aan de heeren P. K. Pel en J. A. Korteweg, beiden med. doctorandi. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer G. Waller, geb. te Amsterdam. Gisteren is lot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam beroepen de heer E. A. G. Van Hoogenhuize, pred. te Steenwijk. Het stoomschip P. Calatld is gisteren van New-York te Vlissingen gearriveerd, hebbende 11 dagen en 10 uren reis. De offic.-van-gez. 1ste kl. L. P. Vlaanderen, aan boord van Zr. Ms. schroefst. Prinses Maria wordt met 12 dezer op nonact. gesteld en ver vangen door den offic.-van-gez. 1ste kl. H. L. Reeder, terwijl de offic.-van-gez. 1ste kl. G. F. Rochat, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, lijdelijk gedet. wordt aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valkde luit.-ter-zee lste kl. E. Bonn, 1ste offic. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met uit. Juli. op nonact. gesteld en vervangen door den luit.- ter-zee lste kl. W. J. H. De Kanter. Z. M. heeft bij besluit van 29 Mei gehand haafd de resolutie van Gedep. Staten van Zuid- Holland tot bekrachtiging van het door B. en VVs. van Den Haag aan het R.-K. kerkbestuur van den Heiligen Jacobus aldaar verleend verlof tot oprichting eener kerk aan de Parkstraat, bin nen een afstand van 200 meters van een bestaande kerk der Ned. gemeente herv. (de Kloosterkerk) Z. M. heeft aan T. W. P. Hofstede vergund zijn nolarieele standplaats van de gem. Haren over te brengen naar de gem. Grootegastbenoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Roermond Mr. L. J. E. H. Geradts, procureur bij die recht bank; aan J. Stam, C. Lagas, C. Gouda, C. Zwart, G. Visser, K. Vuil, J. Zwart en J. Glas, allen visschers te Egmond-aan-Zee, vergund den eerstgen. het aannemen en dragen der gouden, en elk der overigen der zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon, hun door den maarschalk-president der Fransche republiek geschonkende benoeming van P. Van Duyvendijk, burgem. van Zwartewaal, tot secr. dier gem., goedgekeurd; den vuurstoker 2de kl. R. Hulkenberg vergund het aann. en dragen van de herinneringsmedaille, wegens het deelnemen aan den Fransch-Duitschen oorlog in 1870/71; den kapt. C. Ouwendijk, magazijnmeester der art. lste kl., te Gorcum, op aanvrage, een pensioen verleend van f 1020 's jaars en hem den rang verleend van majoor. Gemengd INieuws. Hedennacht omstreeks halfeen had alhier een onderlinge vechtpartij plaats, waarbij een student een snede over de wang ontving. Hij is geneeskundig behandeld en per rijtuig naar zijne woning vervoerd. De dader is in verzekerde bewaring genomen. De heer A. E. M.lid van den Haag- schen gemeenteraad, die bij vonnis der rechtbank te Rotterdam van 11 Mei jl. tot een boete van f 600 en in de kosten veroordeeld is wegens het plaatsen van zalmstallen in de rivier het Scheur (welk water door gemelden heer is gepacht) waardoor onregelmatigheid veroorzaakt wordt in het rivierbed en de waterafloop belemmerd, heeft van dat vonnis appèl aangeteekend en zal, naar men verneemt, voor het prov. gerechtshof door advocaat Mr. A. De Pinto worden verdedigd. Maandag is naar Den Haag overge bracht, om voor een krijgsraad terecht te staan, een hoornblazer van de te Hellevoetsluis in garni zoen liggende compagnie vesting-artillerie, beschul digd van zijn hoogeren in rang te hebben geslagen. Door iemand, die voor alsnog niet bekend wenecht te worden, is een som van f 50,000 beschikbaar gesteld, waaruit diakenen der Ned. Herv. gemeente de uitbreiding van het oude-man- nen- en vrouwenhuis in Den Haag in het belang der opname van gehuwde lieden zullen kunnen be kostigen. In Den Haag bedroeg het getal inge- leverde stembriefjes voor de verkiezing van een Jid der Tweede Kamer gisteren 735, tegen 1398 in 1873. Een heer, die het bovenkwartier van het koffiehuis „de Raaf" in Den Haag bewoont en eenige dagen afwezig was geweest, bemerkte bij