DAGBLAD. N°. 4690. Zaterdag A0. 1875. 29 Mei. STADS- BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Alzonderlijke Nomraersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 Juni zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der Abonnementsgelden over het kwartaal Maart/Mei. De groote toevloed van Abonné's maakt die inning zeer omslachtig. Wij berichten daarom dat 't in het belang van de geregelde toezending der courant wenschelijk is, dat 't bedrag op vertoon der quitantie d a d e 1 ij k worde voldaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, ten gevolge •der vernieuwing van de Oude Marepoortsbrug, de groote DOORVAART langs de Oude Vest half Juni aanstaande, gedurende ongeveer drie maanden, GESTREMD zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1875. LEIDEN, 28 Wel. In de Kamerzitting van gisteren heeft de minister van binnenl. zaken op eene vraag van den heer Van Wassenaeryan Catwijck geant woord, dat hij geen bezwaar had tegen de behan deling van het wetsontwerp op het hooger onder wijs in dezen zomer, waarvan de wenschehjkheid door den heer Van Wassenaer was aangetoond; maar dat hij gaarne zou zien dat de Kamer den dag der beraadslaging bepaalde, nadat zij de ge legenheid had gegeven een schriftelijk antwoord in te dienen, hetgeen geene groote vertraging zou veroorzaken. Bij de Rem. gemeente te Amsterdam is beroepen Dr. G. Van Gorkom en bij de Evang. Luth. gemeente in Den Haag de heer J. W. Beversen. Z. M. de Koning-groothertog heeft benoemd tot ridder van de Eikenkroon den heer J. Stroebei, en tot ridders 4de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau de heeren Mari Ten Kate en Elchanon Verveer. De voormalige raad van legatie te Par'ys, thans gezant der Nederlanden in de Vereenigde Staten, Jhr. Mr. R. Von Pestel, is benoemd tot officier van het legioen van eer. De ook hier ter stede bekende zangeres Aafke Kuypers heeft op raad van vele musici be sloten zich voorlaan meer bepaald te wijden aan den classieken zang, het oratorium, enz., en zal te dien einde in de volgende maand hare studiën gaan voortzetten aan de muziekschool te Berlijn, onder leiding van mevrouw Joachim. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat Z. K. H. Prins Hendrik op Maandag 9 Juni des namiddags te halftwee in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam de onderscheidingen, bij gelegenheid der in 1S73 te Weenen gehouden wereldtentoonstelling aan Nederl. inzenders toege kend, zal uitreiken. De Amsterdamsche Kanaalmaatschappij was gisteren vergaderd onder het voorzitterschap van den heer Josephus Jitta. Er waren 26 personen aanwezig, uitbrengende 129 stemmen. Uit het medegedeelde verslag bleek, dat vele moeilijkheden overwonnen waren. Het Kanaal kan, volgens het oordeel van het bestuur, binnen 10 maanden voor den handel worden geopend. Van verschillende buitenlandsche personen en ingenieurs zijn blijken van belangstelling ontvangen. De rekening over 1874 is goedgekeurd. Herkozen zijn tot commis sarissen de heeren C. P. Van Eeghen, Mr. J. R. Corver Hooft en C. A. E. Van den Honert. Blijkens een heden ontvangen regeerings- telegram was de gezondheidstoestand in Atjin in het laatst weder ongunstiger. Aan gen.-maj. Pel is, tot herstel zijner gezondheid, een verlof van drie maanden naar Buitenzorg verleend. Hij wordt tijde lijk vervangen door kolonel Wichers van Kerchem. De commissie uit het prov. gerechtshof in Zeeland, belast met het afnemen der examens voor candidaat-notaris, heeft geëxamineerd en toe gelaten L. P. J. Reuse, telegrafist in Ned.-Indië, thans met verlof alhier. Het getal der jongelieden, die zich dit jaar hebben aangemeld om deel te nemen aan het op '1 Juli a. s. aan te vangen examen tot plaatsing als cadet aan de Kon. Milit. Academie te Breda, bedraagt 48, als: voor den dienst hier te lande: genie 22, artillerie 12, cavalerie 3, infanterie geen; voor den dienst in O.-Indië: genie 10, artillerie 1, cavalerie en infanterie geen. Door den minister van oorlog waren dit jaar het vol gend aantal plaatsen opengesteld: voor den dienst hier te lande: infanterie 40, cavalerie 2, artillerie 50, genie 12; voor den dienst inO.-Indië: infan terie 25, cavalerie 2, artillerie 12, genie 15, te zamen 158 plaatsen. Naar men verneemt is de minister van financiën van zins bij wijze van proef aan eenige postkantoren de gelegenheid te openen tot het inbrengen en terugontvangen van spaarpenningen. De spaarbanken zouden geheel vrij en onafhan- kelyk haar legenwoordigen werkkring blijven ver vullen, doch voor zooverre zij zich bereid verkla ren om gelden aan te nemen en met bijbetaling van rente uit te keeren ook van en aan hen, die gelden daartoe inbrengen bij de postkantoren of ze aldaar komen opvragen, zouden zij in overleg met de postdirectie moeten aannemen een vast model voor de inrichting der livretten en voor de met de postdirectie te houden correspondentie. De minister heeft aan de besturen der bestaande spaarbanken een ontwerp der inrichting en rege ling van de postspaarbanken gezonden, om daar over hunne opinie te vernemen. J. T. Wielandt, genees-, heel- en verlos kundige te Breedevoorf, gemeente Aalten, is ge steld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden bestemd tot vervulling van een der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige aldaar. De officier-van-gezondheid 2de kl. J. M. W. Van Dusseldorp, die voor een jaar bij het leger in O.