LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4693. Woensdag A0. 1875. 2 Juni. STADS - BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Noramers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTERITEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. Yergaderiug van den Gemeenteraad ran Leiden op Donderdag 3 Juni des namiddags te halfoier. Onderwerpen 1®. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting over 1875, naar aanleiding cener beschikking van de Gede puteerde Staten dezer provincie. (127). 2°. Bezwaarschrift van de weduwe L. Barkels tegen haren aan slag in die belasting. (126). -3°. Verzoek van P. Van den Ent, om eervol ontslag als onder wijzer der late klasse aan de jongensschool 2de klasse. (128). 4°. Idem van G. W. Buising, als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (129). LEIDEN, 1 Juni. Naar wij vernemen is Dr. W. Valentiner, observator aan de Leidsche Sterrenwacht, benoemd tot directeur van de Sterrenwacht te Mannheim. Zaterdag is alhier, onder voorzitterschap van den districtsschoolopziener Dr. M. J. De Goeje, de 22ste algemeene vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het 3de district van Zuid- Holland gehouden. Daarbij heeft o. a. een wedstrijd plaats gehad in het behandelen voor de klasse van eene leesles uit L. Leopold, „Wildzang", waar aan is deelgenomen door 5 hulponderwijzers in dit district. De prijs, bestaande uit een boekwerk, is door de jury toegekend aan den heer Bakker, hulponderwijzer te Katwijk. De discussie naar aan leiding van het rapport der commissie voor een „Nationaal Liedeboek" heeft voor alsnog tot geene bepaalde beslissing geleid. Er werd zoowel voor als tegen de uitgave veel in het midden gebracht, zoodat eerst in eene volgende vergadering daar omtrent een besluit zal kunnen worden genomen. Door den inspecteur voor het lager onderwys, Dr. Lindo, mede ter vergadering aanwezig, werd een prijs uitgeloofd voor het spreken voor de vuist, waaraan door hulponderwijzers in dit district in de eerstvolgende bijeenkomst zal kunnen worden deelgenomen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3332 portiën, als: 2997 warme spijs, 282 vleesch en 53 spek. Op de gronden van Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest te Oegstgeest zal den lOden dezer des voormiddags te 10 uren een wedstrijd ge houden worden van de meest beroemde gras- maaiwerktuigende afdeeling Oegstgeest en om streken der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft deze zaak ontworpen, met het oog op de latere uitvinding, om deze onder de aandacht der landbouwers te brengen. De heer J. W. L. Smit, hoogleeraar aan het seminarie te Warmond, vierde den 26sten Mei zijn zilveren priesterfeest. De kapel, waar de hoogleeraar het h. misofler opdroeg, was buiten gewoon smaakvol door de studenten versierd. Van bloedverwanten, vrienden en leerlingen ontving de jubilaris vele bewijzen van genegenheid. Met ingang van heden en voor den duur van den zomerdienst zijn de telegraafkantoren op de stations der Holl. IJzeren-spoorwegmaatschappij open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, Den Haag, Haarlem, Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van 7 uren voor- tot halfelf namid dag; Anna-Paulowna, Baarn, Beverwijk, Castricum, Halfweg, Noordscharwoude, Pietgijzenbrug, Schagen, Uilgeest, Veenenburg, Vogelenzang, Voorschoten en Zaandijk van 8 uren voor- tot 1 uur namid dag en van 3 lot 10 uren namiddag. H. M. de Koningin heeft gisteren Rotterdam met een bezoek vereerd. Zij werd aan het spoor wegstation opgewacht door eene talrijke volksme nigte, die haar met gejuich ontving; hetgeen trouwens den geheelen weg langs, dien H. M. moest passeeren, geschiedde. In de eerste plaats bracht zij een bezoek aan de hoogere burgerschool voor meisjes, vervolgens aan het doofstommen- instituut en aan de diergaarde, alwaar een dejeu ner gereedstond. H. M. werd vergezeld door een klein gevolg en rondgeleid door den burgemeester, den heer Joost v. Vollenhoven. In de Haagsche gemeenteraadszitting is gis teren beraadslaagd over het voorstel van B. en Ws. tot het aangaan eener geldleening van 1800000 tegen eene jaarl. rente van 4'/2 pCt., in drie seriën, als: 1ste serie a f 700000 tegen Juli a. s., 2de serie a f 600000 tegen Oct. a. s., en 3de serie a 500000 tegen 1 Maart 1876. Op voorstel van den heer Evers werd met 18 tegen 13 stemmen besloten den tijd der aflossing vast te stellen op 30 jaren en daarna het geheele voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. Vóór het uiteengaan der vergadering werd de voorzitter op zijn verzoek gemachtigd om voor niet langer dan ééne maand te mogen opnemen de som van 85000, ten einde in de tydelijke behoefte der stedelijke kas te voorzien. De sluitingsavond voor dit seizoen van het Holl. tooneel in Den Haag was gisteren tevens die van het afscheid van mej. Piceni. Gedurende de voorstelling vielen haar de toejuichingen van het talrijk publiek herhaaldelijk ten deel, terwijl na den afloop er van kransen en bloemen haar werden toegeworpen, de heer Spoor vanwege de geabonneerden eenige dichtregelen ter harer eere voordroeg, haar een zilveren theeservies enz. namens de abonnés en habitués aanbood en een lauwer krans om de slapen drukte. De heer Kiehl hield daarna eene toespraak en overhandigde haar een prachtalbum met de portretten der artisten. