Den 24sten dezer heeft te Lissabon de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van het handels- en scheepvaart-tractaat, den 9den Januari jl. tusschen Nederland en Por tugal gesloten. Bij het proces-verbaal van uitwis seling is bepaald dat genoemd tractaat uiterlijk 1 Juni in Europa, en 1 October in de koloniën zal in werking treden. Tweede Kamer. ln de zitting van heden heeft de heer Nierstrasz verlof bekomen op een naderen dag den minister van koloniën te interpelleeren omtrent maatregelen genomen ter voorziening in het gebrek aan personeel bij het In dische leger. Bij de discussie over de wijzigings wetten der Indische begrooting, waaronder niet de bekrachtiging van credieten geopend door den gouv.- generaal, heeft de minister van financiën op de gedane vragen geantwoord, dat de spoorwegwet bij het depart, van binnenlandsche zaken in bewer king is en hij hoopt dat deze en de overeenkomst met de exploitatiemaatschappij nog dit zittingjaar zullen worden ingediend. Z. M. heeft den kolonel M. W. G. De Man, commandant van het reg. veld-artillerie, den luit.- kol. L. S. R. Sesseler, direct, der artillerie stapel en constr.-magazijnen, en den majoor G. N. Nina- ber, van het 3de reg. vesting-art., op pensioen gesteld en den luit.-kol. Sesseler den rang ver leend van kolonelbij de artillerie benoemd tot lsten luit. J. R. De Wolff en J. M. K. Bis dom, thans lijdelijk gedetacheerd respect, bij de landmacht in West Indië en bij het Ned.-Ind. leger; bij den staf van het wapen: lot luit.-kolo nel, directeur der art. stapel- en constr.-magazijnen, P. H. J. A. De Booy; tot lsten luit. magazijnm. der art. 2de kl. J. Scheppers; bij het reg. veld- art.tot majoor G. G. A. Schwartz, tot lsten luit. J. C. Fabius; bij het 1ste reg. vesting-art. tot kapt. 2de kl. H. Nieuwenhuys, tot lsten luit. J. E. P. H. Van Panhuys; bij het 2de reg. ves ting-art.: tot kolonel en commandant van het corps J. H. Frankamp, tot majoor F. M. Collard, tot kapt. 2de kl. J. G. U. Schoch, tot lsten luit. C. R. Van Steenis; bij het 3de reg. vest.-art.: tot luit.-kol. C. J. Van Orsoy Veeren, tot majoor R. C. Van Onselen, tot kapt. 2de kl. P. H. C. Engelenberg, tot lsten luit. A. S. Van Oldenborgh; hij het reg. rijdende art.tot luit.-kol. F. F. Steen- bergbe, tot lsten luit. Jhr. W. J. P. Van den Bosch; tot commandant van hel reg. veld-art., en in zijn rang overgeplaatst bij dat corps, den kolo nel K. H. Van Diepenbrugge. Z. M. heeft Mehemed Pacha Radoslé, schout- bij-nacht der Egyptische marine, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Deventer Mr. D. Dumbar, procureurtot plaatsverv.- kantonr. te Harlingen W. H. F. baron Van Heemstra, burgem. dier gemeente; met 15 Mei tot notaris in Den Haag W H. F. Ligtenberg, thans te Rotterdam; tot notaris te Rotterdam H. H. Thooft, cand.-notaris aldaar; L. R. Van San- dick, ontvanger der dir. bel. en acc. te Hoogeveen, benoemd tot ontv. der dir. bel. in- en uitgaande rechten en acc. te Doesburg Gemengd Nieuws. De officier van justitie Jhr. Mr. De Jonge heelt in de gisteren gehouden zitting van de burg. kamer der arrond.-rechtbank in Den Haag conclusie genomen in de zaak van den heer C. D. Vreede tegen Jhr. J. Th. Van Vredenburch qq. en tegen belanghebbenden bij de negotiatie „Land is zekere bezitting," waarbij het betrof eene vordering tot vereffening en scheiding der genoemde associatie. Die conclusie strekt tot ont zegging der gedane vordering. Uitspraak over vier weken. Het V ader land spreekt het in de Amst. Ct. voorkomende bericht tegen, dat er in de residentie sprake zou zijn van eene verplaatsing der koninklijke stallen en het bouwen van een zoogenaamde passage. Maandag deed het prov. gerechtshof te Utrecht uitspraak in de zaak tusschen de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij en den heer Doude van Troostwijk, te Loenen. Het hof veroordeelde de appelleerende maatschappij, om aan den geïnti meerde te betalen