-I. is gedet. geweest, is weder bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht hier te lande ingedeeldde dezer dagen benoemde majoor W. K. L. Van Helden van den generalen staf is benoemd tot chef van den staf der eerste divisie inf., standplaats Den Haag; de 2de luit. B. M. Leussen is van het 3de bij het 5de reg. infanterie te Nijmegen overgeplaatst. Tegen de wetsvoordrachl tot afschafüng van het vuur-, ton- en bakengeld enz. gold bij het onderzoek in de sectiën der Eerste Kamer slechts de bedenking dat deze belasting zonder equivalent wordt afgeschaft. De hoofdonderwijzer J. A. J. Vorderman is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot on derwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Bij beschikking van den minister van bin nenl. zaken is H. Van Dijk, na voorafgaand ver gelijkend onderzoek, met ingang van 1 Juli e. k. benoemd tot opzichter van 's Rijks waterstaat 4de kl.ingetrokken de beschikking waarbij aan gebrs. Pot te Ridderkerk vergunning verleend is voor een stoomsleepdienst op de rivieren in Noord-Brabant Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. De scheepsklerk B. W. C. G. Vries, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 Juni overgepl. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwardenter vervanging van den scheepsklerk J. A. Grootendorst. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, A. Hoogendijk Jz., lid der Staten van Zuid-Holland, en Dr. L. G. Van Gou doever, hoogleeraar te Utrechtaan den trompetter J. D. Holtermann, van het 3de reg. huzaren, en aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat G. Delplanque vergund: aan eerstgen. het dragen van de Duilsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871, aan laatstgen. het dragen van de medaille voor het deelnemen aan den veldtocht in Italië. Gemengd Nieuws. Niet op den 3den Juni, gelijk aanvan kelijk gemeld is, maar eerst drie weken later zal voor het kantongerecht in Den Haag de rechts vervolging tegen den tooneeldirecteur Valois ter zake van het doen optreden van een kind beneden de tien jaren worden behandeld. Dinsdag 15 Juni en volgende dagen zullen voor 't prov. gerechtshof in Noord-Holland terechtstaan: W. B.; C. B., huisvrouw van W. B.; C. M. Z., wed. V. H. T., en M. B., de eerste beschuldigd van het namaken van zilveren natio nale gangbare muntspeciën, de tweede en vierde wegens medeplichtigheid daaraan, en allen van het in omloop brengen daarvan. Meer dan honderd getuigen zullen worden gehoord. Uit Sloterdijk wordt gemeld: Sedert eenige dagen verkondigen rookwolken in de rich ting van de spoorwegbrug over het IJ bij Zaandam, dat de daar aanwezige stoomgemalen werkzaam zijn. Men begint ook aan deze zijde den waterreus te bevechlen, gelijk men hern bij Halfweg-Haarlem reeds geheel overwonnen heeft. Een groote machine van 40 paardekracht brengt een grooten en twee kleine vijzels, en op eenigen afstand een kleinere machine een grooten en een kleinen vijzel in bewe ging, terwijl bovendien nog twee kolossale schep raderen dienst moeten doen. In het begin dezer week was het water reeds 12 duim gezakt, en overal aan de kanten toont zich reeds de flora der moerassen. Niet minder dan 250 M3 water wordt per minuut in het kanaal uitgestort. Niet lang meer, en een uitgestrektheid gronds van nagenoeg 2000 hectaren zal weder aan de golven ontwoekerd zijn. Woensdag-ochtend is ter terecht- zitting van het prov. gerechtshof, kamer van crimineele zaken, te Groningen, de behandeling der zaak begonnen van Elzo Doddema, rijksveld wachter brigadier-titulair, en Derk Begeman, on bezoldigd rijks- en gemeentelijk veldwachter, bei den woonachtig te Nieuweschans, beschuldigd dat zij in den avond van den 9den December jl. op last van den burgemeester van Nieuweschans den vreemdeling Heinrich Albers verwijderende uit Nieuweschans in de richting der naburige grenzen van het koninkrijk Pruisen, dien vreemdeling moed willig zoo geslagen, gestooten, geschopt en ver wond hebben, dat hij ten gevolge daarvan kort daarna is overleden. Er waren 24 getuigen ge dagvaard, onder welke de heer D. Hoekzema als tolk, twee Pruisische doctoren, Dr. Lüning en Dr. Jung, tevens als deskundigen, en twee Pruisische gendarmes. Er werden 23 getuigen gehoord. De

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1