der leden in de afdeelingen met de ingediende ■voordrachten niet ingenomen, ofschoon door zeer velen, tot die meerderheid behoorende, op zich zelf werd goedgekeurd, dat de minister van justi tie de voetstappen van zijn voorganger drukt door partieele wijziging der rechterlijke organisatie boven het weder aanbieden eener geheel nieuwe rechter lijke inrichting. Het voorstel, waarbij de bezoldiging der leden van een der ambtenaren bij den Hoogen Raad wordt verhoogd, vond in de meeste afdee lingen algemeene afkeuring, als zijnde ontijdig, niet vrij te pleiten van kleingeestigheid en schep pende in geenerlei opzicht eene goede regeling. Niet dan enkelé leden schonken aan dit gedeelte van het ontwerp hunne goedkeuring. Naar de Arnh. Ct. verneemt zijn bij het personeel van het departement van oorlog ge wichtige veranderingen tegemoet te zien, waar onder ook eene, die vaak voorspeld, vaak ook voorgenomen, maar altijd uitgebleven is, ondanks den aandrang, die van verschillende zijden daartoe werd aangewend. Het stoomschip Eg er onvan Nieuwediep naar Batavia, is den 7den dezer te Port-Said gearriveerd; de Celebes is den 8sten des och tends te Malta aangekomen, na steenkolen inge nomen te hebben onmiddellijk weder vertrokken en heeft op de hoogte van het eiland Galita ge praaid de Holland, van Batavia naar Nieuwediep. Professor J. F. J. Heremans, hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde aan de Gentsche hoogeschool, is benoemd tot lid der Kon. Academie van wetenschappen hier te lande. De bepalingen op de werving voor het corps mariniers zijn in dien zin uitgebreid, dat gewezen onderofficieren of korporaals van het corps mari niers of van de landmacht, die zich bij het corps weder zouden willen verbinden, zoomede sergeanten en korporaals-miliciens van de inf., met eene vrij willige verbintenis bij het corps wenschende over te gaan, kunnen worden aangenomen in den graad dien zij het laatst bekleedden, mits daarvoor nog geschikt. Het bedrag der handgelden is vast gesteldbij eerste verbintenis voor den tijd van zes jaren van militairen beneden den graad van adj.-on der off. tusschen 18 en 34 jaar op 250; van dezelfden boven de 34 en beneden de 40 jaren ten hoogste zooveel als bij reëngagement zou wnr^on toegekend over het tijdvak, dat tot tot 40ste jaar nog verioopeii inoct j voor Q joron vooi jongelingen van 1618 jaren op 150bij reën- gagernenten voor 6 jaren op ƒ250; 5 jaren ƒ200; 4 jaren 140; drie jaren ƒ90; twee jaren ƒ50 en een jaar 20. De divisie, bestaande uit Zr. Ms. schroef- stoomschepen LeeuwardenCornells Dirk en Pritises Mariaen bestemd geweest tot oefening in den Atlantischen Oceaan en in de "West-In dische wateren, is ontbonden en de kapt.-ter-zee Jhr. J. H. Van Capellen, adjudant des Konings, eervol van het bevel zoowel over die divisie als over Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden ont heven, en daarin vervangen door den kapt.-ter zee W. C. Klis. Tweede Kamer. In de zitting van heden is aan den heer Kuyper verlof verleend tot eene interpellatie tot de regeering over hare voor nemens nopens de wijziging der wet op het lager onderwijs. De discussie over het toezicht der fabrie ken werd voortgezet en is nog niet afgeloopen. De luii.