Woensdag-middag had in Den Haag aan den Loosduinschen weg een allertreurigst on geluk plaats. Het jongste kindje van den landbou wer v. L.,1 2 jaar oud, geraakte al spelende in de vaart, methet treurig gevolg dat het eenige oogenblikken later door de moeder levenloos er werd uitgehaald. Circa tien jaren geleden trof een dergelijk ongeluk dezelfde familie. Woensdag stond voor de arrond.- rechtbank te Gouda o. a. een zesjarige knaap terecht, ter zake van diefstal van eenig klein geld, door hem onder zoodanige verzwarende om standigheden. gepleegd,dat de beklaagde, ware hij niet - beneden de. 4.6jaren, voor den crimineelen rechter had moeten terechtstaan. Het requisitoir van Mr. Telders, waarnemende het O. M., strekte daartoe, dat de jeugdige beschuldigde, als zonder oordeel des onderscheids hebbende gehandeld, door den rechter zal worden vrijgesproken, doch dat hij uithoofde zijner geheel verwaarloosde opvoeding en reeds diep verdorven aard, en eene misdadige omgeving, naar een verbeterhuis zal worden gevoerd, en aldaar in hechtenis gehouden, het tijdstip der volkomene bereiking van zijn 20ste jaar niet te buiten gaande. In de Koningstraat te Amsterdam heeft zich Woensdag-namiddag een persoon, die pas in ondertrouw was opgenomen, opgehangen in het huis, dat hem tot toekomstige echtelijke woning zou dienen. De smart en schrik van de onge lukkige bruid, die, ongerust over het uitblijven van haar bruigom, naar de Koningstraat was ge gaan om hem op te zoeken, kan men zich voor stellen. Een groote opschudding ontstond in de straat, toen het gebeurde bekend werd. In de Binnen-Wieringerstraat is een vrouw, die bezig was goed uit te hangen, uit het zolderluik geval len en werd zwaar aan het hoofd verwond. Dien avond omstreeks halftien heeft zich op de Buitensingel nabij de Muiderpoort eene vrouw van ruim 55 jaren door in het water te springen van het leven willen berooven. Gelukkig werd deze daad door twee wandelaars opgemerkt, die met den rneeslen spoed naar de plaats des onheils snelden, en de voldoening mochten smaken, doch niet dan na groote krachtsinspanning, haar, niet tegenstaande den tegenstand dien zij bood, uit het water te halen. Zij werd door beide mannen naar den politiepost in de Muiderpoort gebracht, waar zij onbewimpeld verklaarde, dat zij, hoewel zeer gelukkig gehuwd, haar leven moede was, om redenen die zij niet wenschte te openbaren. Op den Buiten-Amstel is een schuitje omgeslagen, waarin zich een heer en eene dame bevonden. Ofschoon al spoedig hulp aanwezig was, moest deze zich bepalen tot het zooveel mogelijk boven water houden der reeds in bewusteloozen toestand verkeerende opvarenden, daar het schuitje, waar mede hulp aangebracht werd, te rank was om eene poging te durven wagen om de ongelukkigen, die elkander vast omklemd hielden, aan boord te halen. Eerst later, toen er meer hulp kwam op dagen, mocht dit gelukken. Door den stuurman van den eersten haringjager is aan commissarissen der jagerij een bericht gezonden uit Wiek, dd. 8 Juni, van den volgenden inhoud: „Drie nachten gevischt, 3/4 ton gevangen, andere schepen minder, anders nog geene schepen hier." Te Zierikzee heeft Dinsdag-nacht een diefstal met inbraak plaats gehad bij een welgezeten landbouwer, wonende binnen de stad, en wel in dezelfde straat waar het bureel van politie gevestigd is. De dief heeft twee horloges weggenomen van een plaats in de onmiddellijke nabijheid der slaapkamer, maar op 't gerucht, dat ontstond door 't ontwaken van den heer des huizes, heeft hij 't hazenpad gekozen, onderweg een der geroofde horloges verliezende, dat terug gevonden werd aan de takken van een wijngaard, die tegen de woning staat. Naar men verneemt is den volgenden nacht weder een poging tot inbraak gedaan op een ander punt der stad,doch zijn de reeds binnengedrongen dieven verdreven door 't geblaf van een hondje. Te Berlijn is eene vervolging inge- steld tegen een cipier, die rnet zijne gevangenen wat al te fideel was. Uit de verklaringen van een dertigtal getuigen