beraming gerekend was2°. met f 852,000 voor meerdere uitzending van militairen door tijdelijke uitbreiding der formatie van het Indisch leger, ten gevolge van den oorlogstoestand in Aljin (1646 man boven het aantal van 1480, waarop voor- loopig bij de raming was gerekend); en 3°. met 300,000 voor aankoop van 't landgoed „Welte vreden" (passar Senin) in 't belang van den in- landschen kleinhandel. Dit laatste bedrag kan worden gedekt door verkoop van erven en huizen enz., terwijl de bevolking van heffingen op dien passar zal worden ontslagen. De andere verhoo gingen worden gedekt door meerdere opbrengst der opiumverpachting. De minister van binnen), zaken heeft J. A. Willink Wszn. te Amsterdam, J. H. Krelage te Haarlem en J. B. Groenewegen te Watergraafsmeer aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen bij de internationale tentoonstelling van tuinbouw en plantkunde, in Augustus en September van dit jaar te Keulen te houden. Z. M. heeft benoemdtot voorzitter der commissie, ten overstaan van welke de examens aan de Kon. milit. academie zullen worden afge nomen, den gen.-majoor A. W. P. Weitzel; tot leden dier commissie: den kolonel C. H. M. Pel, de luit.-kolonels A. Tutein Nollhenius, K. A. Wim- mer en C. L. Hermsen, den hoogleeraar Dr. J. Pijnappel Gzn. en den heer J. A. Snijders Czn. tot lid en secretaris, den kapt. A. Kool. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid is tot plaatsing van een opziener, die met genot van inwoning en voeding eene jaar wedde van f 700 zal genieten. Ongehuwden die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Juni e. k. in persoon aanmelden bij den directeur der school, op werk dagen, des ochtends tusschen 9 en 12 uren. Kennis van administratie en bekendheid met stal- •dienst zijn onmisbaar. In de Kamerzitting van gisteren had over een adres van een gewezen sergeant-majoor eenige discussie plaats. Daar de adressant grieven openbaarde over de behandeling die hern was wedervaren, zijnde zijne degradatie, niettegen staande het hoog militair gerechtshof hem daarvan had vrijgesproken, meende de commissie voor de petitiën in het belang van het krijgswezen te moeten voorstellen, het adres met verzoek om inlichtingen aan den minister van oorlog toe te zenden. De heer Van Zuylen stelde voor, ten aan zien van het adres over te gaan tot de orde van den dag, daar hem de conclusie der commissie minder wenschelijk voorkwam, aangezien het een militair van minderen rang betrof, die opkwam tegen de behandeling van zijne superieuren. De heer Van Eek protesteerde tegen de bedoeling van den heer Van Zuylen, als zou een militair van minderen rang minder aanspraak hebben op onder zoek zijner grieven, dan ieder ander burger van den staat. Dit was niet met de grondwet overeen te bren gen. De heer Van Zuylen merkte op, dat de klemtoon moest worden gelegd op het woord „militair." In het belang der discipline mocht z. i een minder militair niet tegen zijn superieuren opkomen. De heer Bredius wees er op, dat deze onderoffi cier veroordeeld was tot degradatie, maar door het hoog militair gerechtshof was vrijgesproken. Desniettegenstaande werd hij toen gedegradeerd, zoogenaamd als administratieve maatregel. Spr. begrijpt niet hoe het mogelijk is, dat als de rechter eene veroordeeling tot degradatie vernietigt, een chef toch kan degradeeren. Daarom acht hij op helderingen van den minister alleszins wenschelijk. Het voorstel der commissie, tot verzending van het adres aan den minister van oorlog, werd daarop aangenomen met 32 tegen 11 stemmen. Door den gemeenteraad van Maastricht is met algemeene stemmen het besluit genomen, gedurende twaalf achtereenvolgende jaren op de stedelijke begrooting eene som van 1500 uit te trekken, als bijdrage der gemeente in de kosten der belangrijke herstellingen, die sedert eenige jaren aan de groote of St.