eener voorstelling gegeven door de vereeniging „Excelsior" te Nijmegen 100.06; totaal 1540.38 J-. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn verschillende wetsontwerpen van minder belang en de conclusion op de commissoriale ver slagen nopens het liooger, middelbaar en lager onderwijs, alsmede omtrent het armbestuur aan genomen met algemeene stemmen. Alleen de wetsvoordracht tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop aan de Ned. herv. gemeente te "Veere van het voormalig kerkgebouw al daar vond bestrijding, omdat men dat gebouw, dat groote bouwkundige waarde heeft, voor sloo ping wilde bewaren; het ontwerp werd dan ook met 55 tegen 14 stemmen verworpen. Morgen te 12 uren zal het naar aanleiding van het votum der Kamer van gisteren nader gewijzigde ontwerp op de hondsdolheid worden behandeld. De ver plichte muilkorving is er uitgelicht en de bestaande provinciale en plaatselijke verordeningen betreffende dit onderwerp blijven van kracht. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Om men Mr. G. W. baron Van Dedem, griffier te Vollenhove; tot notaris binnen het arrond. Tiel, standpl. gem. Ammerzoden, A. Hoeflake, cand.- notaris en gemeente-secr. aldaaraan A. Binnerts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Heerenveenaan Mr. J. M. Gordon, met ingang van 1 Juni, vergund zijn notarieele standplaats van de gem. Bodegraven over te brengen naar Leiden; benoemd tot notaris binnen het arrond. Leiden, standpl. Bodegraven, met ingang van 1 Juni, J. A. Sperna "Weiland, cand.-notaris te Warmond, en binnen het arrond. Rotterdam, standpl. Schie dam, W. J. A. Roldanus, cand.-notaris; benoemd tot griffier bij het kantong. te Zierikzee, Jhr. Mr. P. J. Boddaert, griffier te Kortgene; aan D. J. De Kruyff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Schoonhoven bepaald dat het aan Mr. J. L. G. Gregory ver leend eervol ontslag als commissaris in de prov. Drente en de benoeming van Mr. J. Van Kuyk tot die betr. zullen ingaan 22 dezer; aan J. H. Op de Goul met 16 Juni eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks h. b. s. te Helmond; den offic.-van-gezondh. 3de kl. bij de zeemacht IJ. Bakker bevorderd tot offic.-van-gezondh. 2de kl., met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de offic.-van-gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen en G. Franken; aan den O.-I. ambtenaar H. K., ten rechte H. C. Swaab, gewezen opziener 3de kl. hij de indigo-culluur in de resid. Madioen, laatst met verlof hier te lande, wegens ziekte, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen; aan den O.-I. ambtenaar E. L. G. P. C. Andrau, gewezen marine-magazijnm. te Soera- baia, thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen; de offic.-van-gez. 3de kl. bij de landmacht in West-Indië H. J. De Boer en G. J. N. Loomeyer bevorderd tot offic.-van-gez. 2de klasse bij die landmacht. Gemengd Nieuws. Het hof van Zuid-Holland heeft heden eene 25-jarige dienstbode uit Woubrugge, wegens moedwillige brandstichting ten huize haars meesters tot 3 jaren correct, gevangenisstraf veroordeeld. De burgerlijke kamer van het hof van Zuid-Holland deed gisteren uitspraak in het geding van de Ned. stoombranderij en distilleerderij G. Kiderlen, gevestigd te Delfshaven, tegen F. G. J. A. Nolet, brander, handelende onder de firma F. Nolet te Schiedam. Het hof heeft bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij de toen gedaagde, nu appellant, is veroordeeld om aan den eischer, thans geïntimeerde, te betalen de som van ƒ541.63, wegens door den eischer aan den ged. verkochte en te Schiedam geleverde zes stukken moutwijn a ƒ13.25 per hectoliter, met de renten a 6 pCt. 