de som van 10 voor eiken dag dat de spoortrein het station Nieuwersluis voorbijstoomde en in de kosten. Door de politie in Den Haag is Maan dag-middag in het water aan de Maurilskade ontdekt het lijkje van een pasgeboren meisje. Dezer dagen is te Amsterdam op den Nieuwendijk een heer, bij het afspringen van een omnibus onder het rijden, gevallen en door den onmiddellijk daarop volgenden omnibus overreden. Maandag-avond ontstond te Amster dam op te Utrechtsche straat eene hevige vecht partij tusschen een tiental steenhouwers. Door een politie-agent werden tevergeefs pogingen in het werk gesteld om de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen, hij ontkwam ternauwernood aan mishandeling. Na het aanrukken der noodige adsistentie moest de politie van de blanke sabel gebruik maken. Twee der belhamels zijn naar het bureel van politie overgebracht. Onder de vele geschenken, die inden laatsten tijd in de Rolterdamsche diergaarde voor het groote plantenhuis zijn ontvangen, bekleeden de gisteren aangekomene eene eerste plaats. Mevrouw de wed. Viruly van Vuren en Dalen gaf twee reusachtige planten aan deze inrichting ten ge schenke. De eene, strelitzia august a, van de Kaap, heeft eene hoogte van 5 meter met een stam van 33 centimeter in omvang; de tweede, livis- tona chinensis, van Bourbon, is 4 meter hoog, terwijl de bladen, 13 in getal, 11 meter in omtrek beslaan. Ten aanzien van den brand te Rand- wijk verneemt men nog het volgende: Op 22 en 24 dezer hebben de rechter-commissaris, de offi cier van justitie en de subst.-griffier bij de recht bank te Gorcum een plaatselijk onderzoek inge steld in de gemeente Randwijk omtrent den onlangs aldaar geheerscht hebbenden brand, waar door het raadhuis benevens twee boerenwoningen zijn afgebrand. Naar algemeene overtuiging is die brand het gevolg geweest van opzettelijke brand stichting. Na een langdurig verhoor van den fiO-jarigen hoofdonderwijzer in die gemeente en nadat aan den rechter-commissaris door een der ingezetenen een briefje was overhandigd, door den onderwijzer even na zijn verhoor op heimelijke wijze aan zijn afwezige vrouw geschreven, waarin hij haar, naar men zegt, aanraadde zeer op haar hoede te zjjn en haar te kennen gaf hoe hij (in strijd met de waarheid) sommige aan hem gedane vragen beantwoord had, is door den rechter-com missaris tegen den onderwijzer op requisitoir van den officier voorloopige aanhouding verleend. Se dert zijn vele getuigen gehoord. Gistermiddag hebben de ambachts lieden te Almelo algemeen den arbeid hervat op de belofte van de patroons dat zij tegen den volgenden dag de werkgevers zouden samenroe pen tot een bijeenkomst, om ook van dezen voortaan de uitbetaling der rekeningen in Hol landse!) geld te erlangen. De markies De Caux heeft aan den Daily Telegraph geschreven, dat hij in den laatsten tijd niet te St.-Petersburg geweest is, nog veel minder daar een duel gehad heeft; en dat hij, ter proef op de som, binnen veertien dagen te Londen hoopt te zijn. BUITENLAND. Fr aixkrij k. Zaterdag-avond is in het Thé&tre du Chatelet voor het eerst bet nieuwe drama „Cromwell" opgevoerd van wijlen Victor Séjour en zijn vriend Maurice Drack. De voorstelling heeft geduurd van halfacht 's avonds tot 2 uur 's nachts. De monar chalen en republikeinen hebben elkander bij deze voorstelling slag geleverd. Genen sisten en floten en dezen klapten in de handen, dal iemand hooren en zien verging. De acteur Taillade, die voor Cromwell speelde, legde o. a. op de woorden „ellendige royalisten" in de passage, waar van de kuiperijen der monarchalen sprake is, den vollen nadruk, en dit alleen was genoeg om de beide partijen tegen elkander in 't harnas te jagen. Men zegt dat sommige uitdrukkingen, door de censuur in het drarna geschrapt, toch door den mond van dien acteur tot het publiek gingendoch Tail lade ontkent ten stelligste, dat hij iets van de planken gezegd heeft, wat niet in het