interpellatie-Nierstrasz over den toestand van het Indisch leger heeft de minister van koloniën eene zeer geruststellende verklaring afgelegd en de maat regelen uiteengezet, door de regeering genomen, om de werving te bevorderen. De heer Nierstrasz keurde het optimisme van den minister af.. De interpellatie van den heer Kuyper is aan de orde gesteld na afloop der aan de orde zijnde ontwer pen. De minister van binnenl. zaken verklaarde, dat de regeering een spoorwegvoorstel gereed heeft, zoodat hare belofte om het nog dit jaar in te dienen vervuld zal worden. Z. M. heeft Mr. T. M. C. Asser, aftredend lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens, herbenoemd tot lid dier commissie; den 2den luit. C. K. J. Van den Bussche, van het 3de reg. inf., in rang en ancien- neteit overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. De arrond.-rechtban k in Den Haag behandelde gisteren de aanklacht van eenvoudigen diefstal, door het O. M. ten laste gelegd aan den schermmeester R. Uit het getuigenverhoor bleek dat R. voor eenigen tijd in het bezit werd bevonden van twee stoelen, afkomstig van de eigenares van een der tenten uit het Haagsche bosch, welke hij aan een uitdrager voor 50 cent heeft verkocht. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde en trachtte zich te verdedigen door op te geven dat hij de stoelen van een onbekende voor 80 cent had gekocht. De rechtbank vereenigde zich met het requisitoir van den subst.-officier van justitie en veroordeelde R. tot drie maanden gevangenis straf. Eveneens veroordeelde de rechtbank geheel overeenkomstig den eisch van het O. M. tot drie maanden' celstraf, wegens diefstal in dienst baarheid, eene dienstbode, die hare liefde voor haar aanstaanden echtvriend, een korporaal der huzaren, zoover dreef, dat zij van haar mevrouw vier overhemden en een bankbiljet van f 40 ont vreemdde, de kleedingstukken cadeau gaf aan haar vrijer en het grootste gedeelte van het geld voor hem besteedde voor een horloge en een paar laarzen het overige gaf zij aan sieraden voor zich zelve uit. Zondag-namiddag had in Den Haag op den Kneuterdijk een oploop plaats van een vrij ernstig karakter. De aldaar op post staande agent van politie, die bemerkte dat bij de Kloosterkerk zich meer dan het geooiloofde getal passagiers op het balkon van een tramwagen bevond, vroeg hij het stilhouden van den wagen de passa giers hadden inmiddels onder 't rijden den wagen verlaten koetsier en conducteur naar hun naam. Beiden waren niet genegen dien op te geven. Nu plaatste zich de agent voor de paarden en wilde het wegrijden beletten. Daardoor ontstonden feitelijkheden, waaraan ook andere personen, dan die bij het geschil betrokken waren, deelnamen. De tegenstand kreeg nu werkelijk een ernstig aan zien, zoodat de heer S. v. d. O., lid van den ge meenteraad, zich met de zaak bemoeide en de hulp van voorbijgaande officieren inriep, die eenige militairen gelastten den politiebeambte te onder steunen, terwijl ook assistentie van de hoofdwacht werd gevraagd en verleend, waarna de rust her steld werd. Bij de garnizoensverwisseling van het 1ste reg. huzaren van Den Haag naar Haar lem zijn drie trompetters bij dat corps gedeserteerd, allen Oostenrijkers. De hulponderwijzer op de openbare armenschool no. 24 te Amsterdam A. F. K. is door B. en Ws. voor den tijd van acht dagen geschorst in zijn betrekking, omdat hij een jongen dn zijn klasse nogal hevig heeft geslagen. Tot verduidelijking van het bericht aangaande htft spoorloos verdwijnen van den han dels-agent W. uit Gorcum wordt het volgende gemeld. Negen jaren geleden failleerde aldaar de heer W. H.et bedrag zijner schulden was f 300,000. Met hef .meerendeel zijner crediteuren werd toen een accoord gesloten ad 30 pCt. Wet accoord werd gehomologeerd, doch hij werd niet gerehabiliteerd. Sedert drt'ef W. opnieuw