LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4692. Dinsdag A0. 1875. I Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 9-92. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.1 Groolere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 Juni zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der Abonnementsgelden over het kwartaal Maart/Mei. De groote toevloed van Abonné's maakt die inning zeer omslachtig. Wij berichten daarom dat 't in het belang van de geregelde toezending der courant wenschelijk is, dat 't bedrag op vertoon der quitantie d a d e I ij k worde voldaan. STADS - BERICHTE IN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1, in verband met art. 66 der Verordening op het Brandwezen, van den löden Juni/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad n®. 14), op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd tot buitengewoon brandmeester aan de Spuit n°. 7 de heer NICOLAAS MARI- NUS TAN BEXAEEL, in de plaats van den heer HENDRIK LEONARDUS DE HAAS, wien op zijn verzoek een eervol ontslag werd verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1875. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden op Donderdag 3 Juni des namiddags te fialfvier. Onderwerpen 1°. Wijziging vsd het kohier der plaatselijke directe belasting over 1875, naar aanleiding eener beschikking van de Gede puteerde Staten dezer provincie. 2°. Bezwaarschrift vau de weduwe L. Burkels tegen haren aan slag in die belasting. 3°. Verzoek van P. Van der Ent, om eervol ontslag als onder wijzer der 1ste klasse aan de jongensschool 2de klasse. LEIDEN, 31 Mei. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer A. A. Land, geb. te Franeker, met stellingen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 40 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ25.50, ƒ5.00 en 2.50; de laagste 25.00, 5 en 2.50. De Commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurk. examen, vermeld in art. 2 der ■wet van 8 Juli 1874, en van het natuurk. examen voor hulpapothekers, zal zitting houden op Maandag 14 Juni e. k. en volgende dagen te Amsterdam; de Commissie, belast met het tweede natuurk. examen, vermeld in art. 2 der gemelde wet, op Maandag 28 Juni e. k. en volgende dagen te Amsterdamde Commissie, belast met het exami- neeren van hen, die een akte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of hun vroeger ver kregen bevoegdheid verder wenschen uit te brei den, op Dinsdag 1 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht; en de Commissie, belast met het af nemen van de practische examens van hulpapothe ker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Juli 1874, op Vrydag 4 Juni e. k. en volgende dagen te Leiden. De academische senaat van de hoogeschool te Groningen heeft den heer J. C. Matthes, theol. dr., litt. hum. cand. en leeraar in de Nederlandsche taal aan de Rijks hoogere burgerschool te Gro ningen, h. c. bevorderd tot doctor in de letteren. Tot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd de heer Joh. Hitman te Amsterdam. De commissie van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft Zaterdag na afgelegd examen als candidaat-notarissen toegelaten de heerenC. H. Dijkhuizen, A. J. Terlaak en L. A. J. Kroon. In Friesland zijn als candidaat-notaris toegelaten de heeren: S. L. Andreae te Heerenveen, Mr. A. Andreae te Kollum, P. Peereboom te Bols- ward en D. Burgy te Dronrijp. Een candidaat is afgewezen. Z. M. de Koning heeft aan den heer M. M. Couvée in Den Haag vergunning verleend om zijn zaak voortaan te noemen „Koninklijke Nederland sche boek- en kunsthandel." In de Zaterdag te Haarlem gehouden ver gadering van de besturen der in Nederland be staande vereenigingen tot bescherming van dieren is door de meerderheid der vereenigingen beslo ten om in Nederland een algemeenen bond tot bescherming van dieren op te richten. Men heeft het voornemen om in Augustus of September dezes jaars te Utrecht eene vergadering te houden, ten einde de statuten definitief vast te stellen. Het weekblad Pro Patria bevat thans het toegezegde ontwerp-adres aan den Koning ter bevordering der afschaffing van de dienstvervanging bij de nationale militie. De wenschelijkheid daar van wordt in dat stuk voornamelijk aangetoond op de volgende gronden: Omdat na die afschaffing de natie zich nauwer aan het leger en het leger zich nauwer aan de natie verbonden zal voelen, en dus het leger, bij het volbrengen zijner moeilijke laak, grooter moreele en ook materieele kracht zal ontleenen aan de solidariteit tüsschen leger en natie; omdat door die afschaffing goede elementen in het leger zullen gebracht worden, in plaats van de minder goede, die de dienstver vanging er in brengt, en elementen beschikbaar zullen blijven voor de vrijwillige dienstneming hier te lande en in Indië. Voorts wordt betoogd dat zoomin het belang der maatschappij als dat der individuën een be letsel oplevert tegen de afschaffing en wel omdat in geval de Staat wordt aangerand, de maatschappij in 't algemeen geen hooger belang heeft dan dat