LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4682. A0. 1875. Donderdag 20 Mei. STADS- BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke ISommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, [Gezien het adres van Jacobus Van Kampen, goud en zilversmid alhier, daarbij verzoekende orn in het huis aan de Nieuwstraat N°. 1 eene vuring te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodedoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 24sten Mei aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 49 Mei 1875. LEIDEN, 19 91ei. Naar wij vernemen is Dr. W. Valentiner, eerste observator aan de Leidsche sterrenwacht, gisteren van zijne wetenschappelijke reis in onze stad teruggekeerd. Hij was de chef van eene der Duitsche expeditiën tot waarneming van den overgang der planeet Venus voorbij de zonneschijf, en heeft zijne onderzoekingen op de oostkust van China volbracht. In alle opzichten is deze expeditie uitmuntend geslaagd. Begeleid door voldoend hulp personeel, voorzien van de beste instrumenten en begunstigd door voortreffelijk weer en heldere lucht, werden daar door hem tal van waarnemingen volbracht en meer dan honderd photographische afbeeldingen der zon gedurende het merkwaardig hemelverschijnsel genomen. Het is niet te betwij felen dat de resultaten van deze expeditie een ruim aandeel zullen hebben in de bevordering van de kennis der hemelverschijnselen, waartoe al deze tochten in verre gewesten en met groote kosten zijn ondernomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Juni aan Mr. Gordon, notaris te Bodegraven, vergund zijne standplaats over te brengen naar Leiden benoemd tot notaris te Bodegraven J. A. Sperna Weiland, cand.-not. te Warmond. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe- diep naar Batavia, is gisteren des morgens te vier uren te Port-Saïd aangekomen en zou heden de reis voortzettende Torrington is eergisteren te Suez van Batavia gearriveerd. Er heeft zich te Amsterdam eene Commissie gevormd om den president der Transvaalsche republiek, den heer Burgers, bij zijne komst hier te lande behoorlijk te ontvangen en zich ter zijner beschikking te stellen om zijne taak zooveel mogelijk te veraangenamen en te verlichten. Zij bestaat uit de heeren F. C. Tromp en P. H. Holtzman, leden van den gemeenteraad, C. A. A. Dudok de Wit, A. Roland Holst, Jacob Swart en A. G. C. Van Duyl. Uit Alexandrië wordt van 11 dezer gemeld: Per Said van de „Messageries maritimes" is heden naar Europa vertrokken de heer J. N. Anslijn, vice-consul der Nederlanden te dezer stede. Tal van vrienden begeleidden hem en zijn familie naar boord. Algemeen betreurt men het vertrek van een man, die om zijne kunde en rechtscha penheid hier zeer geëerd en bemind is. Te Amsterdam is op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld Zr. Ms. monitor Adderbestemd tot het doen van oefeningstochten, waartoe die bodem via Willemsoord naar Hellevoetsluis zal vertrekken, alwaar de thans nog onvoltallige be manning met miliciens zal worden aangevuld. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft, in de plaats van Mr. J. Van Kuyk, zal geschieden op Dinsdag 8 Junide herstemming, zoo die noodig is, Dinsdag 22 Juni. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren is behandeld het ontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid. De heeren Cremers en Saay- mans Vader verklaarden zich tegen de verplichting lot het dragen van muilkorvende heeren Idserda en Rombach waren er voor, de eerste zelfs in de gevallen dat de hond aan een ketting of touw werdt geleid, de tweede alleen voor het geval dat de hond niet onder toezicht staatde heer Van Eek is tegen afmaking en voor eene algemeene rijkshondenbelasting, waar enkele sprekers ook voor, maar anderen zeer tegen zijn. In de zitting van heden is de algemeene beraadslaging over het ontwerp en ook over art. 1 afgeloopen. Na verwerping van vijf amendementen is art. 1 zelf, het beginsel der wet, verworpen met 36 tegen 25 stemmen. De minister verzocht de schorsing van het debat, om alsnog wijziging in het ontwerp te brengen. Na afloop der behande ling van eenige kleine wetten op morgen, is het ontwerp weder aan de orde en daarna de muntwet. Z. M. heeft benoemd tot opziener der domeinen in Zuid-Holland D. J. C. Scheele, tijde lijk opzichter te Dordrecht. Z. M. heeft aan H. J. Outhuis, te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grootenbenoemd lot burgem. der gem. Zwarte- waal P. Van Duivendijk; aan E. Gugel, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als adviseur be treffende de onderwerpen in het kon. besluit van 8 Maart 1874, n°. 