handel. Den 2den nu is hij spoorloos verdwenen. Op 5 dezer is bevel van gevangenneming tegen hem uitgevaardigd wegens beöriegelijke oplichting, en den 6den dezer werd hij wederom failliet ver klaard. In de week te voren had hij bij den heer Boonzajer (quasi voor een rijken boer uit Lex- mond) voor 8000 Spaansche effecten gekocht en daarvoor een wissel afgegeven op een Amster- damsch handelshuis, waar, zooals gebleken is, hij niets te goed had. Een driejarig kind van een schipper te Amersfoort, dat met zijne andere kinderen aan den wal gespeeld had, werd Zaterdag-avond vermist en omgeroepen. Na eenige uren zoekens vond de vader het lijk in de nabijheid van zijn in de haven liggend vaartuig. Te Lexmond heeft in den nacht van 8 op 9 dezer een felle brand gewoed, waardoor de bouwhoeve van G. Uittenbogerd in de asch is gelegd. De bouw- en melkgereedschappen, wagens en karren en 4 varkens zijn geheel verbrand. Het huis was zeer laag geassureerd en van den inboedel enz. was niets verzekerd. De brandweer heeft met groote inspanning gewerkt om de belendende panden, die als met een vuurregen overladen werden, te bewaren, waarin men dan ook volkomen is geslaagd. Omtrent de oorzaak van den brand heeft men niets kunnen opspo ren, en ware de meid niet wakker geworden door het invallen van de brandende schuur, dan zou men wellicht menschenlevens te betreuren hebben gehad. Op het Zaterdag te Maassluis van Lagos met bestemming naar Rotterdam binnen gekomen Engelsche schip Mary Richmondkapt. Clarke, he ft op zee een verschrikkelijk voorval plaats gehad. De kok, een Moor, heeft met den stuurman, een Hollander, twist gekregen en den laatste met een bijl dusdanige houwen toegebracht, dat een zijner beenen vermorzeld was, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De moorde naar heeft uit vrees voor de gevolgen zijner in drift begane daad zich den hals afgesneden. Uit Padang wordt gemeld: De heer Winckel, controleur te Seliki, is aan een groot gevaar ontkomen. Hij werd even plotseling als onaangenaam door een inlander verrast, die met een geweer of iets dat daarop geleek in de hand en met een klewang op zijde zijn woning was binnengedrongen, blijkbaar met het doel om hem overhoop te slaan of te steken. Met veel vaardig heid ontweek Winckel de hern toegedachte slagen, totdat hij op een gunstig oogenblik zijn staatsie degen kon bemachtigen en een meer aanvallende houding aannemen. Hij hanteerde dit sierlijke wa pen zoo geducht en trok zoo juist van leer, dat zijn verwoede aanvaller ten slotte bezweek en den geest gaf. De aanleiding tot deze bloedige scène is niet juist bekend. BUITENLAND. Duitschland. Terwijl in sommige bladen sprake was van een vermoeden omtrent het bestaan van een komplot tegen den rijkskanselier en den minister van eeredienst, verklaart de Post thans te kunnen mededeelen, dat, naar hetgeen bij de nasporingen is gebleken, de aanleggers Poolsche geestelijken moeten zijn, en reeds drie personen bekend zijn, die tot de uitvoering van het plan waren omgekocht. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren de wet op de orden en congregatiën bij derde lezing met 243 tegen 80 stemmen onveranderd aangenomen. De Morning Post bevat een telegram uit Berlijn, inhoudende dat prins Hohenlohe vóór zijn vertrek uit Parijs den minister Decazes heeft ge zegd, dat de geduchte uitbreiding der Fransche armee, bedoeld in de kaderwet, voor de openbare meening in Duitschland geen onverschillige zaak kon zijn. Naar men beweert is deze verklaring oorzaak geweest van de bekende oorlogzuchtige geruchten. Spanje, Volgens de ministerieele bladen wil de regee ring de Garlisten weder met kracht van wapenen bestrijden; het leger van het centrum heeft in last gekregen den vijand niet met rust te laten vóórdat hij geheel uit de omstreken van Terruel yerdreven is en het noorderleger zou van de hoogte van den berg Esquinza af Alloz, Lacar, Muriilo en Villatuerta bombardeeren en de Car- listen reeds uit Lorca hebben yerdreven. Oostenr.