N°. 4669. A0. 1875. Maandag 3 Mei. STADS -BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.02. Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsƒ1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootcre letters worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), in zyne vergadering van heden, het Kohier van de plaatselijke directe belas ting voor het jaar 1875 heeft vastgesteld en dat Kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd; terwijl binnen dien tijd elke op het Kohier aan geslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANOELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 April 1875. BURGEMEEStER en WETHOUDERS .an LEIDEN brengen ter algemeene Kennis dat voortaan, te beginnen met Maandag Mei e. k., de verschillende bureelen der GEMEENTE-SECRETARIE fafd. Secretarie, Rfknnkaraer en Burgerlijke stand) des voormiddags te NEGEN uren voor het publiek zullen geopend zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRaNDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Leiden, 29 April 1S75. DE BURGEMEESTEPi van LEIDEN doet te weten dat de opgaat, bevallende de wijzigingen in de belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen in deze gemeente, voor de wijken IV en Vil, van heden af gedurende d«r tig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. o. BRANDELER. Leiden, 30 April 1875. LEIDEN, 1 Mcl. De laatste lichting aan het postkantoor alhier voor de correspondentie, te verzenden per stoomschip Thomas Sorbydat den 4den dezer uit Rotterdam naar Ned. ludië vertrekt, is bepaald op den 3den: voor drukwerken en monsters te 5 uren 's namiddags, voor brieven te 9 u. 15 m. 's avonds. Wij vernemen dat bij het muziekfeest alhier in Juni a. s> de heer J. Brahms, de componist van „Ein deulsches Requiem", de uitvoering van dat meesterwerk zelf zal dirigeeren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5975 vol wassen personen en van 2227 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3475'/2 portiën, als: 3138 warme spijs, 260 vleesch en 77'/j spek. De Staatscourant behelst de statuten der Leidsche Vleeschmaaischappy, aangegaan voor 29 jaren, goedgekeurd bij kon. besluit van 22 Maart jl. Door het prov. kerkbestuur van Zuid-Hol land zijn tot den H. dienst toegelaten A. J. Th. Jonkers, theol. cand. te Utrecht; P. A. Busch Keiser en G. J. F. Tjassens Keiser, beiden theol. cand. te Groningen; door dat van Groningen P. G. Siemens van Uithuizen en J. Nierstrasz van Maastricht; door dat van Drente P. J. Steenbeek en G. J. Aulink, candidaten in de theologie aan de hougeschool te Utrecht. Tot hoofdonderwijzer aan de onlangs ge bouwde school aan de Haagkant te Wassenaar is benoemd de heer S. De Gast, hulponderwijzer in Den Haag. Het stoomschip Madura is 29 April van Batavia naar Nieuwediep vertrokken; de Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwediep, is gisteren te Napels aangekomen en des middags te 3 uren van daar vertrokkende Egeronvan Nieuwediep naar Batavia, is 29 April 's avonds van Napels vertrokken; de Maas is gisteren van New-York te Brouwershaven aangekomen. Voor de handwerken deden gisteren in Den Haag 12 candidaten examen; 6 weiden afgewezen en 6 toegelaien, mej.A. C. Bentinck, M. J. Oerder en W. H. Van Woudenberg uit Rotterdam voor nut en smaak; F. Dijkman uit Rotterdam en G. Molenaar uit Schiedam voor nutA. Radewalt uit Rotterdam voor smaak. Van de 8 candidaten voor de akte in het Fransch werden 5 afgewezen en 3 toegelaten, mej.: C. Kleeuwens uit Vlaar- dingen, J. C. Van Maarseveen uit Gorcum en J. J. M. Montagne uit Dordrecht. Sedert een paar dagen bevinden zich te Elburg een hoofdofficier, henevens een kapilein, beiden van het wapen der artillerie, ten einde een terrein te zoeken om te kunnen kampeeren en schietoefeningen te houden, aangezien het kamp van Milligen, vooral bij nat weder, minder ge schikt wordt bevonden. Uit vertrouwbare bron verneemt men dal genoemde heeren reeds zijn geslaagd en wel in de nabijheid van het station ElburgEpe, op Oldebroeker