is gebleken, dat er 's avonds en 's nachts in de gevangenis natuurlijk alleen voor de gevangenen die ruim konden betalen partijtjes werden gegeven, die gewoonlijk uitliepen op de ergerlijkste bacchanaliën. De zaak is onlangs aan 't licht gekomen, toen een der gevangenen hem, ter vergoeding der onkosten van zulk een slemppartijtje, een acceptatie afgegeven en niet op den vervaldag betaald had. De cipier liet hem namelijk wegens die wanbetaling dagvaarden en nu kon het niet anders, of alles moest den rechter ter oore komen. Het fraaiste van de zaak was, dat mijnheer de cipier gelijk uit het verhoor bleek ook wel eens met eenige gevangenen 's avonds of 's nachts naar een afgelegen hotel een uitstapje had gedaan. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft gisteren art. 5 der wet op het hooger onderwijs, (inrichtingen van hooger onderwijs kunnen den naam aannemen van vrije letterkundige, wetenschappelijke, juridieke of geneeskundige faculteit, enz., indien zij aan particulieren of aan vereenigingen, en dien van depart, of gemeent. laculteit, indien zij aan departementen of gemeenten behooren) aangenomen en zich daarna met de volgende artt. tot art. 11, zonder belangrijke wijzigingen daarin te brengen, vereenigd. - De bekende Duitsche Hellenist Schliemann heeft aan de Fransche Maatschappij tot bevorde ring der aardrijkskundige wetenschap een door hem uitgegeven werk over de antiquiteiten van Troje ten geschenke gezonden. In dit werk geeft hij eene beschrijving van de oudheden, die hij ter plaatse, waar eenmaal het trotsche Troje heeft gestaan, opgedolven en bijeenverzameld heeft. De Fransche Maatschappij heeft den heer Schliemann haren dank voor het toezenden van het werk be tuigd. Uit hetgeen nu in de zitting, naar aanleiding der zaak, is verhandeld, is gebleken, dat Schliemann zijne kostbare verzameling van voorwerpen aan Frankrijk ten geschenke, heeft aangeboden, maar dat de regeering deze gelegenheid om de galerijen van het Louvre met een schat van oudheden te verrjjken, ongebruikt heelt laten voorbijgaan. De Siècle, hiervan gewag makende, verklaart niet te weten hoe men er toe gekomen is het edelmoedig aanbod van de hand te wijzen. Er schijnt iets anders, iets geheimzinnigs, achter de zaak te schuilen. Schliemann heeft zich eenige jaren gele den te Parijs gevestigd, maar hij is voornemens andermaal het oord zijner oudheidkundige naspo ringen te onderzoeken. Duitsch.la.nd. De vorst-bisschop Förster is gisteren wegens het uitspreken van den groolen ban tegen pas toor Kick veroordeeld tot een boete van 200 mark of 133 dagen gevangenisstraf. In het Huis van afgevaardigden verklaarde gisteren de minister van financiën, dat de regee ring het vi ijhandelstelsel of liever gezegd het ge matigd beschermend stelsel niet zou verlaten om een beschermend tarief in te voeren. Volgens een bericht uit Munchen aan de Frankf. Ztg. heeft de bondsraad in overweging genomen, het verbod op den uitvoer van paarden op te heffen. In de laatste tijden is herhaaldelijk geble ken dat men in de omstreken van Dantzig de boerinnen alles kan wijsmaken. Op verschillende dorpen toch hebben zij de kinderen met geweld uit de school gehaald, op grond dat de regeering ze aan Rusland had verkocht en de Russen op de grenzen gereed stonden om ze te halen. Thans echter heeft zich een dergelijk geval voorgedaan in de omstreken van Thorn. Daar heette het, dat de Keizer in een kaarispel met den Turkschen gezant 10,000 Pruisische kinderen aan den Sultan had verloren en deze eene Moorsche legermacht had afgezonden om ze in ontvangst te nemen. Tevergeefs trachtten de onderwijzers de gemoede ren tot bedaren te brengen, daar de verbitterde vrouwen hun verweten, dat zij zich voor 5 thaler per kind hadden laten omkoopen om de school jeugd aan de vreemdelingen af te leveren. Op merkelijk is het, dat overal die agitatie eensklaps uitbreekt tijdens de mannen wegens hun arbeid afwezig zijn en dat de vrouwen, als zij door politie of gendarmerie worden uiteengedreven, wel