LEIDSCH DAGBLAD. N#. 4678. A0. 1875. Vrijdag 14 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per maandenf 1. - Franco per postn l-40* v. Afzonderlijke Nommers0 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1,05. Ieder® rogel meerÖ.17i. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van hel Bestuur der Leidsche Yleesch- maatschappij, daarby verzoekende om het-pakhuis in de Koppenhinksteeg N°. 3 tot slackiplaait te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van'31 Januari •1824 StaaUbUii n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de eommodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Dinsdag den 18den Mei aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Mei 1876. LEIDEN, 13 Met. De brieven, te verzenden per stoomschip Prins Hendrik, dat den 15den dezer naar Ned.-Ind. vertrekt, kunnen ten postkantore alhier bezorgd worden tot den 14den te middernacht; drukwer ken en monsters uiterlijk te zes uren 's avonds. In de jl. Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van de letterkundige afdeeling der Aca demie van wetenschappen werd door den heer Lee mans eene bijdrage geleverd over het Romeinsche grafteeken van Dodewaard, dat tegenwoordig in 'a Rijks museum van oudheden alhier bewaard wordtj Op het onderste gedeelte van den steen vindt men een opschrift, hetwelk aldus schijnt te moeten worden gelezen: „M. Trajanius Gumattius Gaisionis ftlius veteranus alae Afrorum tilulum (of testamento) poni jarsit." Het middelstuk stelt en basreliëf een persoon voor, die op een rustbed is aange legen voor hem staat een tafeltje met schotels, benevens eene kruik, en ter zijde ziet men eene andere figuur, blijkbaar een slaaf, in afwachtende houding. Het bovenste gedeelte van den steen vertoont naar het schijnt eene sirene tusschen twee leeuwen. Naar analogie van andere soort gelijke afbeeldingen mag men aannemen, dat het onderste gedeelte, waarop een paard kan zijn voor gesteld geweest, is verloren gegaan. Men heeft lang getwijfeld wat eigenlijk op zulke steenen werd voorgesteld, een huiselijk maal, eenlijkmaal of een feestmaal in het doodenrijk, en of de aan liggende persoon als dood en als heros gedacht worden of niet. De vergelijking van talrijke afbeel dingen toont ten duidelykste aan, dat er een een voudig huiselijk maal wordt afgebeeld, waarop de ongehuwde overledene als levend wordt voorgesteld. Blijkens een hij het depart, van koloniën ontvangen telegram had generaal-majoor Pel den 8sten dezer aan de Indische regeering geseind: Lamteloe, Setoe en Ketjil Oeleyloe (dus de streek tusschen Mandarsa Poeti-Lamara en Poengei Blan Tjoet) zijn door ons bezet. Luitenant Von Ende, - "10 minderen en 3 koelies werden daarby ge wond, 2 minderen sneuvelden, '1 cavalerist is vermist. De gezondheidstoestand is bevredigend. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers zal met het begin van den cursus 1875/76, aan vang nemende 1 Sept. e. k., gelegenheid zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 19 kweekelingen te 's-Hertogenbosch, 19 te Haarlem en 20 te Groningen, ten einde daar, op kosten van het Rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ont vangen. Toezending der stukken aan den directeur der kweekschool, by welke men geplaatst wenscht te worden, vóór 15 Juni. Met het stoomschip Schiller, dat den 27sten April jl. de haven van New-York verliet, en op de Engelsche kust is vergaan, werd mede een brievenmail naar Nederland verzonden, die thans als verloren is te beschouwen. Het stoomschip Torrington, van Java naar Rotterdam, is 11 dezer te Aden aangekomen. In de Kamerzitting van gisteren keurde de heer Gratama het ontslag van den heer Loudon zeer af. De heer Nierstrasz was er zeer mede ingenomen, maar liet zich hoogst ongunstig uit over de benoeming van den heer Van Lansberghe, zoodat de Voorzitter hem eenige malen verzocht niet daarmede voort te gaan. De heer Mirandolle hesprak hoofdzakelijk de verhouding tusschen het opperbestuur en den gouverneur-generaal, die zelfstandig moet kunnen handelen. De heer Insin- ger, en na hem anderen, drongen aan op de op heffing van het geheim der Atjineesche stukken enz., nu de heer De Rochemont zooveel heeft publiek gemaakt dat algemeen afgekeurd werd. Door den heer Fransen van de Putte werd dit zeer ondersteund, doch niet op grond dier bro chure, maar wegens de veranderde omstandighe den. De heer Kuyper klaagde over de dubbelzin nigheid van den minister en bleef den oorlog met Atjin als ongerechtvaardigd beschouwen, waartegen de heer Rutgers van Rozenburg op kwam. De heer Van Zuylen van Nyevelt verlangde de intrekking der vergunning, aan den heer De Rochemont verleend, tot toegang in 's Rijks archief. De minister van koloniën gaf nader de redenen op, die hem in de smartelijke noodzakelijkheid gebracht hebben, om het ontslag van den gou verneur-generaal aan te raden, na diens herhaalde en