LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4681, A0. 1875. Woensdag 19 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel?f 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Groolcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 Mei. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn aan het station van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg alhier in het geheel afgegeven 4548 plaalskaarten. Maandag 31 dezer zal alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks zee macht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen *25.00, 5.10 en 2.50; de laagste 25.00, ƒ5 en 2.50. De minister van financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip J. B. Walkervan de „Star Ball Line", waarvan het. vertrek uit Rotterdam op 22 dezer is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 2islen en de brieven den 22sten 's morgens vóór 9 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. Het Ned. stoomschip Celebesvan Nieuwe- diep naar Batavia, is Zaterdag van Suez vertrokken de Prim Hendrikvan Nieuwediep naar Batavia is Zaterdag-avond te Southamptonde Holland Zondag van Batavia te Nieuwediep aangekomen. De Commissie uit het college voor de zee- visscherijen, beslaande uit de heeren Mr. Rahusen, prof. Buys, De Bont, prof. Hoffman, Reuvens, prov. ingenieur, Maitland, zoöl. directeur, door de regeering belast met het onderzoek der Visch- kweekery te Velp, heeft, na herhaald bezoek, aan de directie voorgesteld, alvorens tot de vrijlating der jonge zalmpjes over te gaan, vooraf de re geering het approximatieve getal daarvan te con- stateeren. Deze weging heeft verleden week plaats gehad en, te oordeelen naar den inhoud (129,000) van 7 der 24 bakken, kan het getal gerust op ruim 400,000 stuks geschat worden. Daarna achtte de Commissie verdere weging overbodig, en werd tot de vrijlating der jonge zalmpjes besloten. Hun uittocht duurt p. m, veertien dagen. De directie herinnert dat de inrichting voor ieder belangstel lende, behalve des Zondags, 's namiddags tusschen 2 en 4 uren te bezichtigen is. Zaterdag werd te Haarlem de 123ste alge- meene vergadering van de Holl. maatschappij der wetenschappen gehouden en door een 40-tal direc teuren en leden bijgewoond. De president-directeur, Jhr. G. T. Van Tets, deelde de vergadering mede, dat directeuren der maatschappij aan de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, die in 1777 als oeconomische tak van de Holl. maatsch. der wetenschappen zelfstandig zich heeft gevormd, een geschenk van ƒ2000 hebben toe gekend, bestemd om voorwerpen aan te koopen voor het Museum van kunst, toegepast op nijver heid, hetwelk de maatschappij bij gelegenheid van haar honderdjarig feest in 1877 wenscht op te richten. Ingekomen was een in de Duitsche taal geschreven antwoord met het motto „Festina lente" op eene in 1871 uitgeschreven prijsvraag, waarbij een onderzoek werd gevraagd naar het meerder of minder recht, waarmede aan sommige plantensoorten de naam van soort en niet eerder die van variëteit moet worden gegeven. Over de al of niet bekroning van dit antwoord had eene langdurige discussie plaats; eindelijk besloot de vergadering bij stem ming dit antwoord niet te bekronen, maar de vraag opnieuw uit le schrijven; het naambriefje werd ongeopend verbrand. Tot binnenlandsche leden der maatschappij werden benoemd de heeren Dr. C. H. C. Grinwis, te UtrechtN. J. Michaëlis, te Rotterdam, en D. W. Rost van Tonningen, in Den Haag, en als buitenlandsche leden de heerenDr. F. G. J. Henle, hoogleeraar te Göt- tingen; O. Struve, hoogleeraar te Petersburg; Jos. Henry, secretaris van de Smithsonian Insti tution te Washington; A. L. O. Descloiseaux, hoogleeraar te Parijs, en Dr. E. M. Vries, hoog leeraar te Upsala. De commissie uit het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft na afgelegd examen als can- didaat-notarissen toegelaten de heerenS. Schef- felaar Klots, uit Streefkerk, en J. C. Van Ree- kum, uit Rotterdam. Eén adspirant werd afgewezen. De 1ste luit. E. G. T. Von Ende, die bij het in het bericht uit Atjin van 13 dezer be doelde gevecht gewond werd, is spoedig daarna overleden. De gewone audientiên van den minister van financiën en van oorlog zullen Donderdag 20 dezer niet plaats hebben. Uit het antwoord van den minister van justitie op het afdeelingsverdrag nopens de ont werpen betreffende de gerechtshoven, enz. blijkt dat de minister zijn standpunt tot partieele wij ziging en geleidelijken overgang blijft handhaven. Een stap om te komen tot eene nieuwe rechter lijke inrichting wenscht hij voor alsnog niet te doen. De memorie volgt de talrijke bedenkingen en bezwaren op den voet, en de minister ver- eenigt zich met de in het verslag aangegeven nieuwe redactie omtrent liet rechtsgebied der nieuwe hoven. De zetels blijven echter gehandhaafd. De minister van financiën heeft breedvoerig geantwoord op het voorloopig verslag nopens de muntwet. De toeleg om de Kamer tot aanneming van den enkelen gouden standaard te dwingen, bestaat