'sjaars sedert den dag der dagvaarding, met uitvoerbaar-verklaring van het vonnis bij voorraad en lijfsdwang. Bij den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht in Den Haag zijn onderschei dene processen-verbaal, constateerende overtredin gen van de wet houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaar- loozing van kinderen, ter vervolging ingekomen. De beklaagden zijn, behalve een vreemdeling die op de straat door een kind kunsten liet verrichten, de heer Valois, directeur van den Kon. Hollandschen schouwburg en de directeur van het paarden spel O. Carré. Door de politie in Den Haag is Dins- dag aangehouden en gisteren onder vermoeden van oplichterij naar het huis van verzekering overgebracht de stadswerker v. H. Deze persoon, die in den laatsten tijd aan sterken drank ver slaafd was, bevond zich Dinsdag in den bakkers winkel om den hoek van het Groenewegje en Huygenspark, juist toen de bovenbewoner, de officier P., het huis verliet en voor zijn vertrek nog eenige woorden met zijn hospes wisselde. De stadswerker trekt oogenblikkelijk af, maar keert terstond terug met het verzoek aan den winkelier om voor den bovenbewoner, die volgens zijn zeggen vergeten had zich van geld te voor zien, ƒ10 mede te geven. De goedgeloovige huis heer ziet geen bezwaar in de inwilliging van dat verzoek, maar zendt als voorzorgsmaatregel een jongen, dien hij de 10 gaf, met den boodschap per mede. Weldra kwam uit dat men met een brutalen oplichter te doen had, want nadat de knaap hem tot een herberg in het Achterom had vergezeld, was v. H., die beweerde dat mijnheer daar zou zijn en inmiddels de 10 had weten te verkrijgen, spoorloos verdwenen. De politie, van het voorgevallene onderricht, heeft v. H. nog denzelfden avond opgespoord en gevat. De oplichter behoorde als nachtwachter tot het politie-personeel. In de nabijheid van Voorburg heerscht de tongblaar onder het rundree, ten gevolge waar van de door de afdeeling der Holl. maatschappij van landbouw voorgenomen tentoonstelling van runderen is uitgesteld. De majoor titulair der rijksveldwacht te Schiedam en de brigadier te Overschie hebben te Schiedam aangehouden den schippersknecht H. Schrijvers, die zich heimelijk van boord ver wijderd had, na uit een goedgesloten mand ƒ27.50 ontvreemd te hebben. Hij is gevankelijk naar Rot terdam vervoerd. De gelden waren gedeeltelijk opgemaakt. Te Amsterdam is Dinsdag-avond, bij de eerste opvoering van de „Sphinx" in Van Liers schouwburgtent, mevr. Ellenberger aan een ernstig gevaar ontsnapt. De sleep van haar kleed vatte door aanraking met het voetlicht vlam, doch gelukkig werd dit onmiddellijk opgemerkt door den heer Kistenmaker, die het vuur uitdoofde. Een oogenblik te voren was ook de japon van rnej. Poolman aan de vlam van het voetlicht verzengd. De heer Dudok de Wit begint het doel van zijn wandeltocht van Amsterdam naar Weenen te naderen. Gisterochtend is hij te Plan, in Bohemen, aangekomen. Te Bovencarspelis Maan dag-namid dag door den postwagen, die tusschen Hoorn en Enk huizen rijdt, een kind van drie jaar overreden en zoo zwaar gekwetst, dat de dood onmiddellijk volgde. In de vorige week stonden voor de arrond.-rechtbank te Gorcum terecht een vijftal boerenknapen uit het naburige Alblasserdam, be schuldigd van rebellie en gewelddadigheden tegen den gemeente-veldwachter, wien zij in den namid dag van den dag, waarop de jongste indeeling der miliciens plaats vond, een arrestant ontweldigd en hem daarbij lot bloedens toe mishandeld hadden. Ter terechtzitting van Dinsdag werden zij allen schuldig verklaard en veroordeeldde hoofdaan legger tot 9 maanden, twee tot 6 maanden en de twee overigen tot 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Dinsdag-morgen vond zekere H. wonende aan den Hommelscheweg te Arnhem, zijne vrouw dood naast zich in bed liggen. Herhaald misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van den dood dier vrouw te zijn, die tot zelfs i hare lijfskleederen had verkocht, ten einde zich voor het geld jenever te kunnen verschaften. In de Buitengracht te Deventer is gisterochtend gevonden het lijk van een verver, die door bovenmatig gebruik van sterken drank op Pinkstermaandag in het water geraakt was. Dinsdag-middag tusschen 4 en 5 uren barstte boven Zwolle een hevig onweder los, ver gezeld van veel regen en hagel. De bliksem sloeg in de smederij van den constructiewinkel der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, zonder andere ongelukken te veroorzaken, dan dat een stuk van den zinken schoorsteen dier smederij werd afgeslagen. Tegelijk werd een boom aan den stationsweg getroffen die