LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4691. A0. 1875. Maandag 31 Mei. STADS - BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln Afzonderlijke Nommersn 9.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES-: Van 16 regelsf 1.05. Ieder» regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. DE BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat de opgaaf, bevattende de wijzigingen in de belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen in deze gemeente, voor de wijken IV en VII, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 28 Mei 1875. LEIDEN, 29 Biel. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6070 vol wassen personen en van 1623 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- 3. i g t zgn gedurende deze week 783 baden genomen. Tot intentie van Z. H. Pius IX zal van hier naar O. L. V. van Antwerpen en naar O. L. V. van Scherpenheuvel eene processie vertrekken op Woensdag 2 Juni. om den Aden terug te keeren. Blijkens een gisteren ontvangen regeerings- telegram was de gezondheidstoestand in Atjin in het laatst weder ongunstiger. Aan gen.-maj. Pel is, tot herstel van gezondheid, een verlof van drie maanden naar Buitenzorg verleend. Hij wordt tijde lijk vervangen door kolonel Wiggers van Kerchem. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer T. H. De Meester, geboren te Harderwijk. De heer Jan Leendertz, boekverkooper en uitgever te Amsterdam, is door Z. M. den Koning groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. In Gelderland zijn na afgelegd examen als candidaat-notaris toegelaten de heeren Mr. J. Van Meurs te Druten, M. H. A. Weyn te Vaassen en Jhr. S. Gockinga te Drutenin Limburg de heeren J. Regnier te Maastricht en J. N. Stevens te Meerssen. Bij de militaire genie zijn werkzaam gesteld tot het helpen uitvoeren der vestingwet de civiel- ingenieurs Linse, Brands en Haitsma, terwijl de heeren Wagtho en Sa6sen »p 1 Juli hunne werk zaamheden zullen aanvangen. Volgens buitenlandsche bladen is Dr. J. Schlimmer, Nederlander van geboorte, die zich als geneesheer te Teheran gevestigd had, tijdelijk aangesteld tot lijfarts van den Shah van Perzië. Het stoomschip John Bramall, kapt. S. Jackson, is den 26sten dezer te Batavia aange komen de Thomas Sorby, van Rotterdam naar Batavia, is den 27slen te Port Said aangekomen; de P. Caland is dien dag van New-York naar Rotterdam vertrokken. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling in 1873 te Weenen gehou den noodigt in de Staatsct. de inzenders uit, de uitreiking door Z. K, H. Prins Hendrik van de ■onderscheidingen, bij gelegenheid dier tentoonstel ling aan Nederlandsche inzenders toegekend, bij te wonen. De vereischte toegangskaarten zullen hun eerstdaags worden toegezonden. In de Donderdag gehouden zitting der prov. staten van Friesland is besloten: 1°. in te trek ken het besluit van 15 Juli 1868, waarbij aan Jhr. Mr. P. J. W. Teding van Berkhout als con cessionaris voor landaanwinning en bedijking van een gedeelte van het Friesche Wad, door ver binding van het eiland Ameland aan den vasten wal, een subsidie uit de provinciale fondsen was toegekend ad 200,000. 2°. Opnieuw een subsidie ad ƒ200,000 voor dit werk toe te kennen, uit te betalen in vier termijnen, ieder van 50,000, al naarmate het werk gevorderd is, en onder be- bepaling, dat na den afloop van iederen termijn Ged. Staten, den Waterstaat gehoord, zullen be slissen, of tot de uitbetaling kan worden overge gaan. 3°. Op de begrooting voor 1875, voor den eersten termijn van het subsidie, uit te trekken ƒ50,000. Daarna werd aan de orde gesteld het eerste onderdeel der conclusie van het rapport betreffende de verbetering van den binnenland- schen waterstaat der provincie. De commissie had scheiding gemaakt tusschen buitengewone werken, geraamd op ƒ3,500,330, en verbeteringen van ge wonen aard, ad ƒ2,938,800. De heer Alberda stelde voor, de splitsing te laten vervallen, alle werken als buitengewone aan te merken en van de 6'/a millioen rijkssubsidie te vragen. Na uitvoerige discussie werd dit voorstel verworpen. Dinsdag voortzetting der behandeling. Het ontwerp van wet, bevattende bepalingen betreffende de uitvoering der wet op het veeartse- nijkundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie, bij het voorkomen van besmettelijke ziekten onder paarden van het leger, werd in de afdeelingen der Eerste Kamer door onderscheiden leden goed gekeurd als nuttig en noodig voor de zelfstandigheid van het militair beheer en ter verlichting van de veelvuldige bezigheden der rijksveeartsen doch door anderen afgekeurd, omdat het, naar hun oordeel, eene afwijking zou zijn van de wet op de veeartsenijkundige politie en aanleiding zou kunnen geven tot conflicten tusschen het burgerlijk en militair gezag. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij is besloten een dividend uit te keeren van 5 pCt. De heer W. S. Burger Wzn. is herbenoemd tot mededirecteur ter vervanging van den heer M. H. Insinger. Door den waarn. consul-generaal te Tanger zijn tot Nederl. vice-consuls te Rabat, Dar-al-Baida, Mazagan en Safli respect, aangesteld J. Trost, J. Lapeen, A. Redman en G. P. Huyot. De scheepsklerk F. I Muller wordt met 6 Juni geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Eerste Kamer. In de zitting van heden is een achttal wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat tot wijziging van art. 302 Wetboek van koophandel. In de eerste algemeene vergadering der onlangs in Den Haag opgerichte Vereeniging voor handel en nijverheid is o. a. met 29 tegen 2 stemmen besloten, in een adres bij den gemeenteraad aan te dringen om den gasprijs voor gemeente en particu lieren gelijk le stellen en zoo spoedig mogelijk op den kostenden prijs te brengen. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Stompwijk, de gemeenten Stompwijk, Veur, Zegwaard en Zoelermeer toege voegd aan het ontvangk. te Voorburg en M. Schaalje, thans ontv. te Stompwijk, benoemd tot ontv. te Voorburg. Bij beschikking van den minister van kolo niën is benoemd tot tweeden klerk bij het dep. van koloniën W. F. Reynders, in Den Haag. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel Mr. J. M. Schout Velthuys, adv. te Utrecht; aan den Europ. fuse lier van het leger in Ned.-Indië A. A. Dhour, en aan den inlandschen handlanger bij den hospitaaldienst Mardasim, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van den 2den luit. bij genoemd leger G. G. J. Notten uit de Koerong-Daroe-rivier (Atjin) op 22 Jan. jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. H. Obenaus, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Diefstal in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel was het misdrijf, ten laste gelegd aan A. v. B., huisvrouw van R. B., te Sliedrecht woonachtig. Berouwvol bekende zij gisteren in de zitting van het hof van Zuid-Hol land, ten huize van hare buurvrouw een ongevraagd bezoek te hebben gebracht, toen deze zich niet te huis bevond en met een haar toebehoorenden sleutel de linnenkast geopend en uit eene lade eenig klein zilvergeld ontvreemd te hebben. De veldwachter was echter bij de hand en arresteerde haar bij het verlaten der woning. Minstens 6 maanden en hoogstens 5 jaren gevangenisstraf was de eisch van het O. M., door Mr. Van Maanen waargenomen. Mr. V. Mutsaers pleitte verzachtende omstandigheden. Het hof veroordeelde aan het einde der zitting de vrouw tot een halfjaar een zame opsluiting. De persoon, die in den nacht van 10 op 11 April door de nachlpolilie werd aange houden in het Gortstraatje in Den Haag, stond gisteren voor het prov. gerechtshof terecht. Het bleek dat hij in 't geheel achttien jaren gedetineerd is geweest. Ten einde raad en om onder dak te komen sloeg hij met zijn door een doek omwon den hand een glasruit in bij den kleermaker V., en was bezig een doek naar zich toe te halen, toen de politie zich vertoonde, die hem in arrest nam. Gisteren trachtte hij zich te verdedigen met op te geven dat hij zich bij een bakker waande en door het bemachtigen van brood, dat hij hoopte op het doek voor het raam te vinden, zijn honger wilde stillen. Adv.-gen. Mr. Van Maanen eischte eene veroordeeling van 5 lot 15 jaren tuchthuis straf. Nadat Mr. baron Van Lijnden de verdediging had voorgedragen, legde het hof den beschuldigde het minimum der geëischte straf op. Volgens geruchten zou de justitie op het spoor zgn der vermoedelijke daders van den diefstal hij den heer Piek, onder Oudshoorn gepleegd. Een persoon, die een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis te Leeuwarden heeft doorgebracht, zou der justitie inlichtingen hebben gegeven, die van groote waarde moeten zijn. Donderdag-avond omstreeks 1 0uren ontstond er in Den Haag een hevige woorden wisseling tusschen eenige huzaren en een paar koetsiers aan het Scheveningsche Veer, die op vechten uitliep. De oorzaak was dat een der huzaren laatstgenoemden beleedigden door de woorden „Haagsche windhappers", waarop een der koetsiers zoo woedend werd, dat hij een huzaar een hevigen slag in het aangezicht toediende, zoodat deze schier bewusteloos neerviel, waarop de politie toeschoot en den voorvechter in arrest heeft genomen. D. Philip Immer, lettergieter bg Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór vijftig jaren bij die firma in dienst kwam. Zoowel van zijne medewerklieden als van zijne patroons ontving hij te dezer gele-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1