•van wier werk dan gebruik wordt gemaakt, eene billijke tegemoetkoming zijn toe te kennen. Blijkens een heden bij het depart, van koloniën ontvangen telegram had generaal Pel aan de Indische regeering geseind: Lamteloe, Setoe en Ketjil Oeleyloe (dus de streek tusschen Mandarsa, Poeti Lamara en Poeingei Blang Tjoet) zijn door ons bezet. Luitenant Von Ende, 10 minderen en 3 koelies werden daarbij gewond, 2 minderen sneuvelden, 1 cavalerist werd vermist. De gezond heidstoestand is bevredigend. De minister van koloniën gaf in de Kamer zitting van gisteren o. a. de volgende mededee- lingenOp 1 Nov. 1872 bedroeg het Indische leger 28600, op 1 Nov. 1873 30131 en op 1 Nov. 1874 31168 koppen. De bezetting te Atjin was na het terugkeeren der tweede expeditie 118 officieren en 3262 man; kort daarop na 16 April 1874 bedroeg zij 138 officieren en 3776 man; na eene nadere aanvrage van generaal Pel in Augustus jl. 162 officieren en 4466 man en nu, ten gevolge van latere versterkingen, 6010 man. "Wanneer men de zoo ongunstige Februari-rnaand uitzondert, toen de cholera hevig woedde, zijn in de laatste zes maanden te Atjin niet meer dan 764 man overleden, onder welke 338 militairen; alleen in Februari, ten gevolge der cholera, 432 man, onder welke 277 militairen. Van hen, die sedert 5 November 1874 uit Atjin zijn geëvacu eerd tot een bedrag van 5525, zijn hersteld 4026, overleden 92, in behandeling gebleven 792 en afgekeurd 115. Wat de suppletie-troepen betreft: in 1873 en 1874 was aan de aanvragen van Indië stipt voldaan; in 1873 werden gevraagd 4273 man; er werden gezonden 4389; in 1874 werden 1819 man gezonden, terwijl er 1412 waren gevraagd; in 1875 werden door het Indisch bestuur gevraagd eerst 1480, later 1646, dus in bet geheel 3126 man. Tot dus ver zijn 1395 man afgezonden, onder welke de 405, die ten vorigen jare te veel zijn ge zonden. Het stoomschip Prinses Amaliavan Nieu- wediep naar Batavia, passeerde den lOden dezer des morgens Gibraltar: de Egeron, van Nieuwe- diep naar Batavia, is den Ssten van Suez vertrokken de Kaning der Nederlanden27 Maart van Batavia via Suez vertrokken, arriveerde gisteren te Nieuwe- diep, en heeft de uit- en thuisreis precies in vier maanden afgelegd; de Thomas Sorby is 10 dezer van Southampton naar Batavia vertrokken. De offic.-van-gez. 2de kl. Dr. H. A. De Jongh, van het 1ste reg. inf. te Leeuwarden, is op zijn verzoek op nonact. gesteldde 1ste luit. P. De Wijs, van het 1ste reg. vesting-art., wordt bij de inspectie der draagbare wapenen te Delft gede tacheerd. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen de heer P. Bartstra, te Klundert. Tweede Kamer. In de zitting van heden gaf de credietwet, noodig ten gevolge van het ontslag en de benoeming van den gouv.-generaal, aanleiding tot een uitvoerig debat. De houding van den minister, de benoeming van den heer Yan Lansberghe, de publicatie van geheime stuk ken door den heer Rochemont, alles in verband met het ontslag van den heer Loudon, werden verschillend beoordeeld. De minister heeft zyne handelwijze verdedigd en toegezegd in overweging te nemen de publicatie van alle stukken in deAtjin- zaafc en welke stappen de regeering zal moeten doen naar aanleiding van meergenoemde brochure. X. M. heeft benoemd tot ontv. der registr. «n dom.- te Almelo L. Beyerinck, thans te Yenlo; tot direct, van het postk. te Doesburg J. W. Che- vallier, commies der post. 2de kl.; te De Rijp J. W. VOivster, commies der post. 2de kl.; tot commissaris yan politie te Leeuwarden J. C. Wichers, IhaOS te Vlaardingen; aan Jhr. G. W. H. Mollerus, op ayn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgem. der gem. Hoevelaken. Z. M. heeft bij de inf. benoemd: tot kapt. 2de kl. n. o. v. r. deo 1sten luit. J. Joha, van het wapen, thans gedet. b.ij het leger in Ned.-Indië; bij het 1sle reg. tot kapj- 2de kl. n. o. v. r. de 1ste luit. F. A. De Perpt^cher, van het reg. grenadiers en jagers, en A. La/eber, van het 4de reg.bij het 2de reg., tot lsten Juit. n. o. v. r. i den 2den luit, J. F. Wrede, van het corps; bij het 5de reg. tot lsten luit. n. o. v. r. den 2den luit. H. C. Brandt, adj. bij het corpsop non- act. gesteld: den kapt. J. Delfos den Doren, van het 8ste reg. inf.benoemdbij den prov. staf, tot luit.