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot droogmaking van een gedeelte der Legmeer- plassen werd de rekening over 1874, sluitende met een voordeelig saldo van /801.60'/2, goedge keurd. Als commissarissen zijn herbenoemd de heeren H. Levy en B. Meyer. Daarna werd het verslag over 1874 uitgebracht, waaruit bleek dat de werken met kracht worden voortgezet. Gisteren is in de te Utrecht gehouden ver gadering der Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging besloten opnieuw een subsidie van f 400 toe te kennen aan het weekblad Pro Pallia. Tevens is bepaald dat eene circulaire zal worden verspreid, ten einde te beproeven leden, donateurs en beschermers aan te winnen. Voorts werd besloten een petiti onnement aan Z. M. den Koning in het leven te roepen, tot afschaffing van de dienstvervanging bij de nationale militie. Gisteren werd te Amsterdam de gewone jaaiTijksche algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Centraal-spoorweg- maatschappij gehouden, onder voorzitterschap van den heer E. W. Cramerus. Uit het door den raad van administratie uitgebracht rapport over het dienstjaar 1874 bleek, dat 2.35 per obli gatie zal worden uitbetaald op rekening van de halfjarige coupons n°. 24 en 25, verschenen 1 Juli 1874 en 1 Januari 1875, en dat, volgens de tabellen op de stukken aanwezig, 175 obligaliën zullen worden afgelost. Voorts werd o. a. mede gedeeld dat het met de R.otterdamsche Bank en 17 andere firma's hier te lande gesloten exploitatie contract had opgehouden te bestaan, ten gevolge van gerezen bezwaren tusschen de regeering en bedoelde firma's en dat het was gelukt, een voor de Maatschappij niet onvoordeelige wijziging der artt. 47 en 48 van de concessie UtrechtZwolle, betreffende het militair vervoer, van de regeering te verkrijgen. De benoeming van den heer A. Van Naamen van Eemnes tot lid van den raad van administratie werd door de vergadering bij acclamatie bekrachtigd, en de heer E. W. Cramerus, dit jaar aan de beurt van aftreding, als lid van den raad van administratie herkozen. Na afloop deze vergadering werd, onder voor zitterschap van den heer Mr. L. H. Kuhn, die van obligatiehouders dier Maatschappij gehouden. Namens de Commissie uit de obligatiehouders werd het jaar- lijksch verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de balans over 1874 was goedgekeurd en waarbij voorts eenige bijzonderheden omtrent den finan- cieelen toestand der Maatschappij worden mede gedeeld, en op de gunstige resultaten van het afgeloopen jaar in vergelijking met 1873 werd gewezen. Nadat de heer T. M. C. Asser, die dit jaar aan de beurt van aftreding was, tot lid der Commissie van obligatiehouders was herkozen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Het stoomschip Prins Hendrikvan Nieu- wediep naar Batavia, is den 30slen Mei te Port Saïd aangekomen en heeft den volgenden morgen de reis voortgezet; de Friesland is den 30sten des namiddags te 1 uur te Southampton gearri veerd; de J. B. Walkervan Rotterdam naar Batavia, heeft den 29sten van Southampton de reis voortgezet; de Egeron, van Nieuwediep naar Batavia, is den 16den Mei van Aden vertrokken. Voor den dienst der gouvernements-marine in Ned.-Indië zijn benoodigd eenige derde stuur lieden, alsmede drie tweede stuurlieden. Zij, die zich vóór 20 dezer daartoe bij gezegeld request onder overlegging van de vereischte stukken bij bet departement van koloniën aanmelden, zullen by voorkeur voor plaatsing in aanmerking komen. Bij kon. besluit is bepaald dat de stem briefjes, welke op 8 Juni a. s. ter verkiezing van een lid der Staten van Friesland in het hoofd- kiesdislrict Dokkum worden ingeleverd, den lOden dezer, en die ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, op 8 Juni in te leveren, den 11 den dezer zullen geopend worden. Eerste Kamer. In de zitting van heden is een groot aantal wetsontwerpen aange nomen, waaronder de onteigeningswet voor den spoorweg NijmegenArnhem, de afschaffing van vuur-, ton- en bakengeld en de begrootingsver- hooging voor de vervanging van den gouverneur- generaal. Voor de heden aan het ministerie van binnenl. zaken gehouden aanbesteding van den aan- en verbouw van een gedeelte der polyt. school te Delft was minste inschrijver van de acht de heer J. Den Braanker te Delft, voor f 47.490. Gisteravond heeft de kiesvereeniging „Bur- gerpligt" te Amsterdam met 51 tegen 47 stemmen het beginsel der inkomstenbelasting uit haar pro gramma doen vervallen en daarna dezelfde can- didaten, als door de kiesvereeniging „Grondwet" zijn gesteld, met groole meerderheid gekozen. Naar men verneemt zijn als klerk bij den Pdjkstelegraaf de volgende adspiranten geslaagd en

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1