-ter-zee 2de kl. G. M. Tilsingh word den 16den dezer geplaatst aan boord Zr. Ms ramschip Guinea en zulks ter vervanging van den luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. A. O. J. M. De Casembroot, wiens plaatsing met gënoemden datum is ingetrokken- Z. M. hoeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rochtbank te 's-Hertogenbosch Mr. E. H. J. M. Van Zinnicq Bergmann, adv. aldaar aan Mr. P. C. Van' der Pant, op zijn verzoek, met ingang van 4 Jum' eervol ontslag verleend als notaris te Ammerzod».'nbenoemd tot presid. der arrond.-rechtbank te 'inschoten Mr. A. Lijphart, rechter in die rechtb. j aan Mr. A. Looijen, op zijn verzoek, eervol onte.'ag verleend als lid van de commissie van admin. »over de gevangenissen te Hoorn, en benoemd tot Ha' van gemelde com missie Mr. J. P. Verloren, rech.ter en Mr- T. A. v. Bommel, officier van just, bij de arrond.- rechtbank aldaar; met ingang van Mei benoemd tot kantoor, te Nijkerk Mr. F. Uyl*.'enbo°gaart, griffier te Zalt-Bommel; tot griffier bij het kan tong. te Nijkerk, Jhr. Mr. W. M. Van Weede; de benoeming van K. Venema, burgem. van Mun tendam, tot secr. dier gem. goedgekeurd; H. Z. Woltersom, gep. offic.-van-gez. 1ste kl., practis. geneesh. te Maastricht, benoemd tot plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Noord Brabant en Limburg. Gemengd Nieuws. De Hooge Raad heeft bij arrest van heden de cassatiemiddelen, namens den gewezen directeur der Overijselsche bank J. Wolff en door den proc.-generaal voorgesteld, ongegrond geacht; verklaarde het beroep niet ontvankelijk voor zoo veel het de gedeeltelijke vrijspraak betreft en ver wierp het beroep, zoowel van den proc.-generaal als van den veroordeelde. De machinist R., die door het prov. gerechtshof in Zuid-Holland in liooger beroep tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf is veroor deeld, heeft zich tegen deze uitspraak in cassatie voorzien. Zaterdag in den vroegen morgen is door twee agenten van politie te Delft uit de gracht aan 't Oosteinde opgehaald 't lijk van mej. W. L., oud 63 jaren. De ongelukkige heeft in alle stilte des nachts hare woning aan 't Oost einde verlaten. De reden welke haar tot dit wan hopig besluit heeft geleid is niet bekend. Te Wageningen had Donderdag het driejarig dochtertje van M. Melissen, terwijl zij langs eene sloot liep, waarschijnlijk om bloemen te zoeken, hel ongeluk er in te vallen. Toen de vader zich te water begaf om het kind te redden, was het reeds te laattevergeefs heeft Dr. Moll beproefd de levensgeesten op te wekken. Onder het postmerk Kampen is eene gift van 200 ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid geschonken en eene gelijke som onder het postmerk Deventer voor de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Voor de zending in de Minahassa is eene bijdrage van 200 ontvangen. Te Oostdongeradeel sloeg Donder da g- namiddag de bliksem in een kleine schuur van den landeigenaar H. S. Douma te Morra, waardoor niet alleen dit gebouw, maar ook d#» hoofdeohuur in ürand geraakte. De rieten daken en het in de gebouwen aanwezige hooi en stroo waren mede oorzaak, dat beide panden spoedig geheel door het vuur waren vernield. Met behulp van een vijftal brandspuiten uil vier verschillende dorpen is het woonhuis bijna geheel onbeschadigd geblevenaan de kloekheid en beradenheid van den eigenaar is het grootendeels toe te schrijver*, dat al het hoornvee en de paarden in allerijl uit de bran dende gebouwen zyn gered. Gebouwen en losse goederen waren tegen brandschade gewaarborgd bij de onderlinge brandassurantie te Woudsend. Op het hoofdgebouw waren een paar jaar