LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4686. Dinsdag A0. 1875. 25 Mei. STADS -BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf I.OS. Iedere regel meerB 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. INSCRRIJVIIIG SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LELDEN noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het gemeentebestuur be paalde dagen ter ioschrijvlng voor den schut terlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Dinsdag den 25sten Mei c. k., 's voormiddags lusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den Isten Jani aanst. worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Mei 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Wilhelm Albert Affourtit, win kelier alhier, houdende verzoek om in zijn pakhuis in de Rijnstraat n°. 12 eene bergplaats van petroleum te mogen inrichten; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staats blad, n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 Staats- blad n°. 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 27sten Mei aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Mei 1875. ONZE GAÜZAAH. i. Dezer dagen is door eenige ingezetenen van 's-Gravenhage aan Z. M. den Koning een adres ingediend, waarvan „Het Vaderland" den inhoud belangrijk genoeg heeft geacht om hem aan zijne lezers mede te deelen. Ook wij aarzelen niet onze abonnés met dat stuk althans in hoofdtrekken bekend te maken, daar het eene zaak geldt, die eveneens voor onze stadgenooten van het hoogste gewicht is en hier ter stede in dezelfde phase verkeert, welke zy in de naburige residentie zal intreden, -tenzij wat wij van harte hopen op het verzoek der adressanten gunstig worde beschikt. Het betreft niet minder dan twee van gemeen tewege aldaar geëxploiteerde inrichtingen, de gas fabriek en de duinwaterleiding, tot welke eerste wij ons echter bij onze beschouwingen hoofdza kelijk zullen bepalen, omdat laatstgenoemde onder neming bij ons ter stede niet wordt gevonden en bovendien voor beide zaken dezelfde argumenten gelden. Bedoelde adressanten dan verzoeken Z. M. het Koninklijk recht van vernietiging toe te passen op de besluiten van den Haagschen Gemeente raad, 1". van 1 Juli 1873, waarbij wordt bepaald, „dat de in naam dier gemeente te vorderen gel den voor het gebruik of genot van door haar te verstrekken (duinwater en) gas niet voor plaatse- lgke belastingen gehouden of daarmede, wat de toepassing der artt. 232237 der Gemeentewet betreft, niet gelijkgesteld zouden worden," en 2°. van 23 Febr. dezes jaars, waarbij wordt bepaald, „den pj-ljs van het gas voorloopig en sedert den lsten Jan. van dat jaar, zonder eenige uitzondering vast te stellen op dertien cents per kub. meter." Die besluiten toch slrijden naar de overtuiging der adressanten en ook wij deelen die meening met de wetten zoowel als met het algemeen belang. Met de wetten: Art. 238 der Gemeentewet zegt, „dat voor plaatselijke belastingen gehouden of daarmede, wat de toepassing van de artikelen 232237 dier wet betrefi, gelijkgesteld worden de in naam der gemeente gevorderde gelden voor het gebruik of genot van openbare gemeentewer ken, bezittingen of inrichtingen en dat van door of vanwege het gemeentebestuur verstrekte diensten." Nu zal ieder toestemmen dat bij een gemeen telijke gasfabriek de verlichting voor den publieken dienst hoofdzaak, die voor particulieren bijzaak is, dat dus zulk een fabriek met alle recht een ge- meenteïnrichting kan heeten, en dat de gelden, voor haar genot door den consument betaald, onder de rubriek „belasting" vallen. Maar zoo redeneeren adressanten verder art. 142 der Grondwet bepaalt, dat zonder goedkeuring des Konings geen gevolg mag worden gegeven aan een besluit van een gemeentebestuur tot het in voeren, wijzigen of afschaffen eener plaatselijke belasting, dus ook niet van die belasting, welke voor het gebruik van gas eener gemeentefabriek wordt betaald. In alle geval diende in een zoo teedere quaestie, waarbij het de rechten der Kroon geldt, de beslissing aan de hooge Regeering te worden overgelaten. Wat dunkt u, lezers, geldt dat alles ook niet voor onze gemeentelyke gasinrichtirig? Doch die besluiten, welke ook bij ons van kracht zijn, strijden tevens met het algemeen belang. En waarom? Omdat het bedrag en de grondslagen der gelden, voor het gebruik van het gas gevorderd, „aan het onderzoek