-kolonel, den majoor F. K. H. M. Yan Vugt, prov. adjudant in Noord-Brabantbij de art., bij den staf van het wapen, tot kolonel en commandant der Nieuwe Holl. waterlinie bezuiden de Lek, den luit.-kol. H. J. W. Westenberg, van het 1ste reg. vesting-art.; tot kolonel, den luit.- kolonel H. Onnen, van dien staf, commandant in de stelling van het Haringvliet, de monden van de Maas en van het Hollandsch Diep en het Volkerak by het 1ste reg. vesting-art., tot luit.-kolonel, den majoor J. J. Collard, van het corps; tot majoor, den kapt. J. W. J. Zegers Rijser, adj. bij het reg. veld-art.; tot lsten luit. n. o. v. r. den 2den luit. H. F. L. Janssen, van het corps; bij het 3de reg. vesting-art., tot kapt. 2de kl. n. o. v. r. den lsten luit. J. P. Rijshouwer, van het corps. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks halftwee had in de Bakkersteeg alhier een botsing plaats tusschen een bleekerswagen en een rijtuig, waarin een trouwlustig paar zich naar het stadhuis begaf. Boom en strengen van het laatste zijn gebroken; bruid en biuidegom kwamen er met den schrik af en hebben hun voorgenomen tocht volbracht in het achter hen aan komende rijtuig, waarin de ouders zaten. De bevolking van Den Haag is in 1874 met 2670 inwoners vermeerderd. Den 31sten Dec. van dat jaar bedroeg zij 97565. De Hooge Raad (kamer van strafzaken) behandelde Maandag het beroep door C. Jordaans, ingesteld tegen een arrest van het Hof in Zuid- Holland, waarby hy ter zake van medeplichtig heid aan valschheid in een publiek en authen tiek geschrift is veroordeeld tot vijf jaren tucht huisstraf en f 50 boete. De voorziening in cassatie werd toegelicht door den advocaat Mr. Pape, die van meening was dat het bestreden arrest moest worden vernietigd en de requirant van alle rechts vervolging ontslagen en zulks op grond dat het Hof door verkeerde toepassing geschonden had art. 60 alinea 3 Code Pénal, doordien de bewezen verklaarde feiten geen medeplichtigheid oplever den. Den 18den dezer zal het O. M. in deze zaak conclusie nemen. Yoor den Hoogen Raad is bij arrest van Maandag ontzegd het beroep in cassatie in zake C. Schiek, tegen haar gewezen door den proc.-generaal van Noord-Holland, en zij mitsdien ontslagen van alle rechtsvervolging. Maandag-middag is te Delft door den hoofdagen K. M. Hoekstra wegens bedelarij aan- gehoudfn P. J. G., woonachtig te Amsterdam. Aan 'l politie-bureel gebracht bleek het dat de man in 'l bezil was van ruim 21. Hij is naar Den Haag opgezonden ter dispositie van den offi cier van justitie. In den nacht van Zondag op Maandag is te Delft een burger, zondtr da* hij daartoe de minste aanleiding gaf, door een milüaïr n de Yoldersgracht geworpen. Hij werd koil daarop door den schoenmaker Tollenaar uit zijn hachelyken toestand verlost. Door de politie is tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Te Dordrecht zijn gisteren door de politie in beslag genomen twee baaltjes, als meel bloem in den handel gebracht. Bij onderzoek van een monster door een deskundige, bleek het geen meel, maar koolzure en zwavelzure kalk te zijn. Een paar dagen geleden is een hond in de gemeente Haarlemmermeer, die verdacht werd van hondsdolheid, voordat het onderzoek van een geëxamineerd veearts had plaats gehad, van den ketting losgebroken en in de richting van Half- weg-Amsterdam gegaan. Overeenkomstig advies van den veearts is te Haarlemmermeer besloten, de honden vast te houden. Uit Arnhem wordt gemeld: Het onge lukkige meisje, dat voor eenige maanden in een deerniswaa^digen toestand op den zolder harer ouders in K.larendal werd gevonden en daarna ter verpleging in het ziekenhuis is opgenomen, is thans voor rek ening dezer gemeente ter verdere verpleging opgezonden naar het geneeskundig ge sticht voor minderjarige idioten in Den Haag. Te Brakel heeft Maandag een echt paar, Jielis Klop en Janna Van Mourik, behoo- rende