zijn terugkomst, dat men een zijner wandel stokken van zijn versierselen beroofd had, nl. een gouden bordje waarin drie rijen edelgesteenten, gezamenlijk vertegenwoordigende een waarde van eenige honderden guldens. Het vermoeden rees tegen den kellner van het café, die een paar da gen vroeger zijn dienst had verlaten zonder te zeggen waarheen hij zich begaf. Op zijn signale ment werd hij te Hilversum aangehouden en naar Den Haag opgezonden. Bij het verhoor door de politie schijnt J. J. door de mand te zijn geval len en moet de commissaris in hel bezit van het gestolene zijn gekomen, waaraan de bestolene veel gewicht hechtte. Onder de kiezers, die gisteren te Delft hebben gestemd, was er een van meer dan hon derdjarigen leeftijd. De gewezen bouwman Nicolaas v. Leeuwen namelijk, die 1 Mei 1775 is geboren, was nog krachtig genoeg orn zich te voet naar het raadhuis te begeven ten einde zich van zijn burgerplicht te kwijten. Omtrent den brand, die Maandag- avond te Amsterdam op de Prinsengracht woedde, worden nog de volgende nadere bijzonderheden gemeldDe oorzaak moet hierin gezocht worden, dat de in de winkelkast uitgestalde goederen in aanraking gekomen zijn met de zich daarin be vindende gasvlam. Toen de eigenaar gewaarschuwd werd dat de gasvlam te hoog stond (een stuk lint brandde toen reeds), was het al te laat, en een oogenblik was voldoende om den geheelen winkel in vlam te zetten. Het met papier beplakte plafond van den winkel was spoedig doorgebrand, en de vlammen, aangewakkerd door den vrij sterken wind, bereikten snel de tweede, derde en vierde verdieping. Op eene daarvan, en wel op de derde, woonde de bakkersknecht J. Olie met zijne vrouw en een jongske van 10 maanden. Van het oogen blik gebruik makende dat haar man sliep, was vrouw Olie, na het slapend kindje naast haar echtgenoot te hebben nedergelegd, uitgegaan, om eenige benoodigheden te koopen. Naar huis gaande, hoorde zij dat hare woning in brand stond, en op de plaats des onheils aangekomen, vertelde men haar, dat alle zich in het huis bevindende menschen gered waren, zoodat zij aanvankelijk te dien aanzien gerustgesteld was en er geen bijzondere pogingen zjjn aangewend tot redding van haar man en kind, die, zooals later bleek, zich nog in het brandende huis bevonden; toen was redding te laat. Te ongeveer één uur werd een aanvang gemaakt met het opruimen, waarbjj men de lijken van den bakkersknecht en zijn kind vond, het eerste geheel verkoold en in knielende hou ding. Om oploop te voorkomen, heeft men ze door den ingang van de school aan de Laurier gracht, welke met de achterzijde gemeenschap had, uit het verbrande perceel gedragen en onder toezicht der politie naar een begraafplaats vervoerd. Het prov. gerechtshof in Overijsel heeft gisteren Tonia Tempelman, dienstmaagd te Olst, wegens kindermoord tot vijf jaren tucht huisstraf veroordeeld. Tot uitbundige vreugde der Parijze- naars heeft Zondag 11. bij de groote wedrennen in het Bois de Boulogne (prijs 100.000 franken), een Fransch paard, Salvator, de overwinning be haald. De twee paarden, die na Salvator aan kwamen, waren mede Fransche. Zaterdag-avond wilde te Maastricht eene vrouw eene op den rand van een regenput staande waschtobbe verplaatsen en verloor het evenwicht, zoodat zij met de tobbe in den put viel. Daar deze geen water inhield, kon men onmiddellijk te hulp snellen. Evenwel bleek, toen men haar naar hoven bracht, dat zij bij het val len op de tobbe terechtgekomen en zoo deerlijk verminkt was, dat zij naar het gasthuis moest worden gebracht, waar zij eenige uren daarna overleed. Ofschoon er te Maastricht voor het garnizoen eene afzonderlijke inrichting voor zwem men en baden bestaat, waren Vrijdag-avond drie miliciens in de Maas aan het baden. Een hunner, die in eene diepte geraakte, werd het offer zijner onvoorzichtigheid. Naar aanleiding van een door den burgemeester van Zevenbergen, krachtens