zoowel van Gedeputeerde Staten als van den Koning worden onttrokken en de inge zetenen daardoor beroofd van de niet genoeg te waardeeren waarborgen, welke hun by (meerge meld) art. 142 der Grondwet zijn verzekerd." Het doel van die eigenmachtige handelwijze meenen de Haagscbe adressanten te kunnen ver klaren uit art. 254 der Gemeentewet, luidende: „De aan het slot van art. 240 vermelde rechten, loonen en gelden worden tot geen hooger bedrag geheven dan noodig is te achten om den betaler, naar evenredigheid van het gebruik of genot, dat hij heeft, in de kosten van aanleg, onderhoud of verstrekking van het door hem gebruikte of ge- nolene te doen dragen." En om de gegrondheid van die onderstelling te betoogen, noemen adressanten een drietal punten op, te juist uiteengezet, dan dat wederlegging nog mogelyk zou zijn. Wij, bewoners der sleutelstad, behoeven ons in deze helaas! niet tot vermoedens te bepalen. Wij hebben maar al te zeer de zekerheid dat de exploitatie onzer gasfabriek, uitsluitend ten nadeele der consumenten, jaarlyks een niet onaardig batig saldo aan de gemeentekas oplevert. Over 1874 bedroeg de winst na aftrek der renten van het kapitaal en percentsgewijze afschryving voor reserve nog f 36579.05(. En geen wonder I Wij betaalden hier 12( cent per kub. meter, terwijl te Utrecht en te Arnhem die prys niet meer dan 9 cents bedroeg. Toch werd voor de gemeenteverlichting, die 30 a 35000 kostte, slechts f 10000 in re kening gebracht, een verschil, dat natuurlyk even eens gedekt werd door de in evenredigheid te hooge betaling der gasconsumenten. LEIDEN, 24 Nel. Behalve Jhr. Mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde is van liberale z'yde in dit kiesdistrict voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candi- daat gesteld de heer G. J. Grashuis, opdat, zoo de eerste zyn candidatuur niet mocht aannemen, de tweede candidaat in de plaats zou kunnen treden, Aan de hoogeschool alhier is Zaterdag be vorderd tot doctor in de letteren de heer A. J. Kronenberg, geb. te Vollenhove; aan die te Utrecht tot doctor in de rechten de heer A. W. C. T. Grothe, van Utrecht. Den lsten Juni a. s. vieren Johannes Akker en Helena Van Dam het feest hunner vijftigjarige echtvereeniging. Zg tellen te zamen den leeftgd van 165 jaren. Wanneer iemand een warm hart en eene milde hand bezit om de feestvreugde dezer eerzame, maar behoeftige lieden te verhoogen, verricht hij een goed werk en veraangenaamt de laatste levensdagen dezer oudjes, waarvan de man gedecoreerd is met de zilveren Waterloo-medaille terwijl men verzekerd kan zijn, dat elke gave, met een dankbaar hart ontvangen, ook goed ge bruikt zal worden. Zij wonen in de Oude Hoef- straat N°. 47 nabij de Garenmarkt. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25.00, 5.20 en 2.50de laagste f 25.00, f 5 en f 2.50. Aan het postkantoor alhier zijn in de maan den Januari, Februari en Maart de volgende brie ven gezonden die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zyn kunnen worden: België: J. E. Zirkzee, Kropff, beiden te Ant werpen Ch. Gounod, te BrusselMad. De Jong, te Glons. Frankrijk: Orbeliani, te Nice; C. G. Von Rieken, te Cannes; Mej. H. Poel, E. Dieu- donné, F. Stokhuyzen, Panthéon Littéraire, allen te Parys. Italië: F. Van Oors, te Turijn; Mad. C. E. W. De Pesters de Fockert, te Genua. Duitschland: A. L. E. Gastman, te Leipzig; B. Westerdijk, te Heidelberg; A. Van Forcken- beck, te BremenGebrs. Mittelstrass, te Ham burg; Mad. Bloemendaal, te Keulen; P. G. Buckens, te Marburg. Zwitserland: C. A. A. Van Kervel, te Genève. Engeland: G. L. Moos en C'., Ie Londen. Zaterdag werd te Dordrecht in het stations koffiehuis, onder voorzitterschap van den heer Pon tier uit Den Haag, de 34ste vergadering van de gewestelijke Veieeniging Zuid-Holland van het Ned. Onderwyzersgenootschap gehouden. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering, dit jaar te Haarlem te houden, werd benoemd de heer Pon tier van Den Haag, en als plaatsvervanger de heer Goedhart van Dordrecht, terwijl Kinderdyk als plaats van bijeenkomst voor de najaarsverga dering der gewestelijke Vereeniging werd aan gewezen. Voorts werd besloten de voorjaarsver gadering te houden in de plaats waar het gewes telijk bestuur gevestigd is. De afdeeling Den Haag werd herkozen om voor drie jaren de uitvoerende

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1