genheid geschenken ten blijke van hunne achting en toegenegenheid. Het prov. gerechtshof van Noord- Holland heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende avarij-Zaak, betreffende het schip Ouder kerk dan dén Amstel. Dit schip was in 1868, op eene reis van Nederland met bestemming naar Batavia (voor passagiers en specie) en voorts naar Samarang, aan den grond' geraakt, nadat het reeds naar Batavia had afgehouden. Door eene stoom boot werd het te Batavia binnengesleept, en, na expertise en lossing der lading, op Onrust gere pareerd, waarna de reis naar Samarang werd voortgezet en volbracht. De kapitein meende de veroorzaakte buitengewone onkosten als avarij- grosse over schip, vracht en lading te kunnen omslaan, maar de ontvangers der lading te Sama rang hadden hiertegen bezwaar, en men kwam overeen de zaak in Nederland te doen beslissen. Te Amsterdam werd later eene dispache opge maakt, die echter door onderscheiden inladers werd bestreden, op grond dat, daar het schip ook naar Batavia gedestineerd was, deze plaats niet als noodhaven kon worden aangemerkt, en dus geen avarij-grosse-omslag te pas kwam. Hierop volgde eene procedure voor de Amsterdamsche rechtbank, die echter de reederij niet-ontvankelijk verklaarde in hare vordering, op grond dat de bij de wet voorgeschreven procesvormen niet waren nageleefd, maar tevens besliste dat hier geen recht opavarij- grosse bestond, omdat het afhouden naar Batavia (voor passagiers en specie), tegenover de inladers, wier goed rechtstreeks naar Samarang bestemd was, als eene ongeoorloofde afwijking moest wor den aangemerkt, of wel, indien Batavia terstond als eene der bestemmingshavens genoemd was, deze plaats ook niet gelijktijdig noodhaven kon zijn. Nadat de reederij van dit vonnis in appèl was gekomen en het bij monde van haar advo caat, Mr. E. N. Rahusen, in het breede had be streden, terwijl de beslissing, namens de inladers, door hun advocaat Mr. T. M. G. Asser was ver dedigd, heeft het hof, op grond dat de bij de wet voorgeschreven bijzondere procesvorm van avarij- grosse-vorderingen niet was in acht genomen, het vonnis der rechtbank bekrachtigd. Naar men verneemt is Donderdag tegen den sergeant bij het bataljon mineurs G. Kleian by arrest van den krijgsraad in de 4de militaire afdeeling een bevel van gevangenneming verleend, als beschuldigd van moord met voorbe dachten rade op den sergeant Hellegers van ge noemd bataljon. Ds. C. P. De Groot, te Veendam, die een betrekkelijk groote som uit alle deelen onzes lands heeft ingezameld voor de vier weezen Schum- melketel, tot hun overtocht naar Natal (Zuid-Afrika), heeft een schrijven ontvangen van den heer Bol, die de zorg voor hen tot Kaapstad heeft overge nomen, dat hij met de zijnen en de pleegkinderen op 19 April in den besten welstand aldaar was aan wal gestapt. Den 21 sten waren de vier meisjes onder goed geleide naar Natal vertrokken, en men verwachtte, dat die reis in ongeveer 6 dagen zou volbracht worden. Het kunstig samengestelde zwanen- nest nabij de Sassepoort te Zwolle is Donderdag ten gevolge van den hevigen was van het water op last van den waarnemenden architect door de stadswerkers voor overstrooming beveiligd. Ditmaal heeft de volhardende werkzaamheid der zwanen de kracht van het water niet kunnen keeren. Bij de voortzetting der zaak van Dod- dema en Begeman voor het prov. hof in Gronin gen werden de beschuldigden in verhoor genomen. D. bleef pertinent ontkennen; B. erkende één slag aan Albers te hebben toegebracht, toen deze wilde ontvluchtenhij erkende verder met D. het lijk te hebben verborgen en dat zij het later te zamen in het Wijmeerster Zijldiep hadden geworpen. Na dit verhoor nam de advocaat-generaal Mr. A. F. L. Gregory het woord. Hij deed z'yn requisitoir voorafgaan door een krachtig, scherp gemotiveerd betoog, waarin hij de schuld van den eersten besch. aan den ten laste gelegden manslag en van den tweeden besch. aan moedwillige mishandeling trachtte aan te loonen. Hij requireerde voor D. eene tuchthuisstraf van 20 jaren en voor B. eene gevangenisstraf van 10 maanden, in