manuscript, gelijk het door de censuur is goedgekeurd, voor komt. Volgens den Parijschen correspondent van de Times zal de censuur het drama, eer het voor de tweede maal opgevoerd wordt, opnieuw nazien. Zeker is het. dat de weder-opvoering van „Cromwell" door den gouverneur van Parijs, gene raal Ladmirault, tot nader order verboden is. Den 25sten dezer is te Marseille, in tegen woordigheid van vele autoriteiten en duizenden toeschouwers, op het plein voor het paleis van justitie het standbeeld van Berryer onthuld. De baron de Larcy hield eene lofrede op den be roemden jurist. Die rede oogstte veel bijval in. Eene voorbeeldige orde heerschte bij die plechtig heid er werd zelfs geen enkele staatkundige kreet gehoord. Het ongelukkig uiteinde van Crocé-Spinelli en Sivel heeft andere luchtreizigers niet afgeschrikt. Naar men verneemt zullen Wilfrid de Fonviello en een der beide Parijsche correspondenten van de Times eerstdaags met een ballon, waarmede zjj de grootst mogelijke hoogte zullen trachten te bereiken, opstijgen. De beide reizigers worden ge dreven door de zucht om wetenschappelijke waar nemingen te doen. Duitschland. De Univers van den 23sten dezer maakte eene verklaring van baron Nagel openbaar, betreffende het niet zenden van een afgevaardigde der cen trum-partij aan Antonelli, wegens diens uitingen omtrent die partij tegenover graaf Taufkir- chen. Naar aanleiding daarvan meldt de Nordd. Allg. Zlg., dat de afgevaardigde van de centrum partij een vorstelijk zendeling was, die den uit drukkelijker) last had bij den Paus over Antonelli te klagen. Blijkens een nader regeeringsbericht heeft Spanje wegens het gebeurde met de Gustav en de Gazelle en wegens schade, aan Duitsche onder danen te Carthagena toegebracht, in het geheel eene vergoeding betaald van 85,000 pesetas of 24,555 thaler. Het bericht van het agentschap Havas, dat de Duitsche regeering aan het groothertogdom Luxemburg een dergelijke nota als die aan België zou hebben gezonden, is ongegrond bevonden. De deken Bleschky te Pelplin had bij tes tamentaire beschikking zijn geheele vermogen, ten bedrage van 20.000 thaler, bestemd ter onder steuning van geestelijken, die ten gevolge der Meiwetten hun tractement verloren. Op grond dat dit testament niet gerechtelijk was gedeponeerd, weigeren de bloedverwanten van den overledene het te erkennen. De zaak is voor de rechtbank gebracht. Grroot-Britanxiië. In het Huis der gemeenten heeft gisteren de heer Sullivan aangekondigd, dat hg eerstdaags een voorstel zal indienen, strekkende tot afkeu ring van de maatregelen tegen den guicowar van Baroda, welke er op berekend zijn om onrust, wantrouwen en kwade vermoedens te zaaien in de gemoederen der inlanders legen hunne chefs in Indië. Op voorstel van Biggar werden de jour nalisten van de tribune verwijderd, doch later weer toegelaten. Chaplain lichtte zijn voorstel toe. Het Huis zag met schrik dat de beste paarden worden uitgevoerd en vestigt de aandacht der regeering daarop, opdat zij gewenschte maatregelen neme om den achteruitgang van het paardenras tegen te gaan en het aantal paarden dat nog over is behoude. Na een tweedaagsche discussie, is de mo tie van den heer Biggar tegen de bill tol hand having van exceptioneele wetten in Ierland met 155 tegen 69 stemmen verworpen. Spanje. De pauselijke nuntius is Zondag te San-Sebastian aan land geslapt. Hij werd door de civiele en militaire autoriteiten ontvangen en begaf zich met een groot gevolg naar de kerk Santa-Maria, waar hij oogen- blikkelijk een Te Deum liet zingen. Te Biarritz heeft hij een bezoek ontvangen van Cabrera, ver gezeld door twee secretarissen, generaal Rada, kolonel Lallama en andere notabele Spanjaarden. De Correspondencia deelt mede dat het Spaansche comité van houders van vervallen cou pons in zijn protest tegen het ontwerp van het Engelsch comité den minister van financiën Sala-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2