alle krachten worden ingespannen om de onaf hankelijkheid des lands te verdedigenin tijd van vrede de militieplichtigen aan de maatschappij grooter dienst bewijzen door gedurende korten tijd zich te oefenen voor de vervulling van de boven aangewezen taak, dan door liet nut dat zij in dien korten tijd in hun burgerhelrekking zouden kunnen stichten; de bezwaren, die aan de vervulling van den militieplicht verbonden zijn, door evenredige moreele en physieke voordeelen worden opgewogende Nederlandsche jongelingschap beleedigd wordt door de onderstelling, dat zij minder offervaardig, minder tot den dienst des lands bereid zou zijn dan die van alle andere natiën van Europa, welke, op België na, met het stelsel van dienstvervanging hebben gebroken het nadeel, aan de vervulling van den dienstplicht verbonden, nog te minder zal zijn, omdat hier te lande de actieve diensttijd korter is dan in eenig ander land en onze militie wel nimmer anders zal worden gebruikt dan tot defensieve oorlogen. Dat de grondwet de afschaffing toelaat, wordt gestaafd door een beroep op artikel 177, waarin het dragen der wapenen een eerste plicht genoemd wordt van alle ingezetenen, welke plicht in de volgende artikelen wel beperkt wordt, doch zonder dat daarbij de dienstvervanging genoemd wordt. Reeds heeft de redactie van Pro Patria van een honderdtal personen uit alle streken des lands blijken van instemming met haar voornemen ontvangen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden der Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland werd tot lid van het hoofdbestuur benoefnd de heer H. Bouman te Beerta en herbenoemd Mr. E. Van Lier te Amsterdam. Tot leden der com missie tot nazien der rekening en verantwoording over 1875 werden benoemd de heeren: Fr. Snel, Lalleman en IJssel de Schepper, allen van de afd. Gouda; tot leden der commissie voor de regle mentsherziening al de leden van het hoofdbestuur. Ten opzichte van het voorstel der afdeeling Am sterdam tot toelating van werklieden vereenigingen bij wijze van corporatief lidmaatschap vanVolksonderwys werd aangenomen een amendement van de heeren Cuperus van Zutfen en Goeman Borgesius van Den Haag, luidende dat ieder, die om redenen van financieelen aard zulks verlangt, lid kan worden tegen een contributie van 30 cents. Het voorstel van het hoofdbestuur, tot een samensmelting van de Vereeniging voor volksonderwys met het school verbond, is met 24 legen 16 stemmen aangenomen, na goedkeuring van het amendement-Rutgers tot behoud van den naamVereeniging tot bevor dering van volksonderwijs. In The Herald of Peace wordt van de bijeen komst der Vereeniging voor de hervorming en codi ficatie van het volkenrecht, in September in Den Haag te houden, met ingenomenheid melding ge maakt en de verwachting uitgesproken, dat daarin eenige nuttige regelen van internationaal recht kun nen worden vastgesteld, met vrucht te raadplegen bij lateren wetgevenden arbeid. Van de onderwerpen van internationaal privaat recht zal in de eerste plaats in behandeling worden genomen het wissel recht, waaromtrent een aantal vragen aan rechts geleerden en kooplieden zijn gericht, ten einde aangaande wet en practyk volledig te worden inge licht. Voorts komen in aanmerkingde tenuitvoer legging van vreemde vonnissen waarbij de erkentelijkheid herinnerd wordt aan de pogingen der Nederlandsche regeering om daarover met andere Staten in gemeen overleg te treden, hel voor het Engelsch lagerhuis aanhangig onder zoek naar voorwaarden, raadzaam bij het verleenen van vergunning tot het sluiten van vreemde leenin gen, het kopyrecht enz. De honoraire internationale secretarissen Mr. H. D. Jencken en Mr. J. Rand Bailey, wier namen reeds door de bijeenkomst te Genève ten vorigen jare hekend zijn geworden, hebben de belangrijke taak aanvaard om bouwstoffen te verzamelen voor een rapport over de vermelde onderwerpen, dat in de samenkomst in Den Haag in behandeling zal worden gebracht. Welke onder werpen van internationaal publiek recht aldaar ter tafel komen, wordt later medegedeeld. In de ontwerp-overeenkomst tusschen de regeering en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is vastgesteld, dat behalve het exploiteeren van nog 350 kilometers spoorwegen, welke nog voor rekening van den Staat moeten worden aangelegd, de Maatschappij zich ook ver bindt tot de exploitatie van de spoorwegen, waar van de naasting of overname bij beschikking des konings wordt noodig geoordeeld, mits zij aan sluiten aan spoorwegen door de Maatschappij ge ëxploiteerd. Van de bruto opbrengst blijft, indien zij de som van 6000 per jaar en per kilometer bereikt of overtreft, 80 pCt. aan de Maatschappij. Bereikt zij de som van 6000 niet, dan behoudt de Maatschappij de opbrengst, ter concurrentie van ƒ4800 per jaar en per kilometer. Het overige gedeelte wordt uitgekeerd aan den Staat. Ook blijkt er uit, dat behalve de rijkscommissaris, een adjunct-rijkscommissaris zal worden benoemd. Te Rotterdam werd Zaterdag-ochtend de..

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1