LEIDSCH DAGBLAD. iV. 4687. Woensdag A0. 1875. 26 Mei. S T A D S - B E RI C H T E N. EEN HALVE MAATREGEL. PRUS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Hommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Yergaderiug van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 27 Mei des namiddags te tioee oren. Onderwerpen 1°. Benoeming van twee onderwijzers aan de Kweekschool. (103) 2°. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan dc school n°. 2 voor minvermogenden. (104) 3°. Idem van eene hulpouder wij zeros aan de meisjesscho jl der 2de klasse. (105) 4°. Suppletoirc staat vau begrooting, dienst 1374. (Reiskosten van militieplichtigen.) (101) 5°. Voordracht tot nadero regeling van de jaarwedden der ambtenaren ter Secretarie, met staat van af- en overschrij ving. (102 en 110) 6°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1874. (Aau- en verbouw van schoollokalen.) (106 en 110) 7°. Verzoek van E. J. D'Haenc, betrekkelijk de afscheiding van zijne woning aan dc gedempte Cellebroersgracht. (107) 8°. Voordracht tot aan- en verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (108 en llOj 9°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1874, ad/5386,03s. (109 en 121) 100. idem ad ƒ94,25. (111 en 122) 11°. Voordracht tot aanvulling der verordening op de bezol diging van het onderwijzend personeel op de openbare lagere scholen en tot verhooging van de jaarwedden van eenige hulponderwijzers en hnlponderwijzeressen. (56, 64 en 112) 12°. Rekening vau het Evaogelisch Luth. Wees- en Ondelieden- hois, dienst 1874. (113) 13°. Suppletoirc staat vau begrootiog en staat van af- en over schrijving, dienst 1874, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (114) 14°. Verzoek van Mr. H. Obreen om afschrijving van plaatse lijke directe belasting, dieoat 1874, voor mevrouw Tyde- man. (115) 15°. Idem als voren vau J. C. Rodbard. (116) 16°. Voordracht betrekkelijk de inrichting van deu grond bij de voormalige Hoogewoerdspoort tot bouwterrein. (88 en 120) 17°. Verzoek van J. Van Mannekus om een stoep te leggen. (117) 18°. Idem van F. G. Van Riel betrekkelijk de afbraak van bet Co mmiusa ris buisje aau het Utrechtsche veer. (118) 19°. Idem van J. Van ToDgeren om een riool te leggen aan het Levendaal. (92 en 124) 20°. Idem van A.- J. Rijshonwer onder Zoeterwonde, betrekkelijk de verbreeding der sloot voor zijne woning en de weg neming van boomen. (123) 21°. Voordracht betrekkelijk de verevening der schade geleden door de Bank-van-leening ten gevolge van de bedriegelijke handelingen van den ontslagcu onderkassier. (119 en 125) 22°. Rekening der Bank-van-leening, over 1874 (89) DE BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 9 12 uren, de PASPOORTEN voor de mili ciens dezer gemeente behoorende tot de lichting van den jare 1870 verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mits men zich in per soon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRA.NDELER. Leiden, 25 Mei 1875. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat in deze gemeente de hulponderwijzers werden benoemd op eene jaarwedde van 300. 't Was niet te veel, 't was zelfs zeer weinig, maar bij iedere vacature kwamen er sollicitanten te over en dus waarom zou men meer hebben geboden? De ge meente kwam er voor een koopje af. Helaas, die gelukkige tijd is voorbij. Het aan tal sollicitanten naar vaceerende onderwijzersbe trekkingen is in de laatste jaren verbazend afge nomen. Of ze misschien zijn omgekomen bij de wanhopige pogingen om van niets iets te maken Dat is niet heel zeker. Schoolmeesters en schip pers hebben een taai leven. Men sla er Hildebrand maar eens op na. Maar de vrees voor fatsoenlijke armoede schijnt toch velen, die anders tot het i gild zouden toegetreden zijn, om het hart te zijn geslagen en ze keerden bijt yds nog den rug toe aan een beroep, waarbij zböveel geêischt en zoo weinig gegeven werd. De gemeentebesturen, wilden ze in de vacante plaatsen voorzien, moesten van den nood een deugd maken en de onderwijzers- jaarwedden verhoogen. Alzoo ook het onze. Voornamelijk op het initiatief van den wak keren schoolopziener in het 3de district van Zuid- Holland werden in dc verordening van den 4den Mei 1872 de jaarwedden van het hulppersoneel aldus geregeld: Onderwijzers 1ste klasse ƒ600 ƒ900, onderwijzers 2de klasse 500ƒ800, hulp- wijzers 300500, onder dien verstande dat de benoemingen zouden plaats hebben op het minimum en de benoemden ieder jaar konden worden voorge dragen tot verhooging (de onderwijzers met 100, de hulponderwijzers rnet ƒ50) tot het maximum was bereikt. Inderdaad die wijziging liet iets goeds hopen maar de uitkomst beantwoordde niet aan de verwachting. Reeds by de tweede voor dracht tot verhooging besliste de raad dal het eigenlijk niet zoo gemeend was. Aan een groot getal voorgedragenen werd de verhooging gewei gerd en art. 2 van gemelde verordening werd aangevuld met de volgende zinsnede: „Voor eene verhooging zullen in den regel alleen zij in aan merking komen, die minstens één jaar in functie zijn of in het vorig jaar geene verhoo ging hebben ontvangen. In dezelfde ver ordening (8 Januari 1874) werd het minimum