-Servatiuskerk aldaar noodzakelijk zijn geworden. Ook door het Rijk en door de provincie werden tot hetzelfde doel reeds subsidiën toegestaan. Van 1 Juni af wordt hier te lande op de naar België door middel van postwissels over te maken sommen een recht geheven van 12'/2 cent voor elke 12.50 of gedeelte daarvan. Gisteren zijn van de werf der Ned. stoomboot maatschappij te Fijenoord te water gelaten de stoomkanonneerboot Lynx en een ijzeren stoom boot, bestemd voor het veer tusschen P.otterdam en Katendrecht. Bij het in de vorige week in Den Haag gehouden examen van onderofficieren voor den rang van 2den luit. der infanterie zijn geslaagd de sergeanten Hubner, Meyboom, Bisschop, Kooy, Van Wieheren, Verschoor en Lange. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het gewijzigd ontwerp ter voorziening tegen hondsdolheid aangenomen. Aan het slot der zitting werd door den minister van binnenl. zaken meegedeeld, dat de overeenkomst met de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen ge sloten is. Maandag zijn de andere wetsontwerpen aan de orde. Den 29sten dezer zal van het kolon. werf depot te Harderwijk naar Vlissingen vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 125 man, waaronder 8 onderofficieren, om dien zelfden dag te embarqüeeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Friesland. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger T. Munder, en tot medegeleide zijn aangewezen de 2de luit. der inf. van gemeld leger F. T. S. Verhofstad, A. H. Kalis, W. H. Ort en A. Van Veen. J. H. Rovers is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Groningen, op den voet van Ned. onderdaan. Z. M. heeft W. P. A. Le Jeune, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ned. consul te Elmina, en in diens plaats benoemd P. S. Hamel, vice-consul aldaar; met 1 Juni benoemd tot kantonr. te Voorburg Jhr. Mr. A. R. P. Van Kinschot, kantonr. te 's-Gravendeel; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Dordrecht, Mr. H. W. De Bas, kantonrechter te Beverwijk; met 16 Juli aan K. Mars, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijks h. b. s. te Goudaden kapt.-luit.-ter-zee C. A. B. D. Prijk eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroef- stoomschip Het Loo, met den dag volgende op dien van de aankomst te Curacao van den kapt.- luit.-ter-zee H. J. S. Van der Sloot, wien met dat tijdstip het bevel over gen. bodem wordt opgedragen. Glemengd NieuwB. Woensdag-middag is in Den Haag door de politie een koloniaal gearresteerd, die zich ten vorigen jare voor den dienst in de overzee- sche bezittingen geëngageerd en het daarvoor vast gestelde handgeld ontvangen had, maar sedert niets van zich laten hooren. De deserteur is aan de militaire autoriteit overgegeven. Gisternamiddag is te Rotterdam uit de rivier nabij den Rijnspoorweg opgevischt het lijk van een lang manspersoon, in vergevorderden staat van ontbinding. Gisteren ging de correct, kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam voort met de behandeling der in Juli 1874 wegens verdenking van valsche getuigenis van een der getuigen ge schorste strafzaak tegen Neellje De Wit, weduwe Kaspers. Zij had zich ook nu te verantwoor den wegens het houden van een publiek speel huis. Gelijk men zich zal herinneren, was de bovenbedoelde getuige, haar bediende, sedert ter zake van valsche getuigenis tot een cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden veroordeeld. Drie getuigen verklaarden nog nader dat de beklaagde, die steeds in de aangrenzende tapperij aanwezig was, het werpen der dobbelsteenen moet hebben gehoord, daar de deur, die het speellokaal van de tapperij afscheidt, veelal openstond. Beklaagde ontkende echter ooit de dobbelsteenen gezien of iets van het spelen gemerkt te hebben. De subst.