LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4697. A0. 1875. Maandag 7 Juni. STADS- BERICHTEN. mi.-: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05, Iedere regel meern 0.174.' Grootere letters naar plaatsruimte. DE BURGEMEESTER BEE GEMEENTE LEIDEN, Gezien art. 4S der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16den October 1874 Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat, bij gelegenheid der muziekoitvoeringen, door de Leidache Zangvereeniging op Donderdag den lOden en Vrijdag den lldeu Juni aanstaande in de Hooglandsche kerk to geven, het vervoer met rijtuig in de na te melden richting moet geschieden: De rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, van de zijdevanhetKerkpleinlangsdenMiddoliveg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteeg, van de zijde van de Bnrgsteeg langs de Nienwstraat naar de zijde van de Hooigracht; die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerk- grachtvan de zijde der Burgsteeg en Nienwstraat langs de Wintel-steeg en Hooglandsche Kerkgracht; SJterwijl bij het eindigen der uitvoering in de tegenovergestelde richting moet wordeD gereden. De voorgeschreven richting i3 ook van toepassing op rijtuigen die met eeDe andere dan de bovenaangednide bestemming op dien tijd bedoelden weg pasaeereD. Een ieder wordt dringend nitgenoodigd, zich naar de aanwij zingen, door de ambtenaren der politie in dien zin te geven, atiptelijk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER. Leiden, 5 Juni 1875. LEIDEN, 5 Juni. Uil het verslag van den toestand der ge meente Leiden over het jaar 1874 blijkt, dat de bevolking op 31 Dec. 1874 bedroeg 19032 man nen en 21217 vrouwen, totaal 40249, zijnde 380 meer dan het vorige jaar. De verhouding van het getal overledenen tot het cijfer der be volking was 1 op 3499 zielen. Van de 14 01 overledenen hadden 593 den leeftijd van 10 jaren nog niet bereikt. Het getal geboorten was ongeveer 2 pCt. meer en het getal overledenen 2'/2 pCt. minder dan het vorige jaar. Het aantal over ledenen in het academisch ziekenhuis bedroeg 114, waarvan 56 van buiten de gemeente. Heden is aan de hoogeschoo! alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer J. Reesink, geb. te Zutfen, met stellingen. Het tekstboekje voor het a. s. Muziekfeest der Leidache Zangvereeniging, dat eerstdaags ver krijgbaar wordt gesteld, zal, tot heter begrip der uit te voeren muziekwerken en tot verhooging van het genot er van, verrijkt worden met eene voorrede van den op het gebied van muziekge schiedenis gunstig bekenden heer J. Van Santen Kollï in Den Haag, waartoe hij zich op dringend verzoek heeft bereid verklaard. Het boekje behoudt daardoor ook na het feest zijne waarde. De jaarlijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde alhier zal dit jaar wegens de academische feesten niet op den derden, maar op den vierden Donderdag der maand, en dus op 24 Juni gehouden worden. Den lsten en 2den dezer werd te Amster dam de groote vergadering der Remonstrantsche Broederschap gehouden, onder voorzitterschap van Prof. C. P. Tiele. Behalve met huishoudelijke zaken van minder gewicht en financieele punten, hield de vergadering zich bezig met de regeling van het godsdienst-onderwijs in vacante en nood lijdende gemeenten, en nam een wetsvoorstel aan, dat vrijheid geeft om in 't vervolg een som tot aankoop van boeken voor het Seminarium vast te stellen. Een voorstel om het in 1872 genomen besluit, waarbij voor een tijdperk van drie jaren, onder zekere voorwaarden, vergund werd predi kanten, niet tot de Broederschap behoorende, te beroepen, nog voor één of meer jaren van kracht te verklaren, lokte een levendige gedachtenwisse- ling uit, doch werd met groote meerderheid ver worpen. Tot lid der Commissie voor de zaken der Broederschap, in plaats van den aftredenden en niet herkiesbaren Mr. C. Van Vollenhoven, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, werd gekozen baron Mr. W. H. De Watteville, secretaris der stad Utrecht. Tot Curatoren van hel Seminarium, in plaats van Ds. J. H. Maronier (aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar) en van Ds. J. Van Leeuwen (die ontslag gevraagd had), werden benoemd Dr. J. W. Bok en Dr. H. C. Rogge, predikanten te Amsterdam en te Leiden. Tot vaste leden der vergadering werden benoemd de oud- hoogleeraar Dr. Tideman en de emerit. pred. Dr. H. Heemskerk. De vergadering droeg ook nog aan de Comm. voor de zaken der Broederschap op, te geschikter tijd uit haar naam een adres bij de Tweede Kamer te dienen, ter zake de wet op het hooger onderwijs, waarbij men zich hoofdzakelijk zal aansluiten aan het adres van den Senaat der Leidsche Hoogeschool en de nota der theol. facul teit aldaar. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5971 vol wassen personen en van 1821 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- z igt zijn gedurende deze week 1437 baden genomen. Uit Oudshoorn wordt ons gemeld: Gister- namiddag werd deze gemeente vereerd met een bezoek van H. K. H. Prinses Marianne met gevolg, die, na een collation aan 's-Molenaarsbrug gebruikt te hebben, de Herv. kerk bezocht, waar zij hare goodkouring over ,rM' dazen, het sierlijk orgel en de bijzondere netheid van het geheele inwendige betuigde, het voor weinige jaren nieuwgebouwde schoollokaal in oogenschouw nam, alsmede de pastorie der Herv. gemeente. Bij haar vertrek betuigde H. K. H. hare tevredenheid aan den burgemeester over het schoon en wel varend aanzien der gemeente. Het stoomschip Torrington, 22 April van Batavia vertrokken, arriveerde gisterochtend voor Rotterdam door den waterweg, na een reis van 42'/j dag, met inbegrip van alle oponthoud. De minister van financiën verwittigt de be langhebbenden, dat een rechtstreeksche verzending van brievenmalen plaats heeft door middel van den op den lsten dezer in werking gebrachten stoombootdienst van Rotterdam naar Harwich, welke dagelijks, met uitzondering van den Zondag, te 5 uren 's avonds uit Rotterdam vertrekt, in aansluiting op een spoortrein van Harwich naar Londen, aankomst aldaar te 7.5 uren 's morgens. Het port der met deze gelegenheid te verzenden brieven en verdere stukken is hetzelfde als bij verzending langs den weg van Ostende. De be staande verzending der correspondentie tusschen Nederland en Engeland, tweemaal daags langs den weg van Ostende, heeft mede voortdurend plaats. Z. M. heeft den commissaris in de provincie Noord-Holland gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten van dat gewest in buitengewone ver gadering op 21 Juni e. k., tot benoeming van een lid der Eerste Kamer. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende om de bepalingen van het Keizerlijk decreet van 2 Nov. 1810, nopens het bouwen op de dijken en hunne glooiingen, door andere te vervangen en levens bepalingen vast te stellen nopens andere werken op of langs dijken. De hoofdgedachte van het ontwerp van het decreet, om de aanvragen tot het bouwen op of langs dijken te brengen bij de waterschapsbesturen, onder wier beheer de dijken staan, is in het ontwerp opgenomen. Het stelt voorts als regel, dat tot het houwen op of langs dijken voorafgaande vergun ning noodig is van de waterschapsbesturen, be houdens, in geval van weigering, beroep op Ged. Staten, die intusschen eene door het waterschaps bestuur geweigerde vergunning niet kunnen ver- leenen, dan na daartoe de machtiging van den minister van binnenl. zaken te hebben verkregen. Provinciale verordeningen regelen verder, voor- zooveel noodig, het toezicht der gewestelijke be sturen, bepaaldelijk ook op het bouwen door de waterschapsbesturen zeiven, onder wier beheer de dijken staan, alsmede het bouwen op of langs dijken, niet onder het beheer van een waterschaps bestuur staande. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat in den loop van de maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden lot het afleg gen der examens ter verkrijging van akten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekers bediende). Zij zullen worden afgenomen te Meppel en te Middelburg. Zij, die tot die examens wen- schen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Juli schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneesk. staatstoe zicht voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggen; zij, die te Meppel wenschen geëxamineerd te wor den, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Overysel en Drente (Dr. D. Lubach) te Kampen, en zjj, die Middelburg verkiezen, tot den inspecteur voor uc. -< -.1.1J /n_ a Fokker) te Middelburg. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van akten van be voegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Rotterdam. Zij, die tot die examene wenschen te worden toegelaten, worden uitge noodigd daarvan vóór 1 Juli schriftelijke opgave te doen aan den inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor de prov. Zuid-Holland, Dr. L. J. Egeling, in Den Haag. Gisteren is aan de hoogeschool te Groningen tot doctor in de godgeleerdheid bevorderd de heer P. A. Riedel, van Stadskanaal, beroepen predikant te Wijdenes c. a. Donderdag is met gunstig gevolg examen afgelegd bij de bureels van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen door de heeren: J. L. Ten Raa, Ph. L. Heil, E. C. Van Marle, W. H. Kroon, H. J. Verbeek, H. J. Baljet en J. J. Bersch; het getal adspiranten bedroeg 28. De door de Belgische regeering op voor dracht van de koninklijke academie van België benoemde jury voor den vijfjaarlijkschen prijs van Vlaamsche letterkunde voor het tijdvak 187074 heeft den prijs van 5000 franken toegekend, met 5 stemmen tegen 2, aan het werk „Ernest Slaas, advocaat. Schetsen en beelden, door Tony (A. Bergmann)." De heer Mr. A. C. Cosman, advocaat te Amsterdam en consulent van het Handelsblad, is gisterochtend overleden. Hij had den ouderdom van 67 jaren bereikt. Als rechtsgeleerde genoot de overledene een zeer gunsligen naam, en in zijne betrekking tot de journalistiek oefende hij op de politieke aangelegenheden veel invloed uit. Z. M. de Koning wordt in het laatst der volgende week van het Loo in Den Haag terug verwacht en zal tot den 7den dezer in de residen tie verblijven, om in den avond van dien dag de reis naar Zwitserland aan te nemen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1