Z. M. heeft aan W. H. Van Riel, als matroos 3de kl. dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip Timor, als blijk van goedk, en tevr. ■wegens de redding van een schepeling van dien bodem op 27 Oct., ter reede van Edi (Aljin), toegekend de bronzen medaille, alsmede een lof felijk getüfgscKfifT; eveneens aan G. Lodder te Ridderkerk, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 13 April jl. Gemengd INienws, Donderdag-middag had den heerSaay- mans Vader, lid der Tweede Kamer, een ernstig ongeluk kunnen overkomen. Op zijn wandelrit van Den Haag naar Scheveningen werd eensklaps zijn" rijpaard schichtig, wierp den ruiter niet on zacht ter aarde en holde voort in de Schevening- sche boschjes. Een werkman, daar aanwezig, wist spoedig het paard tot staan te brengen en bracht het terug naar den eigenaar, die er gelukkig met den schrik was afgekomen en zijn tocht naai' Scheveningen kon voortzetten. Adv.-generaal Smits droeg gisteren zijne conclusie voor in de zaak van Jhr. Mr. D. J. C. Van Lennep tegen den burgemeester van Den Haag, waarbij het betrof den eisch tot terug betaling van vijf twaalfde gedeelten van den hoofd- delijken omslag, den heer Van Lennep door den kantonrechter toegewezen, maar door de Haagsche rechtbank ontzegd. De groote vraag in deze was, naar het oordeel van den ambtenaar van het O. M.waar is het hoofdverblijf van den eischer gevestigd; en omdat deze vraag bij het vonnis der rechtbank niet was beantwoord, achtte hij zich verplicht te concludeeren tot vernietiging van dat vonnis en terugwijzing der zaak naar .de arrond.-rechtbank, ten einde haar, met inacht neming van 's hoogen raads arrest, verder te be handelen en te beslissen. Uitspraak den 25sten dezer. Bij arrest van het hof te Zwolle van gisteren is de rechter-plaatsvervanger Mr. Engels te Almelo, die 5 Maart jl. in de sociëteitszaal aldaar een zachten slag met een courantenstok heeft gegeven aan den subst.-griffier der rechtbank, onder aanneming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot eene boete van f 50 en in de kosten. hof te Arnhem van "Woensdag werd door het O. M. conclusie genomen in de zaak der kerke lijke oneenigheden te Opheusden, waarin 14 dagen vroegej: de pleidooien waren gehouden door Mr. De Kempenaer voor den appellant en Mr. Kap- peyne voor de geïntimeerden. Het gold, zooals men zich ?al herinneren, een appèl tegen eene vonnis der rechtbank te Tiel, welke den appellant had veroordeeld om aan de geïntimeerden, zich noemende het college van kerkvoogden te Opheus den, eenige jaren pacht te betalen voor een door hem van kerkvoogden gepacht stuk land. De advocaat-generaal achtte het voldoende bewe zen, dat het land werkelijk behoorde tot de pastoriegoederen. De vraag bleef nu over: had appellant, die eenige jaren geleden van de toen malige kerkvoogden had gepacht, de bevoegdheid om de pachtsom aan den predikant te betalen? Op grond van art. 1421 B. W. beantwoordde adv.-generaal deze vraag bevestigend. Dat art. toch bepaalt, dat de betaling, gedaan aan iemand, die geene macht had om voor den schuldeischer te ontvangen, van waarde is, voor zooverre de schuldeischer daardoor is gebaat. Nu was de ge meente hier schuldeischer en werd als zoodanig vertegenwoordigd door de kerkvoogden; de pre dikant was wederom schuldeischer van de gemeente en daar er tijdens het vervallen van de pacht som geene wettige kerkvoogden waren, die de be taling konden ontvangen, was de gemeente wer kelijk gebaat door de betaling van de pachtsom aan haren schuldeischer, den predikant.. Op deze gronden concludeerde de adv.