der onderwijzers 1ste klasse op 700, dat der onderwijzers 2de klasse op 600 en dat der hulp onderwijzers op ƒ450 gebracht. Volgens die ver ordening hebben de zaken tot nutoe, zoo goed en kwaad als 't ging, gemarcheerd. Maar 't gaat zoo niet langer. Het gestelde maximum in onze gemeente is bijna overal elders het minimum geworden. In vele gemeenten zelfs is het minimum hooger dan het maximum hier. Geen wonder dat er voort durend vacaturen ontslaan en men de handen vol heeft om die te vervullen. De hulponderwijzers, die nog op hun minimum staan of even daarboven, hebben weinig lust, twee jaren te wachten naar eene bezoldiging, die hun overal elders dadelijk wordt aangeboden. Het is daarom dat B. en Ws. aan den raad hebben voorgesteld art. 2 der verord. van 4 Mei 1872 opnieuw te wijzigen, zoodat eene buiten gewone verhooging mogelijk wordt gemaakt. Een groot getal hulponderwijzers wordt daarbij tevens tot verhooging van hunne jaarwedde op het maxi mum voorgedragen. Die maatregel is inderdaad noodzakelijk en zal zeker op zich zelf door nie mand, die prijs stelt op den goeden gang van het onderwijs, worden afgekeurd. Maar men loopt op die wijze gevaar eene groote onrechtvaardigheid te begaan. In het voorstel van B. en Ws. is alleen sprake van de hulponderwijzers. De onderwijzers blijven er buiten. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal zich het geval voordoen, dat zeer jonge hulponderwijzers, die eerst kort de hulponderwij zers-akte verkregen, bijna evenveel traktement hebben als sommige hunner oudere collega's, bij wier benoeming de hoofdonderwijzers-akte werd vereischt. Wij vragen: is dat billijk? Geven de hoogere eischen, aan de laatsten gesteld, hunne meerdere ondervinding en bruikbaarheid voor de school hun geen aanspraak op hooger bezoldiging? Getuige de verordening heeft de raad dat zelf erkend. Maar wordt het voorstel van B. en Ws., zooals het daar ligt, aangenomen en blijven de onderwijzers buiten het voorstel, dan bestaat hunne hoogere bezoldiging, in de eerste jaren althans, slechts op het papier. LEIDEN, 25 Mei. De Vereeniging „Harmonie" zal bij de viering van het driehonderdjarig bestaan der Academie op Zondag 13 Juni in den schouwburg een nieuw gelegenheidsstukje opvoeren van onzen stadgenoot den heer D. F. Van Heyst getiteld„Een plei- zierreisje naar Leiden." De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, ten ge volge van het overlijden van Jhr. Mr. C. Van Foreest, is bepaald op Dinsdag 8 Juni, en de eventueele herstemming op Dinsdag 22 Juni. In eene plechtige openbare algemeene ver gadering van het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land, te houden op a. s. Donderdag des namid dags te drie uren, zal de nieuwbenoemde adv.- generaal bij dit college, Jhr. Mr. Van den Bergh, worden geïnstalleerd. In de maand Juli e. k. zal de jaarlijksche algemeene openbare uitvoering van het Neder- landsch gymnastiek-verbond plaats hebben te Am sterdam en niet in Den Haag, zooals aanvankelyk was bepaald. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de werkzaamheden op het Funen geschieden. Een aantal vereenigingen in het buitenland zyn uilgenoodigd aan het feest deel te nemen. Het stoomschip Prins Hendrikvan Nieuwe- diep naar Batavia, is 21 dezer Kaap Sint-Vincent gepasseerd de Conrad, kapt. De Ridder, is den 22sten via Padang en Napels van Batavia naar Nederland vertrokken. Te Hellevoetsluis is eergisteren ter reede gearriveerd, komende van Fijenoord, het rader- stoomschip van koloniën Merapi, commandant de kapt.-luit.-ter-zee J. Tromp. Waarschijnlijk zal dit vaartuig van daar zijne bestemming naar Atjin opvolgen. Met de Friesland zullen ook de officieren- van-gezondheid 2de kl. J. G. E. Machik en V. B. Petersen hunne bestemming naar Indië volgen, eerstgenoemde vergezeld van zijne echtgenoote en twee kinderen. Aan het departement van Gnanciën is gis teren aanbesteed het herstellen en verbeteren der rijkstelegraaflijnen langs den staatsspoorweg tus- schen Roosendaal en Vlissingen, Dordrecht en Breda, Lage Zwaluwe en Moerdijk, Breda en Tilburg, alsmede langs den Belgischen grooten centraal- spoorweg tusschen Moerdijk en Esschen, Tilburg en "Weelde, in twee perceelen. Voor beide per- ceelen was minste inschrijver de heer C. J. Tirolf, te Pvoozendaal, voor 785.58 en 526.08. Daarna werd aanbesteed het plaatsen van eene tweede rij telegraafpalen langs den Holl. IJzeren-Spoorweg tusschen de Zandvoortsche laan en het station te Rotterdam, alsmede voor het daarmede in verband staande spannen van tien draden op het stations terrein te Leiden. Hiervoor waren zeven biljetten ingekomen, en was de minste inschrijver de heer H. Hotz, in Den Haag, voor ƒ1339. Aan het departement van marine is heden aanbesteed het bouwen van drie woningen voor den dienst van het loodswezen langs den nieuwen waterweg aan den Hoek van Holland, alles met den aankleve van dien. Er waren vijf biljetten ingekomen. De heeren D. Van der Tas te Rotter dam en De Visser te Gorcum waren minste in schrijvers, voor ƒ29664. Z. M. de Koning der Belgen heeft een massief gouden medaille ter beschikking gesteld

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1