eenzame op sluiting te ondergaan, en betaling van f 100; heide solidair in de kosten. De verdedigers van de beschuldigden trachtten het niet bewezene van de schuld te constateeren en concludeerden tot vrij spraak. De uitspraak is bepaald op a. s. Woensdag. BUITENLAND. Frankrij k. Men is thans bezig in de Champs Élysées, voor de groote deur van het paleis van nijverheid, een standbeeld van kolossale afmeting ten toon te stellen, dat bestemd is voor een der openbare pléinen te Mexico. Het beeld stelt Columbus voor. De onverschrokken zeevaarder houdt de eene hand uitgestrekt naar den hemel en wijst met de andere op een wereldkaart aan, dat hij Amerika heeft ontdekt. Rondom hem staanLeon Diego, die door zijne tusschenkomst Columbus gered heeft van den brandstapel; Juan Perès, superior van het klooster van Probido, door wiens voorspraak aan Columbus de uilrusting voor de ontdekking werd toevertrouwd; Las Casas, de bisschop, die naar Amerika vertrok om de bevolking in de nieuwe ontdekte landen te bekeeren, en eindelijk een zendeling, het evangelie aan een jongen Indiaan predikende. Het effect van deze vijf figuren, in brons, gegroepeerd om den hoofdpersoon, is, volgens het Journal des Débatsverrassend, indrukwek kend. Het monument heeft eene hoogte van tien meter. Het voetstuk is versierd met twee bas- reliefs, het een voorstellende het bouwen eener kerk, het andere het aan land stappen van Columbus. De vijf figuren zijn vervaardigd door den beeld houwer Cordier. Zij wegen 150.000 kilo. De verbittering, die te Lyon ontstaan is door de op last van den prefect Ducros plaats gehad hebbende huiszoekingen bij verscheidene aanzienlijke personen daar ter stede, is nog bij lange niet geweken. Vooral zyn de advocaten en rechters op den prefect gebeten, omdat de maat regel ook op twee hunner geachtste collega's, den advocaat Andrieux en den rechter bij de rechtbank van koophandel Bellin, is toegepast. De prefect moet tot de huiszoeking last hebben gegeven, omdat hij tot de ontdekking was geko men, dat er te Lyon eene vereeniging van leeken is gevormd, die zich de zaak van het openbaar onderwijs aantrekt of aantrekken wil, hetgeen hij gevaarlijk voor de veiligheid van den staat achtte. 5 >ULitsclxland. Naar men verneemt heeft de vorst van Lippe al de Duitsche vorsten, alsook de senaten der vrije hanzesteden, uitgenoodigd ter bijwoning der onthulling van het Hermann-monument. Volgens de Kreuzzeit. is bij besluit van prins Bismarck het zoogenaamd bureel voor drukperszaken bij het departement van buiten- landsche zaken opgeheven. Dezer dagen hebben op verscheidene dorpen in de omstreken van Dantzig ongeregeldheden plaats gehad. Pastoor Barrasch, te Oliva, die de openbare autoriteit in hare pogingen tot herstel der orde krachtig heeft bijgestaan, heeft thans den burgemeester medegedeeld, dat zoodra vanwege het anthropologisch genootschap de signalementen der schoolkinderen werden opgemaakt, in zoover dit noodig Was voor de opgaven omtrent de kleur van hoofdhaar en oogen, onder de dorpelingen het gerucht was verspreid, dat die aanteekeningen plaats hadden op last der regeering, met oogmerk om de kinderen naar Rusland te zenden. Dit bracht bij de onwetende bevolking eene algemeene sensatie teweeg, zoodat de vrouwen, in afwachting van de terugkomst der mannen, die overal ver in den omtrek aan 't werk waren, onmiddellijk naar het schoolhuis liepen, om met geweld de kinderen te huis te halen. liet schijnt er nu weder rustig te zijn. JBelgië. Men verneemt dat slechts 7 personen heden voor de correclioneele rechtbank gedagvaard zijn wegens deelneming aan de ongeregeldheden welke Zondag jl. te Brussel plaats grepen. Onder hen is ééne vrouw, welke terechtstaat wegens be- leedigingen en tegenstand tegen de politie. Te Antwerpen zijn gisteren heftig gestelde biljetten aangeplakt, waarin gezegd wordt dat te Gent en te Brussel de processies van pelgrims aangevallen zijn, en dè katholiekenWorden aange maand op hunne hoede te wezen. Spanje. Zooals reeds gemeld werd is de Imparcial voor 14 dagen gesch'orst. Ëet vergrijp van het blad was dat