territoir, de Vlakke genaamd. Volgens de Kerkelijke Courant wordt, ten einde te voorzien in de geestelijke behoefien der te Aijin achtergebleven militairen vier malen 'sjaars een roomsch pastoor er heen gezonden van gouvernementswege. De predikant en kerke- raadsleden van Padang hebben gemeend, dat er iets onbillijks in gelegen was, dat aan roomsche militairen werd gedacht, terwijl de prolestantsche soldalen voorlig werden gezien, en hebben dus gevraagd, dat ook aan een predikant dezeifde last zou worden opgedragen. Aan de klacht van den kerkeraad te Padang is echter geen gevolg gegeven. De sloomkanonneerboot Raaf, zijnde de tweede van de drie sloomkanonneerbooten, ten behoeve van het departement van marine bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam in aanbouw, is gisteren aan de scheepswerf van genoemde fabriek met goed gevolg te water gelaten. Kapitein M. L. L. Schell, die van het O. I. leger bij het 8s!e reg. inf. is overgeplaatst, is aan den cursus der schietschool in Den Haag ge detacheerd. Hedenochtend te zeven uren verlieten de staf en de drie escadrons van het 1ste reg. huzaren, dat met 1 Mei naar Haarlem is overgeplaatst, het Haagsche garnizoen, waarbij zich bij het door trekken alhier het depot van dat wapen aansloot. Het derde reg. huzaren uit Amsterdam en Haarlem is hedenmiddag te twee uren in Den Haag binnen gekomen, nadat bij het doortrekken alhier het depot zich hier ter stede in garnizoen had gevestigd. Ook van het reg. veld artillerie heeft de garnizoens verwisseling plaats gehad. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspr. op p nsioen, aan J. D. Van Klinkenberg, adjunct-commies bij de directie der groolboeken van de nat. schuld te Amsterdam, alsook aan S. J. B. Lijnmijer, kamerbewaarder en concierge bij de alg. rekenkamer. Volgens een particulier telegram uit Indië is tot directeur van het binnenlandsch bestuur benoemd de heer C. Bosscher, directeur van het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, en tot directeur van laatstgenoemd depart, de heer Henny, secretaris aan dat departement. De Tweede Kamer heeft besloten a. s. Maan dag de ontwerpen betreffende de levensverzeke ringen en de oprichting van de schadelijke fabrie ken aan de orde te stellen. Daarna zal de interpellatie van den heer Nierslrasz en het ontwerp tot be strijding der kosten voor de uitzending van den nieuwen Indischen landvoogd aan de orde zijn. Z. M. heeft pensioen verleend aan: J. A. Van Iddekinge, ontv. der dir. bel. en acc., /"II79; H. M. Van Slype, idem, /976; D. H. Van der Poel, directeur der registr. en dom., 2540; J. A. Stuien, ontv. van 's Rijks bel., f 1787; J. H. Timmermans, landm. isle kl. by het kadaster, 847T. Gevers Leuven, commies bij de algem. rekenk., f 1387. Cji-emeng-d IV ieuws. Gister namiddag deden vijf huzaren a I- hier in een bootje een pleiziertochtje. In de Oude Vest nabii de Jan-Vossensteeg gekomen, viel een hunner over boord, en daar de anderen dadelijk pogingen in 't werk stelden om hun kameraad te redden, sloeg het vaartuig om eri geraakten ook zij te water. Het vijftal bereikte weldra zwem mende veilig den wal en keerde, braaf nat, zingende naar de kazerne terug. Dezer dagen vertoonde zich te Kra- lingsche Veer een straatmuzikant, vergezeld door een hond, die weldra kenteekenen van honds dolheid gaf, eenige andere honden heet en ook een jongentje van drie jaar, benevens een tien jarig meisje beten toebracht. Hoewel spoedig geneeskundige hulp ingeroepen werd en beide kinderen nog leven, is toch de toestand van het jongste kind zeer onrustbarend en bestaat er weinig hoop op herslel. Het meisje, dat niet zoo erg gebeten is, verkeert in gunstiger toestand. L)§ dolle hond, benevens de door hem gebeten hon den zyn door de politie afgemaakt. De zoon van een v leesch hou wer in den Oppert te Rotterdam wilde Donderdag zijn hond d> n muilkorf aandoen. Het dier weid hoos en beet daarop zijn jeugdigen meester in de hand. De hond is onmiddellijk afgemaakt, terwyl de gebetene naar het Ziekenhuis