-generaal tot ver nietiging van het vonnis der rechtbank te Tiel, tot niet-ontvankelyk-verklaring der geïntimeerde kerkvoogden in hun eisch en tot hunne veroor deeling in privé in de kosten van het geding. "Woensdag-ochtend is op 't emplace ment van den spoorweg te Groningen eene aan zienlijke hoeveelheid stroo verbrand, benevens een paar waggons. De schade wordt op f 12000 be rekend. Zooals bekend is, maakt het vervoer van stroo uit de Groningsche polders dag aan dag een zeer belangrijk artikel voor de Noorder-spoorweg- hjn uit. Men onderstelt, dat een locomotief bij 't rangeeren 't stroo zal hebben in brand gesto ken; de wind woei nog al sterk en een niet ver verwijderd schuurtje met zijn inhoud geraakte nog in brand en werd vernield. Het prov. gerechtshof te Groningen heeft Woensdag-morgen bij arrest in zake de beschuldigden Doddema, rijksveldwachter brigadier- titulair, en Begeman, onbezoldigd rijks- en gewe zen gemeentelijk veldwachter, beiden wonende te Nieuweschans, den eerstgenoemde schuldig ver klaard aan het gebruik maken van geweld in de uitoefening zijner bediening, zonder wet tigen grond, waaruit niet is gebleken dat ziekte of beletsel om te werken voor meer dan twintig dagen is ontstaan, met vrijspraak van het. overige hem te last gelegde en hem dienvolgens veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren, betaling eener geldboete van f 100 en in de kosten, met vrijspraak van hetgeen hem meer is te laste gelegdterwijl de tweede be schuldigde Begeman is ontslagen van alle rechts vervolging, omdat het geweld door hem gepleegd niet, is gebleken te zijn geweest rnet overschrij ding zijner bevoegdheid; met vrijspraak van het overige dezen beschuldigde te last gelegde; de kosten op zijne vrijspraak te dragen door den Staat. Ten gevolge eener aanklacht van den wisselwachter H. is de stationschef te Staphorst, de heer W., na eene week schorsing, uit zijne betrekking ontslagen. Uit 's-Heerenberg wordt gemeld: Dezer dagen had ter gelegenheid van de kermis de gewone optocht van het aloude Sl. Anlonius- gilde plaats. Toen de stoet met vlaggen, muziek en feestelijke versieringen gekomen was op het voorplein van het kasteel en aldaar het gebruike lijke „vaandelslaan" was uitgevoerd, trad de admi nistrateur der bezittingen van den vorst van Hohenzollern-Sigmaringen op het bordes en ver kondigde aan het publiek dat deze hulde wel de laatste zou zijn die het gild aan de nakome lingen der oude graven van Bergh bracht, want dat het hof was verkocht en de zaak zoo goed als beslist. Inderdaad verneemt men dat het zeer uitgestrekte kasteel met zijn aanhoorige gebouwen, de wandelingen en tuinen der plantage, de stads singel. vuur ue som /iös,000 zullen over gaan, zoo het heet althans, aan een Duitsch adellijk heer, wiens naam en woonplaats geheim blijft, en wiens onderhandelaar met grooten haast en zonder voorafgaand onderzoek door timmerlieden of der- gelijken den koop heeft begeeren te sluiten, om de eigendommen reeds met October a. s. te aan vaarden. Het kasteel zou dan worden vertimmerd en de plantage benevens al wat er bij behoort voor het publiek gesloten. De overeenkomst moet nu nog slechts door de Hofkammer te Sigmaringen worden geratificeerd. Onlangs is het kasteel „De Zwanenburg" onder het naburige Gendringen, ver kocht aan eene congregatie van Duitsche geeste lijke zusters. BUITENLAND. Frankrij Lr. De commissie der Kamer, welke belast is met de verificatie van het budget voor 1869, moet tot de ontdekking zijn gekomen, dat de credieten, die in dat jaar aan het keizerrijk ten behoeve van het leger zijn verleend, niet behoorlijk ver antwoord zijn, aangezien voor de 90.000 man schappen, die toen met verlof naar huis waren gezonden, geen post is afgeschreven. Een som van niet minder dan 90 millioen zou op die wijze niet zijn verantwoord. De commissie, belast met het ontwerpen der wet op de vrijheid van hooger onderwijs, heeft het voorstel van den minister verworpen, volgens hetwelk de academische graden toegekend zullen worden door eene gemengde commissie, bestaande uit vier hoogleeraren, twee aan de staats- en twee aan de vrije hoogescholen, met het recht van voorzitterschap van een der staatshoogleeraren. De commissie heeft vervolgens het artikel gehandhaafd, zooals zjj het aanvankelijk heeft vastgesteld dat wil zeggen, dat de Staat het recht aan zich be houdt, om door middel zijner hoogleeraren aca demische graden te verleenen; maar dit recht kan bij eene bijzondere wet ook aan eene vrjje hoogeschool worden toegekend. Den 2den dezer is te Rouaan op een dei- openbare pleinen het standbeeld onthuld, opgericht ter eere van den abbé De la Salie, stichter van de orde der broeders van de christelijke scholen. Te Rouaan, waar De Ia Salle in 1718 was gestor ven, had hij de eerste inrichting voor die orde