het zich van een uitdrukking, door den Koning in een zijner redevoeringen gebruikt,, bediende, om te betoogen dat men met de bijeen roeping van de Cortes niet lang rnocht dralen. De gouverneur van Madrid heeft daarin eene over treding gezien van het verbod den koning in het debat te mengen. De Diario Espanol verhaalt dat de Carlis- ten in den omtrek van Gerona een man met petroleum hebben begoten en toen zijne kleederen in brand gesloken; zij zouden zingende om den ongelukkige heen hebben gedanst, die onder de afgrijselijkste martelingen stierf. Daar echter de Gaceta niets van deze gruweldaad meldt en de Spaansche pers algemeen niet zeer waar heidlievend is, mag men aan het bericht van de jDiario nog twijfelen. Groot- Britannië. Schoon weder begunstigde Woensdag de meest populaire vertooning in Engeland, waarvoor zelfs 't parlement zijn wereld omvattenden arbeid staaktde Derby-wedrennen, 't Paard Galopin, eigendom van den Hongaarschen prins Batthyany, was winner. Onder de toeschouwers bij 't zoo eigenaardig Britsche schouwspel waren de prins en de prinses van Wales en verscheiden andere leden der koninklijke familie. Achttien paarden dongen mede; in 2 minuten en 42 seconden was de beslissende wedloop afgeloopen de troep als een wervelwind voorbijgevlogen. Volgens een telegram uit Baroda is Gopal Rao als nieuwe guicowar van Baroda geïnstalleerd. Er heerscht volmaakte rust. Telegrammen. WASHINGTON, 28 Mei. Uit het maandehjksch verslag van het bureel van landbouw blijkt, dat de aanplant van katoen in de Vereenigde Staten thans 3 pCt. minder is dan 't vorige jaar. De kantoenoogst belooft goed te zullen zijn. De aanplant van graan is met 12 pCt. toegenomen. Dfr pauselijke delegatie heeft gisteren een bezoek bij president Grant afgelegd. Roncette zeide dat hem door den paus gelast was, de beste wenschen voor het Ameiikaansche volk en Grant uit te spreken. De president dankte hem daarvoor. Bij een brand, in de katholieke kerk te Holgoke in Massachussets gedurende de mis uitgebroken, zijn 60 personen omgekomen. ROME, 28 Mei. De Kamer der afgevaardigden heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de regeering wordt gemachtigd, om bij anticipatie vijftien millioen te ontvangen op de opbrengst van den verkoop der domeingoederen. PARIJS, 29 Mei. Naar men verzekert heeft Buffet in den gisteren gehouden ministerraad voorgesteld dat bij de benoeming van de Commissie der dertigen de regeering nauwkeurig hare houding zou afbakenen. Hij verklaarde niet.aan het bewind le kunnen blijven, indien het bleek, dat de linker zijde alléén den staat van zaken aannam, uit de stemming van 25 Februari geboren. Correspondentie. Nu en dan ontvangen wij ingezonden stukken, die tegelijk in andere couranten geplaatst worden. Wij herinneren nog maals dat wij in dat geval onze ruimte niet kun nen disponibel stellen. Ter markt te Leiden aangevoerd. 28 en 29 Mei. Wintertarwe 12 hectoliter 8.00 a f 9.00. Zomer- fcarwe 12 heclol. f 7.50 a 8.00 Winterrogge 9 heet. /7.00 a f 7.50. Zomerrogge 9 hectol. f 6.00 a 6.50. Zomergerst 11 hectol. 7.25 a 7.50. Chevalier-gerst 11 hectol. 8.50 a f 9.00. Zware Haver 15 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 15 hectol. 4.25 a 4,75. Dtu- venboonen 7 hectol. f 9.00 a f 9.25 Paardenboonen 7 hectol. 8.50 a 9.00. Ossen stuks f a f Stieren, stuks f —.00 a f —.00 Kalfkoeien 85 stuks f 165.00 a 255.00 Varekoeien 90 stuks f 120,00 a f 185.00. Vette koeien 95 stuks/190.00 a ƒ245.00 Ralveren (vette) 85 stuks 27.00 a ƒ58.00 Kalveren (magere) 60 stuks 5.0'J a ƒ8.00. i Hamels (magere) 424 stuks 21.00 a f 37.50 Hamels (vette) 564 stuks, f 24.00 a ƒ35.50. Varkens (magere) 30 stuks 15.00 a ƒ26.00 Varkens (biggen) 220 stuks ƒ5.00 a 112.00. Lammeren (magere) 8900 stuks 6.00 a 14. Grasboter 13780 kilogr., lste qualit. -£• val/56 00 a/60.00. Schei- 2de qualiteit. 4 vat 51.00 a 55.00Grasboter lste qual. per kilogr. 1.40 a 1.50; Schei- 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.276 a /"1.37s Lange Zwarte Turf 17000 dubb. hectol. ƒ0.25 a 0.27*

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2