daar door grootendeels van den bast is ontbloot geworden. Terwijl men Dinsdag -middag aan het station te Zwolle eenige waggons verplaatste, ge raakte de schilder R. Ree, die bezig was een rijtuig te schilderen, tusschen de buffers bekneld. Spoedig werd geneeskundige hulp verschaft en is R. ter verdere verpleging naar zijn woning gedragen. Des avonds was hij nog sprakeloos; er bestaat echter hoop hem in het leven te behouden. Bij het onweder van Dinsdag-namid dag is de bliksem geslagen in het huis van J. O. Hen, in een der buitenwijken van Hoogeveen. De schoorsteen is geheel uiteengeslagen en de steenen werden eenige ellen weggeslingerd. Een der beide kinderen, die zich in het vertrek bevonden, werd aan den voet gewond. Men schrijft uit Oldenzaal aan de Tw. Ct.: Eerstdaags zijn wij hier aan het klooster wachtende al de eerwaarde zusters uit Frecken- horst (Duitschland) van de orde der Franciscanen, met hare pensionaires. Reeds wordt het alhier bestaande gesticht tot hare huisvesting ingericht. De zaak, welke gisteren aan de ken nisneming van het hoogste rechtscollege werd onderworpen, is van algemeene bekendheid ge worden door de vrij groote ruchtbaarheid welke zij heeft gekregen. Zij betreft het op 11 Juli 1874 voorgevallene te St.-Philipsland, namelijk de rebellie door meer dan 20 personen gepleegd tegen een deurwaarder en twee veldwachters, ter gelegen heid der uitvoering van een rechterlijk bevel bij vonnis gegeven. Zooals bekend is ondervond de deurwaarder bij de ontruiming eener woning zoo- danigen tegenstand in de uitoefening zijner func- tiën, dat de executie van het vonnis niet kon plaats hebben, daar de goederen, door de veld wachters buiten de woning gebracht, door een deel der bevolking weder werden binnengedragen, zonder dat de burgemeester, die dit gadesloeg, er zich mede inliet. Het waren ook de burgemeester en een aantal der St.-Philipslanders, die zich voor het hof van Zeeland wegens hunne handelingen hadden te verantwoorden, maar slechts aan een vier tal hunner de burgemeester en de andere tegenstanders werden vrijgesproken werd ge vangenisstraf opgelegd. Drie en vier maanden correctioneel was de straf die de rechter, met aanneming van verzachtende omstandigheden, uit sprak. Doch ook deze straf scheen de veroordeel den te bezwaren. Zij voorzagen zich van het arrest van het hof, den 19den Maart jl. gewezen, in cassatie. Tot toelichting van het beroep stelde de advocaat Mr. C. P. D. Pape twee cassatie-midde len voov, namelijk1°. schending der artt. 183 en 427 strafvord., doordien het hof heeft recht ge daan op onbeëedigde getuigenverklaringen, en 2°. schending, door verkeerde toepassing der artt. 289 en 210 strafrecht, doordien de als bewezen aangenomen feiten moeten opleveren het misdrijf van rebellie. Pleiter concludeerde: bij gegrondver- klaring van het eerste middel, tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een ander hof; bij niet gegrondverklaring tot vernie tiging en ontslag van rechtsvervolging. De conclusie van het O. M. is bepaald op 24 dezer. Onlangs stond de milicien bij de genie Moltars op schildwacht aan de Mechelsche poort te Antwerpen, toen hij drie kerels met blauwe kielen in de kazematten der builenvesting zag sluipen. Hij trad op hen 'toe en verzocht hen zich te verwijderen. Alle drie keerden zich eens klaps om, grepen den schildwacht aan en wierpen hem van de hoogte in het water, waarna zij de vlucht namen. Een hunner zag echter dat de schildwacht een goed zwemmer was en weldra den overkant zou bereikt hebben. Hij liep naar die plaats en poogde hem onder water te houden, maar de schildwacht greep hem vast en zou hem waarschijnlijk in het water gehaald hebben, zoo de schurk niet door een krachtigen ruk zich had weten los te maken, die misschien nog niet van zijne moorddadige inzichten zou hebben afgezien, zoo niet een maaier het gevaar van den schildwacht had bemerkt, en om hulp had geroepen. De kerel koos hierop het hazenpad en alle nasporingen bleven vruchteloos; alleen de zijden pet, die hij verloor, is als bewijs door den onverschrokken schildwacht meegebracht.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2