geleden twee bliksemafleiders geplaatst, die wel het hoofd gebouw, maar niet het nevengebouw beheerschten zoodat deze omstandigheid misschien voor anderen, die in hetzelfde geval verkeeren, een nuttige wenk kan zijn, en de vraag doet oprijzen, of gebouwen zonder afleiders, staande in de onmiddellijke nabij heid van perceelen met afleiders voorzien, in zulke gevallen daardoor niet aan grooter gevaar zijn blootgesteld. Vr ij dag-ochtend is te Kassei decircus Carré afgebrand. Onderscheidene daarin aanwezige goederen zijn eene prooi der vlammen geworden Gelukkig was het gezelschap juist naar Den Haag op reis gegaan, zoodat de meeste en beste goederen niet meer in de tent aanwezig waren. Het stoomschip Schillerte Ham burg tehuis behoorende, is Vrijdag-avond, van New-York komende en naar Hamburg bestemd bij dikke mist op de Bishop Rocks gestrand en zal waarschijnlijk geheel weg zijn. Drie en veertig personen zijn gered, waaronder 15 passagiers. Er waren 266 passagiers aan boord. 300000 dollars specie, benevens de mailberichten van Australië en Nieuw-Zeeland via ban-Francisco zijn geborgen. KOLONIËN. gevoelen, die weinig schade heeft aangericht. In Samarang, Kediri en Tagal hebben de regens van de laatste dagen opnieuw belangrijke bandjirs veroorzaakt, die aan den rijstaanplant in eenige districten nog al schade hebben berokkend. Door den gouyerneur-generaal van Ned.-lDdië zijn de volgende be*chikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. bij den waterstaat en 'a lands bnrg. openb. werken R. H. Van Os. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het resid.-kantoor te Bandong A. B. Verwoert. Ontheven: Eervol, wegens ziekte, als opz. toegevoegd aan den ingen. J. L. Cluijsenaer, belast met een onderzoek omtrent den aanleg van spoorwegen op Sumatra, F. W. A. Du Vignau. Benoemd: Tot adv.-gen. bij hethoog- ger. van N.-I. Mr. B. G. H. Straeter; tot ads.-res. van Ledok (Bagelen) C. M. De Rochemont; tot ads.-res. van Salatiga F. J. G. Ruttcntot ads.-res. van Bangil (Pasoeroean) G. H. C. Van Zyll de Jong; tot ads.-res. van Modjokerto (Soerabaya), A. G. G. Peltzer; tot ads.-res. van- Lamongan (Soerabaya), P. J. Van Berckel; tot griffier bij den omg. rechter in de 4de afd. Mr. H. K. Havinga Oortwijn; tot tweeden commies op het resid.-bureel te Muntok H. J. C. Van der Star; tot commies op het ads.-resid.-bureel te Sintang (westerafd. van Borneo), Th. H. Ronkes. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. 1ste kl. G. A. C. Q Kraft, tot contr. 2de kl. P. C. Van Vrijberghe de Coningh en J. A. Hardeman; tot adspir.- contr. D. H. Andeweg en P. J. Voorstad. Bij de in-en uitvoer.- accijnzen: tot boekhouder te-Singkel (Sumatra's West kust) A. C. Remy; tot ontvanger aldaar H. Th. Wilkens. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 12 jaren onafgebr. dienst in Ned -Indië, aan den ads.-res. der XIII en IX kottas W. Greve. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gew. pakhuism. te Cheribon J. C. Van Bannisseht. Be noemd: tot ads-res. der XIII en IX kottas (Padangscbe bovenl.) S. A. Buddingh, tot ads.-res. van Lingga A. Ch. F. De Burlet; tot insp. bij den post- en telegraafd. G. W. Ten Brummeler, D. GölJner en S. A. Webb; tot inspect, bij den postd. G. J. Laurensen en F. W. C. Guise; tot adj.