14, omschreven; op zijn ver zoek ingetrokken de benoeming van Jhr. Dr. J. P. Six, tot adviseur betreffende de onderwerpen in genoemd besluitbenoemd tot adviseurs betreffende die onderwerpenD. Van der Keilen te Amsterdam, J. G. Van den Bergh te Arnhëm, J. Gosschalk te Amsterdam, L. Lingeman te Baarn, en II. J. Van den Brink, architect in Den Haag; herbe noemd tot burgem. van Beerta H. J. Onnes; den 2den luit. K. C. H. Sadée, van het 8ste reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te halfvier is uit den Singel aan de Zijlpoort het lijk opgehaald van A. v. D., oud 26 jaren, sigarenmaker, laatst wo nende aan de Binnenvestgracht nabij het academisch ziekenhuis, die sedert Zondag-avond werd vermist; dronkenschap is de vermoedelijke oorzaak. In de gemeente Voorschoten zijn ver scheidene honden afgemaakt, die gebeten waren door een dollen hond, welke er dezer dagen rondliep. Zaterdag is in de Kazernestraat in Den Haag door den meubelmaker G. met een beitel of schaaf een vrij ernstige, doch volgens geneeskundige verklaring niet zware verwonding aan den bediende van den houtzager C. toegebracht, die het gevolg was eener woordenwisseling, ontstaan omdat de knecht aan C. een quilantie ten bedrage van 11 aanbood, die de laatste in de kermisweek niet wilde betalen. De dader is door de politie aangehouden, doch, nadat het feit genoegzaam door getuigen was geconstateerd en proces-verbaal tegen hem opgemaakt, in vrijheid gesteld. Uit Den Haag wordt gemeld: Gister- namiddag heeft zich de matroos G. voor het Pa viljoen van Prins Frederik verdronken. Naar men. verhaalt zou een twist aan boord onder de vis- schers de oorzaak zijn; immers even na de ruzie sprong G. in zee en verdween onmiddellijk in de diepte. Zondag-morgen is in Den Haag een bejaard koetsier van een spoor-vigilante op den Fluweelen Burgwal plolseling dood gebleven. De man leed aan hartkloppingen. Dr. Hoven, die terstond geroepen en gekomen was, mocht ondanks alle moeite niet slagen de levensgeesten op te wekken. Adv.-generaal Polis heeft in de gis teren gehouden zitting van den hoogen raad geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie van Jordaans, ingesteld tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Maandag 24 dezer zal bij de arrond.- rechtbank in Den Haag dienen het verzet, dat door een paar beambten van de tramway-onder- neming op den Kneuterdijk heeft plaats gehad. Uit Oudshoorn wordt ons omtrent den aldaar gepleegden diefstal gemeld: Nadat de daders zich door verbreking van een raam toegang tot het kantoor van de heeren gebr. Piek hadden verschaft, hebben zij er de ingemetselde brandkast weten te openen en zich van een groot aantal effecten zonder coupons en eene menigte coupons zonder effecteD, benevens eene som van ongeveer ƒ5000 meester gemaakt. De door hen gebezigde werktuigen en geopende trommels zijn in eene nabijzijnde sloot gevonden. De daders zijn tot heden nog onbekend. De genoemde firma heeft eene premie van ƒ1000 uitgeloofd voor dengene, die de schul digen doet ontdekken. Volgens het Vad. is voor ƒ135,000 aan waarde ontvreemd. Bij den landbouwer C. V., onder Nieuw koop, heeft zich een geval van longziekte onder 't vee voorgedaan. Hel aangetaste rund is ontei gend en afgemaakt. Maandag-middag is te Rotterdam eene 75-jarige weduwe aan het Toesteiger in het water gevallen. Ofschoon onmiddellijk gered, is zij des avonds aan de gevolgen van den schrik overleden. Maandag-namiddag is te Haarlem een 13-jarige jongen, genaamd Schouten, toen hij bezig was met het uithalen van vogelnestjes, uit een boom bij de Raambrug gevallen en heeft hierdoor zijn arm gebroken. De jongen zal boven dien worden gestraft volgens de bepalingen der politie-verordening. De kommiezen der rijksbelastingen te Oisterwijk hebben proces-verbaal opgemaakt tegen den stationschef van den staatsspoorweg aldaar, omdat hij hun den toegang weigerde op het perron, ten einde 20 zakken zout te inspec- teeren, die juist met den trein op dat oogenblik waren aangekomen. Betreffende het spoorwegongeluk te Bussum wordt nog gemeld dat de spoorwegwach ter, die op zoo treurige wijze het leven heeft ver loren, een jong kind, dat zich op de rails had gewaagd, poogde te redden voordat de trein aan kwam. Hij bracht het kind op het perron, doch werd zelf overreden. Zaterdag-morgen brak te Amstelveen een vrij hevige brand uit, waardoor in korten tijd. zes woonhuizen verwoest werden. Aan de goede zorgen van den heer Brouwer, pastoor aldaar, die terstond op de plaats des onheils tegenwoordig

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1