laatstelijk onvoorwaardelijke aanvraag. Hij heeft al de sprekers, zooveel noodig, beantwoord, doch den heer Nierstrasz niet gevolgd in zijne critiek over de benoeming van den heer Van Lansberghe. Hij zou overigens ernstig overwegen of hij den Koning zou voorstellen het geheim der aan de Staten-generaal medegedeelde stukken omtrent den oorlog met Atjin op te heffen. Ten slotte is de verhooging der Indische begrooling aangenomen met 61 tegen 1 stem. Uit het voorloopig verslag van de afdeelin- gen der Tweede Kamer over de Muntwet blijkt dat de houding der regeering bij een aantal leden bevreemding heeft gewekt. Het scheen de toeleg om door eene serie van zoogenaamde tijdelijke voorzieningen, te komen tot aanneming van den enkelen gouden standaard en de Kamer daartoe als 't ware te dwingen. Nog vele andere beschou wingen werden daaraan toegevoegd, maar alge meen werd erkend, dat er eene beslissing in de muntquaestie moest plaats hebben en wel volgens velen eene definitieve, daar de tijd der proefne mingen voorbij is en de handel aan zekerheid behoefte heeft. Daarna worden in 't verslag de verschillende mogelijke solutiën behandeld. De enkele gouden standaard werd ook thans door een groot aantal leden verworpen, maar vond ook verdedigers. Voor behoud van den zilveren stand aard verklaarden zich verscheidene leden. Vrye aan munting van gouden standpenningen nevens een beperkten zilveren standaard, 't regeeringsplan, vond bij een groot aantal leden ondersteuning, maar eene bevredigende regeling der verhouding tot Indië was voor verscheidene de conditio sine qua non eener voor hen aannemelijke muntrege ling. Voor 't overige gaf een groot aantal leden te kennen, dat zij hunne goedkeuring aan dit ontwerp alleen konden schenken, als daaraan het tijdelijk karakter werd ontnomen. Bij 't verslag is eene nota gevoegd van den heer Blussé. Hij is er ook voor, om op grond der noodzakelijkheid de aanmunting van goud te veroorloven. Zijns in ziens kan het doel, dat men zich voorstelt, het beste bereikt worden door aansluiting aan den Engelschen souvereign en de innerlijke waarde van ons tienguldenstuk te stellen in verhouding van 10 tot 12 en dus den gulden op 0.61016 gram fijn goud. Voor eene handels- en koloniale mogend heid biedt aansluiting aan Engeland meer voor- deelen aan dan aansluiting aan de Latijnsche munt, daar het gebied van de souvereign de ge- heele wereld omvat en de frank slechts op beperkt gebied bekend is. Den 12den Juli zal bij het instructie-bataljon te Kampen een examen plaats hebben van acht onderofficieren van de verschillende corpsen des legers, om in aanmerking te komen voor den cursus der 1ste klasse ter opleiding voor 2den luit.-kwartiermeester hier te lande. De Commissie, met het afnemen van het examen belast, bestaat uit de kapiteins N. Epkema en H. F. C. A. Van der Plas en den kapitein-kwartiermeester A. J. Overklift Vaupel Klein, allen van gemeld bataljon: Den 15den dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en Den Haag naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 75 man, waar onder 4 onderofficieren, om denzelfden dag aldaar te embarkeeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der genie van het O.-I. leger J. C. Dozy, die van verlof naar Java retourneert, en tot mede- geleide heeft den 2den luit. der art. van gemeld leger J. P. De Graaff. In het hoofdkiesdistrict Tiel is tot lid der prov. staten verkozen de heer A. Verbrugh Rz., en in het hoofdkiesdistrict Franeker de heer W. Koning, landbouwer te Tzummarum. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na aanneming van verschillende ont werpen met 34 tegen 31 stemmen verworpen het voorstel van den voorzitter om het spoorweg- voorstel-Kappeyne aan de orde te stellen. Bij de ge voerde discussie heeft de minister van binnen), zaken de behandeling er van ontraden in het belang van de bevordering der uitbreiding van het spoorwegnet, en de verklaring herhaald, dat de regeering in deze zitting een voorstel zal doen. Morgen is de interpellatie van den heer Kuyper aan de orde. Hedenmorgen werd in Den Haag het stof felijk overschot van den heer Edw. L. Jacobson ter aarde besteld. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heeren Fransen van de Putte en Cremers en de gezanten van Amerika, Italië en België. Ten gevolge van eene lichte ongesteldheid van den president bij het prov. gerechtshof in Z.-H., Mr. Francois, zijn de op heden bepaalde uitspraken in de jl. Donderdag behandelde zaken uitgesteld tot Zaterdag 22 dezer te halfiien. Z. M. heeft benoemd tot adj.-commies bij het dep. van fin. Mrs. H. graaf Van Hogendorp, A. Beaujon en C. H. Beelaerts van Blokland. -Aan E. J. F. Gomperlz te Deventer is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren en stroomen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Middelburg,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1