in de verte niet. De regeering stelt voor, wat zij in 't algemeen belang noodig en raadzaam acht. De minister verdedigt zich wijders tegen 't verwijt van stelselloosheid en inconsequentie, en wederlegt vele bedenkingen tegen het wets ontwerp ingebracht. Met genoegen zag de regee ring echter, dat haar plan tot vrije aanmunting van goud, nevens den beperkten zilveren stan daard, bij een zeer groot aantal leden ondersteu ning vond. De billijke eisch, dat de regeering in deze ook bedacht zij op de belangen van Indië, is geenszins voorbijgezien. Voorloopig kan nog eene afwachtende houding aangenomen worden. De regeering stemt toe, dat de aanneming van het ontwerp een stap zal wezen naar den enkelen gouden standaard. Maar 't ontwerp draagt niette min een voorloopig karakter van big venden aard kan de maatregel volgens het oordeel der regee ring niet zijn. Het denkbeeld van den heer Blussé tot aansluiting aan den souvereign kan de regee ring niet beamen. Het wetsontwerp tot het verleenen van vrij dom van grondbelasting voor stichting van wonin gen voor de arbeidersklasse vond wat de strekking betreft bijna algemeen bezwaar in de afdeelingen der Tweede Kamer. De voor- en tegenstanders van het ontwerp stemden intusschen overeen in de meening, dat, ook al plaatst men zich op het standpunt van den minister van financiën, de regeling, zooals zij voorgedragen en geredigeerd is, niet aan het doel beantwoorden zal, hetgeen gestaafd wordt door de gedachtenwisseling over art. 1, en vooral deze omschrijving „Die, le zamen of afzonderlijk, minstens voor 25 huisge zinnen woning opleveren en te gelijkertijd zijn gesticht." In deze bepaling ligt een gewichtig punt van het ontwerp; feitelijk maakt zij, dat de vrijdom uitsluitend aan bouwvereenigingen ten goede zal komen. De wetsvoordracht tot wijziging van de be palingen omtrent de wijze van procedeeren in cassatie in burgerlijke zaken heeft een tweeledig doel: vereenvoudiging van het cassatie-proces in burgerlijke zaken en aanvulling van eenige aan merkelijke leemten, die de praktijk sedert 1838 daarin heeft aangewezen. Een en ander zal zeker bevorderlijk zijn aan de bespoediging en mindere kostbaarheid van het proces in deze hoogste instantie, zonder aan de eischen eener goede en ordelijke gedingvoering tekort te doen. De mem. van toelichting geeft eene kenschetsing van de exceptioneele en kostbare procedure in cassatie, en op de vraag, of dit door het belang van par tijen wordt gerechtvaardigd, een ontkennend ant woord. Depót en beteekening van wijdloopige memoriën, gevolgd door conclusiën ter rolle op den dag van pleidooi, nadat deze bij request is aan gevraagd en bij beteekende akte ter kennis van partij is gebracht, dit alles schijnt zonder nood zakelijkheid den omslag en daarmede de kosten zoowel als de langdurigheid van het cassatie-proces in burgerlijke zaken te vermeerderen. Er is geen reden denkbaar waarom de eischer den verweer der niet op de gewone wijze voor den hoogen raad kan dagvaarden, en reeds dadelijk in het exploot van dagvaarding zijne middelen van cassatie kort en goed kan formuleeren, zooals art. 53 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad No. 125) dat thans reeds voorschrijft voor onteigeningszaken. In de zaak, op den in de dagvaarding vermelden rechtsdag ter rolle aangebracht, wordt dan, ten einde haar in staat van wijzen te brengen, buiten het geval van incidenteel of beweerde niet-ont- vankelijkheid van het principaal beroep, niets meer vereischt dan eene conclusie van antwoord. Alle verdere ontwikkeling, verdediging of bestrij ding van de aangevoerde middelen van cassatie kan veilig worden overgelaten aan het monde ling debat. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 12 Mei wordt de kapt.-luit.-ter-zee J. P. Van Rossum eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduin, met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luit.-ter-zee 1ste kl. A. J. Visser, wien met dat tijdstip hel bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. De hoofdintendant generaal-majoor Harden- berg is op zijn verzoek eervol ontslagen als secre taris-generaal bij het ministerie van koloniën en in die betrekking vervangen door kolonel Rodi de Loo, die tevens benoemd is tot generaal-majoor. Morgen zal in Den Haag door de stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers in het Bosch de eerste avond-muziekuitvoering in dit seizoen worden gegeven. B. en Ws. in Den Haag hebben heden ten raadhuize aanbesteed: den aanleg van een riool en straat op het terrein tegenover de Koninginne gracht aldaar. Hiervoor waren drie biljetten inge komen. De heer D. Boer te Sliedrecht was min ste inschrijver voor ƒ12216. Z. M. heeft benoemd tot burgem. van Rui- nerwold M. J. Bosma, secr. dier gem.tot burgem. j van Berkel J. B. Adams; tot burgem. van Leerdam, H. R. Vogelzang, secr. dier gem.; den off. van admin. 2de kl. W. F. G. L. Faubel, op verzoek, met den laatsten dezer ontheven van de tijdelijka

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1