plaatse lijke verordening, opgemaakt proces-verbaal o. a. tegen den kantonrechter en den griffier omdat zij bij gelegenheid van een brand niet voldaan hebben aan hunne verplichtingen als pomper, is door eenige rijksambtenaren aldaar aan den Koning het verzoek gericht om vernietiging van he bedoelt de raadsbesluit, omdat daarin ten aanzien van de ambtenaren geene uitzondering is gemaakt. De Fransche schoener Hypolite et Marie, van Duinkerken, heeft te Yarmouth geland den gezagvoerder Saul en echtgenoot van de Engelsche brik Glastry, die gedurende dikke mist door een groot schip, waarschijnlijk een Amerikaanscb, werd aangezeild. Zijne equipage greep de touwen, die van het schip hun werden toegeworpenof zij gered zijn geworden is kapi tein Saul onbekend, wijl het aanzeilende schip spoedig in de dikke mist verdween. Hij bleef alleen met zijne vrouw op het schip achter, dat de beide masten verloren had en waarvan de bakboordszijde geheel open was door de aanzeiling. Te Par ij s wordtin de volgende maand rechtstreeks van Shanghai een Chineesche jonk verwacht, die de Chinees Mieng, welke zijne op leiding heeft ontvangen aan het Lyceum „Louis le Grand", in China heeft laten bouwen. Dit vaar tuig, versierd met Chineesch-godsdienstige zinne beelden is zoodanig vervaardigd, dat het niettegen staande zijn weinigen diepgang (zoodat het de Seine kan opvaren), goed zee kan bouwen. De equipage bestaat uit Chineezen, maar Mieng heeft Europeanen tot officieren gekozen. Het schip zal eenigen tijd te Parijs blijven, waar het door zijne zonderlinge vormen, vooral door den grooten ge- vleugelden draak, dien het aan den voorsteven heeft, ongetwijfeld als eene curiositeit zal worden beschouwd. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft gisteren aange nomen art. 2 van de wet op het hooger onderwijs en verworpen het amendement van Brunet, om aan de Muzelmannen het recht toe te kennen eene inrichting voor hooger onderwijs le openen- Een amendement volgens hetwelk de departemen ten, de gemeenten en de diocesen het recht hebben instellingen van hooger onderwijs in 't leven te roepen, werd aangenomen met 339 stemmen tegen 300. [Italië.'. De voorzitter van heHtaliaansch aardrijkskundig genootschap heeft een gunstig bericht ontvangen aangaande de expeditie, welke zich ten doel stelt te onderzoeken, of er mogelijkheid bestaat om de zee in verbinding te brengen met de bekkens van de Sahara. Het gouvernement van Tunis biedt krachtige ondersteuning in gidsen, escorte, tenten, paarden, enz., ten behoeve der expeditie, welke te Gares zich in twee deelen zal splitsen. Een daarvan zal de oase van Gerid onderzoeken en eenige wetenswaardige onderzoekingen doen naar de bouwvallen van Carthago, voornamelijk naar de overblijfselen der waterleidingen en den merk- waardigen berg van Gebel Drucas. Groot-Britannië. Het ontwerp van wet betreffende de amorti satie van schuld is gisteren in het Lagerhuis aangenomeh. De door Gladstone op het ontwerp ingediende amendementen zijn verworpen met 189 tegen 122 stemmen. De Australische bladen melden dat op de Fidji-eilanden een epidemie van mazelen is uit gebroken, waaraan reeds 50000 inboorlingen be zweken zijn. De besmetting werd aangebracht door een mazelenlijder aan boord van 't Engelsche oorlog schip üido, en de sterfte is zoo groot, omdat de inlanders alle geneeskundige hulp van de hand wjjzen. Zij verkeeren namelijk in den waan, dat de ziekte met opzet door de blanken is ingevoerd, opdat al de inlanders sterven zouden en de blanken 't gansche land onder elkander zouden kunnen verdeelen. De arme lieden willen, wanneer de ziekte hen aantast, geen Europeesche geneesmid delen gebruiken, noch zich warm houden. Inte gendeel zij nemen koude baden, en doen alles om de ziekte noodlottig te doen worden. Bij honderden sterven zij dan ook aan dysenterie.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2