- officier van justitie Mr. Verloren van Themaat achtte intusschen het feit bewezen en requireerde de veroordeeling van beklaagde tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen en betaling eener geldboete van /ÏUO. De advocaat Mr. Haas con cludeerde tot vrijspraak, omdat het zijns inziens vaststond dat beklaagde nooit bij het spel tegen woordig was en zich daarmede niet heeft bemoeid, en dat in geen geval het door de wet vereischte bewijs geleverd was. De rechtbank zal Woensdag a. s. uitspraak doen. Gisteren zijn van Amsterdam uit A r- tis naar Zwolle overgebracht en in het Zwarte- water gepoot 24,540 jonge Rijn-zalmpjes. Naar men verzekert is op de lijnen van den Hollandschen spoorweg den loden, 16den en 17den dezer nagenoeg f 60000 aan vervoer ontvangen. Woensdag heeft de voorslager in de fabriek van den heer Figée, te Haarlem, het ongeluk gehad met de rechterhand onder den stoomhamer te geraken, waardoor drie vingers verbrijzeld en de twee andere zwaar gekwetst werden. Uit Volendam wordt van 19 dezer gemeld: Een treurig ongeluk trof hedenochtend een onzer visschers. Door een windhoos werd de botter omgeslagen; van de bemanning, bestaande uit twee knechts (de schipper was zelf niet aan boord), vader en zoon, is de vader, een bejaard man, gered; de zoon, een jonge man van omstreeks dertig jaren, kwam jammerlijk in de golven om. De verongelukte laat eene jeugdige weduwe na, die aan hem een ijverig en oppassend man verliest. Het vaartuig is met geringe averij in de haven van Schokland gesleept. In de gemeente Westerbork is een meisje verbrand, dat schapen hoedde, door in aan raking te komen met veen dat men bezig was te branden. Ten vervolge op het bericht omtrent den plotselingen dood eener vrouw onder Arnhem wordt nog gemeld, dat op last van den officier van justitie een lijkopening heeft plaats gehad. Er liep namelijk een gerucht ten nadeele van den man der overledene, die zich vroeger wel eens handtastelijkheden tegen zijne vrouw moet ver oorloofd hebben. De lijkopening heeft echter aan het licht gebracht dat aan geen gewelddadigheid moet gedacht worden, terwijl de oorzaak van den dood uitsluitend moet gezocht worden in een be roerte, waarschijnlijk veroorzaakt door een lang durig, overmatig gebruik van sterken drank. De civiele kamer der arrond.-recht bank te Zwolle beeft Woensdag, bij één vonnis, uitspraak gedaan op de vorderingen van vijf cre diteuren in het faillissement van W. J. Wolff, die gezamenlijk met een bedrag van ruim f 175,000, wegens wisselschuld, wenschten toegelaten te wor den, doch wier vorderingen bij de verificatie door de curators waren betwist, omdat die crediteuren niet wilden treden in eene door de curators voor de toelating gestelde voorwaarde. De rechtbank heeft gelast dat zij voor het volle bedrag op de lijst der erkende schuldeischers zullen worden ge plaatst, en de curators in hunne qualiteit in de kosten veroordeeld. Een koopman te Ossenzijl, die Dins- dag zijne waren in 't naburig Weststellingwerf ten verkoop had aangeboden, werd op zijne terug reis door het onweder overvallen en zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Zijne broeders, die hem des avonds hadden te huis verwacht, gingen den volgenden morgen vroeg uit om hem te zoeken en vonden tusschen Ossenzijl en Scherpenzeel zijn lijk aan den weg liggen. Te Beverwijk staan de aardbeziën thans in vollen bloei en de oogst belooft zoo over vloedig te zijn, dat vele tuinders een nachtvorstje wenschen, om de al te groote productie te matigen. Men meldt uit Sas van Gent: Nauwe lijks is de nieuwe hoofdonderwijzer, de heer Van der Hurk, acht dagen aan het hoofd der school geweest, of het onderwijs moet weder gestaakt worden. De ontslagen hoofdonderwijzer J. H. Sehnebbelie is namelijk uit Goes, waar hij een celstraf van vijftien dagen ondergaan heeft, terug gekeerd en heeft terstond weer bezit genomen van school en onderwijzerswoning. Bij zijne aan komst sloeg hij eene glasruit van het schoollokaal stuk, opende het raam en klom daardoor binnen. In school en huis was gedurende zijne afwezig heid veel veranderd: zijne meubelen waren door een deurwaarder naar een ander huis overgebracht en de nieuwe onderwijzer had er zich op last van het bestuur reeds geïnstalleerd. Sehnebbelie be weert recht te hebben zich tegen het bestuur der gemeente te verzetten, omdat het tijdsbestek, in

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2