drei gen met de mannen terug te zullen komen, maar nergens weder voor den dag gekomen zijn, door dien de mannen zich door zulke dwaze praatjes niet lieten rnedesleepen. Evenals op andere plaat sen zijn nu ook in den omtrek van Thorn een aantal vrouwen, die het wat al te erg hadden gemaakt, in hechtenis genomen. In de omstreken van Culm is het ook al niet rustig. Tot nogtoe schijnt de openbare autoriteit de aanstokers [niet op het spoor te zijn. België. Het wetsontwerp, Dinsdag door den minister van justitie bij de Kamer ingediend, bevat de volgende bepalingen: Art. 1. Hij, die het aanbod .of voorstel gedaan zal hebben een misdaad te plegen, welke met doodstraf, dwangarbeid of tuchthuis strafbaar is gesteld, of aan zulk een misdaad deel te nemen, en hij, die zulk een aan bod zal hebben aangenomen, zal gestraft worden met gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren en eene boete van 50 tot 500 fr., behoudens de toepassing van art. 85 van het strafwetboek, zoo er verzachtende omstandigheden aanwezig zijn. De schuldige zal bovendien kunnen ontzet worden van de rechten, in art. 33 van het strafwetboek genoemd, en geplaatst worden onder het toezicht der politie gedurende 5 jaren minstens en 10 jaren hoogstens. Het aanbod of voorstel, slechts mondeling gedaan, zal niet gestraft worden, tenzij het afhan kelijk gesteld of vergezeld wordt van giften of beloften. Art. 2. De volgende bepaling wordt ge voegd achter n®. 9 van art. 1 der wet van 15 Maart 1874, over de uilleveringen: "Voor aan biedingen of voorstellen om een misdaad te plegen of daaraan deel te nemen, of voor aanneming van genoemde aanbiedingen of voorstellen. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft Disraeli gisteren, in antwoord op eene interpellatie van Whalley, ge zegd dat hij wist dat er Jezuïeten in Engeland verblijf houden en dat dit een misdrijf is, straf baar gesteld bij de wet op de emancipatie der katholieken, welke sedert een halve eeuw bestaat. Die wet was nooit toegepast en de regeering was ook niet voornemens ze toe te passen; echter beschouwde zij ze niet als in onbruik geraakt, doch behield zich integendeel het recht voor, ze in toepassing te brengen, wanneer het ooit mocht blijken noodig te wezen. Naar aanleiding van eene vraag van een ander parlementslid verklaarde Hardy, dat inderdaad vier soldaten aan een godsdienstige ceremonie in een katholieke kerk hadden deelgenomendat zij echter met verlof warendat zij uniform droegen omdat de wet hun dit voorschrijft; dat zij geen misdrijf pleegden en dus elke inmenging der regeering onmogelijk was. Lord Carnarvon heeft gisteren, in antwoord op eene vraag van lord Shaftesbury, bevestigd, dat het grootste deel van de bevolking der Fidji- eilanden aan de mazelen is gestorven, en daar onder vele invloedrijke hoofden, op wie de regee ring gedurende het tijdperk van den overgang rekende; zij hoopt echter dat het ergste voorbij is, en heeft per telegraaf bevolen maatregelen te nemen, welke kunnen strekken tot beteugeling der epidemie, en tevens alles in 't werk te stel len om eventueele ongeregeldheden te voorkomen. Spanje. Volgens de Univers heeft Quesada aan don Carlos kennis gegeven, dat eenige Navarreezen, die twee jaren geleden als krijgsgevangenen naar Cuba waren gezonden, dezer dagen te St.-Sebas- tiaan zullen aankomen en zal daarop de uitwisseling der krijgsgevangenen in het noorderleger worden voortgezet. Uit Praag wordt gemeld dat vorstin Win- dischgratz 300,000 florijnen aan don Carlos heeft gezonden vergezeld van een brief, waarin zij den wensch uitdrukt, dat don Carlos spoedig den troon te Madrid moge bestijgen. Telegrammen. AGRAM, 10 Juni. In den landdag van Croatië heeft de uiterste linkerzijde voorgesteld een adres aan den keizer te richten met verzoek, eene commissie uit den landdag van Dalmalië en uit dien van Croatië te benoemen, welke belast zal worden met de voorbereiding der vereeniging van Dalmatië en Croatië.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2