studenten der Leidsche Hoogeschool in costuum van den optocht de sociëteilstent in hel Haagsche Bosch bezoeken; waar ter viering van den geboortedag van H. M. de Koningin eene muziekuitvoering zal plaats hebben, en eene illuminatie worden ontstoken. Zaterdag is aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer G. J. Ph. Schimmelpenninck, geb. te Amsterdam, met stellingen. Ter gelegenheid van de feestelijkheden zal het Rijkstelegraafkantoor alhier op den 15den dezer open zijn tot 10 uren namiddag. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze de 55ste verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik herdacht. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 5.10, ƒ2.50 en de laagste fb en ƒ2.50. Voor de benoeming van leeraressen en leeraren aan de school van middelbaar onderwijs voor meisjes met vijfjarigen cursus te Leeuwarden zijn door B. en Ws. dier gemeente o. a. de volgende aanbevelingen gedaanleerares of leeraar in de wiskunde, mej. A. L. Gollard te Rijswijk en de heeren L. Bouraan in Den Haag en G. J. D. Mounier te Leiden; leeraar in de natuur-, schei-, plant- en dierkunde de heeren V. Bruinsma te Leeuwarden, Dr. J. H. Van 't Hoff te Rotterdam en Dr. W. H. Waalewijn te Leiden. Dezer dagen had in het gesticht der Yer eeniging voor Ziekenverpleging te Amsterdam eene plechtigheid plaats, welke op alle personen, die daarbij tegenwoordig waren, een zeer aangena- 1 men indruk achterliet. Eene adspirant-pleegzuster werd tot leerlinge bevorderd, eene leerlinge als vaste pleegzuster bevestigd, en met dankbaarheid werd het voorrecht herdacht, hetwelk de pleeg zuster-huishoudster mocht ondervinden, om ge durende 30 achtereenvolgende jaren hare krachten aan huiselijke werkzaamheden in dienst der Ver- eeniging te wijden. Ds. Ternooy Apèl bracht b\j deze gelegenheid, uit naam van het bestuur, der huishoudster dank voor de uitnemende wijze, waarop zij zich steeds van hare plichten gekweten had, en voor den ijver en de nauwgezetheid door haar betoond hij het verrichten van al de diensten, die zij aan de Yereeniging bewezen had. Daarop volgde het aanbieden van een klein geschenk ter herinnering aan een gebeurtenis, gewichtig en belangrijk tevens, niet alleen voorde instelling, maar inzonderheid voor haar, aan wie het geschenk vereerd werd. De Vereeniging voor Ziekenverpleging zet haar heilrijk werk in stille voort en tracht aan hare gewichtige roeping te beantwoorden. Bij voortduring en bij toeneming heeft zij behoefte aan geschikte personen, die de verpleging van zieken tot liet doel barer werkzaamheid en haar levens taak wenschen te stellen. Moge deze Vereeniging zich alzoo in de ondersleuning van allen in ons vaderland blijven verheugen, die van het wen- schehjke en noodzakelijke eener doelmatige zieken verpleging overtuigd zijn, en mogen bovenal meisjes en weduwen zonder kinderen, van 2035 jaren, zich opgewekt gevoelen, om zich hij haar aan te sluiten. Aan den heer H. R. Pmokmaker, pred. te Poortugaal en Alhrandswaard, is met 15 Aug. door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland eervol emeritaat verleend. In Den Haag heeft hij gelegenheid van den ver jaardag van prins Hendrik liet garnizoen te 12 uren eene groote parade in de Maliehaan gehouden, onder commando van den luitenant-kolonel Vijgh van het regiment grenadiers en jagers. De troepen werden door den generaal-majoor plaatselijken commandant MichelhofT geïnspecteerd. Op de para deplaats bevonden zich en corps de leden der vereeniginghet eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen in 1869 opgericht, van welke ver eeniging de Prins beschermheer is. Na afloop der parade bracht genoemde vereeniging eene ovatie aan haren beschermheer. De collectie platen en portretten, door den heer A. Verhuell aan de gemeente Brielle ge schonken, is dezer dagen door hem weer met eenige keurige bladen vermeerderd, o. a. met een zeer zeldzaam portret van J. v. d. Vondel door Hendrik Barij, een meesterlijk met de pen ge- teekend en met O.-I. inkt opgewasschen portretje van C. Huygens, en een zeldzaam en schoon bewerkt portret van Anna Maria Schuurman door Jonas Snijderhoef. Tot de merkwaardigste bladen uit de gansche verzameling behoort een portret van A. M. Schuurman door haar zelve geëtst. Het werd door den heer V. te Amsterdam uit de hand gekocht voor eene belangrijke som, en prijkt thans door de bijzondere welwillendheid van dien heer in Brielle's merkwaardige collectie. In den laatsten tijd werd het archief der gemeente ook door de heeren Srnils van Nieuwerkerk te Dordrecht, A. A. Gijsherli Hodenpijl en P. Van Andel, beiden aldaar, verrijkt met portretten van te Brielle ge boren personen, gedrukte stukken uit de vorige eeuw en andere zaken. Het bestuur van de Sint-Servaaskerk te Maastricht heeft zich tot de hooge regeering, de prov. staten en den gemeenteraad gewend om een tweede subsidie, groot 1-40,000, ter ver dere verfraaiing en vernieuwing te verkrijgen. Gedeputeerde Staten wenschen dat uit 's Rijks kas

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1