tot den arbeidersstand, zijne 60-jarige echt- vereeniging gevierd. Tot deze feestviering, waaraan o.a. een 60tal kinderen en kleinkinderen deel namen, waren de oudjes ruimschoots in staat gesteld door de vrijwillige geldelijke bijdragen van eenige der notabelste ingezetenen, terwijl zij nog daarenboven een geschenk in geld en twee fraai versierde fauteuils ontvingen. Te Laren heeft zich een keelziekte onder de paarden geopenbaard en te Eemnes zijn reeds twee beesten, er aan gestorven; als ze de ziekte hebben, kunnen ze geen voedsel gebruiken. De wijze, waarop sommige schipbreu kelingen van het stoomschip Schiller aan den dood zijn ontkomen, is merkwaardig. Een man is gered doordien hij zich met de landen vasthield aan den vinger eener hem ter redding toegestoken hand. Mevrouw Jones, die evenals haar echtgenoot ge red is, was door hem in eene boot geworpen, en toen die later omsloeg, behoorde zy tot de wei nigen, die in den stikdonkeren nacht door eenè andere boot werden opgenomen. Verscheidene der passagiers hadden zich aan de masten ge bonden, maar deze waren van ijzer, zoodat de ongelukkigen onverwijld zonken zonder eenige kans van weder boven te komen. De heer Stern echter, een der eersle-klasse-passagiers, had zich insgelijks aan een mast gebonden, maar met eene lis, en hij heeft zich, toen hij bemerkte dat hij zonk, weder los kunnen maken. Niettemin zonk hij, maar kwam later weder boven, gelukkig in de nabijheid van eene reddingsboei en eene ra, waarmede hij bleef dryven, totdat hij in den och tend, toen de mist opgetrokken was, gered werd. 't Eerste reisje van de Bessemer heeft maar een pover resultaat gehad. De balan- ceerende salon (om welke 't dure schip eigenlijk gebouwd werd) werkte niet; de spoed was niet grooter dan die van de gewone Kanaalbooten; en tot overmaat van ramp liep de boot als een ram tegen 't havenhoofd te Calais aan, zoodat hare eigenaars door den gemeenteraad dier slad zijn aangesproken om eene schadevergoeding van 2800 p. st. Gaal 't zóó toe met deze moderne veerponten, dan blijft alle hoop gevestigd op den onder 't Kanaal te graven spoorweg-tunnel. Zaterdag jl. werden te Brussel in het gesticht tot huisvesting van blinden en bejaarde werklieden in tegenwoordigheid van eene uitge lezen schare Nederlanders en Belgen de drie krib ben ingewyd, die voor Nederlanders werden bestemd. Twee dier kribben zijn reeds bezet, en wel door twee ouden van dagen, die uit naam van het bestuur der inrichting den gezant der Nederla den, gevolgd door het bestuur der Ned. Vereei ging, welkom heetten en hem bloemruikers ovt handigden. Geld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 1 tot 7 Mei. Hoewel de prijzen der fondsen zich over 't gehe si de afgeloopen week goed handhaafden en e ook eenige meerdere levendigheid dan de vorig week te bespeuren was, waren de omzettingen o; zich zelf toch niet groot. Wel is waar schijnl naar den stand der meer solide waarden te ooi deelen, het vertrouwen bij het publiek grooter t worden, maar de speculatie, die de grootste leven digheid aan den handel rnoet bijzetten, blijft no; uileist beperkt. Te betreuren achten wij dit vooi het publiek nietal valt het niet te ontkennen dat dit ook menigmaal een voordeel geniet dooi de speculatie van anderen, het is even waar dat het ten slotte de verliezen betaalt, die de speculanten van professie lijden. Ondertusschen is het geld op prolongatie weder op 31/, a 4 pCt. teruggeweken. Onze Nal. Schuld varieerde zeer wei nig en houdt de bereikte hoogte vast in. Van de industrieele papieren was maar in enkele eenige variatie van beteekenis: Aand. Kanaalmaatschappij verloren 2 pCt., evenveel als Stoomvaart Java en Exploitatie-maatschappij wonnenHandelmaat schappij liep 3/8 pCt. terug en ook Rijnspoorweg- aandeelen waren flauw, terwijl daarentegen Holl. IJzeren-spoorweg-aandeelen '/a pCt. avanceerden. Van de buitenlandsche markt bleven de Russen over 't geheel op prijs; alleen dat Aand. Groot e Russische sporen tot /260 en Aand. Baltische

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2