men lot lid van den gemeenteraad te Veur ge kozen de heer G. "W. Boonekamp. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwediep, is den 8sten dezer des middags van Port-Said vertrokken. De minister van binnenl. zaken heeft be paald, dat -de .herkiezingen voor een lid der Tweede Kamer te Utrecht, Arnhem, Delft en Almelo zullen geschieden op Dinsdag 22 Juni. - De heer J. W. L. Van Oordt is, bij gele genheid van het feest naar aanleiding van de uit reiking der bekroningen voor de Weener tentoon stelling, door het bestuur van Arti et Amicitiae te Amsterdam tot eerelid van dat genootschap benoemd. Tot leden van den gemeenteraad te Am sterdam zijn gekozen de heeren W. E. Mercier en J. F. Tack Hz., candidaten der kiesvereeniging „Burgerplicht," Er moet een bestemming plaats hebben tusschen de heeren Jhr. Mr. W. Fcoëll en A. C. Jooslen. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft Dinsdag tot arts be vorderd de heerenC. Alers, med. doet., A. H. De Boer, med. doctorandus, en F. N. Kramer. Aan de Utrechtsche hoogeschool is de heer H. J. Planten, arts, geboren te Doetinchem, tot doctor in de geneeskunde bevorderd. Gisteren heeft de Haarlemsche gemeente raad besloten voor de restauratie der Groote kerk aldaar f 10,000 bij te dragen, in jaarlijksche ter mijnen van f 1000. 2. K. H. Prins Hendrik is gisteren per trein uit Vlissingen, onder 't gejubel der menigte, te Middelburg aangekomen. De schepen aan de loskade losten saluutschoten. Ter verkiezing van een lid der prov. staten in het district Zaandam ter vervanging van den heer T. Duyvis Jzn., zijn uitgebracht 566 stemmen. Gekozen is de heer A. Houttuyn met 291 stemmen. Tot lid der prov. staten in het district Leeuwarden is gekozen Mr. T. Van Hettinga Tromp, liberaal, met 730 van de 1315 geldige stemmen. Bij de verkiezing voor een lid der prov. staten voor het district Sneek is gekozen de heer Sleeswijk Visser, anti-revolutionnair, met 938 van de 1875 stemmen, terwijl op den heer K. S. Andringa 871 stemmen werden uitgebrachtals lid der prov. staten in het district Heerenveen is gekozen de beer E. J. Attema, liberaal, met 913 van de 1509 geldige stemmen. Het bevel over het op te richten corps tor- pedisten der marine is opgedragen aan den kapt.- luit.-ter-zee W. F. H. Cramer. De hoofdonderwijzers J. Van der Woude, H. Grondijs, P.Lakeman, W. H. A. Van Meerkerk, K. M. Hage en E. A. Reisig, en de hulponder wijzers M. Scheele en W. Op ten Noort zijn ge steld ter beschikking van den gonv.-generaal van Ned-Indië, om te worden benoemd tot onderw. 3de kl. voor den dienst ald&ar. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dokkura zijn ingekomen 2210 stemmen. Herkozen is de heer Mr. W. A. Bergsma (L) met 1306; Prof. B. J. Gratama verkreeg 892. In het district Goes zijn ingekomen 1264 geldige stemmen; herkozen is de heer Mr. P. H. Saaymans Vader (C en A) met 719; Mr. M. J. De Witt Hamer (L) verkreeg 531. In het district Middelburg is gekozen de heer Jhr. Mr.,J. L, De Jopge,(A, C en K) met 1095; Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (L) had 1054. De aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin zal in Den Haag van gemeentewege gevierd worden door het afsteken van een groot vuurwerk in het Malieveld, waar men reeds met de toebereidselen begonneD is. Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, onder be vel van den kapt,-luit-ter-zee W. J Scholten van Aschat, is in namiddag van den 8s(en dezer van de reede van Tessel vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Atjin. De kapl.-ter-zee W. C. Klis wordt met den 12den dezer, op zijn verzoek, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefst. Leeuwarden, en vervangen door den kapt.-ter-zee J. Van Gogh. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij, de arr.-rechtbank te Eindhoven Mr. H. J. Van Leeu wen, adv. aldaar; lot rechter in de arr.