gevestigd. Meer dan 20.000 personen woonden de plechtigheid bij. Duitschland. De inschrijving op aandeelen in de Rijksbank was reeds gisterochtend gesloten; te Berlijn alleen werd voor 200 rnillioen ingeschreven. Te Munchen heeft zich een geval voorge daan, hetwelk in Beieren op den strijd tusschen Staat en Kerk veel invloed kan hebben. De heer Biltl, hofbeambte, had zich ongunstig uitgelaten over de onfeilbaarheidsleer. Het aartsbisschoppelijk ordinariaat, hiervan onderricht, eischte van hem eene schriftelijke vérklaring van onderwerping aan die leer, en daar hij_dit weigerde, is hij door zijn superieur, overste Von Lerchenfeld-Aham, uit zijne betrekking ten hove ontslagen. Spanje. Het garnizoen van Astigarraga heeft gister nacht zijne positie ontruimd en al het materieel op één kanon na gered. De batterijen bij Alza en Anaclzagana, dooi de regeeringstroepen opgeworpen, hebben de bat- terijen van de Carlisten bij St.-Marcos gedemon teerd. De Carlisten hebben het bombardement van Renleria opgegeven en trekken hunne troepen- - samen bij Oyarzum en Sanliagomendide Alphon- sislen rukken voorzichtig vooruit op Astigarraga, waarvan het garnizoen nog steeds is ingesloten. By Bilbao worden door de Carlisten versterkingen opgericht op de heuvels die de stad beheerschen. Telegrammen. BRUSSEL, 4 Juni. Speciale corpsen van de burgerwacht zijn tegen Zondag voor buitenge wonen dienst opgeroepen; er bestaan redenen om te gelooven, dat die oproeping plaats heeft ter voorkoming van wanordelijkheden, die men Zondag vreest, daar alsdan twee processiën zullen plaats hebben. NEW-YORK, 4 Juni. Bij eene werkstaking dei- mijnwerkers in 't district Schuylhill in Pennsyl vania hebben de grèvisten de steenkolenmijn in brand gestoken en verwoeden tegenstand aan de autoriteiten geboden. Verscheiden personen wer den gedood of gewond. Twee duizend arbeiders zijn naar Mahoney uitgeweken. Er zijn troepen heengezonden om de orde te herstellen. PARIJS, 5 Juni. Te Paray-le-Monial is een groote pelgrimstocht met zeven bisschoppen aangekomen; onder hen noemt men de bisschoppen van Parijs en van New-Orleans. Het aantal pelgrims, waar van velen uit Italië, wordt op 20,000 geschat. Programma's ran Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 8 Juni, des avonds te halfzeven, onder directie van den heer H. Völlmar. 1ste afd.Nü. 1. Grande Marche" sur des motifs de Beethoven, Wieprecht; 2. Ouverture de i'Opéra -I.a Sorciêre de Bois9y," Zaytz; 3. Souvenir de i'Opéra de Flotow vL'Ame en Peine", L. Chic; 4. nElisabethen-Walzer", Strauss; 5. Fantaisiede rOpéra-Bouffe d'Offenbach -La Princessp de Trébizonde", Dauvin. 2de afd.: N°. 6. Ouverture de i'Opéra vL'Etoile du Nord", Meyerbeer; 7. Duo de I'Opéra »Moise" (Solo pour Piston et Sax-Horn), Rossini; 8. Romance", Vieux- temps; 9. Fantaisie de I'Opéra de Donizetti »La Fitte du Régiment", Dunkier; 10. »La Fiancée", Introduction et Potka, Dunkier. Ter markt te Leiden aangevoerd. •A en 5 Jlxni. Wintertarwe 11 hectoliter 8.00 a 9.00. Zomer- tarwe 11 heclol. 7.50 a ƒ8.00 Winterrogge 8 heet, 7.00 a 7.50. Zomerrogge 8 hectol. f 6.00 a 6.50. Zoraergerst 40 hectol. 7.25 a ƒ7.60. Chevalier-gerst40 hectol. 8.60 a 9.00. Zware Haver 12 hectol. 5.50 a 6.U0. Lichte Haver 12 hectol. 4.25 a 4.75. Dui- venboonen 7 hectol. 9.00 a 9.25 Paardeuboonen 7 hectol, 8.50 a 9.00. Ossen stuks a f Stieren, stuks —.00 a .00 Kalfkoeien 90 stuks 450.00 a 270.00 Varekoeien 80 stuks ƒ130.00 a 175.00. Vette koeien 35 stuks 195.00 a ƒ266.00,— Kalveren (vette) 90 stuks 27.00 a ƒ65.00 Kalveren (magere) 73 stuks 5.00 a ƒ8.00. Hamels (magere) 1600 stuks t 19.00 a 35.50 Hamels (vette) 575 stuks, 24.00 a ƒ32.50. Varkens (magere) 34 stuks 116.00 a ƒ32.00 Varkens (biggen) 240 stuks ƒ6.00 a 13.00. Lammeren (magere) 11000 stuks 5.00 a 15. Grasboter 12880 kilogr., 4ste qualit. val 58.00 a 62.00. Schei- 2de qualiteit. vat 63.00 a ƒ57.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.45 a f 1.55; Schei- 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.325 a ƒ1.425 Lange Zwarte Turf 25000 dubb. hectol. ƒ0.26 a 0.28 Ter markt aangebracht 210 runderen, 163 kalver,en> 2190 schapen en 11125 lammeren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2