gebracht werd, len einde in de wonde de noodige inspuitingen te laten doen. Men herinnert zich den persoon, die in het vorige jaar aan den Hoek van Holland door een ongeluk beide handen en een been ver loor, waarop voor hein een beroep is gedaan op de liefdadigheid, dat zeer rijke vruchten heeft opgeleverd. Cornelis Vermeeren, die kunst handen en een kunstbeen heeft, is in hel huwelijk getreden met een 46 jarige weduwe, welke gebeurtenis een luidruchtige vroolijkheid verwekt heelt te Rotter dam, waar hij woont. De buren hebben de straat geschrobd en met groen bestrooid en de bruid uit dankbaarheid de lieve jeugd met bruidsuikers, uit laatste heeft eenige vechtpartijtjes veroorzaakt tusschen moeders van grabbelende knapen. Te Munnekezijl wordt weer een deel land aan de zee ontwoekerd, door een stuk van de Liuwers te bedijken. De uitbestedingssora be draagt p. m. l'/j millioen. Drie a vier honderd man zijn reeds aan 't werk bezig of aan't keeten bouwen. Men is van Fiiesche zijde af begonnen; de polderweikers hebben zich aan den Grooten Honk ook aldaar gevestigd in hun slrood< rp. De bodem bestaat uit kleigrond; men wacht aldaar wehge korenakkers, want het is er alles puik land. 't Noorden van Friesland zal daardoor met dat van Groningen verbonden worden. Der gemeente Ryp wacht den 5den Mei e. k. een feest. Dien dag wordt het 300ste geboortejaar van Jan Adriaanszoon Leeghwater, die in deze plaits geboren is en daar steeds ge woond heeft, herdacht. Uoor het gemeentebestuur wordt een gedenksteen m het raadhuis geplaatst en op dien dag onthuld. De soldaat Roghair, wien evenals de» 1sten luitenant Comlurius de beide oogen zijn uitgeschoten, passeerde Donderdag-avond te Utrecht met het transport koloniale militairen. Het is wel een bewijs, dal in vele Nederland.-che harten warme belangstelling zetelt voor de ongelukkig gewurden slachtoffers in den oorlog met Atjm, wanneer men weet wat voor Roghair werd gedian. Hij heeft f 300 pensioen. In Ind bracht men voor hem bovendien 6U00 bijeen; luj aankomst in Neder land werd hij aan de boot o. gewacht door heeren en dames, om hem deelneming te betuigen, en dezen lieten de bewijzen dier deelneming in den vorm van Bankbiljetten in zijn handen achter: een daarvan was zells f 200 groot. De belangstelling voor dien enkele was ook zijn kameraden zeer aangenaam en toonde hun, wat ook hun in der- gelyken ongelukkiger! toestand zou hebben gewacht. Te Leerdam had Woensdag-namiddag een verschrikkelijk ongeluk plaats. Twee leidek kers, op een stelling aan het dak der keik wer kende, vielen door het breken van het touw, waaraan de stelling hing, van eene huogte van ongeveer 20 meter. Een van hen was onmiddel- l'yk dood en de ander heeft beide beerien en een arm gebroken. De overledene laat een vrouw met 7 kinderen ria. Een gedeelte van de gescheiden en ongescheiden veenmarke van Noord- en Zuid- Barge, gemeente Eminen, is thans uit de hand verkocht aan den heer W. A. Scliolten, industrieel te Groningen, voor ruim f 200,000. Het doel is, die venen spoedig te ontginnen, en daar ten plaatse induslrieele ondernemingen in het leven te roepen. De luchtreiziger Godard heeft ver gunning gevraagd en verkregen om over het voor~ plein van het hotel der invaliden te Parijs de beschikken, ten einde van daar eenige luchtreizen te oiganiseeren. Er zullen gelijktijdig eenige bal lons opstijgen in tegenwoordigheid van hel publiek (legen een vaslgestehlen pi ijs) en van eei.ejuiy, en verschillende prijzen zullen toegekend worden aan de luchtreizigers, die aan een der drie voor waarden van het programma zullen voldaan heb ben. De voorwaarden zijn: 1°. dat men in een bepaalden tyd een grooter afsland aflegt dan de anderen; 2®. dat men in de bovenlucht zoo lang mogelijk blijft; dat men gebruik maakt van' de luchlstruomen, dat men ze tot zekere hoogte nagaat, en dat men zoo dicht mogelijk neerkomt bij eene plaats door de jury voorat aangewezen. Godard wil de inschrijving doen strekken tot on-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1