-H ong. Ni on archie. De officieuse Montagsrevue, van de verwachte aan komst des Russischen keizers te Berlijn sprekende, komt in een uitvoerig artikel op tegen de onrust barende berichten der laatste dagen. Zij houdt het er voor dat er meer reden is om te gelooven aan 't bestaan eener baisse-partij in Europa dan eener oorlogspartij in Pruisenzooveel althans is zeker, dat wanneer men op 't oogenblik vrees koestert voor 't uitbarsten van een oorlog, men blijken geeft de waarde en beteekenis van het verbond der drie keizers niet te kennen en te waardeeren. De enquête, die te Gralz is ingesteld tegen de studenten, welke aan de jongste ongeregeldhe den aldaar hebben deelgenomen, is afgeloopen. Twee studenten zijn van de universiteit wegge zonden, een voor goed, de andere voor 6 maan den. Verder hebben onderscheidene studenten berispingen ontvangen^ Telegrammen. STOKHOLM, 10 Mei. De minister van binnen- landsche zaken Bergström, de minister van eere dienst Wennerberg en de minister zonder porte feuille Berg hebben heden hun verzoek om ontslag ingediend. Tot de vorming van een nieuw ministerie zal vermoedelijk morgen worden overgegaan. MADRID, 9 Mei. Naar men verzekert heerscht in het leger van don Carlos gebrek aan levens middelen en geld en laat de tucht onder de vrij willigers, zelfs onder de Navarreezen, veel te wenschen over. BUENOS-AYRES, 9 Mei. In Uruguay zyn onlusten uitgebroken. De regeering neemt krachtige maatregelen. BUCHAREST, 11 Mei. Gisteren zijn de ver kiezingen voor het kleinere landbezit afgeloopen. De regeeringspartij heeft eene schitterende over winning behaaldde oppositie heeft slechts 6 van de 33 zetels bekomen. R echtzakeu. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht te Leiden op den lsten Mei, wegens 2 het rijden met een voertuig op de klinkerstraat; 1 innemen van den gemeente grond zonder vergunning van B. en Ws1 het hebben van vuur in een bewaarplaats van petro leum 1 mishandelen van een hond op de openbare straat; 1 aanspannen van een onge- muilbanden hond; 2 spelen om centen op de openbare straat; 2 het maken van nachtelijk burengerucht; 2 buiten een openbare water plaats datgene verricht te hebben waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 2 vuilnis in ge meentewater te werpen; 1 in verkeerde rich ting door de Vrouwensteeg te rijden1 zonder vergunning baggeren in den Rijn; 1 rijden op een voetpad te Leiderdorp; 1 een bordeelhuis na gezetten tijd open te houden. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De Comm. van fin. heeft geene bedenkingen tegen de rekening der Stads-Bank-van-leening over 1874, en raadt die goed te keuren, in ont vangst ad f 259613.29, in uitgaaf ad f 236241.34, alzoo opleverende een batig saldo van 23371 95. De Comm. van fin. heeft geene aanmerking op de rekening van de stedelijke gasfabriek over 1874 en raadt die op te nemen en goed te keuren, als 1°. van de gasfabriek in ontvangst tot eene som van f 214418.61'/j, in uitgaaf tot eene som van 191848.88, sluitende met een voor- deelig saldo van 22569.73!/22°. van het reserve fonds: in ontvangst ten bedrage van f 41001.25, in uitgaaf ten bedrage van f 35746.30, sluitende met een voordeelig saldo van f 5254.95. Evenzeer als B. en Ws. kan de Comm. van fin. zich vereenigen met de voorstellen van com missarissen der Bank-van-leening, strekkende om het kapitaal der gemeente in de Bank te vermin deren, terwijl mede tegen de vaststelling van de overgelegde suppletoire staten van begrooting bij haar geene bedenkingen bestaan, met uilzondering wat betreft den staat vermeld sub bten aanzien van het voorstel ora de onvoorziene uitgaven met

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2