-inspect, bij den post- en telegraafd. A. H. De Doe9, P. M. Timmer, B. Epple, A. Strciff, P. Scheltema Beduin en A. H. Holdert; tot kantoor chef 1ste kl. bij idem A. K. Van Deventer, L R. Priester en II. Simontot kantoorchef 2de kl. bij idem D. W. Vermeer, T. A. Cardon, J. Keilman en F. W. Harbord; tot kantoorchef 2de kl. bij den postd. H. Jacobs; tot eersten instrumentm. bij den post- en telegraafd. J. A. Hamburg; tot tweeden instru mental. bij idem L. Coester, tot comm. lste kl. bij idem E. A. Poublon, J. J. De Buck en R. E. Van Sornsen de Koste; tot comm. lste kl. bij idem D. N. Teengs; tot comm. 2de kl. bij den telegraafd. A. F. De Nijs, A. Schneider en J. J. Genger; tot comm. 2de kl. bij den post- en telegraafd., S. T. W. K. Scbrieler en B. H. Bommezijn; tot comm. 3de kl. bij idem C. R. Scipio, J. W. Guusch, J. J. H. Kater, W. U. Schreijer, V. L. Courant en P. W. F. Schreuel. Bij do algem. rekenkamer tot referend. G. P. H. II. Gonggrijp, tot hoofdcomm. H. L. De Wilde en J. A. E. Schenck; tot laten comm. J. Noordhoorn; tot 3den comm. G. E. Rudolph. Departement van Oorlog. Vergund: Op verzoek, wegens ziekte, naar Ned. terug te keeren, aan den voor den tyd van twee jaren by de genie van het Ned.-Iud. leger gedetach. lsten luit. by het corps ingen min. en sapp. van het leger in Neder land D. G. Nelemans. Bevorderd: Bij de infanterietot kapt. J. A. Woutersz, L. F. M. Schulze, C. M. SlaDgeu, H. J. Dauzon, D. P. Bouman en L. C. Krak; tot 1 «ten luit. F. Godin,. J. Van den Bosch, T. C. A. Eibers, H. G. Willems, C. H. Apol, A. J. Tengbergeu, H. Kuhn, W. C. Meuleman, F. A. W. Jaeger, D. F. Iluijer, F. A. Kleian en B. J. E. Philips. Ont slagen: Op verzoek, eervol, als adj. van den gonv.-gen., de luit.-kol. der art. J. I. De Rochemont. Benoemd: Tot adjud. van den gouv.-gen. en intend, der gouvernem. hotels, de luit.-kol. der art. C. M. J. W. Rijnen. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek eervol,, nit 's lands dienst, de gewezen klerk bij het depart, der marine J. W. C. Smit. BATAVIA, 1 April. Den 28sten dezer beeft zich in geheel Middel- Java te halfzes een schok van aardbeving doen BUITENLAND. Frankrijk. Het drama Cromwell mag weer opgevoerd worden, maar de censuur, die het opnieuw on derhanden had genomen, heelt er geducht de pen in gezet. Alle phrasen, die bij de eerste voorstel ling de geestdrift der republikeinen en de ergernis der monarchalen opwekten, zijn geschrapt. Het woord „Republiek" komt thans maar éénmaal in het drama voor; maar om de balans in evenwicht te brengen, laat men de acteurs thans ook maar eenmaal de „Monarchie" uitspreken. Zij, die bij de jongste voorstelling naar het Théatre du Chitelet zijn gegaan, enkel met het doel om óf het stuk toe te juichen óf uit te fluiten, hebben hun geld voor niet uitgegeven. Er was reden noch voor 't een noch voor 't ander het drama gebood kalmte. Het Bulletin Fratlfais, een blad dat zoo goed als een officieel orgaan is, behelst de vol gende nota: „De Times maakte een brief uit Parijs bekend, welks schijver de mogelijkheid scheen aan te nemen, dat wij buitenlandsche ver wikkelingen tegemoet gaan, en was voorzichtig genoeg dien brief voor te stellen als een staaltje van buitensporige vrees. Die voorzorg was noodig; want gelijk Havas reed6 verklaard heeft, toen het de ter beurze verspreide geruchten aangaande onze buitenlandsche betrekkingen logenstrafte, geen enkele tijding is ontvangen, geen voorval heeft er plaats gehad, dat dergelyke geruchten en zulk een vrees kan rechtvaardigen."

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2