-rechtb. te Rotterdam Mr. P. A. J. Bouvin, kantonr. te Zierikzee; tot griff, bij het kantong. te Sneek Mr. H. De Ranilz, griff. te Lochemtot burgem. van Hoevelaken G. G. Akersloot; A. Hoogendijk A. E. Maas en M. J. De Bont, als leden van het college voor de zeevisscherijen, met 1 Juni jl. opnieuw benoemd. Gemengd JVievrws. Aangaande den brand te Leidschen- dam van jl. Maandag kan nader worden mede gedeeld dat hij zich niet verder heeft uitgebreid dan tot de twee genoemde perceelen. Het huis van den winkelier Verdouw is geheel afgebrand, terwijl van dat van den kleermaker Van Beekum het benedengedeelte nog is gespaard gebleven. Van de losse goederen en den inboedel van den winke lier is nagenoeg niets gered, terwijl van den kleer- ipaker bijna alles is bewaard gebleven. V. was voor alles tegen brandschade verzekerd, van v. B. was niets geassureerd. Drie brandspuiten hebben dienst gedaaneen vierde kwam nog aanrukken maar behoefde geen water te geven. Alle lof komt toe aan de goede houding van de geheele brandweer. I Tot de loopende geruchten betref- fende de arrestatie van den herbergier en logement houder Jut te Rotterdam behoort nog, dat twee geheime politie-agenten aldaar eenige dagen hun intrek hadden genomen, om de echtelieden van nabij gade te slaan, en dat, ten gevolge van eene woordenwisseling, waarbij de vrouw den man ver wijten deed, de politie bevestigd werd in het ge rezen vermoeden en hen daarna in hechtenis heeft doen nemen. Gisternacht zijn onder de gemeente Charlois weder van verscheiden paarden de staar ten afgesneden. Gisterochtend zijn op den Schiedam- schendijk te Rotterdam de kleeren van een aan komend meisje, dat in een open test een kool vuur droeg, op de trap harer woning in brand geraakt. Zij vluchtte op de straat, waar eenige personen terstond haar te hulp kwamen, zoodat de vlam spoedig gebluscht was. Het meisje is er zonder veel letsel afgekomen, maar de personen, die haar te hulp gekomen waren, hebben vele brandwonden bekomen. Aan den Haarlemmerweg even buiten de Willemspoort te Amsterdam is Maandag mid den op den dag, terwijl de bewoners afwezig waren, in een huis ingebroken. De dief of dieven hebben de buitendeur opengebroken en een kast geopend, waar zij echter geen geld of kostbaar heden vonden. Vervolgens hebben zij zich mees ter gemaakt van een pendule en een winterjas; ook hebben zij een koperen doofpot meegenomen, na den inhoud over den grond te hebben uitge stort. Bovendien worden eenige snuisterijen en schoorsteensieraden vermist. De verschillende machinerieën, ge- reedschappen enz., behoord hebbende tot de stoomsuikerraffinaderjj „Java" te Amsterdam, zijn Dinsdag in veiling verkocht voor circa f 35,000. De twee nieuwe stoomketels zijn opgehouden voor 9000. Zondag-nacht had in een aardappel- meelfabriek te Veendam een 22-jarig werkman zich te slapen gelegd achter den stoomketel. Plot seling hebben, naar 't schijnt door het losspringen van een der veiligheidskleppen, de stoom en het kokende water zich op den slapende ontlast en hem terstond gedood. Althans men vond den volgenden morgen zijn lijk in een onbeschrijf- lijken toestand. Maandag-avond brak te Oud-Heusden een hevige brand uit, die, door den vrij hevigen wind aangewakkerd, in minder dan een uur 7 huizen en eene schuur in de asch legde. Zes varkens, een os en eene koe werden mede eene prooi der vlammen. De bewoners hadden te nauwernood tijd om te vluchten. De schade is vrtj aanzienlijk. Te Kampen is aan de Noorderkrib bij het Keteldiep Dinsdag het lijk opgevischt van den 24-jarigen v. A., die sedert Vrijdag uit de ouder lijke woning werd vermist. Waarschijnlijk is hij bij ongeluk te water geraakt. Een ambtenaar van Maastricht, die eenige dagen te Eindhoven had doorgebracht in het logement van den heer F. Van de Ven, heeft zich Maandag met een pistoolschot van het leven beroofd. Na het eten zeide hij, wat te gaan slapen, doch eenigen tijd later hoorde men het schot, dat een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De man laat een weduwe met negen kinderen na. Aan de geneeskundige school te Parijs heeft dezer dagen Mrne. Brés den doctoralen graad verworven. Dit is de eerste maal in Frankrijk, dat aan eene vrouw het diploma tot het uitoefe nen der geneeskunde wordt uitgereikt. Het goederen bureel van het Taunus- spoorstation te Frankfort is Dinsdag-ochtend met alle daarin aanwezige per spoortrein aangebrachte goederen verbrand. KOLONIËN. BATA,VIA, 5 Mei. Uit Kotta-Radja (de kraton in Atjin) wordt gemeld: De zaken gaan hier uitstekend vooruitde broodbakkerij is in volle werkiog en iederen dag krij gen de troepen versch brood. Ook wordt alle dagen versch rundvleesch en 's Zondags versch varkens- vleesch verstrekt. De ijsfabriek werkt sedert den 18den April, doch heeft nog geen ijs geproduceerd, daar men de temperatuur nog niet lager heeft kunnen brengen dan -2°. F., terwijl zij voor de ijsproductie 18° F. moet bedragen. De artesische putboring vordert goedmen is reeds op 72 meter diepte en op SO meter denkt men voldoende water te hebben. Op de grasvlakte verrijzen de gebouwen als uit den grondde troepen zijn daar tien maal beter gelogeerd dan binnen den kraton." De notaris en vendumeester Van Lier uit Madioen zal over eenigen tijd voor den raad van justitie terechtstaan wegens verduistering van hem toevertrouwde geldenhij is, naar men zegt, in volle confessie. Uit Batavia schrijft men aan de Loc.: Naar ik met zekerheid verneem is bij de regee ring een ontwerp-ordonnantie in bewerking om trent de controle op en strafbepalingen tegen het onttrekken der koffie aan de verplichte levering van den Staat. Daarbij wordt ook het vervoer van hoeveelheden van minder dan één picol strafbaar gesteld met tenarbeidstelling van 8 dagen tot 3 maanden op alle wegen, die niet rechtstreeks leiden van de dessa, waar de vervoerder woonachtig is, naar de pakhuizen door den resident voor die dessa aangewezen. Voor Europeanen wordt het vervoer van koffie zonder pas slrafbaar ge steld met gevangeniszetting van 1 maand föt 3 jaren en hoogstens f 1000 boete. Het landbouw-congres te Djokdjokarta en de tentoonstelling zijn met succes afgeloppen. Be langrijke discussiën over de conversie van commu naal individueel grondbezit zijn gevoerd. Algemeen werd de hervorming met kracht voorgestaan. Het 3de congres zal in 1877 te Soerabaya plaats hebben. De gezondheidstoestand laat zoo hier hls op vele andere plaatsen in Nederlandsch Indië zeer veel te wenschen over. Cholera en buik ziekten eischen nog vele oilers van de inlandsche bevolking. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den gewezen bnrger-opz. in het gonr. Celebes C. L. Schaaft, en aan de comm. 1ste en 3do kl. bij den post en tclegraafd. H. J. Douwes en L. J. Van der Straateo; een tweej'. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 1ste kl. Jhr. A. A. De Geer. Benoemd: tot adm. bij het gymn. „Willem III" Th. Hermene. Bij den post: en telegraafdienst: tot comm. lste kl., W, M. Leyder; tot comm. 2de kl-, J. F. Streiff; tot comm. 3de kl., G. W. Bisschop en E. Keasberry. Ontslagen: Door den landraad te Koedoes (Japara) wegens vertrek, eervol, als bnit. snbst.-gr. bij die rechtbank, Mr. W. Vincent, en daartoe benoemd J. A. C. Durieux. Benoemd: Tot 2den huipond.aan de op. lag. school te Ternate F. C. Willems, aan de op. 2de lag. school te Makassar M. Le Clnse, aan de op. lste lag. school te Batavia E. J. NijhoIf, aan de op. 2de lag. school te Padang A. F. Gossianx, aan de op. lag. school te Malang L. Vree, aan de op. lag. school te Probolinggo H. C. Dengerink, aan de op. lste lag. school te Padang W. Meijer; tot 3den hnlponderw.aan de op. 2de lag. school te Samarang, L. A. De La Croix, aan die te Batavia F. A. Den Daas, aan de op. lag. school te Ternate W. C. Braos, aan de op. 2de lag. school te Makassar A. C. Cramer, aan die te Padang J. W. A. Van Haastert, en aan de op. lste lag. schooi te Soerakarta C. Prinstot 4den halpond. aau de openb. lag. school te Amboina, A. C. J. Fournier, tot hnlpond. aan Je openb. lag. school te Patti W. J. R. Zieck, aan de openb. 'lag. school te Boyolali J. C. Van Dnijn, te Koepaog (Timer) P. Ch. W. Bopp, te Palembang C, Van der Wende, en te Serang (Bantam) J. W. Te Kolsté. Benoemd: tot kantoorchef 4de kl. bij de tel., C. L. Ginos. Verleend: Een tweej.' verlof naar

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2